חיפוש

dsdsdsd
אישה וגבר עם ידיים ליד האוזניים

מכשיר שמיעה בכללית: מי זכאים ואיך מקבלים?

לקוחות כללית שקיבלו אישור לכך זכאים לקבל מכשירים שונים מספקים שונים, ללא עלות או בעלות נמוכה, וזאת לאחר התנסות מוקדמת ללא תשלום. בכתבה תקבלו את כל המידע, כולל הודעת הקול הקורא של כללית למבוטחים הזכאים למכשירי שמיעה

צוות אתר כללית

שימו לב: בעת הזאת, בעקבות מגפת הקורונה, יש לוודא טלפונית את שעות הפעילות של המכונים לפני שמגיעים אליהם.

הערה נוספת: הרינו להביא לידיעתכם כי עומד לחול שינוי בזהות הספקים של מכשירי השמיעה המאושרים בכללית. הספקים המאושרים החדשים החל מ־1 בנובמבר 2020 הם: מדנט, אריה, מדטכניקה אורתופון ומדטון, וסכומי ההשתתפות העצמית של המבוטחים צפויים להיות נמוכים מסכומי ההשתתפות כיום.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​מי זכאי בכללית למכשיר שמיעה?

כל לקוח כללית מגיל 18 ומעלה, שסובל מירידה בשמיעה שניתן לשקמה בעזרת מכשירי שמיעה, זכאי לקבל מכשיר שמיעה במסגרת סל הבריאות, מידע מפורט תמצאו במערכת סל השירותים של כללית.

לקוחות בני 18 שנים ויותר זכאים למכשיר שמיעה לכל אוזן אחת לשלוש שנים וחצי. על פי סל הבריאות, ההשתתפות של כללית ברכישת המכשיר היא בסכום של 3,000 שקלים לכל אוזן. סכום ההשתתפות מתעדכן מעת לעת.

מכשיר שמיעה אינו "מוצר מדף" שניתן לרכוש בחנות, אלא זהו אביזר שיקומי המותאם באופן מקצועי ופרטני לכל אדם. לכן פירסם משרד הבריאות הנחיות מקצועיות בנושא הזה.

לקוח שמעוניין לממש את זכאותו למכשיר שמיעה צריך לפנות בתחילת התהליך לרופא אף־אוזן־גרון של כללית כדי שיאשר כי אין מניעה להתאים לו מכשיר. לאחר מכן יפנה הלקוח לאחד ממכוני השמיעה המורשים כדי לעשות בדיקת שמיעה.

לאחר בדיקת השמיעה יפנה הלקוח אל אחד ממכוני השמיעה של כללית או למרפאה־האם לקבלת אישור למכשיר שמיעה. את האישור לרכישת מכשיר השמיעה תשלח כללית לבית הלקוח. 

להלן פירוט התהליך למימוש הזכאות למכשירי שמיעה בכללית:​

לאחר בדיקת רופא אף־אוזן־גרון של כללית תופנו לאחד ממכוני השמיעה המורשים.

לפני בדיקת שמיעה לצורך התאמת מכשיר שמיעה תיבדק במזכירות של מכון השמיעה או במרפאה־האם הזכאות של הלקוח למכשירי שמיעה.

כדי לקבוע תור לבדיקת שמיעה​ לצורך התאמת מכשיר שמיעה יש להתקשר למכון שמיעה של כללית או לטלפון 2700*. בעת קביעת התור יש לציין שמדובר בבדיקת שמיעה לצורך התאמת מכשיר שמיעה.​

בדיקת השמיעה תיעשה באחד ממכוני השמיעה המורשים בהתאם לזימון התור.

לאחר שהסתיימה בדיקת השמיעה ייגש הלקוח אל המשרד של מכון השמיעה או למרפאה־האם. באחריות הלקוח להעביר אל משרד המרפאה את טופס ההפניה מרופא אף־אוזן־גרון ואת התוצאות של בדיקות השמיעה.

אישור למכשיר שמיעה יישלח לבית הלקוח.

הלקוח יוכל לרכוש את המכשיר באחד ממכוני ההתאמה של כללית או אצל הספק המורשה מטעם כללית בהתאם לאישור שקיבל מכללית.

לכל לקוח זכות לתקופת ניסיון אצל ספק אחד בכל פעם. אם לאחר תקופת הניסיון (עד 60 יום) הלקוח אינו שבע רצון מהמכשירים, הוא רשאי להחזיר לספק את המכשירים שקיבל לתקופת הניסיון ולקבל בחזרה את טופס האישור המקורי לקבלת מכשיר שמיעה מספק שכלול בהסדר ולנסות מכשירים וספקים נוספים. ניתן לעשות זאת בכפוף למגבלות סל הבריאות המפורטות בחוזר משרד הבריאות.

שימו לב: בעת קבלת האישור מכללית תימסר רשימת הסניפים המורשים מטעם כללית.

למבוטחי הכללית ניתנת האפשרות להתנסות במכשירים שונים, של ספקים שונים ולבחון את התאמתם לצרכיהם לפני שיחליטו על רכישתם. על תקופת הניסיון (עד 60 יום) לא ייגבה תשלום.

יש לציין שקיים מגוון של מכשירים שמשוּוקים ללא השתתפות עצמית של הלקוח. ראו בעניין הזה את הודעת הקול הקורא של כללית למבוטחיה הזכאים למכשיר שמיעה המפורסמת להלן:

קול קורא

הודעה לציבור מבוטחי כללית הזכאים למכשיר שמיעה

1. בהתאם להוראות סל הבריאות, שנכנסו לתוקף ב־1 באפריל 2020, מבוטח מגיל 18 שנים ויותר הנזקק למכשיר שמיעה זכאי להשתתפות הקופה ברכישת המכשיר. שיעור ההשתתפות עומד כעת על 3,000 שקלים לאוזן.

עמיתי השב"ן (כללית מושלם) זכאים להשתתפות נוספת בסך 1,075 שקלים או 75% מההוצאה, לפי הנמוך מביניהם.

2. יצוין כי קיימים מאות דגמים שונים של מכשירי שמיעה, בתצורות שונות (בתוך האוזן, מאחורי האוזן וכדומה) וברמות שונות. עם זאת, כל מכשיר שמיעה הוא אביזר שיקומי המותאם באופן מקצועי ופרטני בהתאם לצורכי המטופל. את התהליכים לקבלת המכשיר בכללית קבעו הגורמים הרפואיים המקצועיים על פי ההנחיות של משרד הבריאות.

3. להלן פירוט התהליך למימוש הזכאות למכשירי שמיעה בכללית:

א. בדיקת רופא אא"ג של כללית. הרופא יפנה את המטופל למכון שמיעה מורשה על פי הצורך.

ב. בדיקת שמיעה להתאמת מכשיר במכון שמיעה (בכללית או במכון שקיבל את אישור כללית).

ג. אם בסיום הבדיקה הומלץ על מכשיר שמיעה, על המטופל לפנות אל המשרד של מכון השמיעה או למרפאה־האם, להציג את טופס ההפניה מרופא אא"ג ואת התוצאות של בדיקות השמיעה. אישור זכאות יישלח למטופל בדואר. ההפניה של רופא אא"ג והתוצאות של בדיקת השמיעה תקפות למשך 6 חודשים; האישור לקבלת המכשיר תקף ל־8 חודשים.

4. בפני מבוטחי כללית עומדות כמה אפשרויות למימוש הזכאות:

א. התאמת מכשיר במכון שמיעה של כללית ללא כל עלות. לחצו כאן לקבלת כתובות המכונים. יש לציין שמכשירי השמיעה שמותאמים בכללית הן מאחורי האוזן והן בתוך האוזן הן מקטגוריה גבוהה, של חברת בלטון.

המכשירים האלה מותאמים ללא כל תשלום של המבוטח. כאמור, מכשירי השמיעה האלה הם מקטגוריה גבוהה, ואילו אצל הספקים המורשים, בהתאם לתוצאות המכרז, אין מכשירים מקטגוריה גבוהה המסופקים ללא כל תשלום של המבוטח, אלא אך ורק מכשירי שמיעה מקטגוריות בסיס וביניים.

בין המכשירים המותאמים בכללית ניתן למצוא מכשירים המתחברים לאפליקציה בסמרטפון.

ב. התאמת מכשיר שמיעה אצל אחת מארבע החברות שזכו במכרז ושקיבלו אישור להיות ספקיות מורשות של כללית: מדטכניקה־אורתופון, אודיומדיק, סונובה, אופטיקנה. המכשירים המסופקים הם של היצרנים המובילים בעולם.

מבוטח שבחר באפשרות הזאת ישלם בעבור התאמת המכשיר את מחיר המכשיר (מחיר מכירה ממוצע בשנת 2016) בניכוי מלוא סכום הזכאות הספציפי שלו (השתתפות הסל במלואה וכן השתתפות השב"ן אם הוא זכאי לה), כמפורט בסעיף 1 לעיל.

ראו למטה את הפירוט של כל מגוון המכשירים, כולל מחירים, ואת הכתובות של סניפי הספקים המורשים.

יש לציין כי קיימים מכשירים אצל הספקים המורשים שהתאמתם ללקוח נעשית ללא כל תשלום של המבוטח, כמפורט כאן. אלה הם אך ורק מכשירי שמיעה מקטגוריות בסיס וביניים.

5. יש לציין שהתחום של מכשירי השמיעה הוא דינמי ומתפתח. כאמור, קיימים מאות דגמים, ולכל אחד מהם תכונות שונות ותג מחיר שונה. המחירים יכולים להשתנות מעת לעת.

עקב כך המחיר בפועל של מכשיר שמיעה יכול להיות שונה למבוטחים בקופות שונות ואף במועדים שונים. (בדרך כלל המחיר צפוי לרדת לאחר עריכת מכרז. המכרז של כללית נערך ב־2017 , והמכרז הבא של כללית צפוי להתפרסם במהלך 2020).

על כל לקוח לבחון מתוך המגוון המוצע ולבחור מכשיר בהתאם לצרכיו ולאפשרויותיו.

מובהר כי מבוטחי כללית נהנים כיום מרמת מחירים נמוכה של עשרות דגמים. נוסף על כך, מבוטחי כללית זכאים לאוזניות ללא תוספת תשלום. כמו כן קיימים מכשירים שניתנים למבוטחי כללית ללא כל עלות, כמפורט בסעיף 4 לעיל.

להלן רשימה הכוללת את סוגי המכשירים ואת היקף ההשתתפות העצמית של הלקוחות בחלוקה לפי ארבע היבואניות של המכשירים:

אודיומדיק

שטיינר־סונובה

מדטכניקה אורתופון

אופטיקנה

להלן רשימת הסניפים המורשים למסור מכשירי שמיעה - בחלוקה לפי מחוזות:

הערה: בעת הזאת, לאור מגיפת הקורונה, יש לוודא טלפונית את שעות הפעילות של המכונים לפני שמגיעים אליהם.

מחוז צפון

מחוז חיפה והגליל המערבי

מחוז שרון־שומרון

מחוז תל־אביב-יפו

מחוז דן-פתח־תקווה

מחוז מרכז

מחוז ירושלים

מחוז דרום (כולל אילת)​​

ההפניה של רופא אף־אוזן־גרון והתוצאות של בדיקת השמיעה תקפות למשך 6 חודשים; האישור לקבלת המכשיר תקף ל־8 חודשים.

הלקוח יפנה לאחד הסניפים שמופיע ברשימת הסניפים המורשים ויביא עימו את שלושת המסמכים: תוצאות הבדיקה של רופא אף־אוזן־גרון, תוצאות בדיקת השמיעה והאישור המקורי לקבלת מכשיר שמיעה.

הסניף המורשה יתאים ללקוח את המכשיר. המכשיר יסופק ללקוח באמצעות הספק לתקופת ניסיון של עד 60 יום. במהלך תקופת הניסיון זכאי הלקוח לפנות לספק לצורך התאמות נדרשות וקבלת הסברים נוספים.

הלקוח זכאי להחזיר את המכשיר עד לתום תקופת הניסיון אם אינו מעוניין בו.

חשוב לדעת:

הסניף המורשה אינו רשאי לגבות תשלום מהלקוח בעבור תקופת הניסיון, למעט המחאת ביטחון שאותה יפקיד במכון הלקוח הזכאי. סכום ההמחאה יהיה זהה לגובה של דמי ההשתתפות העצמית בגין רכישת המכשיר. לחלופין ניתן למסור לספק את מספר כרטיס האשראי לביטחון בלי שיבוצע בו חיוב בפועל. אם הלקוח הזכאי מעוניין לרכוש את המכשיר בתום תקופת הניסיון, תוחזר לו המחאת הביטחון כנגד תשלום ההשתתפות העצמית.

הלקוח זכאי למארז של 6 סוללות חדשות ללא תשלום.

התאמת האוזניות והספקתן על ידי הספק נעשות ללא השתתפות עצמית של הלקוח.

הסניף המורשה יגבה ישירות מן הלקוח את סכום ההשתתפות העצמית בלבד - בהתאם לסוג המכשיר שנרכש.

בכל בעיה חריגה בתהליך ניתן לפנות למכון השמיעה של כללית או למרפאה־האם.​

לקוח שזקוק לבדיקת שמיעה בבית יכול לפנות טלפונית למרפאה־האם, וזו תפנה אותו לקלינאית המחוזית.

האחריות לשמירה על מכשיר השמיעה חלה על הלקוח מהרגע שבו קיבל אותו (כולל בתקופת הניסיון) מכללית או ממכון שמיעה המצוי בהסדר עם כללית ועד להחלפתו התקופתית. אם המכשיר הולך לאיבוד מכל סיבה שהיא, כללית אינה מחויבת לספק מכשיר חלופי מכל סוג - עד למועד שבו אמור היה המכשיר שאבד להיות מוחלף כפי שמפורט לעיל בסעיף "מי זכאי בכללית למכשיר שמיעה".​

לקוח של כללית מושלם זכאי לקבל השתתפות נוספת למכשירי שמיעה. גובה ההשתתפות של כללית מושלם עומד על 75% מסכום ההשתתפות העצמית ועד מקסימום של 1,075 שקלים למכשיר.

אתם עדיין לא בטוחים מה עליכם לעשות? מלאו את הטופס המצורף כאן ותקבלו תשובה על כל שאלה שיש לכם בנוגע להליך של התאמת מכשיר שמיעה.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש