חיפוש

dsdsdsd
זוג פאנקיסטים מבוגרים

מולטי־ויטמינים נגד הזדקנות?

חוקרים: נטילת מולטי־ויטמינים עשויה להאט את תהליך ההזדקנות בכרומוזומים. בו בזמן הם גם מסתייגים: "מוקדם להסיק שהשימוש במולטי־ויטמנים קשור בהאטה בתהליך ההזדקנות"

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​נשים שנוטלות באופו קבוע מולטי־ויטמינים עשויות להאט את תהליך הזדקנותן ולהאריך את תוחלת החיים שלהן. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בגליון יוני 2009 של כתב העת הרפואי American Journal of Clinical Nutrition.
החוקרים - המסתמכים על בדיקה שנעשתה בקרב 586 נשים שנטלו חלק במחקר - זיהו תופעה מעניינת בקרב הנשים שנטלו תוספי ויטמינים: נבלם תהליך שמקצר את הקצוות של הכרומוזומים שלהן.

ואיך כל זה מאט את תהליך ההזדקנות?

הקצוות של הכרומוזומים נקראים טלומרים והם מתקצרים בכל חלוקה מחודשת של התאים. בסופו של התהליך, תפקידם של הטלומרים הוא להביא את חיי התאים לקיצם - לטוב ולרע. מצד אחד, אם הם יוצאים משליטה, מסיבה כלשהי, התא מתחלק בצורה בלתי מבוקרת ונהפך לגידול סרטני.  מצד שני, אם הם מתקצרים במהירות, התאים מתים במהירות רבה יותר.

הטלומרים מגנים על הכרומוזומים מנזק, וכיוון שהם מתקצרים מעט כשהתאים מתחלקים, החוקרים משערים  שמניעת ההתקצרות הזאת תגן על התאים החדשים ותפחית בצורה כזאת את השפעות ההזדקנות.

"המחקר הזה נותן את העדות האפידמיולוגית הראשונה שהשימוש במולטי־ויטמינים קשור בטלומרים ארוכים יותר בתאי דם לבנים בקרב נשים", אמר החוקר הראשי, ד"ר הונגליי חן, ראש הקבוצה להזדקנות ונוירואפידמיולוגיה במכון הלאומי האמריקני למדעי בריאות הסביבה. לדברי החוקר, "לא ברור, עדיין, האם  מדובר בקשר של סיבה ומסובב".

לצורך המחקר, ד"ר חן ועמיתיו בדקו מידע על 586 נשים שמשתתפות במחקר האחיות, ובהן נשים שסבלו מסרטן השד וכאלה שלא סבלו מהסרטן. כחלק מהמחקר, הנשים דיווחו  על השימוש  שלהן במולטי־ויטמנים במהלך 12 שנים. החוקרים נטלו גם דגימות דם ובדקו את הד.נ.א.

"מצאנו קשר בין השימוש במולטי־ויטמנים ובין טלומרים ארוכים יותר בתאי הדם הלבנים", אמר ד"ר חן. "בהשוואה לנשים שלא השתמשו במולטי־ויטמינים, הטלומרים בתאי הדם הלבנים של הנשים שהשתמשו בהן מדי יום ביומו היו ארוכים ב־5.1 אחוזים בממוצע". כאשר אנחנו מתרגמים את הנתונים הללו לשנים מדובר ב־9.8 שנים. החוקרים גם מצאו קשר גם קשר בין ויטמינים C ו־E ממקור תזונתי לבין טלומרים ארוכים יותר.

האם הוויטמינים האריכו בפועל את תוחלת החיים?

גם לחוקרים אין תשובה ברורה בנושא: "לא יכולנו להוציא מחשבון את האפשרות שניתן להסביר את הקשר הזה על־ידי אורח חיים בריא. למרות שטלומרים קצרים יותר נקשרו לתמותה גבוהה יותר וסיכון רב יותר למחלות כרוניות, מוקדם מדי להסיק שהשימוש במולטי־ויטמינים קשור בהאטה בתהליך ההזדקנות".

ד"ר דויד כץ, מנהל המרכז למחקר מניעה בבבית הספר לרפואה באוניברסיטת ייל, סבור שיש מסרים סותרים לגבי התועלת בשימוש בתוספי ויטמינים, ועד שלא תהיה מסקנה מדעית בנושא, השימוש מולטי־ויטמינים הוא נושא להחלטה אישית. "רוב המחקרים האחרונים על  תוספי הוויטמינים העלו מסקנות לא מעודדות", אמר ד"ר כץ. "המחקר הזה נוטה בברור לכיוון ההפוך, בכך שהוא מעלה אפשרות שמולטי־ויטמנים מגנים על הכרומוזומים שלנו, ומכאן גם על עצמנו מפני הזדקנות". 

ד"ר כץ גם מציין שתי מגבלות בדרך התנהלות המחקר: האחת היא שהשימוש בוויטמינים נרשם רק מפי המשתתפות ולא היתה הקצאה אקראית לקבוצה של אלה שמקבלות את התוספים ואלה שאינן מקבלות מלכתחילה. השנייה היא ש"יתכן שאנשים בריאים יותר וממילא פגיעים פחות מהשפעות ההזדקנות, היו גם אלה שנטו יותר לקחת תוספי ויטמינים".

בנוסף, ההשפעות הבריאותיות של טלומרים ארוכים מעט יותר לא נקבעו בוודאות,"אם מתבוננים בפרטים של המחקר הזה, מתברר שאורך הטלומרים לא עלה במקביל לחשיפה לוויטמינים – השימוש התכוף ביותר בוויטמינים לא האריך את הטלומרים במידה הרבה ביותר".

האם כדאי להתחיל ליטול מולטי־ויטמינים?

רוב המחקרים שבדקו את ההשפעה של תוספי הוויטמינים (למעט ויטמין D, שראוי לדיון נפרד) לא מצאו תועלת כלשהי בשימוש בתוספים הללו. בחלק מהמקרים, אף נמצא שהם עלולים לגרום נזק. המחקר הזה אכן מעלה אפשרות שהם עשויים להועיל, אבל מכאן ועד ריצה לבית המרקחת הקרוב כדי לקנות מולטי־ויטמינים כדי להאריך את החיים, הדרך עוד ארוכה מאוד.

צריך לתכנן מחקר מבוקר, בו יוקצו חלק מהמשתתפים לקבל מולטי־ויטמינים ואחרים, שדומים להם בכל משתנה אחר, יקבלו כדור דמה.

רק אחרי מעקב של עשר שנים לפחות, ניתן יהיה להסיק האם מולטי־ויטמנים אכן מועילים ומאריכים חיים.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש