חיפוש

dsdsdsd
המדריך למשקפי שמש

המדריך למשקפי שמש

משקפי שמש הפכו לפריט אופנה הכרחי. בקיץ יש להם גם תפקיד חשוב בשמירה על העיניים מפני פגיעות קשות: כוויות בקרנית, קטרקט בעדשה וגידולים בעפעפיים. שתהיו בריאים ויפים

רונית וייס

רונית וייס

בקיצור

01

חשיפת העיניים לקרינת השמש עלולה לגרום להן כוויות ומחלות קשות: קטרקט, פטריגיום (צמיחת רקמה על פני העין), ניוון המקולה וכן סרטן העפעפיים והעור סביב העיניים.

02

משקפיים לא איכותיים עלולים לגרום נזק גדול יותר מאשר הליכה ללא משקפי שמש. הסיבה: כשמרכיבים משקפי שמש לא איכותיים, האישונים מתרחבים ומאפשרים חדירה מרבית של הקרניים המזיקות.

03

כשקונים משקפי שמש יש להקפיד על תווית שמצביעה על הגנה מפני הקרניים האולטרה־סגוליות. יש לוודא כי קיימת הגנה מלאה (בשיעור של 100%-99%) מהקרינה האולטרה־סגולה מסוג A ומסוג B.

​​משקפי השמש הפכו מזמן לפריט חובה במלתחה האישית של כל אחת ואחד מאיתנו.

הגדלים, הצורות, הגוונים, הצבעים ושלל המותגים דוחפים אותנו לקנות לעיתים יותר מזוג משקפיים אחד לעונה, ולא בהכרח מאותו היצרן.​

סכנה לעיניים

אבל מעבר לצו האופנה, "שיקולי בריאות הם שצריכים למלא תפקיד מרכזי כשאנחנו באים לקנות משקפי שמש", מסבירה פרופ' אורנה גייר, מנהלת מחלקת עיניים במרכז הרפואי כרמל בחיפה מקבוצת כללית. "בציבור קיימת מודעות רבה לעובדה כי החשיפה לשמש מסוכנת לעור, אולם רוב הציבור אינו מודע לעובדה כי החשיפה לשמש מסוכנת גם לעיניים. הקרניים האולטרה־סגוליות (UV) שבקרני השמש מזיקות גם לעיניים". ​


קיימים שני סוגים של קרניים אולטרה־סגוליות שלהן השפעה הרסנית על העיניים:

קרניים מסוג A - בעלות אורך גל ארוך הגורמות לשיזוף העור.

קרניים מסוג B - בעלות אורך גל קצר וכושר חדירה רב יותר. הן מסוכנות יותר, גורמות לכוויות בעור וקשורות להתפתחות סרטן העור.

אולם חשיפת יתר לקרני השמש יכולה לגרום לכוויות לא רק בעור אלא גם בעיניים.

"לעיניים שלנו יש הגנה טבעית חלקית מפני קרני השמש", אומרת פרופ' גייר, "אולם חשיפת יתר לשמש עלולה לפגוע בראייה. כיום האנושות חשופה יותר לקרינת השמש בגלל הקטנת שכבת האוזון המקיפה את כדור הארץ, אשר מסננת את קרני השמש". 

הפגיעה בעיניים מהשמש יכולה להיגרם לא רק בעת שיזוף בים. העוצמה של קרינת השמש היא מרבית גם כשהיא משתקפת מהשלג, מהאדמה או מהמים ואפילו מהמדרכה. השמש יכולה לגרום לפגיעה זמנית בעיניים ואף לנזק קבוע לראייה.​

נזקי השמש יכולים לגרום למחלות עיניים שונות:

כוויות - חשיפת־יתר לקרני השמש יכולה לגרום כווייה זמנית אך מאוד כואבת בקרנית. כוויות מהסוג הזה יכולות להופיע כמה שעות לאחר סקי או לאחר שיזוף בים. התבוננות ישירה בשמש יכולה לגרום לכווייה קבועה ברשתית, הרקמה הרואה בעין.

קטרקט - חשיפה לשמש על פני שנים יכולה לגרום להתפתחות קטרקט, עכירות העדשה הטבעית של העין. אנשים שעברו ניתוח קטרקט חשופים יותר לפגיעה בעיניים מהשמש, כיוון שהעדשה המלאכותית שהושתלה בניתוח מסננת רק באופן חלקי את קרני השמש. 

פטריגיום - חשיפה ממושכת לשמש יכולה להחיש צמיחת רקמה על פני העין, וזו עלולה לחסום את הראייה. אם הראייה נפגעת, יש צורך בניתוח להסרת הרקמה.

ניוון המקולה - המחלה הזאת פוגעת באזור המרכזי של הרשתית, המקולה​. בנקודה הזאת חדות הראייה היא הטובה ביותר, ופגיעה בה תפריע לתפקוד היומיומי. המחלה הזאת היא אחת הסיבות העיקריות לעיוורון בעולם המערבי ובישראל. היא פוגעת בעיקר במבוגרים מעל גיל 50. ממחקרים עולה שהמחלה קשורה לחשיפה ממושכת לשמש.

סרטן העפעפיים והעור סביב העיניים - יכול להיגרם כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש.​

עדיף להשתזף במכון?

ממש לא. הקרינה שסופגים ממכשירי השיזוף גדולה מזו שסופגים מהשמש ומסוכנת מאוד לעיניים. לכן המשתזפים בשיטה הזאת חייבים להרכיב משקפי מגן לעיניים.

"משקפי שמש נועדו להפחית את הבוהק (Glare) הגלוי לרמה נוחה ולהפחית את האור האולטרה־הסגול (UV) המזיק", מסביר שמעון רוסק, אופטימטריסט בעל חנות אופטיקה בכפר־סבא. 

"משקפי שמש טובים מורידים את הבוהק הגלוי לרמה נוחה, חוסמים את רוב האור האולטרה־סגול, לא מעוותים את הראייה, מעבירים את הצבעים עם שינויים מינימליים או ללא שינוי, הם נוחים ועמידים". 

רוסק מוסיף כי משקפי שמש רגילים אומנם מפחיתים בהירות, אבל הם לא חוסמים בוהק. הבוהק נמצא בכל מקום - זהו אור מוחזר מרוכז המגיע משמשות של מכוניות, ממים, משלג, מחול, מכבישים ומכל משטח אחר, והוא מסנוור ומכאיב. גם בימים אביכים ומעוננים ישנו בוהק.

את הבוהק חוסמות ביעילות עדשות מקוטבות. אחד הדברים הראשונים שאליהם שמים לב בעדשות מקוטבות הוא ההפחתה בכיווץ העיניים. הכיווץ גורם לעייפות העיניים ולמתיחות. נוסף על כך, לבוהק השפעה מזיקה מצטברת.

בעיות ראייה רבות המקושרות בדרך כלל לנהיגה לילית נובעות לא רק מהירידה ביכולת לראות בלילה, אלא גם מההשפעה המאוחרת של החשיפה לבוהק בשעות היום.

עדשות מקוטבות נותנות ראייה דינאמית, בהירות גבוהה יותר, עומק שדה רב יותר וצבעים חיוניים יותר. הקיטוב, לפי ההגדרה, פירושו שהזכוכית עוברת תהליך המיישר את המולקולות שבה לכיוון אחד, ובכך הוא מנטרל את שבירת האור ומפחית במידה ניכרת את הבוהק הגלוי. על ידי הסרת ההשתקפות של הבוהק מקבל מרכיב המשקפיים תמונה ברורה יותר ושדה ראייה רחב יותר - מעל המים ומתחתם. תהליך הייצור של עדשות מקוטבות כולל הכנסה של שכבת סרט מקטבת בין שתי עדשות פלסטיק או זכוכית דקות. ​

הולכים לקנות משקפיים? 

הנה כמה כללים שיעזרו לכם לעבור את המשימה בהצלחה:

1. יש להקפיד על תווית שמצביעה על הגנה מפני הקרניים האולטרה־סגוליות. אין תווית אחידה לכל יצרניות המשקפיים. לכן יש להיות ערים למה שרשום בתווית ולוודא כי קיימת הגנה מלאה (בשיעור של 100%-99%) מפני קרניים מסוג A ו־B.

2. המשקפיים צריכים להיות גדולים וצמודים לעיניים כדי למנוע חדירה של קרני השמש מהצדדים ומלמעלה.

3. חשוב לדעת לאיזו מטרה צריכים את משקפי השמש: ליום־יום (למשל, לנהיגה) או לפעילות ספורטיבית. גולשים בים או גולשי סקי, לדוגמה, זקוקים למשקפיים בעלי מסנני קרינה גבוהים במיוחד.

4. מניעת סנווּר. עדשות המשקפיים חייבות להיות מקוטבות למניעת סנווּר.

5. החשיבות של צבע העדשה. בניגוד לאמונה הרווחת, ההגנה האפקטיבית מפני השמש של משקפי השמש אינה תלויה בצבע העדשות. עדשה מאיכות גרועה, גם אם היא נראית כהה, עלולה לסכן מאוד את העיניים. הסיבה: עדשה כזאת מפחיתה משמעותית את כמות האור הנראה - מה שגורם לאישוני העיניים להתרחב. כאשר אישוני העיניים מתרחבים, העיניים פחות מוגנות, ולכן הן סופגות יותר קרניים מזיקות.

6. מחיר המשקפיים. מחיר יקר אינו ערובה לכך שהמשקפיים מגינים מפני קרינת השמש. מחיר המשקפיים נקבע לרוב על פי צו האופנה ולא רק לפי איכות המשקפיים.

7. מקום הקנייה. רצוי להימנע מקניית משקפי שמש בדוכני רחוב או בדוכני חוף שכן אלה לא תמיד מקפידים על מוצרים איכותיים. כפי שהודגש, משקפיים לא איכותיים עלולים לגרום נזק גדול יותר לעיניים מאשר הליכה ללא משקפי שמש. הסיבה: בעת הליכה באור יום ללא משקפי שמש האישונים מתכווצים כדי להגן על העיניים. כשמרכיבים משקפי שמש לא איכותיים, האישונים מתרחבים (כפי שקורה בלילה) ומאפשרים חדירה מרבית של הקרניים המזיקות.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש