חיפוש

dsdsdsd
אח מחסן אישה מבוגרת בקורונה בזמן שהיא מניפה את האגודל

מנת חיסון שלישית לקורונה: המדריך המלא

עד כמה יעילה מנת החיסון השלישית לקורונה? מי יכולים לקבל מנת חיסון? מתי מומלץ לקבל את המנה השלישית? מהן תופעות הלוואי האפשריות? האם מעתה נצטרך להתחסן כל חצי שנה? מהי עמדת ה־FDA בנושא? כל התשובות בפנים

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן


איך קובעים תור לקבלת המנה השלישית?

זה פשוט!

1. עברו לעמוד זימון תורים ללא סיסמה

2. הזינו פרטי הזדהות

3. בחרו "חיסון קורונה"

אנחנו נמשיך להדריך אתכם משם...

שימו לב: אם אתם נכללים באחת מהקבוצות שזכאיות לקבל את המנה השלישית אך לא מצליחים לקבוע תור דרך כללית און־ליין או דרך מוקד 2700* ניתן להגיע לאחד ממוקדי החיסונים שלנו ולהתחסן ללא תור.

מדוע התקבלה ההחלטה לתת מנת חיסון שלישית?

בעקבות מבצע החיסונים שבמסגרתו ניתנו המנה הראשונה והשנייה, ואשר החל בינואר 2021, נצפתה ירידה מהירה ומרשימה בתחלואה: משיעורי תחלואה של כ־900 מקרים ביום לכל מיליון תושבים באמצע ינואר השנה הגענו הודות לחיסון לתחלואה של פחות משני מקרים ביום לכל מיליון תושבים ביוני 2021.

אולם בחודשיים האחרונים אנחנו עדים לעלייה תלולה ברמת התחלואה: כ־10,000 אבחנות חדשות ביום. יחד עם העלייה במספר המאומתים ישנה גם עלייה במספר החולים קשה.

אחת הסיבות לכך היא התכונות של זן הדלתא שמאפשרות לו להיות מידבק הרבה יותר מהזנים שקדמו לו. סיבה נוספת - וכנראה חשובה אף יותר - היא דעיכת התגובה החיסונית במהלך הזמן שחלף מאז ניתנה מנת החיסון השנייה.

מתן המנה השלישית (בוסטר, מנת דחף) מתגברת על הבעיה הזאת של דעיכת החיסון לאורך זמן. לפי מחקרים שנערכו בעולם ובישראל (בבית החולים תל השומר) מתן מנה שלישית לאחר מנות הבסיס גורם לתופעת דחף (booster) המקפיצה הן את רמת הנוגדנים בגוף והן את איכותם. כתוצאה מכך ישנה עלייה ביכולתם של הנוגדנים להגן מפני הנגיף.

נוסף על כך - ואלה הן החדשות המעודדות באמת - באמצע ספטמבר 2021 פורסמו נתונים קליניים ולא רק מעבדתיים על יעילות המנה השלישית, כפי שיפורט בהמשך.

אז איבדנו את כל הערך של החיסון אחרי חצי שנה? 

ממש לא. ההגנה שמעניקים שני החיסונים הראשונים - גם לאחר חצי שנה - גדולה מההגנה שיש למי שכלל לא התחסן. מדובר בהגנה שיעילותה עומדת על כ־50%.

עד כמה יעילה מנת החיסון השלישית?

היא מאוד יעילה - במיוחד במניעת תחלואה קשה, אך גם במניעת הדבקה.

על מידת היעילות של מנת הבוסטר ניתן ללמוד ממחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי ניו־אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין. המאמר מבוסס על מעקב שנערך אחר כ־1.25 מיליון ישראלים בני 60 שנים ויותר שנחלקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה שתי מנות חיסון (וחלפו 5 חודשים ויותר מאז קיבלו את המנה השנייה), ואילו הקבוצה האחרת קיבלה שלוש מנות חיסון.

התברר ש־12 יום לאחר קבלת המנה השלישית היה הסיכון לחלות בקורונה קטן פי 10 לעומת הסיכון של מי שקיבלו שתי מנות בלבד. ההגנה מפני מחלה קשה הייתה גבוהה עוד יותר: פי 20.

יש להדגיש שההגנה מגיעה לשיאה 12 יום לאחר קבלתה של המנה השלישית. למשל, 4 או 5 ימים לאחר קבלת המנה השלישית רמת ההגנה נמוכה יותר.

למעשה, המנה השלישית מחזירה את רמת ההגנה של המתחסנים מפני זן הדלתא לזו שהייתה להם מפני זן האלפא לאחר שקיבלו את שתי המנות הראשונות - כ־95% - וזאת בלי שנעשה כל שינוי בהרכב החיסון, דהיינו בלי שהיה צורך לעשות בו התאמות לזן הנוכחי של הנגיף.

אז עכשיו נצטרך להתחסן כל חצי שנה? כל שנה?

לשאלה הזאת אין עדיין תשובה. ישנם חיסונים שיש צורך לחזור עליהם מדי שנה בשל השתנות הנגיף (כמו בשפעת), ישנם חיסונים שמצריכים מלכתחילה רק סדרה של 3 זריקות (כמו הרבה מחיסוני השגרה בילדות וכמו בחיסון נגד נגיף ההפטיטיס B ונגד נגיף הפפילומה), וישנם גם חיסונים שצריך לחזור עליהם אחת לכמה שנים (כמו טטנוס, למשל).

יש לזכור שהחיסונים האלה שונים מהחיסון נגד קורונה, וגם המחלות שנגדן הם מכוונים שונות, כך שישנם משתנים רבים - ובמיוחד משתנה חשוב של אפידמיולוגיה עולמית - שיכולים להשפיע על יעילותו העתידית של החיסון.

האם גם ה־FDA מאשר מתן מנה שלישית?

ב־17 בספטמבר 2021 אישר מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה־FDA) מתן מנת חיסון שלישית לכל האמריקאים שמעל גיל 65 שנים, לכל מי שמצוי בקבוצת סיכון למחלה קשה בגלל מחלות רקע שונות (בכל גיל), לצוותים רפואיים ולצוותי הוראה (בכל גיל). 

אשר לבני 12 שנים עד 65 שנים ללא שום מחלות רקע - בשלב הזה לא ניתן אישור לחסן אותם במנה שלישית לפני שיצטבר מידע נוסף בנוגע לקבוצת הגיל הזאת.

מומחי ה־FDA הסבירו שההחלטה על החיסון במנה שלישית נגזרה מהרצון לשמור על שיווי משקל בין בטיחות המנה השלישית לבין תוספת ההגנה שהיא מעניקה במצב נתון. יש להבין ששיווי המשקל הזה  שונה מאוד בארצות־הברית לעומת זה שבישראל בהיבטים רבים. אלה הם המרכזיים שבהם:

• דעיכת היעילות של החיסון טרם נצפתה בארצות־הברית במלוא עומקה, שכן מבצע החיסונים שם החל  כמה חודשים מאוחר יותר מאשר בישראל ובקצב איטי יותר.

• בהיעדר הגבלות של ממש (טיסות, בתי ספר, מסחר, התכנסויות) רמת התחלואה בישראל היא כעת גבוהה מאוד וכך גם סכנת ההדבקה. מספר נדבקים גבוה הוא שגורם למספר גבוה של חולים במחלה קשה - גם בקרב צעירים.

על פי המידע שנאסף בישראל, פרופיל הבטיחות של המנה השלישית אינו שונה מזה של המנה השנייה, אך ב־FDA גרסו שבמצב הקיים בארצות־הברית הם ממתינים ליותר נתונים עד לקבלת ההחלטה בנוגע למתן חיסון שלישי לצעירים.

מה מכיל החיסון השלישי?

בשלב הזה מנת החיסון השלישית ניתנת בישראל בתרכיב של חברת פייזר בלבד.

מנת החיסון השלישית של פייזר זהה בהרכבה ובמינון שלה לשתי המנות הקודמות שניתנו: הראשונה והשנייה.

המנה השלישית של מודרנה - שנכון לעכשיו עוד אינה בשימוש - תכיל כנראה מינון שונה מזה של המנות הראשונות.

מאיזה גיל ניתן להתחסן במנת חיסון שלישית נגד נגיף הקורונה?

החל מ־29 באוגוסט 2021 כל האנשים בני 12 שנים ויותר שקיבלו שתי מנות של החיסון נגד נגיף הקורונה זכאים לקבל את המנה השלישית.

כמה זמן צריך להמתין בין המנה השנייה לשלישית?

מנת החיסון השלישית תינתן לאחר שחלפו 5 חודשים לפחות מקבלת המנה השנייה.

מה בנוגע לתופעות הלוואי לאחר המנה השלישית?

החיסון במנה שלישית נגד נגיף הקורונה החל רק לאחרונה, ולכן המידע בנושא הזה מוגבל. במשרד הבריאות מעריכים כי תופעות הלוואי לאחר קבלת המנה השלישית יהיו דומות באופיין לאלה שדוּוחו לאחר המנה השנייה.

לפי משרד הבריאות, אלה הן התופעות הקלות האפשריות לאחר קבלתה של מנת החיסון: אודם וכאב באזור ההזרקה, עליית חום, צמרמורת, עייפות, כאבי ראש, חולשה, כאבי שרירים, כאבי מפרקים, בחילות והגדלה של קשריות לימפה.

התופעות האלה חולפות לרוב יום או יומיים לאחר מתן הזריקה.

מדגם "חי" של מכון כללית למחקר בנוגע לתופעות הלוואי

מכון כללית למחקר ערך סקר בהשתתפות כ־4,500 לקוחות כללית בגיל 60 ויותר שקיבלו את מנת החיסון השלישית במהלך שלושת הימים הראשונים למבצע.

88% מהמשיבים דיווחו על תחושה דומה או טובה יותר בשבוע שלאחר קבלת המנה השלישית בהשוואה לתחושה בימים שלאחר קבלתה של מנת החיסון השנייה.

31% מהמשיבים דיווחו על תופעת לוואי אחת או יותר.

27% מהמשתתפים דיווחו על תופעות לוואי מקומיות, שהשכיחה שבהן הייתה כאב במקום ההזרקה.

כ־15% מהמשתתפים דיווחו על תופעת לוואי מערכתית אחת או יותר - השכיחות שבהן: עייפות, הרגשה כללית רעה, כאבי ראש וכאבים שרירים.

האם מחלימים מקורונה יכולים לקבל מנה שלישית?

לפי הנחיות משרד הבריאות, בשלב הזה מי שמודרגים מחלימים מקורונה אינם יכולים לקבל את המנה השלישית, למעט מדוכאי חיסון שקיבלו שתי מנות חיסון ואומתו לנגיף לפני קבלת המנה השנייה או לאחר מכן.

הם יוכלו לקבל את המנה השלישית על פי החלטת רופא מקצועי תחומי המטפל במחלה ובהתאם להנחיות לחיסון מחלימים.

האם גם נשים בהיריון יכולות להתחסן במנת החיסון השלישית?

משרד הבריאות בישראל ממליץ לחסן במנה שלישית כל מי שחוסן בשתי מנות חיסון mRNA ואשר חלפו 5 חודשים מאז שקיבל את המנה השנייה.

נשים בהיריון מוגדרות קבוצת סיכון, ומכאן ההמלצה לחסן אותן במהלך ההיריון בכל גיל, כולל במנת חיסון שלישית.

קיבלתי את המנה השלישית - האם התוקף של התו הירוק שלי יוארך? 

בשלב הזה, התוקף של תעודת ההתחסנות ושל התו הירוק אינו משתנה, בין אם קיבלתם את מנת החיסון השלישית ובין אם לא.

עם זאת, החל מ־3 באוקטובר 2021 יחולו שינויים והתו הירוק יהיה תקף למחוסנים במקרים הבאים:

• מחוסן בשתי מנות - התו הירוק יהיה תקף למשך חצי שנה החל משבוע מקבלת המנה השנייה (בחיסון מודרנה - החל משבועיים מקבלת המנה השנייה).

• מחוסן בשלוש מנות - התו הירוק יהיה תקף למשך חצי שנה החל משבוע לאחר קבלת המנה השלישית.

מהי המשמעות של קבלת מנה שלישית לגבי בידוד?

כל המידע נמצא במדריך הבידוד שלנו.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום המחלות הזיהומיות והשימוש המושכל באנטיביוטיקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש