חיפוש

dsdsdsd
הנקה ודיכאון אחרי לידה

ההנקה נלחמת בדיכאון אחרי לידה

מחקר בהשתתפות 14 אלף אימהות מצא שאלו שתכננו להיניק וגם עשו זאת בהצלחה היו בסיכון של עד 50% פחות לסבול מדיכאון אחרי לידה, בהשוואה לאימהות שתכננו כל הדרך להשתמש בתמ"ל. ומי שתכננה להיניק אבל לא הצליחה? היא בסיכון הגבוה ביותר

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

אימהות שתכננו להיניק וגם עשו זאת בהצלחה היו בסיכון של עד 50% פחות לסבול מדיכאון אחרי לידה, בהשוואה לאימהות שתכננו וגם השתמשו בתמ"ל.

02

עורכי המחקר העריכו שהורמון שמשתחרר בזמן ההנקה תורם למצב רוח טוב, בעוד שרגשות אשם ותחושות תסכול עלולות להעלות את הסיכון לדיכאון.

03

ארגון הבריאות העולמי ממליץ להאכיל תינוקות בחלב אם בלבד בששת החודשים, ולאחר מכן לצד מזונות אחרים במשך שנתיים נוספות.

​כבר בטח שמעתן על כל היתרונות שיש לתינוק או לתינוקות שלכן כשהם יונקים - וכעת מחקר ראשון מסוגו בהשתתפות 14 אלף אימהות, מצא שגם אתן יכולות להרוויח בגדול.

החוקרים גילו שאימהות שתכננו להיניק וגם עשו זאת בהצלחה היו בסיכון של עד 50% פחות לסבול מדיכאון אחרי לידה, בהשוואה לאימהות שתכננו כל הדרך להשתמש בתמ"ל. ואילו אימהות שתכננו להיניק אבל לא היו מסוגלות לכך, היו בסיכון הגבוה ביותר – פי 2 לעומת האימהות שמעולם לא ניסו.

איך אפשר להסביר את ההבדלים הגדולים? עורכי המחקר מאוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה העריכו שההורמונים שמשתחררים בזמן ההנקה תורמים למצב רוח טוב, בעוד שרגשות אשם ותחושות תסכול שנובעות מ"כישלון בתור אמא" עלולות להעלות את הסיכון לדיכאון אצל אימהות שאינן מיניקות.

מומחים אחרים טענו שהנקה יכולה לעזור לאימהות להירגע ולהתמודד עם תופעות שנשים סובלות מהן אחרי לידה - לחץ, חרדה, כאבים, מחסור בשעות שינה ועוד. בנוסף, ההנקה משפרת את הקשר בין התינוק והאם, שמרגישה שהיא תורמת באופן משמעותי מעצמה להתפתחות הילד.

1 מכל 8 נשים

החוקרים בדקו את מצבן הנפשי של 14 אלף נשים בדרום-מערב אנגליה פעמיים במהלך ההריון, וב-4 מועדים אחרי הלידה - 8 שבועות, 8 חודשים, 21 חודשים ו-33 חודשים. הם מצאו שבערך 1 מכל 8 נשים חוותה דיכאון אחרי לידה בנקודת זמן אחת לפחות.

"להנקה יש יתרונות מוכחים עבור תינוקות, בכל הקשור לבריאות הגופנית ולהתפתחות הקוגניטיבית", אמרה ד"ר מריה יעקובו, שעמדה בראש המחקר, "כעת הצלחנו להראות שיש יתרונות גם לבריאות הנפשית של האם. למעשה, ההשפעות האלו צפויות לעזור גם לתינוק, כיוון שנמצא שלדיכאון אימהי יש השפעה שלילית על תחומים רבים בהתפתחות הילד".

ארגון הבריאות העולמי ממליץ להאכיל תינוקות בחלב אם בלבד בששת החודשים הראשונים לאחר הלידה, ולאחר מכן לצד מזונות אחרים עד גיל שנתיים לפחות - אבל אימהות רבות לא מצליחות לעשות זאת. המחקר מצא שרמת הדיכאון אצל נשים אלו הגיעה לשיאה כשהתינוק בן 8 שבועות, והייתה נמוכה הרבה יותר מגיל 8 חודשים ומעלה.


מסקר שנעשה על ידי משרד הבריאות בישראל מספטמבר 2009 עד יוני 2012 בהשתתפות 2,119 יולדות נמצא כי שיעור ההנקה באוכלוסייה היהודית בגיל חודשיים היה 70.9%, לעומת 87.2% באוכלוסיה הערבית. בגיל חצי שנה המספרים עמדו על 51.5% אצל נשים יהודיות ו-64.6% אצל נשים ערביות. בגיל שנה המספרים צנחו ל-26.8% ו-36.9% בהתאמה.

"עבור אימהות רבות הנקה היא משהו שבא בקלות, אחרות צריכות להתאמץ יותר ובמקרים כאלה חשובה מאוד עזרה ותמיכה בתחילת הדרך", הוסיפה ד"ר יעקובו, "צריך לחשוב גם היטב איך להעניק תמיכה גדולה יותר לנשים שרצו להיניק אבל אינן מסוגלות – הן בסופו של דבר בסיכון הגבוה ביותר לסבול מדיכאון אחרי לידה". 

המחקר פורסם בכתב העת לבריאות הילד והאם.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש