חיפוש

dsdsdsd
מטפל יושב עם קשיש על הספה בביתו במהלך ביקור בית

טיפול ביתי לקשישים: מגיעים עד אליך

איך מקבלים טיפול רפואי כשקשה עד בלתי אפשרי לצאת מהבית? מה מגיע לכם וליקרים לכם במקרה אין ביכולתך לקבל את השירות הרפואי הסיעודי במרפאה? בכללית דואגים לכם, קבלו את כל הפרטים על סיוע וטיפול ביתי לקשישים

לריסה ראם

לריסה ראם

בקיצור

01

קשישים שלא יכולים לצאת מהבית על מנת לקבל טיפול רפואי, יכולים לפנות לרופא המשפחה ולבקש הערכה לקבלת טיפול ביתי.

02

נציג המרפאה יגיע בעת הצורך לביתכם ויבצע הערכה ובדיקה. אם אכן יש צורך בטיפול ביתי, לרוב המרפאה תבצע אותו.

03

במקרים מורכבים יותר הטיפול יתבצע על ידי היחידה לטיפולי בית, לה יש צוות מקצועי של מטפלים שונים בהתאם לצורך.

כללית כארגון הגדול ביותר במדינה ועם אחוז הקשישים הגבוה ביותר, עושה מאמצים רבים כדי לספק את השירות הטוב ביותר גם למטופלים שמצבם לא מאפשר להם להגיע למרפאה. ההתקדמות הרפואה והטכנולוגיה מאריכה את החיים ויחד עימם עולה גם אחוז המחלות הכרוניות. כתוצאה מכך יש עליה בצריכת שירותים רפואיים.

עם העלייה בתוחלת החיים יש עליה גם בקשישים שמוגבלים ומרותקים לבית. לשם כך כללית ממשיכה לפתח שירותים המותאמים לצורכי האוכלוסייה.

בדרך כלל בכללית הגורם האחראי לכל צרכי המטופל הינו צוות המרפאה אליה הוא שייך. צוות המרפאה מלווה את המטופל בכל שלבי החיים בבריאות ובחולי, מינקות ועד בגרות וזקנה, כולל מצבים שבהם המטופל מרותק למיטתו.

לצוות המרפאה יש את כל המידע הרלוונטי על המטופל, הם מכירים אותו ובמקרים רבים גם את בני משפחתו לאורך שנים. ולכן, כאשר מצבו מדרדר, הם אלו  שיוכלו לזהות ירידה במצבו ולהתאים את הטיפול במידת הצורך גם בבית.

במצב של צורך בטיפול ביתי, צוות המרפאה (רופא ואחות) מבקר את המטופל, מעריך את מצבו הרפואי והתפקודי ובונה תכנית טיפול ומעקב בהתאם. במידת הצורך הם יערבו את הגורמים הרלוונטיים כמו גורמי הרווחה, הביטוח לאומי, היחידה לטיפולי בית ועמותות למיניהן שיסייעו בטיפול.

צוות המרפאה הוא הכתובת לייעוץ, הכוונה, הדרכה לשאלות ולסוגיות שעימם מתמודדים המטפלים והמשפחות של המטופל. במצבים אלו רוב הטיפול ניתן בבית, החל מביקור הצוות הרפואי, בדיקות דם, טיפול רפואי או סיעודי, זריקות, חבישות וכדומה. לעיתים גם בני המשפחה מעורבים בטיפול, בעזרת הדרכה וליווי של צוות המרפאה.

לרשות המרפאה והמטופלים מופעלת בכל מחוז גם יחידה לטיפולי בית. זו יחידה שמטפלת בחולים במצבים מורכבים או סופניים. מדובר ביחידה שנותנת טיפול רב תחומי ומשולב, באמצעות צוותים רב מקצועיים. כשהטיפול מערב את היחידה הצוות שלה מגיע לבית המטופל, בונה תכנית טיפול בהתאם למצבו, מטפל ומבצע מעקב.

היחידה לטיפולי בית במחוז כוללת מספר תתי יחידות המותאמות למצבי חולי ספציפיים כגון: יחידה לחולים מונשמים, חולים אונקולוגיים, חולי אי ספיקת לב קשים, יחידה לחולים במצבים סופניים וכד'.

צוות המומחים של היחידה מאפשרת טיפול תומך שמטרתו למנוע סבל וכאב במצבי חולי מתקדמים.צוות היחידה בוחן וממליץ על מכשירי ניידות והתאמה של סביבת המטופל בהתאם למצבו התפקודי.

פניה אל היחידה נעשית באמצעות הרופא המטפל במרפאה או על ידי הצוות הרפואי בבית החולים.

הנה מדריך מסודר, כדי שתדעו למי אפשר לפנות בעת הצורך:

איך מקבלים טיפול רפואי בבית?

בקצרה: באמצעות הפנייה מרופא או רופאת המשפחה, או מהאחות האחראית במרפאה שלך.

בהרחבה: מי שזקוקים לטיפול רפואי ביתי הם אנשים שמרותקים לביתם או למיטתם בגלל מצבם הבריאותי. יש רמות שונות של מצב זה. כפי שציינתי, רוב המטופלים יישארו בטיפול המרפאה.

במקרים שבהם הטיפול הרפואי הנדרש מצריך צוות רחב יותר כמו רופאים מומחים, פיזיותרפיסטים וכדומה, הטיפול ייעשה על ידי היחידה לטיפולי בית. היחידה מעניקה לטיפול למטופלים במצבים רפואיים מורכבים כגון: אי ספיקת לב קשה, חולים לקראת סוף החיים, חולים אונקולוגיים, מונשמים, עם פצעים קשיי ריפוי וכדומה.

את ההפניה ליחידה תקבלו מרופא המשפחה, והמרפאה שלכם תישאר מעודכנת ובמעקב על מצב המטופל. במקרה זה נציג יגיע לביקור לבדיקה והערכה של מצבו הרפואי של המטופל, ותיקבע תכנית טיפול שמתאימה באופן אישי למטופל, למצבו ולצרכיו.

היחידה לטיפולי בית מורכבת מצוות רפואי רב מקצועי שמלווה את המטופלים בביתם במקרים שונים שבהם נדרש טיפול מגוון או מורכב יותר מאשר זה שניתן על ידי הצוות במרפאה. הם כוללים בין היתר רופאים, אחיות, רופאים מומחים, מומחים פרא־רפואיים ועובדת סוציאלית. אחד מאנשי הצוות יהיה איש הקשר שלכם, אליו תוכלו לפנות בבירורים נוספים ועדכונים על המצב הרפואי.

לעיתים גם במקרים של שחרור מבית החולים, שינוי מצב בריאותי בעת ביקורים במכון שיקום או במקרה של צורך בהוספיס ביתי תועבר המלצה על ידי הצוות המטפל להמשיך טיפול על ידי היחידה לטיפולי בית.

הטיפול באדם יקר לכם שמתקרב לסוף החיים יכול לכאוב ולהקשות עליכם. אתם מוזמנים לדבר עם הצוות הרפואי המטפל, להתייעץ על ההחלטות לגבי המשך הטיפול, מסלול טיפול פליאטיבי בעת הצורך - טיפול תומך לקראת סוף החיים, וגם לקבל ייעוץ ועזרה עבורכם.

11 טיפים לבחירת בית מתאים לגיל השלישי

כשבוחרים בית למגורי קשיש או כשמתאימים בית קיים לצרכיו מומלץ לשים לב לפרטים הבאים למען בטיחותו ורווחתו:

1. מוטב לבחור דירה בקומה נמוכה או בבניין עם מעלית.

2. רצוי שבכניסה לבניין יהיה אינטרקום.

3. יש לוודא קיומה של תאורה חיצונית ופנימית, וכן תאורה בחדר המדרגות עם השהיה שמתאימה למשך הזמן שלו נזקק הקשיש כדי להגיע מהכניסה לחדר המדרגות ועד לדירתו.

4. מומלץ למקם מתג הפעלה של תאורת חדר המדרגות בתוך הדירה.

5. רצוי שארגז החשמל ימוקם בתוך הדירה - כדי שהקשיש לא ייאלץ לצאת מדירתו במקרה של הפסקת חשמל.

6. חשוב שהמעברים בבית יהיו רחבים ונוחים למעבר כיסא גלגלים - למקרה שיהיה צורך בכך.

7. ודאו את קיומו של מעקה בטיחות לאורך גרם המדרגות. כמו כן יש להדביק על המדרגות פסים נגד החלקה.

8. אם יש בבית מרצפות בולטות או שקועות - חשוב לתקן אותן בדחיפות.

9. רצוי שיהיו בדירה שירותים ומקלחת רחבים ושדלתות הכניסה אליהם ייפתחו החוצה או שיהיו דלתות הזזה. הסיבה: אם הדלת נפתחת כלפי פנים, עלול להיווצר קושי רב לגשת במקרה הצורך אל הקשיש שכן גופו יחסום את הדלת.

10. רצוי שתהיה מרפאה מרכזית בקרבת הדירה או הבית. גם אם הקשיש בריא - כדאי שיכיר את צוות המרפאה ואת רופא המשפחה שלו.

11. רצוי שבקרבת ביתו של הקשיש תעבור תחבורה ציבורית, ותהיה מכולת. גם מתנ"ס או מועדון יום קרובים יטיבו עימו. הוא יוכל לקיים בהם פעילות חברתית שהיא חיונית לרווחה הנפשית.

האם טיפול בבית עולה כסף?

הטיפול הוא ללא תשלום.

לבירור על עלויות של תרופות וטיפולים ספציפיים שכן בתשלום, בדקו מה מגיע לכם ובאילו נסיבות לפי סל השירותים.

לקבלת מכשור וציוד רפואי ניתן לפנות בחודשים הראשונים לעמותת יד שרה שמשאילה ציוד. בהמשך מומלץ לפנות למשרד הבריאות לקבלת ציוד ומכשור בהנחה בעת הצורך.

• למידע על שירותים נוספים שמחוץ לסל היכנסו לאתר כללית מושלם

ואם אנחנו זקוקים למטפל סיעודי?

• בדקו את הזכאות לטיפול סיעודי דרך ביטוח לאומי
שאלות ותשובות של הביטוח הלאומי בנושא סיעוד

דברו איתנו

בנוסף למעקב הקבוע של הצוותים הרפואיים של כללית אחר מצבם של המטופלים הקשישים, גם אתם יכולים לעזור להם מאוד לשמור על איכות חיים. אם אתם רואים שינוי פתאומי במצב הבריאותי, הפיזי או הנפשי של קרוב המשפחה שלכם - אל תהססו, עדכנו אותנו.

פנו לרופא המשפחה או לאחות המרפאה להתייעצות על כל שינוי במצבם. לפעמים גם מחלה או פציעה קלות יכולות לרתק את המטופלים למיטה. במקרים כאלו טיפול מהיר ונקודתי יכול לסייע לשקם את הקשישים ולהעמיד אותם על הרגליים.

תשומת הלב והמודעות שלכם יכולה לסייע לנו לגלות את השינוי בזמן ולעצור את ההידרדרות במידת האפשר.

גם אם אתם מתלבטים מה האופן הנכון ביותר להמשיך טיפול לקרוב המשפחה שלכם: בבית החולים או בבית, אתם יותר ממוזמנים להתייעץ עם הצוות המטפל. חשוב שתקבלו את כל המידע כדי לבצע את ההחלטה הנכונה ביותר עבורו ועבורכם.

רוצים להתייעץ בשעות שבהן המרפאה סגורה?

• פנו אלינו דרך שירות רופא משפחה און־ליין
• התקשרו למוקד האחיות שזמין 24 שעות ביממה: 2700* 
• דברו עם מוקד האחיות האונקולוגיות 9585*
 

שימו לב: במקרי חירום של חשד לשבר או אובדן הכרה אל תחכו, ופנו לקבלת עזרה רפואית באופן מיידי.

כללית משתפת פעולה עם עמותות שיכולות לעזור

כדי לספק לכם טיפול תומך מלא, כללית נמצאת בקשר עם עמותות שונות שמספקות צרכים מעבר לצרכים הרפואיים. העמותות פונות אלינו כדי לעדכן על מצב מטופלים בעת הצורך, כדי שנדע אם יש צורך במעקב רפואי.
אם יש לכם צורך, אל תהססו ופנו אליהן:

יד שרה: להשאלת ציוד רפואי

עזר מציון: מסייעים בהשאלת ציוד ובהסעות לבתי חולים.

ניידת לטיפולי שיניים: מספקת טיפולי שיניים במחיר מסובסד בבית המטופלים.

מוטק'ה: מספקת פעילויות לשעות הפנאי בתחומי עניין שונים, לשמירה על איכות החיים.

Caregivers: מספקת תמיכה לקרובי המשפחה שדואגים למטופל ביום יום. 

לריסה ראם היא ראש תחום זקנה ומחלות כרוניות בחטיבת הקהילה של כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש