חיפוש

dsdsdsd
הפרעות אכילה

אולי יש לך הפרעת אכילה?

לא כל שינוי בדפוסי האכילה או עיסוק אובססיבי באוכל הוא באמת "הפרעת אכילה". אבל כשזה זה - איתור מוקדם ופנייה לעזרה יכולים להציל חיים. איך יודעים? לאן פונים? ומה כולל הטיפול? מדריך

ליאור בירן

בקיצור

01

הפרעת אכילה היא הפרעה נפשית המאופיינת בתסמינים שונים שסובבים סביב דימוי גוף ותפיסה עצמית.

02

שיעור התמותה מהפרעות אכילה עומד על 10% עד 17%. טיפול יעיל כולל מעקב תזונתי וטיפול פסיכיאטרי.

03

ככל שההתערבות הטיפולית מוקדמת יותר והפרעת האכילה "צעירה" יותר, סיכויי ההחלמה גבוהים יותר.

​הפרעת אכילה - מה זה בכלל?

יש להבחין בין הפרעת אכילה (Eating Disorder) לבין הפרעה באכילה (Disordered Eating). הפרעה באכילה היא קשת של התנהגויות, שעיקרן התעסקות באכילה ובמשקל כתוצר של התרבות שלנו - חברת השפע מחד ואידיאל הרזון מאידך.

הפרעת אכילה, לעומת זאת, היא הפרעה נפשית המאופיינת בתסמינים שונים, שסובבים סביב התנהגויות אכילה ופיצוי, דימוי גוף ותפיסה עצמית. פעמים רבות מלווים תסמינים אלה גם בדיכאון ובחרדה.

לא כל שינוי בדפוסי האכילה מצביע על פיתוח הפרעת אכילה - שינויים כאלה יכולים לנבוע ממקורות שונים, חלקם גופניים וחלקם נפשיים (דיכאון למשל יכול להשפיע באופן ניכר על התיאבון - להגביר או לדכא אותו).

בנוסף, לאנשים רבים יש דפוסי אכילה המחוברים למצבים רגשיים, למשל: אכילה מוגברת בזמן מתח או עצבות, שלאו דווקא מצביעים על הפרעת אכילה של ממש. כדי לאבחן הפרעת אכילה, יש צורך בדפוסים יציבים לאורך זמן הפוגעים בתפקוד התקין של האדם.

שיעור התמותה מהפרעות אכילה נע בין 10% ל־17% מהמקרים, והוא עולה ככל שההפרעה נמשכת זמן רב יותר. שיעור הסובלים מאנורקסיה נרבוזה הוא אחוז לערך בקרב נשים ו־0.2 אחוז בקרב גברים. בבולימיה מדובר ב־4 אחוזים מהנשים ובאחוז אחד מהגברים. 

(הנתונים לקוחים מדו"ח "הפרעות אכילה בקרב ילדים ובני נוער" של מרכז המחקר והמידע של הכנסת לפברואר 2010. הם אינם כוללים את הפרעת האכילה ההתקפית והפרעות האכילה הלא ספציפיות - ראו בהמשך. הוספה שלהן מעלה אף יותר את שיעור הסובלים מהפרעות אכילה כלשהן).

יש 4 אבחנות מרכזיות של הפרעות אכילה:

אנורקסיה נרבוזה - מאופיינת בסירוב לשמור על משקל גוף תקין, פחד אינטנסיבי מפני עלייה במשקל (גם כאשר נמצאים בתת משקל), הפרעה בתפישת הגוף או הכחשה של המשקל הנמוך הקיים, ואצל נשים לאחר קבלת מחזור ראשון - הפסקת מחזור של שלושה חודשים לפחות (אל וסת).

בולמיה נרבוזה - אפיזודות חוזרות של התקפות אכילה (אכילה בזמן קצר יחסית של כמויות שאדם היה אוכל במשך זמן ארוך יותר, לצד תחושות אובדן שליטה). התנהגויות חוזרות של פיצוי לא תואם כדי להפחית עלייה במשקל כתוצאה מהתקפות האכילה (הקאות יזומות, ספורט אינטנסיבי, נטילת משלשלים וכדומה).

התקפי האכילה והפיצוי עליהם מתבצעים לפחות פעמיים בשבוע למשך שלושה חודשים. ההערכה העצמית מושפעת באופן ניכר מהמשקל וצורת הגוף. תופעות אלו אינן מופיעות במקביל לאנורקסיה.

הפרעת אכילה התקפית (BED) - אפיזודות חוזרות של התקפות אכילה (אכילה בזמן קצר יחסית של כמויות שאדם היה אוכל במשך זמן ארוך יותר, לצד תחושות אובדן שליטה).

התקפות האכילה הללו מאופיינות בין היתר באכילה מהירה מאוד, עד לתחושת מלאות לא נוחה, ללא תחושת רעב נלווית לצד תחושות של אשמה וגועל. קיימת מצוקה סביב התקפות האכילה. התקפות האכילה הללו מתקיימות לפחות פעמיים בשבוע למשך שישה חודשים. לצד התקפות האכילה, אין התנהגויות מפצות לא תואמות (כמו בבולימיה).

הפרעת אכילה לא ספציפית (ED NOS) - הימצאות של מאפייני הפרעת אכילה, ללא עמידה מלאה בקריטריונים של אחת האבחנות. למשל: מופיעים כל הקריטריונים של אנורקסיה, אך המשקל נמצא בטווח התקין. התנהגות המאופיינת בלעיסה של מזון ויריקה שלו, ללא בליעתו. כל הקריטריונים של אנורקסיה מתקיימים, אך יש עדיין מחזור תקין.

אם קראת תיאורים אלה ואת מרגישה שהם מתארים אותך ומאפיינים אותך, זה עדיין לא מצביע בוודאות על קיומה של הפרעת אכילה. לשם אבחון יש לפנות לאיש מקצוע, על מנת לשלול אבחנות פרט להפרעת אכילה ולהתאים טיפול.

איך פונים לטיפול בהפרעות אכילה?

ברחבי הארץ פזורים מרכזים ומרפאות להפרעות אכילה, חלקם ציבוריים וחלקם פרטיים. במרפאות הציבוריות הטיפול ניתן לרוב ללא עלות כספית, אך לעתים מוצעים טיפולים בעלות נוספת, בדרך כלל סמלית.

במצבים חמורים תיתכן הפנייה למחלקות האשפוז המיוחדות לנושא (בשניידר ובתל השומר - לנוער, בתל השומר ובהדסה - למבוגרים). ניתן גם לפנות אליהן ישירות.

את מרפאות כללית הרלוונטיות תוכלו למצוא גם בספר השירות שלנו.

מה כולל טיפול בהפרעות אכילה?

קיימים טיפולים שונים וישנן גישות שונות (למשל: טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מודלים התנהגותיים שונים, טיפול דינמי ועוד). עם זאת, קיימת הסכמה גורפת כי הטיפול, באיזו גישה שלא יתבצע, צריך להיות מנוהל על ידי צוות רב מקצועי.

מאחר שמדובר בהפרעה בעלת ביטויים גופניים ונפשיים, לא ניתן להזניח את אחד התחומים ולהתמקד רק בשני. כך, סיכויי ההצלחה של טיפול פסיכולוגי, ללא מכוונות ומודעות לגוף, נמוכים יותר מסיכויי טיפול המשלב גם התייחסות לצדדים הגופניים.

לכן, טיפול יעיל בהפרעות אכילה יכלול לרוב מעורבות של מטפלים רגשיים (פסיכולוגים, עובדים סוציאלים וכדומה), מעקב תזונתי (על ידי דיאטנית) וטיפול פסיכיאטרי - עם קשר רציף והדוק בין גורמי המקצוע השונים. 

הטיפול הרגשי מתקיים על פי רוב בשיחות, אך לעתים גם מוצע טיפול בתנועה ובאמצעי הבעה אחרים. המעקב התזונתי מתקיים דרך מפגשים קבועים עם דיאטנית, פעמים רבות תוך עבודה עם יומן אכילה שבו מתועדות התנהגויות שונות הקשורות למזון במהלך היום. מפגשים אלה כוללים פעמים רבות שקילה ועבודה אל מול יעדים שונים בתחום האכילה.

לאור ההבנה כי הפרעת אכילה מופיעה פעמים רבות יחד עם בעיות נפשיות נוספות (למשל: דיכאון, חרדה, אובססיביות), ובשל מאפיינים ביולוגיים של הפרעת האכילה עצמה, יש חשיבות מרובה לבירור, מעקב וטיפול פסיכיאטרי במקביל לטיפול הרגשי והמעקב התזונתי.

פסיכיאטר יכול להציע תרופות שונות היכולות לסייע בהתמודדות עם מצבי רוח ירודים או תנודתיות במצב הרוח, חוסר אנרגיה, נוקשות חשיבתית, חרדה ועוד. הטיפול התרופתי הוא בעל פוטנציאל משמעותי לתמיכה ולשיפור ההישגים הטיפוליים. לרוב זהו טיפול ממוקד בזמן, לא כזה שנמשך לכל החיים. 

הזמן קריטי

טיפול בהפרעות האכילה הוא בעל סיכויי הצלחה טובים למדי, ולכן יש טעם של ממש לפנות לטיפול. ככל שההתערבות הטיפולית מוקדמת יותר והפרעת האכילה "צעירה" יותר, סיכויי ההחלמה גבוהים יותר.

בהערכה גסה וכוללנית מקובל לומר כי מקרב המטופלות: שליש יחלימו לחלוטין, שליש תגענה להחלמה חלקית (כאשר קיימת נוכחות של תסמיני הפרעת אכילה, אך לא באופן חמור או כזה המפריע למהלך החיים התקין), ושליש (למרבה הצער) מפתחות הפרעה כרונית "עקשנית" יותר שלא מגיבה לטיפול.

ליאור בירן הוא פסיכולוג קליני במרפאת כפר סבא של המרכז לבריאות הנפש שלוותה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש