חיפוש

dsdsdsd
אח מחסן אישה מבוגרת בקורונה בזמן שהיא מניפה את האגודל

מנות חיסון 3 ו־4 לקורונה (בוסטר): המדריך המלא

מחקרים מוכיחים: מנות הבוסטר מגינות היטב מפני מחלה קשה ומפני תמותה - גם נגד זן האומיקרון. מי יכולים לקבל את המנה השלישית (מנת הבוסטר הראשונה) ומי את המנה הרביעית (מנת הבוסטר השנייה)? מתי מומלץ לקבל אותן? מהן תופעות הלוואי האפשריות?

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

רוצים לקפוץ ישר למידע על מנה 4? הקליקו

איך קובעים תור לחיסון?

1. עברו לעמוד זימון תורים ללא סיסמה

2. הזינו פרטי הזדהות

3. בחרו "חיסון קורונה"

אנחנו נמשיך להדריך אתכם משם...

מדוע נותנים מנת חיסון שלישית?

מתן המנה השלישית, שהיא מנת הבוסטר (הדחף) הראשונה, מתגבר על הבעיה של דעיכת החיסון לאורך זמן.

לפי מחקרים שנערכו בעולם ובישראל (בבית החולים שיבא) מתן מנה שלישית לאחר מנות הבסיס גורם לתופעת דחף (booster) המקפיצה הן את רמת הנוגדנים בגוף והן את איכותם. כתוצאה מכך ישנה עלייה ביכולתם של הנוגדנים להגן מפני נגיף הקורונה.

נוסף על כך - ואלה הן החדשות המעודדות באמת - פורסמו נתונים קליניים ולא רק מעבדתיים על יעילות המנה השלישית, ואלה יפורטו בהמשך.

בשלב הזה ניתנת בישראל מנת החיסון השלישית בתרכיבים של פייזר ושל מודרנה. עם זאת, לבני 12 עד 18 ניתן רק חיסון של פייזר. 

אז איבדנו את כל הערך של החיסון אחרי חצי שנה?

ממש לא. ההגנה שמעניקים שני החיסונים הראשונים - גם לאחר חצי שנה - גדולה מההגנה שיש למי שכלל לא התחסן. מדובר בהגנה שיעילותה עומדת על כ־50%.

עד כמה יעילה מנת החיסון השלישית?

היא מאוד יעילה, כפי שניתן ללמוד משני מחקרים ישראליים שפורסמו בכתב העת היוקרתי ניו־אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין וממחקר שפירסם ה־CDC (המרכזים האמריקאיים לבקרת מחלות ולמניעתן).

מחקר של כללית: ירידה חדה בסיכון למוות מקורונה

במחקר של כללית (פורסם ב־8 בדצמבר 2021) נבדקה היעילות של מנת הבוסטר במניעת תמותה.

המאמר מבוסס על מעקב שנערך אחר כ־850 אלף אלף ישראלים בני 50 שנים ויותר שנחלקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה שתי מנות חיסון (וחלפו 5 חודשים ויותר מאז קיבלו את המנה השנייה), ואילו הקבוצה האחרת קיבלה שלוש מנות חיסון.

מהמחקר עולה כי הסיכון למוות מקורונה אצל מי שקיבלו מנת חיסון שלישית (בחלוף שבוע ויותר ממתן הבוסטר) היה נמוך ב־90% בהשוואה לאלה שקיבלו שתי מנות בלבד.

המעקב נעשה במהלך התפרצות זן הדלתא בישראל בין 6 באוגוסט 2021 (שבוע לאחר שניתן האישור לחסן במנת בוסטר את האוכלוסייה המבוגרת בישראל) ל־29 בספטמבר 2021.

מחקר ישראלי נוסף: ירידה משמעותית בסיכון לחלות

במחקר ישראלי נוסף שפורסם בניו־אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין נבדק עד כמה יעיל החיסון במניעת הדבקה ומחלה קשה.

המאמר מבוסס על מעקב שנערך אחר כ־1.25 מיליון ישראלים בני 60 שנים ויותר שנחלקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה שתי מנות חיסון (וחלפו 5 חודשים ויותר מאז קיבלו את המנה השנייה), ואילו הקבוצה האחרת קיבלה שלוש מנות חיסון.

התברר ש־12 יום לאחר קבלת המנה השלישית היה הסיכון לחלות בקורונה קטן פי 10 לעומת הסיכון של מי שקיבלו שתי מנות בלבד. ההגנה מפני מחלה קשה הייתה גבוהה עוד יותר: פי 20.

יש להדגיש שההגנה מגיעה לשיאה 12 יום לאחר קבלת המנה השלישית. למשל, 4 או 5 ימים לאחר קבלת המנה השלישית רמת ההגנה נמוכה יותר.

למעשה, המנה השלישית מחזירה את רמת ההגנה של המתחסנים מפני זן הדלתא לזו שהייתה להם מפני זן האלפא לאחר שקיבלו את שתי המנות הראשונות - כ־95% - וזאת בלי שנעשה כל שינוי בהרכב החיסון, דהיינו בלי שהיה צורך לעשות בו התאמות לזן החדש של הנגיף.

דיווח של ה־CDC: יעילות גבוהה מאוד לבוסטר גם נגד זן האומיקרון

מהדיווח של ה־CDC, שהתפרסם ב־4 בפברואר 2022, עולה ששיעור ההידבקות של לא מחוסנים בזן האומיקרון גבוה פי 3.6 לעומת מחוסנים בשלוש מנות, ואילו שיעור האשפוזים של הלא מחוסנים גבוה פי 23 מאשר שיעור האשפוזים של המחוסנים בשלוש מנות.

מי שמחוסנים בשתי מנות (ללא בוסטר) מוגנים מפני הדבקה באומיקרון פי 2 מאשר לא מחוסנים ומוגנים פי 5.3 מפני אשפוז מאשר לא מחוסנים.

נוסף על כך עולה מהדיווח שהחיסון יעיל עוד יותר מפני זן דלתא, שאומנם נדחק כתוצאה מהתפרצות האומיקרון, אבל עדיין קיים: מי שמחוסנים בשלושה חיסונים מוגנים מפני הידבקות פי 12.3 מאשר לא מחוסנים, ומוגנים מפני אשפוז פי 83 מאשר לא מחוסנים.

מי שמחוסנים בשתי מנות מוגנים מפני הידבקות בזן הדלתא פי 3.8 מאשר לא מחוסנים, ומוגנים מפני אשפוז פי 12.9 מאשר הלא מחוסנים.

האם גם ה־FDA מאשר מתן מנה שלישית?

בהחלט כן.

ה־FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) אישר מתן בוסטר לכל האמריקאים בני 12 שנים ויותר.

"מתן הבוסטר מאפשר הגנה מתמשכת נגד נגיף הקורונה, כולל נגד סיבוכים קשים שעלולים להתרחש, כמו אשפוז ומוות", נימק ה־FDA.

כמה זמן צריך להמתין בין המנה השנייה לשלישית?

ניתן לקבל את המנה השלישית 3 חודשים לאחר מתן המנה השנייה (במקום 5 חודשים כפי שהיה נהוג קודם לכן).

מה בנוגע לתופעות הלוואי לאחר המנה השלישית?

בפברואר 2022 פירסם משרד הבריאות את תוצאותיו של סקר שערך בקרב מתחסנים במנה השלישית של פייזר. מטרת הסקר הייתה לבדוק מהן תופעות הלוואי שהופיעו בתוך 21 עד 30 יום מקבלת המנה. בסקר השתתפו 2,049 אנשים בני 18 שנים ויותר (51% גברים, 49% נשים).

ממצאים בולטים מהסקר:

• מרבית הדיווחים היו קשורים לתופעות לוואי מקומיות שחלפו בתוך 1 עד 3 ימים.

אלה הן התופעות השכיחות לאחר קבלתה של מנת החיסון השלישית: אודם, כאב ונפיחות באזור ההזרקה; הגבלה בתנועת היד, חום של יותר מ־38 מעלות, צמרמורת, חולשה ועייפות, כאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים, בחילות והקאות, בלוטות לימפה מוגדלות בסמוך לאזור ההזרקה.

תופעות נוירולוגיות (למשל עקצוץ, נימול ואייה מטושטשת) דוּוחו על ידי 91 מתחסנים (4.5%).

• 80 מתחסנים (3.9%) דיווחו על תופעה אלרגית אחת לפחות (תפרחת, גרד, קשיי נשימה, נפיחות בפנים או בגרון).

• האנשים שדיווחו על תופעות לוואי מכל הסוגים ציינו - ברובם - כי הן לא היו קשות יותר בהשוואה לתופעות הלוואי לאחר קבלתן של מנות החיסון הקודמות.

שינויים במחזור החודשי

• 59 נשים מתוך 615 נשים מתחת לגיל 54 שהשתתפו בסקר (9.6%) דיווחו על שינויים במחזור הווסת (העיקריים שבהם: איחור בקבלת הווסת, דימום וסתי מוגבר, הקדמה בקבלת הווסת ומשך דימום ארוך מהרגיל).

בסקר המשך בנושא הזה - שנערך 7 עד 12 שבועות לאחר הסקר הראשון - השתתפו 47 נשים (79.7%) מתוך אלה שדיווחו על אי־סדירות וסתית. 39% דיווחו כי חוו תופעות דומות אחרי שקיבלו את מנות החיסון הקודמות נגד קורונה. 67% מהן ציינו שהתופעות חלפו לפני החיסון השלישי וחזרו לאחריו.

ד"ר יעל ברקן, מומחית ליילוד ולגינקולוגיה במרכז לבריאות האישה בנתניה ויועצת בתחום של רפואת נשים בכללית, התייחסה לממצאים:

"חשוב לזכור שלמרות הדיווחים על אי־סדירות בווסת בסמוך לחיסוני הקורונה, מדובר בתופעה שהייתה שכיחה מאוד גם לפני פרוץ מגפת הקורונה: בספרות הרפואית מפורסמים מחקרים רבים בנושא, ומהם עולה ששכיחות התופעה - לפי דיווחי הנשים - היא בין 10% ל־30%.

"מהסיבה הזאת הדעה הרווחת כיום היא שחיסוני הקורונה לא השפיעו לרעה ולא הגבירו את התופעה הזאת. עם זאת, אנחנו מתייחסים לדיווחים ולמדים מכל מידע שנאסף. יש להמתין לתוצאות מחקרים שמתקיימים כעת בנושא הזה".

האם מחלימים מקורונה יכולים לקבל מנה שלישית?

לפי ההנחיות של משרד הבריאות מ־27 בדצמבר 2021, מי שמוגדר מחלים ומבקש לקבל מנה שלישית - יוכל לקבל אותה גם כן בחלוף 3 חודשים לפחות מהמנה הקודמת.

האם גם נשים בהיריון יכולות להתחסן במנת החיסון השלישית?

משרד הבריאות בישראל ממליץ לחסן במנה שלישית כל מי שחוסן בשתי מנות חיסון mRNA ואשר חלפו 3 חודשים מאז שקיבל את המנה השנייה. נשים בהיריון מוגדרות קבוצת סיכון, ומכאן ההמלצה לחסן אותן במהלך ההיריון בכל גיל, כולל במנת חיסון שלישית.

קיבלתי את המנה השלישית - האם התוקף של התו הירוק שלי יוארך? 

למידע המעודכן באתר משרד הבריאות.

מהי המשמעות של קבלת מנה שלישית בנוגע לבידוד?

כל המידע נמצא במדריך הבידוד שלנו.

מי יכולים לקבל את המנה הרביעית?

לפי החלטת משרד הבריאות מ־27 בינואר 2022, אלה הן האוכלוסיות שיכולות בשלב הזה לקבל את המנה הרביעית (שהיא מנת הבוסטר השנייה):

• בני 60 ויותר.

• עובדי מערכת הבריאות.

• מטופלים ומטופלות בכל מוסדות הבריאות והרווחה הגריאטריים הנכללים ב"מגן אבות ואימהות".

• בני 18 ויותר שסובלים ממחלות רקע ומגורמי סיכון לתחלואה קשה בקורונה והמטפלים שלהם.

• בני 18 ויותר שבמסגרת עיסוקם עולה אפשרות לחשיפה משמעותית למחלה.

• בני 18 ויותר שהם דיירי מוסדות ומי שמטפלים בהם.

• בני 18 ויותר שהם מטפלים צמודים של קשישים.

שימו לב: ניתן לקבל את המנה הרביעית לאחר שחלפו 4 חודשים לפחות מהמנה הקודמת או לאחר שחלפו 4 חודשים לפחות ממועד ההחלמה מקורונה.

אלה הם נימוקי הצט"מ (הצוות לטיפול במגפות) למתן החיסון הרביעי:

• הסכנה שבווריאנט האומיקרון שמדביק בקצב מהיר מאוד: זהו מקדם הדבקה שלא נראה כמותו בעבר, ושגורם כעת - בארץ ובעולם - לגל תחלואה חמישי. מטרת החיסון הרביעי היא לבלום את הגל הזה.

• "מחיר הטעות" - המחיר של אי־חיסון עלול להיות תחלואה קשה ותמותה - בשיעור שאינו ידוע בשלב הזה. המחיר של חיסון - בשקלול הסבירות לתופעות לוואי - הוא נמוך יותר. ‏זוהי המשמעות של ניהול סיכונים בתנאים של חוסר ודאות בזמן מגפה פעילה.

• ככל שאנחנו מתרחקים מהבוסטר (המנה השלישית), אנחנו רואים דעיכה של הנוגדנים, וזה משמעותי עוד יותר אל מול האומיקרון.

נתונים מבטיחים בנוגע ליעילות המנה הרביעית

בסוף מרס 2022 התפרסם מחקר חדש שערכה כללית בשיתוף אוניברסיטת בן־גוריון ומכללת ספיר בנוגע ליעילותה של מנת החיסון הרביעית (הבוסטר השני) בתקופת גל האומיקרון. נסקרו יותר מ־300 אלף בני 60 ויותר שקיבלו את מנת החיסון השלישית, וכמעט שני שלישים מהם חוסנו גם במנה הרביעית.

מהשוואת שתי הקבוצות (מקבלי שלוש מנות חיסון ומקבלי ארבע מנות חיסון) עלה שבקרב מקבלי המנה הרביעית הייתה הפחתה של 78% בסיכון לתמותה לעומת בני גילם שחוסנו רק בשלוש מנות.

המחקר עדיין לא עבר ביקורת עמיתים, אך החוקרים החליטו לפרסמו בפרסום מקדים ב־27 במרס 2022 "כדי לאפשר למקבלי ההחלטות ב־FDA וברשויות האירופאיות לעיין בנתונים בבואם לדון באישור מנת החיסון הרביעית".

לדברי החוקרים, הנושא מקבל משנה תוקף עם ההתפרצותו של זן האומיקרון המשני החדש, BA2, העלייה במקדם ההדבקה והחשש מגל תחלואה משמעותי נוסף.

האם גם ה־FDA מאשר מתן מנה רביעית?

ב־29 במארס 2022 אישר ה־FDA מתן מנה רביעית של תרכיב פייזר או מודרנה לכל האמריקאים בגיל 50 ויותר ולבני 12 ויותר עם בעיות מסוימות במערכת החיסון.

מה בנוגע ליוצאים לחו"ל?

להלן ההנחיות של משרד הבריאות מ־8 במרס 2022 בנושא הזה:

לאור דרישות של מדינות שונות לתיעוד של חיסון נגד נגיף הקורונה בששת החודשים האחרונים, ללא קשר להחלמה ממחלת הקורונה, יכולים היוצאים לחו"ל לקבל מנת דחף שנייה (מנת חיסון רביעית) אם מדינת היעד דורשת זאת.

המנה הרביעית בהתוויה הזאת יכולה להינתן גם למחלימים. מנה שניתנה להם - על פי בקשתם - לפני שחלף פרק הזמן המומלץ ממועד ההחלמה תיחשב לתקפה.

אין בכך סיכון חריג מעבר למפורט בתדריך החיסונים. בכל מקרה, אסור לתת את החיסון בעת מחלה פעילה, אלא רק לאחר ההחלמה.

אז עכשיו נצטרך להתחסן כל חצי שנה? כל שנה?

לשאלה הזאת אין עדיין תשובה. ישנם חיסונים שיש צורך לחזור עליהם מדי שנה בשל השתנות הנגיף (כמו בשפעת), ישנם חיסונים שמצריכים מלכתחילה רק סדרה של 3 זריקות (כמו הרבה מחיסוני השגרה בילדות וכמו בחיסון נגד נגיף ההפטיטיס B ונגד נגיף הפפילומה), וישנם גם חיסונים שצריך לחזור עליהם אחת לכמה שנים (כמו טטנוס, למשל).

יש לזכור שהחיסונים האלה שונים מהחיסון נגד קורונה, וגם המחלות שנגדן הם מכוונים שונות, כך שישנם משתנים רבים - ובמיוחד משתנה חשוב של אפידמיולוגיה עולמית - שיכולים להשפיע על יעילותו העתידית של החיסון.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום המחלות הזיהומיות והשימוש המושכל באנטיביוטיקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש