חיפוש

dsdsdsd
חיים עד גיל מאה

שתזכה לשנה הבאה - עד מאה שנה!

ייתכן שחיים עד גיל מאה לא יהיו נדירים בשנת 2050, אבל יש מומחים שמבקשים להאריך את חיינו עד גיל 200! ד"ר דניאל דליות מסביר למה זה מוגזם ומציע להתמקד באיכות 33 השנים מהפנסיה ועד גיל מאה

ד"ר דניאל דליות

ד"ר דניאל דליות

בקיצור

01

למה לא עד 120? כדאי להתמקד יותר באיכות במקום בכמות – חיים פעילים ללא מגבלות הם ברכה.

02

מה המחקרים אומרים? הצליחו להאריך את חיי החולדות בשליש תוך צמצום מספר הקלוריות שהן צורכות. ויש חוקרים שרוצים להאריך את ימינו עד 200 שנה.

03

זה אפשרי? יש ספקות. לפי תיאורית ההזדקנות הקלאסית, קיימת ירידה של כמות הרקמות, ירידה באיכות המערכת החיסונית ועלייה במערכת הדלקתית.

ה​לא מכבר פורסמו במוסף הכלכלי "דה מארקר" של עיתון הארץ, מספר מאמרים חשובים על הפנסיה, הביטוח הלאומי ואריכות החיים שעולה בהתמדה. המאמרים טלטלו אותנו מהשאננות שלנו לגבי הפנסיה ולגבי הביטוח הלאומי, והראו לנו כי הדברים אינם ברורים מאליהם וכי ייתכן ובעוד מספר שנים פשוט לא יהיה מספיק כסף לממן 33 שנות אדם. מהיכן המספר 33? יותר ויותר מדברים על כך, שחיים עד גיל מאה לא יהיו נדירים בשנת 2050. אם נניח כי אדם יוצא בארץ לפנסיה בגיל 67 (מה שאינו בהכרח הכלל, ודאי לא לגבי נשים), הרי שעליו לחיות ברווחה ב־33 שנים אלה. אם לא יהיה כסף, הוא יהיה זקן עני. להיות זקן עני זה עצוב.

אז על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אריכות חיים?

ברור לכולנו כי יש יותר ויותר זקנים מופלגים בעולמנו. אם תיכנסו לקישור המופלא הבא, תוכלו לראות את פירמידת האוכלוסייה המפורסמת, במקומות שונים בעולם ולאורך השנים. כך תראו שבשנת 2050 יהיו הרבה מאוד זקנים, בעולם הקרוי מערבי, ופחות צעירים - כי יש גם ירידה בילודה בעולם זה.

גיל מאה זה יפה

כן. יש מומחים שונים שעוסקים בחקר ההזדקנות, במציאת גנים של אריכות חיים. אבל יש גם כאלה שחושבים על הארכת חיים נוספת, למשל להגיע לגיל 200, תוך ביצוע אין ספור ניתוחים במהלך השנים כדי להחליף אברים כושלים.

זה אפשרי?

העבודה המחקרית הידועה ביותר כיום בנושא הארכת חיים, היא הארכת חיי חולדות בשליש (משלוש שנים לארבע שנים), על ידי צמצום מספר הקלוריות אותן הן אוכלות ביום. השאלה היא, כפי ששואלים הפולנים: "מה הגליק הגדול?"

מה הכוונה?

ברור שאלה שרוצים בהארכת החיים מתכוונים לחיים פעילים ללא מוגבלות, אחרת לא נראה לי שחוקר יחלום על אפשרות להארכת חיים מעבר לגיל 120 אם מדובר בחיים של ריתוק לכיסא גלגלים, שיטיון, זונדה וכיוצא באלה מרעין בישין.

וזה אפשרי?

מסופקני. הרי לפי תיאורית ההזדקנות הקלאסית, קיימת ירידה של כמות הרקמות (כולל המוח גם באדם הצלול ביותר), ירידה באיכות המערכת החיסונית ועלייה במערכת הדלקתית.כך שבגיל 130, כשנחליף מפרק או לב - וגם אם הניתוחים אז יהיו המילה האחרונה מבחינת מינימום של סטרס - נכניס את הזקן המופלג לסיכון. ואז אולי בעצם נגדל דורות של זקנים מופלגים תשושים וחלושים במקום אותם פנתרים עובדים ופעילים עליהם חלמנו.

אכן בעיה

וגם אם נפתור את הבעיות האלה - כי המומחים הרי יגידו שאין דבר ללא פתרון - נשאלת השאלה: "אוקיי, אני בן 150. האם זה כיף כזה גדול?" הרי כאשר מברכים אנשים זקנים שהם פיקחים וחכמים ב"עד 120", חלקם אומרים: "זו ברכה? זו קללה".

זו חייבת להיות קללה?

איך ייראו חייהם של בני זוג בני 120 בעולם הדמיוני? מה הם יעשו בכל יום? כיצד ימלאו את חייהם הארוכים בתוכן? כיצד יתמודדו עם השינויים הטכנולוגיים התכופים? איך ישמרו על קשר עם בני המשפחה המתרבים? מה יקרה, למשל, לבן 130 כשבת הזוג נפטרת? מוות של בת או בן הזוג הוא טראומטי בגיל 80 - קל וחומר בגיל 130.

אז אתה לא בעד הארכת חיים מכוונת?

נראה שהארכת חיים מכוונת כולל ניתוחים להחלפת אברים תיצור עולם מטורף של זקנים, אולי בריאים אך סובלים. מי ירצה להתעסק איתם ולספק להם כל הזמן תעסוקה?יש סיפור יפה ועתיק מהעולם היווני העתיק על סולון החכם שפוגש את מלך לידיה ומציג בפניו המצאה שמספקת מזון חופשי ואין סופי ומייתרת את הצורך בעבודה. סולון מזהיר את המלך מההמצאה וטוען שהיא תגרום לאנשים לסבל נורא עקב חוסר מעש ואתגר (בעצם חוסר טעם לחיים). יש מספר גרסאות על סוף הסיפור וכולן מזהירות מפני המצאות שעלולות לגרום לקטסטרופה.

מה הקשר?

גם כאן, נראה לי כי יש לפנות לשכל הישר ולא לחפש יותר מדי את גביע הנעורים ואת אריכות החיים מעבר להגיוני, כי אז ניצור עולם אומלל עם זקנים מרחפים הזקוקים להעסקה מתמדת.

בקיצור, אתה אומר שיש גבול

כן. גם הרמב"ם דיבר - בהקשר של רפואה ובהקשר של דברים אחרים - על המידה הטובה. והמידה הטובה היא לחיות טוב עד גבול מסוים, מעבר לכך לא בטוח שיהיה טוב. נראה הגיוני שגיל מאה וסביבותיו (קצת למטה או קצת למעלה) ראוי להיות גיל המטרה, שבו ניתן להגיד להתראות לעולם היפה שלנו ולכל הטוב שנתן לנו.

אז לנטוש את רעיון הארכת החיים?

אפשר להשאיר בינתיים את הארכת החיים בשליש לחולדות שאוכלות פחות (ולא ברור אם הן מאושרות מכך), ולהתמקד יותר באיכות 33 השנים שנותרות מהפנסיה ועד גיל מאה. אם הן יהיו טובות ואם יהיה לנו מספיק כסף כדי לדאוג לעצמנו - דיינו.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש