חיפוש

dsdsdsd
ג'אנק פוד: זה גורם לסרטן?

לא משנה המשקל שלכם: תתרחקו מג'אנק פוד

אז חשבתם שאתם יכולים לטרוף ממתקים, המבורגר, פיצות ושאר ג'אנק פוד, אבל תהיו מוגנים כל עוד המשקל שלכם תקין? אז לא ממש. ממחקר חדש עולה כי אתם צריכים לחשב תפריט מחדש כדי לא להגדיל את הסיכון לחלות בסרטן

יעל משיח-ארזי, ד"ר דנה פלורנטין

גם לכם יש אחד כזה או אחת כזו במשרד, שאוכלים הרבה ג'אנק פוד אבל מצליחים שלא להשמין? לא בטוח שצריך לקנא בהם. ההנחה כי אנשים בעלי משקל תקין הם גם בהכרח בריאים יותר ספגה מהלומה נוספת בעקבות מחקר חדש מארה"ב, שבו נבדק הקשר בין האוכל שאנחנו מכניסים לגוף לבין הסיכון לחלות בסרטן.

לצורך המחקר נבדקו הרגלי התזונה של למעלה מ־90 אלף נשים בנות 79-50 ונוהל אחריהן מעקב במשך 15 שנים כדי לבדוק האם ובאילו סוגי סרטן הן חלו.

9,565 נשים חלו בסרטן בתקופת המעקב, לפי החלוקה הזו:
• 5,565 מקרים של סרטן השד
• 1,639 מקרים של סרטן המעי הגס
• 955 מקרים של סרטן רירית הרחם
• 662 מקרים של סרטן השחלות
• 620 מקרים של סרטן הלבלב
• 485 מקרים של סרטן הוושט
• 461 מקרים של סרטן כיס המרה
• 347 מקרים של סרטן הכליות

​העובדות שאולי יצילו לך את החיים

מידע חשוב, מפתיע ומזעזע על המחלה שכולם מפחדים ממנה

מניתוח הנתונים התברר כי נשים שאכלו מזונות בעלי צפיפות קלוריות גבוהה היו בסיכון גבוה ב־10% לאחד מסוגי הסרטן הנ"ל - שימו לב לזה - במיוחד אם הן היו בעלות משקל תקין (BMI של 24.9-18.5)!
"הממצאים מרמזים על כך ששמירה על משקל תקין עלולה שלא להספיק נגד סוגי סרטן הקשורים להשמנה, אם נשים יעדיפו תזונה בעלת צפיפות קלורית גבוהה", אמרה החוקרת הראשית, פרופ' סינתיה תומפסון מאוניברסיטת אריזונה.

צפוף פה, צפוף

צפיפות קלורית היא דרך למדוד את איכות המזון שאנחנו מכניסים לפה, כשהכוונה היא לכמות הקלוריות במזון ביחס למשקל שלו. ככל שיש פחות קלוריות פר כמות של מזון (בדרך כלל החישוב נעשה לפי 100 גרם), כך הצפיפות הקלורית נמוכה יותר, ולהיפך.

ירקות, פירות ומזונות עשירים בחלבונים (למשל עוף ודגים לבנים) הם בין המזונות המורידים את הצפיפות הקלורית, בעוד שמזונות עשירים בשומן לא בריא, כמו פיצות, המבורגרים וממתקים, הם בעלי צפיפות קלורית גבוהה.

אמנם מרבית המזונות הטבעיים והלא מעובדים הם בעלי צפיפות קלורית נמוכה, אבל ישנם גם מזונות עשירים בשומן בריא - למשל טחינה, שמן זית, אבוקדו ואגוזים - שמעלים את הצפיפות הקלורית. אבל כמובן שאלו לא מזיקים לבריאות כמו השומן שנמצא בג'אנק פוד - אלא תורמים חומרים מזינים לגוף שלנו.

​מיתוסים על פירות: אמת או שטויות במיץ?

הגיע הזמן לגלות את האמת
146106536.jpg

על השמנה וסרטן

השמנת יתר נקשרת כבר זמן רב לגורם סיכון בולט למספר סוגים של סרטן. לפי מחקרים עדכניים, ההערכה היא כי כ־30% ממקרי הסרטן יכולים להימנע באמצעות הקפדה על תזונה נכונה. לפי המרכז לבקרת ומניעת מחלות בארה"ב, כ־3.5% ממקרי הסרטן החדשים בגברים, וכ־9.5% ממקרי הסרטן החדשים בנשים בשנת 2012 - היו קשורים לעודף משקל או להשמנה.

בשורה התחתונה, לא משנה מה המשקל שלכם - חשוב בין היתר שתאכלו בריא, תעשו ספורט ולא תעשנו. בפורום תזונה ודיאטה כאן באתר ישמחו לסייע לכם.

המחקר פורסם ב־Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

יעל משיח-ארזי היא דיאטנית קלינית בכללית. היא מנחת קבוצות לשינוי הרגלי אכילה וירידה במשקל

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש