חיפוש

dsdsdsd
מחלה של כלי הדם הפריפריאליים

מחלה של כלי הדם הפריפריים (PVD)

מהי מחלה של כלי הדם הפריפריים? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? היא חד־פעמית? היא עלולה לחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם מחלה של כלי הדם הפריפריים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר קטיה אורבין

שם האבחנה בעברית: מחלה של כלי הדם הפריפריים
שם האבחנה באנגלית: Peripheral Vascular Disease, PVD, Peripheral Artery Disease
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Peripheral Vascular Disease

 

מה זה?

מחלה של כלי הדם הפריפריים באה לידי ביטוי בכאבי רגליים בעת ההליכה. היא נובעת משקיעה של כולסטרול בדפנות של כלי הדם המובילים דם לגפיים, ובעיקר לגפיים התחתונות. כתוצאה מכך מתרחשת היצרות של כלי הדם האלה, ופחות דם מגיע לרגליים.

ממה נגרמת מחלה של כלי הדם הפריפריים?

הגורם המרכזי למחלה הזאת הוא טרשת עורקים - תהליך שבו שוקע כולסטרול בדפנות של כלי הדם. התהליך הטרשתי מתרחש בו זמנית בכלי דם רבים בגוף, למשל בכלי הדם המובילים דם ללב, למוח ולכליות.

לתהליך הטרשתי יש סיבות רבות ובהם סוכרת, לחץ דם גבוה, תזונה עשירה בכולסטרול, עישון והשמנה.

מהם התסמינים?

המחלה באה לידי ביטוי בעיקר בכאבים בשרירי הרגליים בעת הליכה. תסמינים נוספים של המחלה הם תחושת נימול ברגליים, עור דק, שינויים בגוון העור והפחתה ניכרת של כמות השערות שצומחת על הרגליים. גברים שחולים במחלה הזאת עלולים לסבול מקשיים בזקפה. כאשר המחלה קשה במיוחד, עלולים להופיע כאבי רגליים גם בעת מנוחה וכן פצעים שאינם מחלימים.

איך אני לעומת האחרים?

כ־50 אלף מתוך 4 מיליון הלקוחות של כללית (1.2%) סובלים ממחלה של כלי הדם הפריפריים.

כמה זמן זה נמשך?

זוהי מחלה כרונית שנמשכת כל החיים.

איך מאבחנים?

האבחנה נעשית באמצעות בדיקת דופלקס של כלי הדם בגפיים המאפשרת לבחון את זרימת הדם ברגליים. כמו כן ניתן לאבחן את המחלה באמצעות בדיקת אנגיוגרפיה. זוהי בדיקת הדמיה שנעשית באמצעות הזרקת חומר ניגוד למחזור הדם ומאפשרת לבחון את זרימת הדם ברגליים. את הבדיקה הזאת עושים בדרך כלל בבית חולים או במכון הדמיה.

איך מטפלים?

הטיפול המרכזי במחלה של כלי הדם הפריפריים הוא מניעה באמצעות שמירה על אורח חיים בריא: הימנעות מעישון, הקפדה על תזונה מאוזנת ועל פעילות גופנית סדירה ושמירה על משקל גוף תקין. נוסף על כך חשוב לטפל במחלות שמגבירות את הסיכון ללקות במחלה של כלי הדם הפריפריים: לאזן סוכרת ולחץ דם גבוה ולהוריד את רמות הכולסטרול בדם.

אם אובחנה מחלה של כלי הדם הפריפריים, יש להקפיד במיוחד על אורח חיים בריא ועל טיפול במחלות שמחוללות אותה כמו סוכרת ולחץ דם גבוה. נוסף על כך ניתן לשפר את זרימת הדם לרגליים באמצעות פעילות גופנית מיוחדת ובאמצעות תרופות כמו אספירין למניעת היווצרות של קרישי דם בכלי הדם המוצרים.

כמו כן יש צורך לקבל טיפול מניעה למחלת לב איסכמית (מעקב ואיזון גורמי הסיכון, טיפול בסטטינים ובאספירין) בשל הסיכון המוגבר לפתח במקביל מחלת לב איסכמית.

קיימים גם טיפולים פולשניים: פתיחה של ההיצרות בכלי הדם באמצעות צנתור והשתלת תומכן או ניתוח מעקפים שבו עוקפים את החסימה באמצעות מעקף שעשוי מחומר סינתטי או מכלי דם בריא שנלקח ממקום אחר בגוף. באמצעות המעקף משקמים את הספקת הדם לאזורים שהפסיקו לקבל הספקת דם מספקת.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

מחלה של כלי הדם הפריפריים היא מחלה כרונית שנמשכת כל החיים. לכן חשוב להתמיד לאורך זמן בנטרול גורמי הסיכון ולהקפיד על מעקב קבוע של רופא המשפחה או של רופא מומחה לכלי דם ועל נטילת הטיפול התרופתי המומלץ.

עלולים להיות סיבוכים?

אם לא מקפידים על אורח חיים בריא ועל קבלת הטיפול המומלץ עלולה המחלה להסתבך: הכאבים עלולים להחמיר, ועל הרגליים עלולים להופיע פצעים שאינם מחלימים. הפצעים האלה עלולים להזדהם. אם המחלה קשה במיוחד וחודרת לעצם, היא עלולה להביא לאובדן של הגפה או של חלק ממנה ולעיתים היא אף מסכנת חיים.

אנשים שסובלים ממחלה של כלי הדם הפריפריים נמצאים בסיכון מוגבר לחלות גם במחלת לב איסכמית.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

אם מופיע על הרגל פצע שאינו מחלים, אם חשים כאבים עזים ברגל ואם מבחינים בשינויים חדשים בגוון של עור הרגליים - יש לפנות בדחיפות לבדיקה רפואית. פנייה מיידית לרופא יכולה למנוע הידרדרות של המחלה.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

מי שסובלים ממחלה של כלי הדם הפריפריים יכולים בדרך כלל לקיים אורח חיים שגרתי, אולם עלולים להיות מוגבלים מאוד בהליכה - בהתאם לחומרת המחלה.

המחלה - יש לזכור - אינה חולפת: היא מלווה את החולים בה במשך כל חייהם. עם זאת, טיפול באמצעות ניתוח או באמצעות צנתור מביא בדרך כלל להפוגה בתסמינים ולשיפור ביכולת התפקוד.

איך לומדים לחיות עם מחלה של כלי הדם הפריפריים?

חשוב מאוד לשמור על אורח חיים בריא: להימנע מעישון, לאכול תזונה מאוזנת, להקפיד על פעילות גופנית סדירה ולשמור על משקל גוף תקין. כמו כן יש להיות במעקב רפואי מסודר, לאזן מחלות שמגבירות את הסיכון להחרפת המחלה - כמו סוכרת, לחץ דם גבוה ועודף כולסטרול - וכן ליטול את הטיפול התרופתי המומלץ.

 

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר קטיה אורבין היא מתמחה בקרדיולוגיה במרכז הרפואי רבין

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש