חיפוש

dsdsdsd
ככל שאת יולדת יותר, את בסיכון גבוה יותר לסיבוכים בלידה

יולדת סדרתית

ילדים זה שמחה, אבל זה שעשית כבר עשרה ממש לא מבטיח לך לידה קלה. להפך, מתברר שככל שאת יולדת יותר, את בסיכון גבוה יותר לסיבוכים בלידה

פרופ

פרופ' אייל שיינר

​חברים טובים שלי חזרו בתשובה. אחרי הטיול הגדול בהודו והאשרtם הממושך הם הבינו, לדבריהם, שהדבר האמיתי נמצא ממש כאן מתחת לאף שלהם: היהדות. מפה לשם הם הפכו לברסלבים עם הרבה שמחה בלב ועוד יותר תינוקות בבית. יוצא לנו לדבר כל שנתיים בערך, על מנת למסור להם מזל טוב להולדת הצאצא\ית החדש\ה. הפעם זה היה "מזל טוב" מרגש במיוחד: לא כל יום אתה פוגש אדם עם עשרה ילדים.

"אז רק שתדע לך שזה מאוד לא פשוט", אמרה אזדרכת בעודי מתקשר לברך.

"מי בכלל חשב שזה פשוט? עשרה ילדים? שאפו! שמעת אותי אומר שזה פשוט?"

"לא" התעקשה, "אני ממש לא מתכוונת לגידול של עשרה ילדים.
זה אמנם לא קל, אבל ברוך השם, אני ממש לא מתלוננת. בזה אני כבר אשפית. אבל הלידה......אוף הלידה..."

"מה היה בלידה?" התעניינתי.

"חשבתי שעם ההרגל וההיסטוריה המבטיחה שלי כוולדנית הכול ירוץ. כמו בפעמים האחרונות. ללדת, חשבתי, אני ממש יודעת. אבל זהו, שלא", סיפרה אזדרכת, "שום דבר לא זז. ירדו לי המים, ונתקעתי בתחילת לידה עם 3 ס"מ שלמים וכואבים אבל ממש בלי צירים סדירים. התחננתי לרופא שייתן לי סינטוצינון, כדי שיהיו לי צירים, אבל הוא סירב. לדבריו זה עלול להיות מסוכן לתת סינטוצינון לאישה שילדה כבר תשע פעמים, ואוטוטו יולדת בפעם העשירית, מחשש לקרע של הרחם. אז נשארתי עם פרקי תהילים, ותהילים פורטה...ועוד פעם תהילים.

"לראשונה הסכמתי לקחת אפידורל. זה איכשהו עזר, אבל הכול היה ממושך ודווקא כשהגעתי לפתיחה מלאה האפידורל הפסיק לעבוד. היה לרופאים הרושם שהראש נתקע, וממש אז, לא להאמין, התחלתי לבקש ניתוח קיסרי. אתה קולט? אני, שילדתי כל־כך הרבה פעמים בלידות רגילות ומופלאות, פשוט לא יכולתי יותר. ואז התחלפו המיילדות, שוב הלחיצו אותי וטוב, נגמר. אבל נגמר בלידת ואקום. כזאת לידה עוד לא הייתה לי".

כבר בעודי מתמחה הבנתי שהעובדה שהאישה ילדה יותר מחמש לידות רגילות לא מבטיח שהכל ירוץ בלידה הבאה. כשהשווינו היקף עבודה עם מתמחים במרכזים רפואיים אחרים (ומתמחים תמיד משווים ותמיד עייפים), נפנפנו במספר הלידות הגבוה של "סורוקה". יותר מ-1,200 לידות בחודש (לאחרונה בפגישת מערכת עיתון באירופה, הגרמנים שהשוויצו בממוצע של 400 לידות בחודש, הסבירו לי שהם מבקשים לדעת מהו הממוצע החודשי שלנו ולא השנתי..). "נו, טוב", היו אומרים לנו המתמחים מהמרכז, "אצלכם חצי מהנשים ולדניות: פשוט באות ויולדות". אז זהו שלא.

מחקר שנערך בבית החולים "סורוקה" מראה שלסברה שהחל מהלידה החמישית הכול נעשה מהיר ופשוט יותר אין כל ביסוס. להפך, מתברר שוולדנות גבוהה קשורה באופן מהותי ביותר לסיבוכים בלידה.

המחקר, שפורסם לאחרונה במגזין לרפואת אם־עובר -Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine, בדק שלוש קבוצות של יולדות: הקבוצה הראשונה כללה 3,103 נשים עם ולדנות עצומה - לידה עשירית ויותר, הקבוצה השנייה כללה 9,902 נשים עם ולדנות גבוהה של 9-6 לידות ובקבוצת ההשוואה היו 45 אלף נשים בלידתן השנייה עד החמישית.

במחקר נמצא שמספר לידות גבוה הוא גורם סיכון לסיבוכי לידה, כגון חוסר התקדמות הלידה בשלב הראשון והשני (בדיוק כמו שסיפרה אזדרכת), מצגים פתולוגיים של העובר, שליית פתח, היפרדות שליה וניתוחים קיסריים. כמו כן עלה שיעור האנמיה האימהית באופן מובהק בקרב נשות הקבוצה עם הוולדנות הגבוהה.

הסיבה לסיבוכים לא לגמרי ברורה, אך ייתכן קשר לרפיון של שרירי הרחם לאחר מספר גבוה של לידות. סיבה נוספת הינה השמנת יתר שאופיינית יותר לנשים לאחר לידות חוזרות ונמצאה קשורה באופן מובהק ללידות ממושכות.

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקת נשים ב' ויולדות ב' בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש