חיפוש

dsdsdsd
האם יש באמת מתכון שיכול לקבוע אם יוולד לך בן או בת

בן או בת?

מועד הביוץ, תזמון האורגזמה, הטבלה הסינית, סודה לשתייה - האם יש באמת מתכון שקובע אם יהיה לך בבטן בן או בת ומה אומרת האמת המדעית על שיטות סבתא לדורותיהן?

פרופ

פרופ' אייל שיינר

בקיצור

01

למה אתם מצפים - בן או בת? אם הייתה לכם דרך לקבוע את מן העובר, הייתם בוחרים במישהו או מישהי?

02

המחשבות האלו גורמות להרבה התעסקות בתרופות סבתא. עם כל הכבוד להן, כדאי לדעת מה עובד ומה לא.

03

האם יש מה לעשות לבד כדי לקבוע אם תלדי בן או בת? לפרופסור יש סיפור אישי לספר לך על הנושא.

סתוונית הייתה המורה של הבן שלי בכיתות א' ו ב'. חוץ מזה היא גם שכנה שלנו ויש לה שלוש בנות מתוקות. באסיפת ההורים האחרונה בבית הספר היא תפסה אותי ואמרה שיש לה בקשה קצת חצופה אבל חשובה. היא בהריון צעיר והיא חייבת, אבל חייבת, שאעשה לה אולטרסאונד בהול לוודא שאכן זה בן.

"ולמה את חושבת שזה בן?" שאלתי. "לקראת ההריון עשיתי דוקטורט על הנושא, כמו שרק מורה יודעת לעשות", אמרה סתוונית. "קראתי כל אתר וכתבה באינטרנט, עברתי לעבודת שטח, ראיינתי אמהות בכיתה שניסו לתזמן מין מסוים, שילבתי שיטות שונות ועשיתי בדיוק מה שצריך לעשות כדי שזה יהיה בן".

בשלב זה הסקרנות שלי עלתה. כגיניקולוג תמיד אמרתי למטופלות שהסיכוי לבן או בת הוא משהו כמו 50 אחוז. "מה בדיוק עשית?" שאלתי את סתוונית. "אז ככה", היא אמרה, "אשמח לשתף אותך בסודות העניין אבל רק אם תבטיח לי שאנחנו מחר בבוקר עושים אולטרסאונד. עשיתי לפני שבוע שקיפות עורפית והרופא לא הצליח לזהות את מין העובר".

כמובן שהסכמתי. לא כל יום נחשפים לכזאת עבודת שטח מעמיקה. ומזמן אמא שלי זכרונה לברכה הסבירה לי שעם מורות אסור להסתבך.

"על מנת לקבל בן", שיתפה אותי סתוונית, "כדאי להתעבר סמוך ביותר לביוץ. כדאי לרכוש ערכות ביוץ ולבחון מתי הוא בדיוק מגיע. הזרעונים הזכריים מהירים יותר ונקלטים מייד ביום הביוץ, לעומת הנקביים שלא ממהרים להגיע לביצית". אין די בכך. "האישה צריכה להגיע לאורגזמה ראשונה", הוסיפה סתוונית בחיוך, "הנרתיק  צריך להיות בסיסי יותר מכיוון שהזרעונים רגישים מאד לחומצה. כאשר האישה גומרת, מופרש חומר בסיסי בנרתיק. הבסיסיות היחסית הזאת מעלה את השרידות של הזרעונים. מכיוון שהזרעונים הזכריים הינם מהירים יותר, אולי בשל משקל יחסי נמוך יותר (שמעתי שכרומוזום Y קטן יותר מכרומוזום X), הזרע הזכרי יגיע ראשון לביצית. והרי ידוע שאחרי שזרעון אחד חדר לביצית, אין שום סיכוי ליתר הזרעונים". והיא הוסיפה: "קראתי שאחוז ניכר מהזרעונים נהרס בחומציות הנרתיק, ובסיסיות עוזרת להישרדותם. כדאי גם לנסות לקיים יחסי מין יותר מפעם אחת בערב המדובר, על מנת שהגבר יגמור יותר מפעם אחת".

"וזהו?" שאלתי בעניין. "לא, ממש לא. יש גם כמה שיטות סבתא שהוספתי", השיבה סתוונית בנמרצות. "גיליתי ששטיפה של הנרתיק עם מים וסודה לשתייה היא מומלצת כדי להתנגד ולסתור את החומציות". יש מתכון? שאלתי מבודח. "ודאי", לא הכזיבה סתוונית, "כוס מים עם שתי כפות סודה לשתייה והרי לך סביבה בסיסית".

סתוונית לא הסתפקה בזה ובחנה גם את הטבלה הסינית, שניתנת להורדה מאתרים רבים באינטרנט ומתיימרת לקבוע את מין העובר על פי גיל האם המדויק וחודש ההתעברות. "לפי הטבלה ידעתי בדיוק על איזה חודש לוותר ובאיזה חודש כדאי לנסות ולהתעבר כדי להשיג בן או בת", מגלה סתוונית, "תשמע, ממה שקראתי באתרים רבים באינטרנט הטבלה מדייקת באחוזים גבוהים, ואם תשאל את הסינים הרי שהדיוק הוא של 99 אחוז".

ומה המתכון לבנות?
אותו דבר, רק ההפך. וסתוונית מרחיבה: "מומלץ לחשב את יום הביוץ ממחזורים קודמים (שבועיים אחורנית ממועד הווסת) ולנסות להתעבר יומיים לפני הביוץ". שטיפות לנרתיק יכולות לעזור גם כאן, לפי מתכון הסבתות. "אבל הפעם צריך לערבב שתי כפות חומץ ולא סודה לשתייה. החומציות מנטרלת את הזרעונים הזכריים ומעצימה את הנקביים. קראתי באיזה אתר שהזרעונים הנקביים עמידים יותר ולכן הם אלו שישרדו יותר ויתקדמו קדימה ליעד, הביצית. מזלי שלא הייתי בעניין של בת הפעם, כי חומץ נשמע לי פחות נסבל בנרתיק", חייכה סיתונית. "ולגבי אורגזמה – הפעם הגבר צריך להגיע לאורגזמה ראשון, ושהאישה תמתין בסבלנות ותספור כבשים או משהו בסגנון".

בשלב זה הגיע התור שלי להיכנס למורה החדשה. לפני זה הספקתי להבהיר לסתוונית שבספרות המקצועית אין עדות לשיטה ודאית לקביעת מין העובר, פרט לשיטות של הפריה חוץ גופית עם אבחון כרומוזומלי טרם החזרה. אמנם השיטות שניסתה סתוונית כדי לבחור בן או בת לא נשמעות מזיקות, אבל אני נותרתי ספקן. נפרדנו כאשר אנחנו קובעים למחרת בקליניקה, בדיוק כמו שהבטחתי.

אני לא בטוח מי מאיתנו היה סקרן יותר לגבי המין. לדעתי זאת הייתה הפעם הראשונה שביצעתי אולטרסאונד מכוון למין העובר. ומה היה לנו שם? אתם בטח גם רוצים לדעת.
...בת, כמובן.

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקת נשים ב' ויולדות ב' בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש