חיפוש

dsdsdsd
רוכב אופניים בשביל מחייך למצלמה

איך להתמיד בפעילות גופנית

קל מאוד להתחיל בפעילות גופנית, אבל הרבה יותר קשה להתמיד בה לאורך זמן. לעתים קרובות ההתלהבות הראשונית דועכת ואחריה מגיעות הירידה בתכיפות והעצירה המוחלטת. מדריך הישרדות

דני טל

דני טל

​ההתחלה מבטיחה: אתם חדורי התלהבות והמוטיבציה בשמיים. נראה ששום דבר לא יעמוד ביניכם לבין הכושר הנכסף. 

מהר מאוד אתם מוצאים את עצמכם מתנפלים על המכשירים בחדר הכושר, צועדים במרץ בפארק או רוכבים על אופניים בניסיון להחזיר לעצמכם כמה שיותר מהר את הכושר שאבד.

אלא שאט־אט המוטיבציה דועכת וההתלהבות הראשונית מפנה מקום לאדישות. אתם מתחילים לרדת בתדירות האימונים, לעיתים קרובות מדי עד לעצירה מוחלטת. אבל לא עוד!

יש לנו טיפים שיעזרו לכם למנוע את מעגל הקסמים המתסכל הזה ויסייעו לכם להפוך את הפעילות הגופנית לטבע שני ולדרך חיים.

מצאנו דרך מגניבה לגלות כמה אתם זזים ביום, ומה זה אומר עליכם! לא תנסו?

המאפיין הקלאסי: אתם נחושים להוריד שלושה קילו (לפחות) עד החתונה/בר מצווה/מסיבת יום ההולדת של קרוב משפחה/חבר/חברה.

הגישה הנבונה: פחות זה לפעמים יותר. הציפייה לעלייה תלולה בכושר ולירידה מהירה במשקל מוטעית לחלוטין. אפילו אם תתאמנו באופן החכם והיעיל ביותר, לא תוכלו לאלץ את שריריכם להתחזק ולא תצליחו להשיל קילוגרמים עודפים מעבר ליכולות הפיזיולוגיות של הגוף שלכם.

התחילו להתאמן ברמת מאמץ נמוכה יחסית התואמת את הכושר הגופני שלכם כך שתוכלו להתאושש בקלות ולשוב לאימון הבא כשאתם רעננים ומוכנים לכך פיזית ומנטלית.​

המאפיין הקלאסי: ההתלהבות הראשונית מתמוססת לאיטה, כשהתוצאות המקוות מאחרות להגיע. אתם מפסיקים בהדרגה לצפות לאימון הבא ומתחילים לדלג על אימונים.

הגישה הנבונה: הציבו לעצמכם מטרות קצרות־טווח. מרבית הנושרים עושים זאת במהלך ששת החודשים הראשונים. הסיבה העיקרית: תסכול גובר מאי־עמידה ביעדי הכושר ומהירידה במשקל שהציבו לעצמם. הצבת מטרות משניות כמו משך הזמן המוקדש לכל אימון, במקום מספר הקילוגרמים שהושלו, עשויה להפחית את התסכול ולהגביר את המוטיבציה.​

המאפיין הקלאסי: שעמום ואדישות גוברים על המחויבות והמוטיבציה. אתם מחפשים כל תירוץ כדי לדחות את הפעילות הגופנית: עבודה, משפחה, מתח ואפילו מזג־אוויר.

הגישה הנבונה: עשו שינויים מדי פעם. אמנם, לא מומלץ לדלג בתכיפות מוגזמת ממכשיר למכשיר או משיטת אימון אחת לאחרת, אבל אחת לכמה שבועות אפשר ואפילו רצוי לשבור את השגרה. הלכתם או רצתם על המסילה בחודש האחרון? למה שלא תנסו את האופניים, האליפטיקל או הסטפר? הזנחתם את אימוני הכוח? אולי תנסו להתמקד קצת יותר באימוני משקולות?

דרכים שבהן תוכלו לשלב פעילות גופנית קלילה בלי להפריע לשגרה
641092332.jpg

המאפיין הקלאסי: הפעילות הגופנית מתמוססת לאיטה מרשימת המשימות היומיומיות הקבועות שלכם. 

הגישה הנבונה: קבעו לעצמכם תכנית פעילות לחמישה שבועות לפחות ונסו להתמיד בה. מחקרים מתחום הפסיכולוגיה של הספורט מראים שזהו פרק הזמן המינימלי שלוקח למתאמן חדש להפוך את האימון להרגל. אפשרות נוספת: קבעו זמן לאימון משותף עם חבר או חברה או אפילו עם מאמן/ת כושר. אימון גופני כמפגש חברתי (כדורגל, כדורסל, טניס) הוכח גם הוא כגורם רב השפעה על המוטיבציה וכושר ההתמדה.​

מנתונים של משרד הספורט מ־2016, כ־56% מאזרחי ישראל עושים  פעילות גופנית בשעות הפנאי. הפעילות הפופולרית ביותר היא הליכה, ובפער גדול אחריה ריצה, חדר כושר ושחייה. 

דני טל הוא מומחה לכושר גופני במחלקה לחינוך וקידום בריאות בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש