חיפוש

dsdsdsd
משקאות מוגזים

כדאי שתגידו למשקה המוגז שלכם "תן גז"

חולה על קולה? לא יכולה להעביר יום בלי גזוז תפוזים? בטח כבר ידעתם שמשקאות מוגזים עלולים לגרום להשמנת־יתר וסוכרת והרס השיניים, ועכשיו מחקר חדש מצא קשר מטריד אפילו יותר: הם גורמים לכם להזדקן מהר יותר. בכמה שנים? ומה לגבי משקאות דיאט ומיצים?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

אחרי שנודעו לשמצה כמסייעים להשמנת־יתר וסוכרת, מחקר חדש מצא עוד סיבה מצוינת שלא לשתות משקאות מוגזים ממותקים, בטח שלא בכמויות גדולות.

02

ממצאי המחקר: שתייה יומית של כ־240 מיליליטר של סודה ממותקת נקשרה ל-1.9 שנים של הזדקנות, וצריכה יומית של כ-590 מילילטר גורמת לגוף להזדקן ב-4.6 שנים.

03

"אנשים חושבים שגם אם הם ישתו הרבה משקאות מסוכרים אבל לא יעלו במשקל, הכל יהיה בסדר, אבל יש שביל בלתי־נראה שמוביל להזדקנות מואצת, בלי קשר למשקל".

על משקאות מוגזים וממותקים לא תשמעו הרבה מילים טובות, אם בכלל, בהקשר בריאותי. ועדיין, מדובר בתעשייה שמגלגלת מיליארדים מדי שנה. הנה נתון מדהים: לפי המרכז לבקרת ומניעת מחלות, כחצי מאוכלוסיית ארה"ב (כ־160 מיליון איש) מעל גיל שנתיים שותה קולה או משקה מוגז מסוכר אחר, לפחות פעם ביום.

אחרי שנקשרו בעבר למספר בעיות בריאותיות, ביניהן סוכרת, השמנת־יתר ומחלות לב, מחקר חדש מצא עוד סיבה מצוינת שלא לצרוך אותם, בטח שלא בכמויות גדולות. אז לפני שאתם פותחים עוד בקבוק או פחית לצלילי הרעש הממכר, כדאי שתקראו, ואולי תגיעו למסקנה להגיד לכל החבר'ה האלה: "יאללה, תנו גז ועופו מפה".

הגוף מזדקן בכמעט חמש שנים

במשך חמש שנים עבדו פרופסור אליסה אפל וצוות החוקרים שלה מאוניברסיטת קליפורניה על מחקר, שמטרתו הייתה לבדוק אם צריכה מוגברת של משקאות הסודה הממותקים מזרזת את הזדקנות תאי הגוף שלנו וה־DNA. המסקנה שאליה הם הגיעו: ועוד איך!

לצורך המחקר, נשאלו 5309 מבוגרים בריאים בגילאי 20 עד 65 על הרגלי הצריכה של משקאות מוגזים ממותקים, ולאחר מכן ניתחו החוקרים את ה־DNA מתאי הדם הלבנים של כל משתתף.

הם גילו שצריכה יומית של כ־240 מיליליטר של סודה ממותקת נקשרה ל־1.9 שנים של הזדקנות נוספת, וצריכה יומית של כ־590 מיליליטר גורמת לגוף להזדקן בעוד 4.6 שנים. הממצא האחרון, לפי החוקרים, דומה לתוצאות שהתקבלו במחקרים של השפעות העישון על הגוף שלנו.

שרוכים ופצצת זמן מתקתקת

אפל והחוקרים שלה הגיעו למסקנות האלה אחרי שאיתרו את אורך הטלומרים בתאים של המשתתפים במחקר.

טלומרים הם רצפים של DNA שנמצאים בשני הקצוות של כל כרומוזום בגוף (בדומה לפיסות הפלסטיק שבקצוות של שרוכי נעליים), ויש להם חשיבות גדולה בהגנה על המידע הגנטי מפני נזקים. הם מונעים מקצוות הכרומוזומים להידבק אחד לשני, דבר שיגרום לבלבול במידע הגנטי, וחמור מכך - להרס שלו. 

עד כאן הכל טוב ויפה, אבל כאשר התאים שלכם משכפלים את עצמם הטלמורים מתקצרים, וכתוצאה מכך התאים עלולים שלא לתפקד כראוי או אפילו למות. טלומרים קצרים נקשרו למצבים רפואיים כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת וכמה סוגים של סרטן. מסיבה זו, הטלומרים מושווים לפצצת זמן מתקתקת.

"זו הפעם הראשונה שהודגם קשר בין משקאות מוגזים ממותקים לקוצר הטלומרים. טלומרים קצרים הם מנבאים חזקים לפיתוח מחלות כרוניות בשלב מוקדם יותר בחיים", אמרה פרופסור אפל.

"אנשים חושבים שגם אם הם ישתו הרבה משקאות מסוכרים, הכל יהיה בסדר כל עוד הם לא מעלים במשקל", היא הוסיפה, "אבל יש שביל בלתי־נראה שמוביל להזדקנות מואצת, בלי קשר למשקל. הממצאים מטרידים, כי הם מוכיחים שהמשקאות האלו גורמים לנו להזדקן, גם בדרכים שאנחנו לא מודעים אליהן בכלל".

ומה עם משקאות דיאט? ומיצים?

דייויד ג'ייקובס, פרופסור לאפידמיולוגיה ולבריאות הציבור מאוניברסיטת מינסוטה בארה"ב שלא היה מעורב במחקר, טוען שהממצאים שהוצגו אמנם מדאיגים, אבל דרושות בדיקות נוספות בנושא.

"זה טיעון מעניין שיש קשר חזק בין צריכה מוגזמת של סוכר ובין הטלומרים, אבל מחלות הן לרוב ארוכות טווח ופה מדובר בהשפעה מצומצמת וקצרת מועד", אמר פרופסור ג'ייקובס, "כדי לבדוק את ההשפעה האמיתית ידרשו מחקרי המשך ארוכי־טווח".


ואם אתם רוצים בכל זאת לצאת עם טעם טוב מהכתבה, נספר לכם שלא נמצאה שום השפעה של צריכת משקאות מוגזים דיאטטיים על אורך הטלומרים. ההסבר? סוכר, סוכר, סוכר שמכניס רעלים לתהליך חילוף החומרים. מצד שני, מחקר אחר מצא ששתייה של משקאות דיאטטיים על בסיס יומי קשורה לסיכוי גבוה ב־67% לסבול מסוכרת סוג 2.

במפתיע, צריכת משקאות מסוכרים לא מוגזים נקשרה דווקא לטלומרים ארוכים קצת יותר, אבל אפל העריכה שהתוצאות היו שונות אם המידע שנאסף מהנחקרים היה עדכני יותר. "ההנחה היא שהם גרועים באותה מידה", היא אמרה, "אבל לפני 14 שנה (המידע נאסף בין 1999 ל-2002) אנשים שתו הרבה פחות משקאות מסוכרים. הם שתו בעיקר משקאות מוגזים".

המחקר פורסם החודש בכתב העת האמריקאי לבריאות הציבור.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש