חיפוש

dsdsdsd
להיות רופא משפחה בכללית

להיות רופא משפחה

אתם מאבחנים את הבעיות הרפואיות שלכם בגוגל ומטפלים בעצמכם בהתאם למה שקראתם ברשת? קובעים פגישה עם רופא מומחה? כל הכבוד לכם. חסכתם לעצמכם פגישה עם רופא המשפחה. האם גם עשיתם טוב לבריאות שלכם? זו שאלה אחרת...

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

רופא המשפחה הוא חומת המגן הראשונה שלנו בשמירה על הבריאות שלנו. הוא הגורם שאמור לזהות בעיות עוד כשהן קטנות, ולפני שהן הופכות לגדולות.

02

רופא המשפחה רואה תמיד את האדם שמאחורי המטופל ולא מתייחס אליו רק כאל אוסף של מחלות. הוא מלווה את המטופל לאורך שנים רבות.

03

רופא המשפחה שם דגש על מניעת גורמי סיכון כמו איזון לחץ דם, כולסטרול וסוכר, כולל הפניות לדיאטנית, לסדנאות לניהול אורח חיים בריא ולגמילה מעישון.

עולם הבריאות מתפתח בקצב מסחרר. אנחנו פוגשים כמויות אדירות של כתבות ועצות באינטרנט בלי לדעת מה מתאים לנו בדיוק ומה לא. ולפני שאנחנו טובעים ומסכנים את עצמנו בתוך כל המידע הבלתי נגמר הזה, חשוב לדעת שתמיד יהיה מישהו שיוכל להושיט לנו יד לעזרה ולהוביל אותנו לחוף מבטחים. זהו רופא המשפחה.

למה אני בכלל צריך רופא משפחה?

רופא המשפחה הוא חומת המגן הראשונה שלנו בשמירה על הבריאות שלנו. הוא הגורם שאמור לזהות בעיות עוד כשהן קטנות, ולפני שהן הופכות לגדולות. הוא איש הקשר שלנו עם מערכת הבריאות הגדולה, הוא המדריך שלנו לענייני בריאות ואורח חיים.

רופא המשפחה רואה תמיד את האדם שמאחורי המטופל ולא מתייחס אליו רק כאל אוסף של מחלות. הוא מלווה את המטופל לאורך שנים רבות, מכיר אותו ואת משפחתו ויודע מתי צריך לשלוח אותו לרופא מומחה ולבדיקות ומתי ניתן לוותר על כך.

מאחר שרופא המשפחה רואה את התמונה כולה - בניגוד לרופאים המומחים המטפלים בבעיה ספציפית - הוא מסוגל לתת תשובות לשתיים מהבעיות החמורות ברפואה של היום: שמירה על רצף טיפולי ותיאום בין היועצים והמומחים השונים.

ממחקרים עדכניים עולה שקשר רציף עם רופא המשפחה לא רק משפר את איכות החיים של המטופל אלא אף מאריך את תוחלת חייו.

ויש גם רופא משפחה און־ליין כשהמרפאות סגורות

הערב הגיע ואתם לא מרגישים טוב? הגרון או הבטן כואבים? מהיום אפשר להתייעץ און־ליין עם רופאי משפחה מומחים בלי לצאת מהבית. לכל הפרטים

בביקורים אצל רופא מומחה מקבלים הרבה פעמים הפניות לבדיקות רבות. חושבים שכמה שיותר בדיקות זה יותר טוב? אז זהו, שלא ממש. כמעט לכל בדיקה יש תופעות לוואי, ולחלקן אפילו עלולות להיות השלכות בריאותיות כבדות מאוד, כפי שכבר הוכח בלא מעט מקרים.

הנה כמה דוגמאות: בדיקות הדמיה מיותרות כרוכות בחשיפה לקרינה בכמות גדולה, פעולות כירורגיות או פולשניות אחרות עלולות לגרום להתנקבות, לדימום ולזיהום. במקרים רבים הממצאים שעולים מהבדיקות לא ברורים וגוררים עוד בדיקות מזיקות ועוד חרדות ועוד אובדן של ימי עבודה.

מי שיכול להבדיל בין עיקר לתפל ולכוון את המטופל לבדיקה הנכונה - הוא רופא המשפחה.

מהי ההכשרה של רופא משפחה?

רופא משפחה הוא רופא שסיים 6 שנות לימודי רפואה, שנת התמחות (סטאז') ו־4 שנות התמחות ברפואת משפחה. במהלך שנות ההתמחות עוברים המתמחים במחלקות השונות בבית החולים, ובהן פנימית, ילדים ומקצועות נוספים לבחירה כמו פסיכיאטריה, עיניים, עור, אורתופדיה, נשים ואף־אוזן־גרון.

כדי להיות מומחה ברפואת משפחה גם צריך לקבל דיפלומה אוניברסיטאית ברפואת משפחה במסגרת לימודים בבית הספר ללימודי המשך. במהלך קורסי הדיפלומה לומדים מקצועות רפואיים שונים ובהם פסיכולוגיה, סוציולוגיה ותקשורת.

כמו כן על המתמחה ברפואת משפחה לעבור בהצלחה את מבחן שלב א' ומבחן שלב ב' מטעם ההסתדרות הרפואית בישראל. רק מי שעבר את כל הדרך הזאת מקבל את התואר "מומחה ברפואת משפחה".

אוקי, השתכנעתי. איך לבחור רופא משפחה שמתאים לי?

כשמעמסה גדולה כל כך מונחת על כתפיו, צריך רופא המשפחה להיות איש מקצוע מהמעלה הראשונה. אבל רופא המשפחה צריך להיות לא רק מקצועי, אלא גם אנושי. אנחנו נוטים לדחות פגישות עם רופא שמרתיע אותנו, ולכך עלולות להיות השלכות קשות על הבריאות שלנו.

לגזור ולשמור - אלה הן התכונות שרצוי מאוד שיימצאו אצל רופא משפחה שלנו:

• מקצועי. הוא מקפיד להתעדכן בחידושי הרפואה, יש לו קשרים עם רופאים מומחים, והוא לא מהסס להתייעץ איתם בבעיות מורכבות.

הוא מתמצא בנבכי המערכת הרפואית ויכול להדריך את מטופליו כדי שימצו את כל זכויותיהם הרפואיות. במקרה הצורך הוא גם יילחם כדי שישיגו את המגיע להם. נוסף על כך הוא יסודי בעבודתו ומספק את כל המידע הרלוונטי למטופליו.

ויש גם כמה סימנים טכניים למקצועיות של רופא, כמו מספר הפרסומים המדעיים שלו (קל לברר את זה באינטרנט).

• יודע להקשיב. זה חשוב לא רק לבניית מערכת יחסים טובה בין המטפל למטופל, אלא גם להגברת האפקטיביות של המפגש ביניהם. אוזן קשובה של הרופא למטופל היא לרוב המפתח לאבחנה נכונה ולהצלחת הטיפול.

• יש בינינו "כימיה". אנחנו מרגישים בנוח להיחשף בפניו, ואילו הוא מפגין אכפתיות והתעניינות כנה. הוא גלוי איתנו, מספר לנו תמיד את כל האמת ובגובה העיניים ולא בשפה רפואית מנוכרת וקרה. "כימיה" טובה מבטיחה מערכת יחסים ארוכת טווח עם הרופא, ולזו יש חשיבות רבה: ככל שרופא המשפחה מכיר זמן רב יותר את המטופל שלו, כך הוא ייטיב לזהות שינויים במצבו הבריאותי.

• מקפיד על כללי האתיקה. הוא לעולם לא ישוחח איתכם על מטופליו האחרים, מה שמגדיל מאוד את הסבירות שהוא לעולם לא ישוחח עליכם עם אחרים. הוא גם לעולם לא יתייעץ בקולי קולות בטלפון על מצבו של מטופל אחר בעוד אתם נוכחים בחדר. ויש עוד סימנים המצביעים על כך שהוא מכבד את פרטיותכם. למשל, הוא נועל את הדלת בזמן בדיקה גופנית ומקפיד לאפשר לכם להתפשט מאחורי פרגוד.

עניינים טכניים חשובים כשבוחרים רופא משפחה 

1. המרפאה שלו נמצאת בקרבה למקום המגורים שלנו. ריחוק מבטיח שנדחה שוב ושוב פגישות עם הרופא - גם אם הן חיוניות. (לינק לחיפוש מרפאות בספר השירות)

2. שעות העבודה של הרופא מתאימות ללוחות הזמנים שלנו.

3. זמני ההמתנה לקביעת תור אצל הרופא הם סבירים. ישנם מי שמעריכים כי ככל שהעומס על הרופא הוא רב יותר - כך איכותו גבוהה יותר. ייתכן שיש קשר כזה בין עומס לאיכות, אך יש לזכור: ככל שהרופא עמוס יותר - כך יהיה לו פחות זמן בשבילכם.

4. יש עליו ביקורות טובות ממטופלים אחרים.

מה זה אומר להיות רופא משפחה בכללית?

ובנימה קצת אישית: אני רופאת משפחה כבר 13 שנה ונוכחת כל פעם מחדש עד כמה חיונית רפואת המשפחה בעולם הרפואה של ימינו. להיות רופא משפחה זה אומר להיות אחראי על התיק הרפואי ועל הבריאות של המטופל, להיות זמין לכל בעיה רפואית, כולל בעיות נפשיות, להיות דלת פתוחה ואוזן קשבת בכל מערכת הבריאות המסועפת, שלעיתים קשה למצוא בה את הידיים ואת הרגליים, להיות מקור תמיכה ואמפתיה.

כשהולכים לרופא מקצועי הוא לא מכיר אותנו, הכול מנוכר ומפחיד, לפעמים יש הרגשה של "סרט נע". רופא המשפחה מכיר אותנו אישית, מתייחס אלינו בצורה אמפטית ויודע להתייחס לתלונות שלנו בהקשר הכולל, על סמך ההיכרות איתנו ועם המשפחה שלנו. לדוגמה: בדיקות תקופתיות של מטופל צעיר יכללו בדיקות נוספות על סמך היכרות עם המשפחה שיש בה מחלות לב וסוכרת.

רופא המשפחה שם דגש מיוחד על מניעת גורמי סיכון כמו איזון לחץ דם, כולסטרול ורמות סוכר, כולל הפניות לדיאטנית, לסדנאות לניהול אורח חיים בריא ולגמילה מעישון. אם מתברר שלמטופל יש בעיות סוציאליות, רופא המשפחה הוא הגורם שמפנה אותו לביטוח הלאומי או לעזרה סוציאלית אחרת. הדוגמאות האלה ממחישות את הראייה הביו־פסיכו־סוציאלית שיש לרופאי המשפחה, והראייה הזו נלמדת במהלך ההתמחות במספר רב של קורסים.

אני אוהבת את העבודה הזאת מאחר שמדובר בשמירה על קשר רציף עם המטופל ועם כל משפחתו, כלומר הרופא הוא חלק מהחיים של המשפחה ולא מאורע חולף. לפעמים הרופא משמש עוגן בתוך כל הבלגן שנקרא תיק רפואי. הרבה פעמים חולים הולכים לאיבוד ובאים אליי שאעשה להם סדר. חולים אחרים לא מיישמים שום עצה רפואית לפני ששואלים אותי, מאחר שאני כבר מכירה את כל המחלות שלהם, יודעת אילו תרופות הם לוקחים וזוכרת אירועים רפואיים משמעותיים בחייהם.

רוצים להיות רופאי משפחה בכללית? כדאי שתקראו את זה...

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש