אבחנות
פורסם בראשונה: 22.02.2015
עדכון אחרון: 22.02.2015
  • ד"ר משה משאלי ד"ר משה משאלי

סרטן הלבלב

לקריאה נוחה
מהו סרטן הלבלב? מה הם גורמי הסיכון למחלה? מהם התסמינים? איך מאבחנים? איך מטפלים? מהם סימני האזהרה שמחייבים לפנות לרופא? מדריך
סרטן הלבלב

שם האבחנה בעברית: סרטן הלבלב
שם האבחנה באנגלית: Pancreatic cancer
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Malignant Neoplasm Pancreas


מה זה?

גידולי הלבלב הם ברובם מסוג אדנוקרצינומה: הם מתפתחים מתאים שמצפים את הצינוריות בתוך הלבלב. ממחקרים עולה שמקור הגידולים הוא כמה סוגי תאים - תלוי בתנאים שהובילו להתפתחות המחלה. כמו כן התברר שאצל 90% מהחולים בא לידי ביטוי גן שנקרא K-RAS, אולם הפעלה של הגן כשלעצמו אינה מספיקה כדי לגרום להתפתחות המחלה.

אף שסרטן הלבלב הוא רק כ־2% מכלל מקרי הסרטן בכל שנה, הוא הסרטן הרביעי במידת קטלניותו (אחרי סרטן הריאות הכבד והקיבה). יש שתי סיבות מרכזיות לפרוגנוזה (סיכויי הריפוי) הגרועה של המחלה: התקדמותה המהירה של המחלה והעובדה שהיא מתגלה בדרך כלל רק בשלב מתקדם, שבו כבר לא ניתן להשיג ריפוי.

​מוקד אחיות אונקולוגי: יש עם מי לדבר

בין אם אתם מתמודדים עם מחלת הסרטן, מחלימים ממנה, או יש לכם בן משפחה שחווה אותה - אנחנו שם בשבילכם. אחיות אונקולוגיות מנוסות יענו על שאלות מקצועיות ויעזרו לכם להתמודד ברגעים הקשים, מבלי שתצטרכו לצאת מהבית. וגם: תוכנית מיוחדת למחלימים מסרטן השד או המעי הגס. לחצו כאן לכל הפרטים

מוקד אחיות אונקולוגי: שם בשבילך

מהם גורמי הסיכון לסרטן הלבלב?

גורמי סיכון כלליים: גיל, מין (גברים חולים יותר מנשים), השמנה, סוכרת, פנקראטיטיס (דלקת הלבלב) כרונית.

הרגלי חיים: כ־30%-20% מהמקרים קשורים לעישון סיגריות (בגלל החומרים הקרצינוגניים - מחוללי הסרטן - שבטבק).

גנטיקה: משערים שכ־10% מהמקרים קשורים לגורמים גנטיים. מוטציות ותסמונות מסוימות, כמו לינץ' או BRCA2, מעלות את הסיכון להתפתחות המחלה, אם כי הן לא גורמות לה ישירות.

מהם התסמינים?

תסמיני המחלה אינם ספציפיים (דהיינו אינם ייחודיים לסרטן הלבלב) - מה שמקשה על האבחון, ומה שחמור עוד יותר הוא שהתסמינים מופיעים לעיתים כאשר המחלה כבר מצויה בשלב מתקדם. התסמינים כוללים, בין היתר: צהבת של העור ושל לחמיות העיניים (כאשר יש גידול בראש הלבלב שמפעיל לחץ חוסם על דרכי המרה) - ללא כאבים, כאב בבטן העליונה עם הקרנה לגב, איבוד תיאבון וירידה במשקל. לעיתים סימן מקדים למחלה הוא סתימה של כלי דם (טרומבוס או תסחיף לריאה).

עם מי אפשר להתייעץ באינטרנט?

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה, בפורום טיפול בסרטן ואונקולוגיה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

איך אני לעומת האחרים?

כ־930 לקוחות של כללית (מתוך 4.2 מיליון) טופלו ב־2014 בגלל סרטן הלבלב.

מהם סימני האזהרה שמחייבים לפנות לרופא?

יש לפנות לרופא כאשר ישנה ירידה בלתי ברורה במשקל יחד עם אובדן תיאבון, רתיעה ממזונות מסוימים שבעבר היו אהובים, כאבי בטן עמומים או צהבת.

יש לזכור כי ישנם עוד הרבה מצבים שעלולים לגרום לתסמינים האלה, ולכן הבירור הרפואי יכלול מגוון של בדיקות. 

איך מאבחנים?

אם המחלה מתבטאת בצורה הקלאסית, כלומר בצהבת "שקטה", נטולת כאבים, יש לחשוד שהסיבה היא סרטן הלבלב ולשלול את המחלה. הבדיקות יכללו הדמיה של הבטן - אולטרסאונד בטן או CT בטן - שלרוב מגלים את הגידול. בדיקות נוספות לאישור המחלה כוללות אולטרסאונד דרך הוושט, שבעזרתו ניתן גם לקחת דגימה (ביופסיה) של הגידול.

חלק מהבירור כולל גם בדיקות דם וחיפוש סמנים לסרטן. הסמן השימושי ביותר הוא CA 19-9, אולם אסור להסתמך רק על הבדיקה הזאת כדי לאבחן את המחלה (או כל גידול אחר).

לאחר השלמת האבחנה ייקבע באיזה שלב נמצאת המחלה כדי להתאים את הטיפול האופטימלי.

איך מטפלים?

הטיפול נקבע בהתאם לגודל הגידול ולמיקומו. הטיפול העיקרי בשלבי המחלה המוקדמים הוא ניתוח לכריתת הגידול.

לעיתים יש צורך בטיפול כימותרפי לפני הניתוח או לאחריו. הטיפול העיקרי בשלבים שכבר אינם מתאימים לניתוח הוא כימותרפיה. האונקולוג יקבע את הטיפול המתאים ביותר לפי המצב הרפואי הכללי של המטופל וכן לפי השלב שבו מצויה המחלה ובהתאם למטרת הטיפול ולתופעות הלוואי הכרוכות בטיפול.

בין החומרים שמשמשים לטיפול בסרטן הלבלב יש לציין את התרופה גמציטאבין (שניתנת לבד או בשילוב עם תרופות אחרות כמו אברקסן) וכן את משלב התרופות פולפירינוקס (Folfirinox - מדובר בשילוב של 4 תרופות שונות).

האם קיימים סוגים שונים של גידולי לבלב?

יש סוג נדיר של סרטן שנקרא גידול נוירו־אנדוקריני שיכול להתבטא גם בלבלב. במקרה כזה הגידול נובע מהתאים המפרישים את ההורמונים השונים בלבלב. הפרוגנוזה של הגידול הזה שונה כיוון שלעיתים הוא פחות ממאיר מהגידול הקלאסי, והטיפול בו מבוסס על תרופות בעלות מנגנוני פעולה שונים. אלה מכוּונות בחלקן לגידול עצמו ובחלקן לאתרי הפיזור של המחלה.

ד"ר משה משאלי הוא רופא בכיר במערך האונקולוגי בבית החולים מאיר. הוא מומחה באונקולוגיה רפואית וברדיותרפיה. תחום עיסוקו המרכזי הוא גידולים של מערכת העיכול וסרטן הריאות

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל