חיפוש

dsdsdsd
המדריך להתפתחות הילד

התפתחות הילד: התהליך, האבחון, הטיפולים וכל הזכויות

אם נדמה לכם שהבן או הבת שלכם אינם מתפתחים כמו כולם, החדשות הטובות הן שלרוב מדובר בחרדות שווא. לילדים רבים פשוט לוקח קצת יותר זמן ליישר קו. אם בכל זאת אינכם רגועים כללית באה לעזרתכם ומדריכה אתכם מה עליכם לעשות - צעד אחר צעד

מתחת למטרייה שנקראת "קשיים בהתפתחות הילד" מצוי ספקטרום נרחב של מצבים. מהניסיון המצטבר ידוע שכ־10% מהילדים מפגינים קשיים שונים בהתפתחותם, אך רק אצל חלקם מאובחן קושי משמעותי וכרוני.

לעיתים נדמה להורים שהילד אינו מתפתח כראוי (כמו "הבן של השכנים") ושקיים קושי התפתחותי, לעיתים הגננת היא שמצביעה על קושי של הילד או הסבתא מציינת ש"האח הגדול כבר זחל/עמד/דיבר... בגיל הזה", ובאופן טבעי ההורים נכנסים לחרדה ומגיעים לרופא.

חשוב, כמובן, להיות ערניים, אך יחד עם זאת יש לזכור שלא כל קושי של הילד הוא אכן בעיה בהתפתחות. לעיתים קרובות מדובר רק בעיכוב קל הנובע מכך שלכל ילד יש קצב התפתחותי משלו.

ריכזנו עבורכם מידע על המערך העוסק בהתפתחות הילד בכללית, על זכאותכם בסל הבריאות ובכללית מושלם ועל עוד דברים שחשוב שתדעו.

אנחנו מאמינים שחובתנו וזכותנו לעמוד לצדכם ולסייע לכם ככל יכולתנו.

מהי מטרת הטיפולים בהתפתחות הילד?

במסגרת הטיפול ההתפתחותי מתייחסים לפוטנציאל של הילד אל מול הקושי שלו, ועוזרים לילד להגיע לתפקוד טוב יותר. במהלך הטיפול מתרגלים מיומנויות בתחומים כמו שפה, דיבור, חשיבה, תנועה, משחק וקשר.

כמו בכל סוג של למידה מוכרחים ליישם ולתרגל בבית את מה שנלמד בטיפולים כדי להשיג תוצאות. לכם, ההורים, יש תפקיד מרכזי בתרגול הזה, ושיתוף הפעולה שלכם הוא קריטי.

הטיפול הוא תהליך. מטרתו לקדם את הילד, לשפר את יכולותיו ולהעניק לו ארגז כלים להמשך הדרך. יש לזכור שמיומנויות רבות נרכשות עם הגיל, ולכן יש סדר בטיפול. לא מקדימים את המאוחר.

מסגרת טיפולית קבועה, שבה כולם משתפים פעולה - הילד, הוריו, המטפלים המקצועיים ולעיתים גורמים נוספים - עשויה להביא לשינויים משמעותיים מאוד בתפקוד הילד.

בחזרה למעלה

טיפול התפתחותי לילד: איפה מתחילים?

1. רופא הילדים

עם הגעתכם לרופא הילדים (בעקבות המלצה של גורם מקצועי או בשל חששות שהתעוררו אצלכם), יבחן הרופא את השאלונים שבידיכם, יקשיב לבקשתכם ויחליט אם להפנות את הילד לוועדת מומחים להתפתחות הילד. 

מומלץ לצרף אבחונים או חוות דעת מקצועיות נוספות, אם אלה מצויים בידיכם.

אם ההחלטה תהיה חיובית, יעביר משרד המרפאה את המסמכים הבאים לוועדה: חוות הדעת של הרופא, סיכום הממצאים שלו, השאלונים. 

לעיתים עשוי הרופא להפנות את הילד לבדיקות שמיעה וראייה לפני שהוא מפנה אותו לוועדה.

מרגע שליחת ההפניה אתם נמצאים בתהליך הבירור.

לצפייה בשאלונים ולהדפסה

בחזרה למעלה

עוד לפני האבחון: ייעוץ מקוון​

במקרה של הפניה לתחומים ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת או פיזיותרפיה, תקבלו הודעת SMS ובה הצעה לקבל ייעוץ מקוון ראשוני, עוד לפני האבחון.

לחיצה על הקישור בהודעה תאפשר לכם להירשם לשירות הזה, הניתן בתוך זמן קצר, ולקבל הדרכה ראשונית מאיש מקצוע מנוסה בנוגע לילדכם. הייעוץ הזה אינו מותנה באישור הבקשה לאבחון.

2. הוועדה

צוות המומחים של הוועדה כולל אנשי מקצוע מכל התחומים שקשורים להתפתחות הילד: רפואה, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת.

אנשי המקצוע האלה יבדקו ביסודיות את החומר שהוגש ויחליטו על בסיס החומר הרפואי ועל סמך חוות הדעת המקצועיות שקיבל אם יש צורך באבחון ובטיפול.

השאלונים יאפשרו לוועדה להתרשם מצורכי הילד, לזהות את קשייו ולהגדיר את ההתייחסות הנדרשת.

אם הוועדה תחליט שיש צורך באבחון ו/או בטיפול יישלח מסרון לטלפון הנייד של אחד ההורים (אם השירות הזה ניתן במחוז שאליו אתם משתייכים). בחלק מהמחוזות תישלח גם הודעה בדואר.

לאחר קבלת ההודעה בנוגע לצורך באבחון ו/או בטיפול יש לפנות למשרד המרפאה כדי לברר על איזה מסלול אבחון וטיפול מבין שני המסלולים הקיימים המליצה הוועדה:

• אבחון/טיפול בתחום אחד (או יותר). במקרה כזה מטפל מהתחום הרלוונטי יזמן את ההורים ואת הילד לאבחון ויקבע לילד תוכנית טיפולים אישית.

• אבחון/טיפול רב־תחומי (משולב). במקרה כזה יוזמנו ההורים והילד לאבחון רב־תחומי ולקביעת תוכנית טיפולים אישית שתתואם בין הגורמים המטפלים.

אם הוועדה תחליט שאין צורך באבחון / טיפול או אם הילד עבר אבחון בתחום המבוקש בשנה האחרונה (מתאריך יום ההולדת שלו) ואינו זכאי לאבחון נוסף על פי סל הבריאות, תתקבל במשרד המרפאה תשובה מנומקת, והיא תועבר להורה.

אם קיבלתם הודעה מהוועדה שאין צורך באבחון, קיבלתם בעצם בשורה משמחת ומרגיעה. עם זאת מומלץ, כמובן, שתמשיכו לעקוב בקפידה אחרי התפתחות הילד. אם לאחר זמן מה תראו שאין שיפור - תוכלו לחזור שנית לרופא המטפל כדי לשקול את הצורך בהפניה חוזרת.

מהניסיון ידוע שפעמים רבות הדברים פשוט מסתדרים מעצמם.

בחזרה למעלה

התפתחות הילד - שלבי האבחון והטיפול

הרופא המטפל בוחן את הבקשה, את השאלונים ומידע נוסף (אם קיים) ומעביר את ממצאיו לוועדת מומחים להתפתחות הילד ​​ ​ ​

צוות הוועדה מחליט שאין צורך באבחון/טיפול​

צוות הוועדה מחליט שהילד זקוק לאבחון/טיפול​

במשרד המרפאה מתקבלת תשובה מנומקת ומועברת להורה​

ההורה מקבל מסרון לטלפון הנייד ו/או מכתב בדואר ופונה למשרד המרפאה לבירור המלצות הוועדה​

​ ​

   ↓​             

הפניה לאבחון/טיפול אחד (או יותר)​

הפניה לאבחון/טיפול רב־תחומי​

מהו זמן ההמתנה המרבי לאבחון או לטיפול?

משך ההמתנה המרבי לאבחון ולתחילת הטיפול (מהפנייה הראשונה של המשפחה לכללית), תלוי בגיל הילד ובשיקול דעת מקצועי (המלצת גורם מומחה).

לפי הנחיית משרד הבריאות משך ההמתנה לא יעלה על:

• ילדים מתחת לגיל שנה - יתקבלו לאבחון וטיפול תוך 3 חודשים לכל היותר.

• ילדים מעל גיל שנה - יתקבלו לאבחון וטיפול תוך ארבעה חודשים לכל היותר.

• ילדים מעל גיל ארבע שנים או ילדים הסובלים מלקות ממוקדת בתחום אחד (שפתי, ריפוי בעיסוק, או פיזיותרפיה) - יופנו לטיפול ביחידות להתפתחות הילד או לספקים חיצוניים בהסכם, תוך חמישה חודשים לכל היותר.

תינתן קדימות לאבחון וטיפול בילדים המוגדרים בסיכון גבוה, למשל פגים.

בחזרה למעלה

ואם הטיפולים מתעכבים מעבר לזמן המרבי המותר?

החל מ־1 בספטמבר 2021 ניתן החזר לשירות הניתן במכון פרטי רק באישור מקדים של גורם מקצועי בכללית, ובתנאי שאין מסגרת חלופית במחוז עבור אבחון או טיפול, ובמצבים הבאים:

• טיפולים או אבחונים שאושר עבורם החזר ושבוצעו לפני 1 בספטמבר 2021 - המשך הטיפול יאושר כרצף טיפולי עד סיום סדרת הטיפולים.

אם המבוטח חוזר לטיפול לאחר הפסקה של למעלה מ־3 חודשים - לא יינתן אישור אוטומטי להמשך החזרים.

• ילדים על הספקטרום האוטיסטי - יאושר החזר פרטי אם אין חלופה סבירה דרך הסל.

• ילדים סומטיים - יאושר החזר פרטי אם אין חלופה סבירה דרך הסל.

• ילדים עם חשד לאיחור התפתחותי ניכר (חשד לתפקוד מתחת ל־sd2 בתחום המבוקש) - יאושר החזר פרטי רק אם אין חלופה סבירה דרך הסל.

• ילדים שמתגוררים באזור מרוחק -  יאושר החזר פרטי אם אין טיפול במסגרת הקופה/הסדר במרחק של 30 קילומטר מהבית. 

• ילדים  עד 5 שנים ללא הפרעה משמעותית (תפקוד מעל sd2) - ניתן לפנות לבירור אפשרות למתן החזר במידה ואין חלופה סבירה דרך הסל.

למי לא תהיה זכאות להחזרים?
ילדים מעל גיל 5, ללא הפרעה משמעותית, שלא היו במסלול החזר עד כה, לא יוכלו לקבל החזר על אבחונים/טיפולים פרטיים. ילדים אלו ישובצו אצל ספקי ההסדר (טופסי 17) ומכוני הקהילה.

יש לפנות למוקד התפתחות הילד/לצוות מערך התפתחות הילד כדי לברר בנוגע לאפשרות לקבל החזר על טיפולים פרטיים.

בחזרה למעלה

מהם שירותי האבחון בהתפתחות הילד בסל הבריאות?

האבחון הוא תהליך שבו הצוות המקצועי בוחן את תפקוד הילד בתחומים רבים באמצעות משחקי משימה שמתקיימים בדרך כלל באווירה תומכת המתאימה לגילו ולרמתו של הילד.

השירותים הרלוונטיים לאבחון בהתפתחות הילד במסגרת סל הבריאות:

• אבחון של רופא התפתחותי.

• אבחון משפחתי פסיכו־סוציאלי.

• אבחון פסיכולוגי קוגניטיבי.

• אבחון פיזיותרפיה ובנייה של תוכנית טיפולים.

• אבחון בתחום של ריפוי בעיסוק ובנייה של תוכנית טיפולים.

• ריפוי בדיבור, אבחון ובנייה של תוכנית טיפולים.

• אבחון פסיכו־נוירולוגי (שאותו נותנים ביחד רופא ופסיכולוג במקרים ייחודיים ובאופן חד־פעמי).

כמה זמן נמשך מפגש אבחון? 

מפגש אבחון נמשך בדרך כלל בין שעה לשלוש שעות.

בחזרה למעלה

לאיזה אבחון הילד שלי זכאי?

ילדים עד גיל 9 שנים שסובלים מבעיות התפתחות זכאים לאבחון אחד בכל תחום פעם בשנה גילית (מתאריך יום ההולדת ועד תאריך יום ההולדת הבא). אבחון רפואי או אבחון באמצעות מעקב רפואי נעשים על פי צורכי הילד ובהתאם להחלטת הרופא המטפל.

ילדים עד גיל 18 שנים שסובלים מאחת או יותר מהנכויות הסומטיות (התפתחותיות) שלמטה - זכאים לאבחון אחד פעם בשנה גילית (מתאריך יום ההולדת ועד תאריך יום ההולדת הבא). אבחון רפואי או אבחון באמצעות מעקב רפואי נעשים על פי צורכי הילד ובהתאם להחלטת הרופא המטפל.

הנכויות הרלוונטיות הן: שיתוק מוחין, סיסטיק פיברוזיס, מחלות מטבוליות, מומים בעמוד השדרה, מחלות כרומוזומליות, ניוון שרירים, דיס־אוטונומיה משפחתית, אטקסיה טלנגיאקטזיה, תסמונת פראדר־וילי (תסמונת הרעב הקטלני), תסמונת אנגלמן, תסמונת אלכוהול מולדת מלאה.

ילדים בספקטרום האוטיסטי עד גיל 18 שנים זכאים לאבחון פסיכולוגי ראשון בלבד לפי צורך רפואי ובאישור גורם מקצועי. בשאר התחומים של מקצועות הבריאות הם זכאים לאבחון אחד בשנה גילית. 

ילדים המממשים את זכאותם לטיפול בריאותי מוקדם עד גיל 7 שנים אינם זכאים לשירות הזה. אבחון רפואי או אבחון באמצעות מעקב רפואי נעשים על פי צורכי הילד ובהתאם להחלטת הרופא המטפל.

קבלת אישור
האישור לאבחון יינתן מראש מגורם מקצועי מוסמך בכללית. פרטים נוספים ניתן לקבל במשרד המרפאה.

בחזרה למעלה

מהם הטיפולים בהתפתחות הילד בסל הבריאות?

השירותים הרלוונטיים לטיפול בהתפתחות הילד במסגרת סל הבריאות:

• טיפול סוציאלי/פסיכולוגי פרטני או קבוצתי.

• טיפול פסיכולוגי פרטני או קבוצתי.

• טיפול פרטני או קבוצתי בתחום הריפוי בעיסוק.

• טיפול פרטני או קבוצתי בתחום הריפוי בדיבור.

• טיפול פרטני או קבוצתי בתחום הפיזיותרפיה.

בחזרה למעלה

לאילו טיפולים הילד שלי זכאי ומהי הכמות?

ילדים עד גיל 3 שנים זכאים למכסת טיפולים שאותה קובע גורם מקצועי מוסמך של כללית.

ילדים מגיל 3 שנים עד גיל 6 שנים זכאים לעד 27 טיפולים בתחום אחד בשנה גילית ולא יותר מ־54 טיפולים לכלל מקצועות הבריאות: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית.

ילדים מגיל 6 שנים ועד גיל 9 שנים זכאים לעד 9 טיפולים בתחום אחד בשנה גילית ולא יותר מ־18 טיפולים בשנה לכלל מקצועות הבריאות: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה.

ילדים עם בעיות קשב וריכוז (ADD, ADHD) ולקויות למידה יטופלו לפי מכלול הקשיים כפי שמפורט למעלה. 

מעל גיל 6 שנים אין זכאות לטיפולים בקשיי הקשב והריכוז, אולם אם לילד יש קשיי התפתחות אחרים, הוא יכול לקבל עד 9 טיפולים בשנה גילית ולא יותר מ־18 טיפולים בשנה לכלל מקצועות הבריאות: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה.

ילדים עד גיל 18 שנים שסובלים מנכויות התפתחותיות המוגדרות סומטיות זכאים למכסת טיפולים שאותה קובע גורם מקצועי מוסמך בכללית ועד 3 טיפולים בשבוע במקצועות הבאים: פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית התפתחותית, קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה.

נכויות התפתחותיות המוגדרות סומטיות הן: סיסטיק פיברוזיס, שיתוק מוחין, מחלות מטבוליות, מומים בעמוד השדרה, מחלות כרומוזומליות, ניוון שרירים, דיסאטונומיה משפחתית, אטקסיה טלנגיאקטזיה, תסמונת פראדר־וילי, תסמונת אנגלמן, תסמונת אלכוהול מולדת מלאה.

ילדים בספקטרום האוטיסטי עד גיל 18 שנים זכאים לעד 3 טיפולים בשבוע בכלל מקצועות הבריאות: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה. ילדים המממשים את זכאותם לטיפול בריאותי מקדם עד גיל 7 אינם זכאים לשירות הזה.

הטיפולים ניתנים בהשתתפות עצמית. מהתשלום הזה פטורים ילדים עד גיל 3, ילדים עד גיל 18 שנים שסובלים מנכויות סומטיות (התפתחותיות), ילדים עד גיל 9 שהוריהם מקבלים הבטחת הכנסה וילדים בספקטרום האוטיסטי שהוריהם מקבלים הבטחת הכנסה.

קבלת אישור
את הזכאות למכסת טיפולים קובע גורם מקצועי מוסמך בכללית. פרטים נוספים ניתן לקבל במשרד המרפאה.

בחזרה למעלה

מיהם אנשי המקצוע שיעזרו לילד שלי? 

כל אנשי המקצוע מהתחום של התפתחות הילד עוסקים באיתור, באבחון, בטיפול ובשיקום של ילדים הסובלים מהפרעות התפתחות.

ההורים הם גורם חשוב ביותר בסביבת הילד, ולכן במסגרת תוכנית הטיפול מקבלים ההורים הדרכה מאנשי מקצוע ורוכשים מיומנויות שחיוניות לקידום הילד וצרכיו. נוסף על כך נקבעת לילד תוכנית טיפול יחידנית או קבוצתית, חד־תחומית או רב־תחומית לטיפול בכל צרכיו.

בחזרה למעלה

דברים שחשוב לזכור בנוגע לתהליך האבחון

• תהליך האבחון יכול להיות מורכב ולהתפרס על פני כמה פגישות. רצוי מאוד להגיע לכל מפגש כזה כשהילד בריא, רענן, נקי ושבע.

• חשוב שהילד יגיע בליווי הורה וללא אחים צעירים כדי לוודא שהוא יקבל את תשומת הלב הראויה, ללא הסחות דעת - מה שמגדיל מאוד את הסיכוי שתהליך האבחון יהיה מיטבי.

• לפני האבחון רצוי להסביר לילד באופן המותאם להבנתו על התהליך שהוא עומד לעבור ועל כך שמצפים ממנו לשתף פעולה.

• בתום תהליך האבחון מקבלים ההורים סיכום וכן - אם יש צורך בכך - תוכנית טיפול.

רופאים מומחים בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד או רופאי ילדים התפתחותיים

רופאים שהתמחו בהתפתחות הילד הם בעלי ידע רחב - קליני ואקדמי - המאפשר להם לטפל ביילודים, בילדים ובמתבגרים הסובלים ממגוון רחב של בעיות בתחומי ההתפתחות וההתנהגות וזקוקים לשיקום.

אלה הם התפקידים העיקריים של רופא שהתמחה בהתפתחות הילד:

• לקבל מידע על המשפחה ועל עברו של הילד מהבחינות הבריאותית, ההתפתחותית והרגשית.

• לעשות לילד בדיקה נוירולוגית ולהעריך את התפתחותו בהתאם לגילו.

• לעשות לילד בדיקה גופנית.

• למדוד את נתוני הילד (גובה ומשקל).

• במידת הצורך, ולפי שיקול דעתו של הרופא המאבחן, יש לעשות לילד בדיקת התפתחות.

• להשתתף בצוות אבחון, טיפול ושיקום בתחום של התפתחות הילד, להשתתף בדיונים ולתת אבחנות והמלצות לטיפול.

• להגיש דו"ח מעקב וסיכום.

• להפנות את הילד לבירור רפואי ולבדיקות עזר אצל מומחים מתחומים אחרים, לרכז את כל המידע ולעקוב אחריו.

בחזרה למעלה

פסיכולוגים התפתחותיים

פסיכולוג התפתחותי מאבחן ילדים המאחרים בהתפתחותם מפאת מצוקה רגשית או קשיים בתחומי החשיבה, החברה, המשחק, השפה והיחסים הבין־אישיים. כמו כן הוא מטפל בילדים שסובלים מהקשיים האלה.

תהליך האבחון הפסיכולוגי־התפתחותי מיועד לאפשר הבנה מעמיקה יותר בנוגע לפרופיל ההתפתחותי של הילד ולאפשר בנייה של תוכנית טיפול מותאמת ורב־מקצועית הכוללת גם התייחסות ממוקדת לתחום הרגשי.

תפקידם הפסיכולוג ההתפתחותי כולל את התחומים הבאים:

• אבחון פסיכולוגי להערכת היכולת הקוגניטיבית.

• הערכה של הקשיים הרגשיים המלווים את הקשיים ההתפתחותיים.

• מתן אבחנה לצורך מיצוי זכויות.

• מתן אבחנה כדי להתוות תוכנית טיפול.

• הדרכת ההורים בנושאי התפתחות כמו גמילה (מחיתול, מחפץ מעבר וכדומה), בעיות התנהגות, הצבת גבולות, סוגיות רגשיות שונות וסוגיות ביחסי הורה-ילד.

• ליווי הורים לאחר מתן אבחנה קשה כמו אוטיזם, שיתוק מוחין ועיכוב התפתחותי רב־תחומי.

• טיפול בקשיים רגשיים וביחסי הורה-ילד.

• הפסיכולוג ההתפתחותי במכונים להתפתחות הילד נותן מענה לקשיים רגשיים והתנהגותיים המתקיימים בצד הקשיים ההתפתחותיים. אם לילדכם קשיים רגשיים והתנהגותיים ללא קשיים התפתחותיים אחרים, יש לפנות לשירותי בריאות הנפש.

בחזרה למעלה

עובדים סוציאליים

עובדים סוציאליים שפועלים בתחום של התפתחות הילד מסייעים לילדים שקיבלו אבחנה נוירולוגית־התפתחותית ולמשפחותיהם להתמודד עם לקות התפתחותית, עם נכות ועם משברי חיים המשפיעים על תהליך הטיפול והשיקום.

אלה הם התפקידים העיקריים של העובדים הסוציאליים בתחום של התפתחות הילד:

• השתתפות בתהליך המיון והסינון של ההפניות המועברות למכון להתפתחות הילד. תפקיד העובד הסוציאלי הוא בעיקר לעמוד על ההיבטים הפסיכו־סוציאליים שעולים מתוך ההפניות האלה.

• גיבוש הערכה פסיכו־סוציאלית משפחתית (אינטייק) בתחום של התפתחות הילד.

• מתן טיפול פסיכו־סוציאלי בתחום של התפתחות הילד.

• השתתפות בקביעתה של תוכנית רב־מקצועית לטיפול בילד ובמשפחתו.

• הבטחת רצף הטיפול בילד ובמשפחתו הן במערך הטיפולי ההתפתחותי והן במערך הטיפולי הקהילתי.

אלה הן מטרות ההתערבות הפסיכו־סוציאלית בתחום של התפתחות הילד:

• שיפור יכולתה של המשפחה להכיר ולהבין את צרכיו המיוחדים של הילד הסובל מלקות התפתחותית.

• העצמת המערכת המשפחתית וחיזוק האינטראקציה הורה-ילד לשיפור ההתמודדות עם הלקות ההתפתחותית.

• העצמת הילד ושיפור יכולתו להתמודד עם השלכותיה של הלקות ההתפתחותית.

• מתן כלים לצוותים הרב־מקצועיים במכון להתפתחות הילד ובקהילה להתמודדות יעילה עם הקשיים של הילד ושל משפחתו.

• מתן סיוע למשפחה למצות את זכויות הילד וגיוס מרבי של משאבי הקהילה למען ההתמודדות עם הלקות ההתפתחותית.

• סיוע בשמירה על רצף הטיפול בילד ובמשפחתו - בין היתר באמצעות תיאום בין כלל הגורמים המטפלים בילד ובמשפחתו בתוך מערכת הבריאות ובקהילה.

• הגנה על שלום הילד בסביבתו: איתור גורמי סיכון והפעלת מערכת טיפולית ומשפטית להגנתו.

בחזרה למעלה

מרפאים בעיסוק

ריפוי בעיסוק נועד להקנות למטופל יכולות שיאפשרו לו לתפקד באופן עצמאי ככל האפשר. מרפא בעיסוק שמאבחן ילד שעל פי החשד סובל מליקוי התפתחותי מתמקד הן באיתור הגורמים שמעכבים את התפקוד שלו והן באיתור הגורמים שמעודדים את יכולות הביצוע שלו.

הילד מופנה לאבחון אצל מרפא בעיסוק כאשר מועלות תלונות על כך שהוא מתקשה לתפקד בתחומים שונים כמו תפקודי יום־יום, משחקים, למידה, פעילות פנאי, עיסוקים חברתיים.

במסגרת האבחון בודק המרפא בעיסוק את יכולותיו המוטוריות, התחושתיות, הקוגניטיביות והרגשיות של הילד ובוחן את הקשר בין היכולות האלה לבין ביצועיו בתחומי התפקוד השונים. את ביצועי הילד משווה המרפא בעיסוק לנורמות ההתפתחות תלויות הגיל ולדרישות הסביבה.

במסגרת הטיפול שנותן המרפא בעיסוק הוא מתמקד במתן מענה לקשיים בתחום המוטוריקה הגסה, המוטוריקה העדינה, הקוגניציה, הוויסות החושי וההתפתחות הרגשית, ומטרתו היא לשפר את יכולות התפקוד של הילד.

בחזרה למעלה

פיזיותרפיסטים ילדים

המטרה המרכזית שרוצים להשיג באמצעות טיפולי פיזיותרפיה היא לשפר את תפקודי התנועה - במיוחד בעקבות מחלה או תאונה. המטפל מביא בחשבון את גיל המטופל, את אישיותו ואת הסביבה שבה הוא חי ופועל כדי לעזור לו לחזור לתפקוד עצמאי משמעותי ולאיכות חיים טובה למרות הפגיעה.

טיפול בתחום הפיזיותרפיה ההתפתחותית הוא בסיס לטיפולי המשך בתחום של התפתחות הילד, בעיקר בגיל צעיר מאוד (פגים, תינוקות ופעוטות). אלה הם תפקידיו העיקריים של פיזיותרפיסט שהתמחה בתחום של התפתחות הילד:

• לגלות מוקדם ככל האפשר בעיות התפתחות. לשם כך על הפיזיותרפיסט לבדוק עד כמה מצליח הילד לתפקד כמו שאר בני גילו (בחינה של אבני דרך התפתחותיות מוטוריות ושל אסימטריה תפקודית).

• לעקוב אחרי פגים ותינוקות בסיכון.

• לבחון תפקודים כדי להעריך מיומנויות מוטוריות.

• לטפל בילדים שסובלים מקשיים מוטוריים־תפקודיים ולשקם אותם. לשם כך על הפיזיותרפיסט להקנות לילדים אסטרטגיות שיסייעו להם לתכנן, לארגן ולבקר את תנועותיהם.

• לטפל בהפרעות יציבה.

• ליזום פעולות מניעה פרטניות ובקהילה. הכוונה היא להקניית מיומנויות כדי למנוע היווצרות בעיות בעתיד שיצריכו טיפולים.

• מתן ייעוץ לצוותי חינוך.

• מתן ייעוץ לאחיות בתחנות לאם ולילד.

בחזרה למעלה

קלינאי תקשורת

קלינאי תקשורת מתמחים בשמיעה, בשפה ובתקשורת, בדיבור ובבליעה. תפקידם הוא לאבחן בעיות בתחומים האלה, לטפל במי שסובלים מהן ולשקם אותם. כמו כן הם עוסקים במניעה, בייעוץ, בהדרכה ובמחקר. בתחום של התפתחות הילד עוסקים קלינאי התקשורת בנושאים הבאים:

• תקשורת.

• הבנת השפה והשימוש בה.

• היגוי.

• שטף הדיבור (גמגום).

• קול.

• מוטוריקה של אזור הפה (אכילה ובליעה).

• הטיפולים שנותנים קלינאי התקשורת הם יחידניים או קבוצתיים ונעשים בשיתוף פעולה עם הצוותים הרב־מקצועיים.

בחזרה למעלה

* כל האמור בפרק הזה כפוף לתקנון כללית מושלם זהב ופלטינום.

טיפולים בהתפתחות הילד לבני 3 שנים עד 18 שנים
הטיפולים לילדים ולבני נוער בגיל 3 שנים עד 18 שנים במסגרת כללית מושלם ניתנים רק לאחר שמוצתה תוכנית הטיפולים במסגרת סל הבריאות.

מדובר בטיפולים הניתנים בסל עד יום הולדת 9 (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, עבודה סוציאלית התפתחותית, פסיכולוגיה התפתחותית).

לאחר יום ההולדת 9 מיצוי הסל רלוונטי רק לילדים המוגדרים סומטים או אוטיסטים.

הטיפולים בהתפתחות הילד שניתן לקבל במסגרת כללית מושלם
• פיזיותרפיה.

• ריפוי בעיסוק.

• ריפוי בדיבור.

• ספורט טיפולי.

• שחייה טיפולית.

• רכיבה טיפולית.

• טיפול בהבעה וביצירה, טיפול באמנות, טיפול במוזיקה, טיפול בדרמה, טיפול בתנועה, טיפול באמצעות ביבליותרפיה.

• טיפול רגשי מעובד סוציאלי או מפסיכולוג.

כמה טיפולים מקבלים ילדים בני 3 שנים עד 10 שנים ומהן העלויות?
מידע על שירותי התפתחות הילד בגילי 3 שנים עד 10 שנים ללקוחות כללית מושלם.

כמה טיפולים מקבלים ילדים בני 10 שנים עד 18 שנים ומהן העלויות?
מידע על שירותי התפתחות הילד בגילי 10 שנים עד 18 שנים ללקוחות כללית מושלם.

איפה מקבלים טיפולים להתפתחות הילד במסגרת כללית מושלם ומהן העלויות?
הטיפולים ניתנים במכוני ההסדר בהשתתפות עצמית נמוכה. בתחומי טיפול מסוימים ניתן גם לפנות למטפל מוסמך פרטי ולקבל החזר. את רשימת הספקים שבהסדר ניתן למצוא באתר של כללית מושלם.

כיצד אקבל את השירות?
הטיפולים בהתפתחות הילד מתחלקים לשניים:

• טיפולים הניתנים גם במסגרת הסל: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפולי פיזיותרפיה, טיפול של פסיכולוג, טיפול של עובד סוציאלי. 

כדי לממשם באמצעות כללית מושלם יש קודם כול למצות את זכאות הסל (לילד עד גיל 8, כולל). כמו כן יש לעבור אבחון אצל רופא מומחה במכון ציבורי או אצל רופא ילדים ולקבל הפניה לטיפולים בהתפתחות הילד.

טיפולים שאינם ניתנים במסגרת הסל: רכיבה טיפולית, שחייה טיפולית, ספורט טיפולי, טיפול בהבעה וביצירה, טיפול באמנות חזותית, טיפול במוזיקה, טיפול באמצעות תנועה ומחול, טיפול באמצעות דרמה, פסיכודרמה, טיפול באמצעות ביבליותרפיה. טיפולים משלימים בהתפתחות הילד.

ניתן לפנות ישירות אל נותן השירות כדי לקבל הנחיות מדויקות בנוגע למימוש הזכאות.

יש להצטייד במכתב רפואי המעיד על היות הילד זקוק לטיפול התפתחותי או רגשי וכי אין מניעה לביצוע הפעילות המבוקשת וזאת מאחד הגורמים המפורטים בסעיפים הבאים:

1. רופא ראשוני (משפחה/ילדים). על ההפניה לכלול אבחנה רפואית רלוונטית לתחומים של התפתחות הילד.

2. רופא במרכז להתפתחות הילד בקהילה/בבית החולים.

3. רופא ראשוני (משפחה/ילדים) שעבר הכשרה ואושר על ידי משרד הבריאות לאבחן ילדים הסובלים מהפרעות קשב ולטפל בהם.

4. פסיכולוג התפתחותי/שיקומי/קליני.

5. נוירולוג ילדים.

6. אורתופד מומחה.

נוסף על כך קיימת אופציה להפניה משולבת: (נדרשים שני מכתבים רפואיים משני גורמים):

7. רופא ראשוני (משפחה/ילדים) + גורם פרא־רפואי (פסיכולוג, מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט, מרפא בדיבור.

8. רופא ראשוני + אבחון פסיכודידקטי המעיד על הצורך בטיפול התפתחותי/רגשי.

לפני שמגיעים לקבל את השירות (שחייה טיפולית/רכיבה טיפולית) על ההורה לחתום בעבור ילדו על הצהרת בריאות (ניתן להוריד את טופס ההצהרה באתר המושלם).

לקבלת טיפול בהשמנת־יתר באמצעות ספורט טיפולי יש להמציא הפניה מרופא ילדים/משפחה שבה מפורטים גובהו של הילד, משקלו ואחוזון ה־ BMI שלו שממנו עולה שהוא סובל מהשמנת־יתר.

יש לשים לב: המכתבים תקפים לשנתיים מיום הוצאתם. התוקף של אבחון פסיכודידקטי הוא 5 שנים.

תרופות מרשם בהנחת מושלם
לקוחות כללית מושלם יכולים לרכוש תרופות בתעריפים מוזלים.

אבחונים דידקטיים ופסיכו־דידקטיים עד גיל 18
האבחונים ניתנים בהשתתפות עצמית נמוכה במכוני הסדר.

מידע על אבחונים דידקטיים ופסיכו־דידקטיים דרך כללית מושלם.

בדיקות TOVA ,BRC ,MOXO ,NeuroTrax לאבחון הפרעות קשב וריכוז
מידע על בדיקות קשב וריכוז דרך כללית מושלם.

טיפול פסיכולוגי לבני 3 שנים עד 18 שנים
במסגרת טיפולי התפתחות הילד הן במסלול פרטי והן אצל ספקי ההסדר
למימוש הכיסוי: ניתן לגשת לספק שנמצא בהסדר עם כללית מושלם.

מידע על טיפול רגשי לילדים ולנוער דרך כללית מושלם.

התייעצות עם רופא מומחה

מידע על ייעוץ רפואי עם רופא מומחה עבור ילדים המבוטחים בכללית מושלם.

מידע מלא על שירותי המושלם ועל הספקים ברחבי הארץ ניתן למצוא באתר.

בחזרה למעלה

איך מממשים את הזכאות בביטוח כללית מושלם?

בתום התוכנית האישית ולאחר מיצוי הטיפולים במסגרת הזכאות בסל הבריאות עומדת לרשות המבוטחים בכללית מושלם מכסת טיפולים נוספת. היקף הזכאות משתנה מתחום לתחום - כפי שהוסבר לעיל.

לאחר מיצוי הטיפולים במסגרת סל הבריאות עומדים לרשות המבוטחים בכללית מושלם שני המסלולים: מסלול מכוני ההסדר ומסלול פרטי.

מכוני ההסדר הם מכונים פרטיים העומדים בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר. למכונים האלה יש הסדר עם כללית מושלם המאפשר לקבל את הטיפול במכון ולשלם השתתפות עצמית קבועה בלבד, ללא צורך בהליך של הגשת בקשה ושל המתנה להחזר. רשימת המכונים נמצאת באתר של כללית מושלם, אך ניתן לקבל אותה גם ב־2700*.

הלקוח גם רשאי לפנות למטפלים ולמכונים אחרים שלא נמצאים בהסדר עם כללית מושלם. במקרה כזה משלם הלקוח ישירות למכון בהתאם לדרישתו ומקבל החזר כספי חלקי מהמושלם, בהתאם לתקנון. 

בחירת מטפל פרטי אפשרית רק בתחומים הבאים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול מעובד סוציאלי או מפסיכולוג.

איך מקבלים החזר כספי מהמושלם?
יש שתי אפשרויות:

א. הגשת בקשה להחזר כספי און־ליין.

ב. שליחה בדואר - את הקבלה המקורית או את חשבונית המס שקיבלת לאחר התשלום, עלייך לשלוח בצירוף טופס החזר תביעה והמסמכים הרלוונטיים לכתובת הדואר הבאה: ת.ד. 2265 בני ברק, 5112201.

הרשימה של מכוני ההסדר ושל ספקי ההסדר שעובדים עם כללית מושלם נמצאת באתר כללית מושלם. כמו כן ניתן לקבל אותה ממרכז שירות הלקוחות 2700*.

בחזרה למעלה

המידע מנוסח בלשון זכר, אך מיועד לשני המינים.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש