חיפוש

dsdsdsd
ראייה טובה - תנאי להצלחה בלימודים

ראייה טובה - תנאי להצלחה בלימודים

מה הקשר בין ראייה טובה להישגים בלימודים? איך מטפלים בבעיות פזילה? בדיקות ראייה לילדים בני 5 עד 8?

פרופ' משה שניר, ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

ילדים שעומדים לעלות לכיתה א' חייבים לעבור בדיקת ראייה כדי שניתן יהיה לגלות ליקויי ראייה שאולי קיימים אצלם ולטפל בהם.

02

אחד הליקויים הנפוצים ביותר הוא פזילה. מתקנים אותו באמצעות משקפיים או באמצעות ניתוח או באמצעות שילוב של משקפיים ושל ניתוח.

03

יש לזכור: המעקב אחר התפתחותה של מערכת הראייה בתקופת הילדות הוא חיוני ביותר. יש ליקויים שאם לא תוקנו בילדות, כבר לעולם לא ניתן יהיה לתקנם.

ילדים שעומדים לעלות לכיתה א' חייבים לעבור בדיקת ראייה כדי שניתן יהיה לגלות ליקויי ראייה שאולי קיימים אצלם ולטפל בהם. בעיות ראייה שאינן מטופלות עלולות לגרום לקשיי למידה. המעקב אחר התפתחותה של מערכת הראייה בתקופת הילדות הוא חיוני ביותר, כיוון שלעיתים לא ניתן לתקן ליקויים במערכת הראייה אם אלה אובחנו באיחור.

איפה אפשר לעשות בדיקות כאלה?

את בדיקת הראייה ניתן לעשות בכל אחד מסניפי חנויות האופטיקה ברחבי הארץ (יש לברר בכל סניף האם השירות הזה כרוך בתשלום).

האם בדיקת התפתחותה של מערכת הראייה היא חלק מהערכת תהליך הגדילה וההתפתחות גם בגיל 6?

מערכת הראייה מתפתחת מהלידה ועד גיל 9 בערך. אז היא מגיעה לבשלות מלאה. במערכת ראייה תקינה כל עין מתפקדת באופן מלא בנפרד, אך השילוב התפקודי של שתי העיניים חשוב לא פחות. עין תקינה היא מערכת שקופה ומפותחת המעבירה את התמונה הנצפית על ידה במיקוד המתאים אל הרשתית.

מהרשתית עוברת התמונה דרך עצב הראייה למוח, ובמוח נעשה עיבוד המידע המתקבל משתי העיניים. המידע הזה מאפשר למעשה תפיסת עומק.

איך מטפלים בפזילה?

פזילה היא מצב שבו העיניים אינן מקבילות עקב בעיה של שרירי העין (אחד או כמה). כאשר עין אחת מסתכלת קדימה, פונה העין האחרת פנימה או החוצה ולעיתים אף למעלה או למטה עם או ללא שינוי במצב הראש והפנים. הטיפול בפזילה נעשה בכמה שיטות, כמו שימוש במשקפיים, תרגילי ראייה או ניתוח במקרה שהטיפולים האחרים אינם מועילים. בחירת הטיפול נעשית גם בהתאם לגורם הפזילה.

מה עושים בניתוח פזילה?

ששת השרירים שמניעים את העין נמצאים חיצונית לגלגל העין שאליו הם מתחברים מתחת ללחמית. בניתוח מנתקים את השריר ממקומו ומחזקים או מחלישים את פעולתו. בדרך כלל יש לנתח לפחות שני שרירים כדי לטפל בפזילה. לעיתים ינותחו השרירים בעין הפוזלת בלבד, ולפעמים ינותחו השרירים בשתי העיניים.

האם הניתוח נעשה בהרדמה כללית או מקומית?

ניתוחים בילדים נעשים בהרדמה כללית בלבד. מבוגרים ניתן לנתח בהרדמה כללית או מקומית לפי העדפת החולה ולפי שיקול דעתו של הרופא המנתח.

האם לאחר הניתוח צריך להרכיב משקפיים?

חלק ממקרי הפזילה מטופל ומתוקן רק באמצעות משקפיים. חלק ניתן לתיקון רק באמצעות ניתוח, וישנם מקרים שבהם נעשה התיקון באמצעות משקפיים וניתוח גם יחד. ניתוח פזילה בא לתקן את הפזילה שלא הצלחנו לתקן באמצעות המשקפיים, ולכן, ברוב המקרים, גם לאחר הניתוח יהיה צורך בהרכבת משקפיים.

ומה בנוגע לכיסוי אחת העיניים?

לפני הניתוח יש לעיתים צורך לכסות את אחת העיניים כדי לחזק את הראייה בעין האחרת ולמנוע עין עצלה. חדות ראייה טובה בשתי העיניים מגדילה את סיכויי ההצלחה של ניתוח הפזילה. במקרים מסוימים, כדי להגיע לתוצאות טובות גם לאחר הניתוח צריך להמשיך בטיפול בכיסוי לסירוגין. יש לציין שהכיסוי הוא לתקופות קצרות חוזרות.

מהם סיכויי ההצלחה בניתוח?

בשיטות הניתוחי המודרניות סיכויי ההצלחה בניתוחי פזילה הם גבוהים מאוד. עם זאת, לא ניתן להבטיח הצלחה מלאה בכל ניתוחי הפזילה. בחלק מהניתוחים תישאר פזילה מסוימת אשר לא תפריע תפקודית ולרוב גם לא קוסמטית. במנותחים שבהם תוקנה זווית הפזילה רק באופן חלקי ייתכן שיהיה צורך בניתוח נוסף.

מהם הסיכונים בניתוח?

כיוון שהניתוח נעשה בחלק החיצוני של העין, על פי רוב אין בו סכנה לראייה. לעיתים יכול להתפתח זיהום באזור הניתוח, אולם ברוב במקרים האלה ניתן להתגבר על הבעיה בקלות וביעילות באמצעות טיפות עיניים. רק במקרים נדירים ביותר יכול זיהום כזה לסכן את העין ולפגוע בראייה. לעיתים מופיע כפל ראייה לאחר הניתוח, אך הוא חולף בתוך זמן קצר ביותר. אם לא חל שיפור, יהיה צורך בטיפול נוסף.

מהם שלבי ההחלמה מהניתוח?

העיניים אינן חבושות לאחר הניתוח. בימים הראשונים לאחר הניתוח הן יהיו אדומות, ויורגשו בהן תחושת אי־נוחות וכאב קל. לכן יש צורך  בטיפות עיניים.

מומלץ להימנע מחשיפה לאבק ולרוח במשך כמה ימים וכן משחייה בבריכה או בים למשך כמה שבועות, אך אין הגבלה על פעילות בבית.

ניתן לחזור ללימודים בתוך כמה ימים.

אילו תופעות עלולות להופיע לאחר הניתוח?

• תחושת אי־נוחות בעיניים - בעיקר בחשיפה לאור חזק.

• כאב קל בתנועות העיניים.

• עיניים אדומות עם בצקת הלחמית והפרשה מועטה מהן.

• כפל ראייה (רואים כפול) שחולף לרוב בתוך כמה ימים.
מדובר בתופעות רגילות, ואין צורך לחשוש מהן. כאשר הכאבים מציקים, ניתן לקחת תרופה נגד כאבים כמו אקמול. את ההפרשה שעל הריסים ניתן לנקות בעזרת צמר גפן טבול במים פושרים או במגבוני עיניים. כפל הראייה יחלוף כששרירי העיניים יתרגלו למצבם החדש. חשוב לא לשכוח להזליף את הטיפות שניתנו בתום הניתוח בהתאם להנחיות הרופא. משך הטיפול המקובל הוא שלושה עד ארבעה שבועות לאחר הניתוח.

מה מותר לעשות בתקופת ההחלמה?

אין כמעט מגבלות על פעילות בתוך הבית. מותר לקרוא, לצפות בטלוויזיה ולעבוד מול המחשב. גם אין שום סיבה לא לאמץ את העין.

מותר להתרחץ ולחפוף את הראש ללא מגע של המים עם העיניים.
מחוץ לבית מומלץ להרכיב משקפי שמש ולהימנע מחשיפה לאבק ולאור חזק במשך השבוע הראשון לאחר הניתוח.

מה אסור לעשות בתקופת ההחלמה?

לא מומלץ לעשות פעילות גופנית מאומצת במשך השבועיים הראשונים. ילדים יכולים לשחק בבית ללא הגבלה ולחזור לגן או לבית הספר כעבור כמה ימים לאחר הניתוח. לא מומלץ לשחות בבריכה או בים בששת השבועות ראשונים לאחר הניתוח.

מתי יש לפנות בדחיפות לרופא?

אחד הסיבוכים הנדירים בתקופת ההחלמה הוא הופעת זיהום בעין. אם העין אדומה, כואבת מאוד, עם הפרשה מוגלתית ונפיחות של העפעפיים, או בעת שינוי ניכר בחדות הראייה, יש לפנות מיד לחדר המיון בבית החולים.

פרופ' משה שניר הוא מנהל יחידת העיניים לשעבר במרכז שניידר לרפואת ילד מקבוצת כללית

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש