חיפוש

dsdsdsd
שירותי כללית

 

 

 

 

ייעוץ רב מקצועי לחולי‎ ALS ‎

תחומי שירות:

טיפוליםטיפוליםתחומי רפואהטיפוליםתחומי רפואהילדיםטיפוליםטיפולים

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 70052
  • קוד משרד הבריאות: K1136

מהו השירות?

ייעוץ רב מקצועי במקרים של ALS או בחשד ל- ALS.

מה צריך לדעת על השירות?

מהי מחלת ALS?
ALS (ראשי תיבות של Amyotrophic Lateral Sclerosis) שייכת לקבוצת המחלות הניווניות הפוגעות בתאי העצב המוטוריים (שאחראים לתנועת השרירים). מדובר במחלה נדירה וחשוכת מרפא, שסיבתה לא ידועה ושגורמת בהדרגה לשיתוק כל השרירים בגוף. היא מוכרת גם בשם מחלת לו גריג על שם שחקן כדור בסיס אמריקאי שלקה במחלה בשנות ה־30 של המאה הקודמת.

מה גורם למחלה?
עדיין איננו יודעים מה גורם להרס תאי העצב המוטוריים, ומדוע רק הם נהרסים, ואילו תאי העצב התחושתיים נותרים ללא פגע. יש תיאוריות שונות, אך אף אחת מהן עדיין לא הוכחה.

מהם התסמינים?

התסמינים הראשונים של המחלה הם לרוב קלים ולא ספציפיים - מה שגורם לעיתים לעיכוב באבחון המחלה. לאחר זמן מה מופיעים תסמינים קשים יותר. אלה הם התסמינים מהקל אל הכבד: חולשה בשרירי הגפיים, עוויתות ו"קפיצות" בשרירים, בעיקר בשרירי הידיים והרגליים, ירידה (דלדול) במסת השרירים בגפיים, קושי בהשמעת קול בכלל ודיבור בפרט, קשיי נשימה ובליעה. חשד ל־ALS עולה בדרך כלל כאשר אדם מתלונן על חולשת שרירים ההולכת ומחמירה עם הזמן ובאה לידי ביטוי בירידה בתפקוד הגפיים ובמערכות הבליעה והנשימה.

מכיוון שהמחלה פוגעת רק בעצבים המוטוריים, העצבים התחושתיים אינם מושפעים, ואין פגיעה בחושי הראייה, השמיעה, המישוש, הטעם והריח.

איך מאבחנים?
בדרך כלל עושים EMG - בדיקה של תפקוד של העצבים המוטוריים. הבדיקה נעשית באמצעות החדרת מחט לשרירים החלשים, הזרמת זרם חשמלי חלש ורישום הפעילות שלהם.

לרוב יש צורך לערוך בדיקות נוספות כדי לשלול סיבות אחרות היכולות לגרום לחולשה בשרירים. אלה יכולות להיות בדיקות דם, MRI ודיקור מותני לבדיקת נוזל עמוד השדרה.

איך מטפלים?
רילוזול (רילוטק) היא התרופה היחידה שאושרה לטיפול במחלה והיא מאיטה את התקדמותה בכמה חודשים. לתרופה השפעות לוואי על ייצור הדם ועל תפקוד הכבד.
תזונה מתאימה ופעילות גופנית מסייעות לשמור על מצבו של החולה בשלבים המוקדמים של המחלה. עם התקדמות המחלה יש לעיתים צורך בהזנה ישירה לקיבה כדי להשלים או להחליף את ההזנה הרגילה. בדרך כלל גם יש צורך במהלך המחלה בתמיכה נשימתית.

ייעוץ רב־מקצועי במקרה של ALS או בחשד ל־ALS ניתן בהתאם לצרכים המיוחדים של המטופל ובהתאם לקביעת רופא. הייעוץ מתקיים במרפאת הייעוץ הארצית בבית החולים איכילוב. טופס ההתחייבות (טופס 17) ניתן פעם אחת לשנה ומכסה עד 6 ביקורים באותה השנה.

מי נותן הפניה לבדיקות?
רופא משפחה או נוירולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לבדיקת זכאות אישית

אם מופיע כפתור "בדיקת זכאות אישית", בלחיצה עליו תעברו לכניסה לאתר כללית און־ליין. הכניסה לאתר מחייבת קוד משתמש וסיסמה
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש