חיפוש

dsdsdsd
אילוסטרציה של רופא מזריק חיסון לנגיף קורונה שמונח בכף ידו

מחקר של כללית: יעילות גבוהה מאוד לחיסון נגד קורונה

ממצאים מעודדים במחקר ענקי שפירסם מכון כללית למחקר: עולה ממנו שהחיסון לקורונה יעיל מאוד במניעת הדבקה ובמניעת תחלואה קשה בכל קבוצות הגיל. אחרי מנת החיסון השנייה: הפחתה של 94% בתחלואה והפחתה של 92% במחלה קשה


עוד לא התחסנת? ניתן להזמין עכשיו תור און־ליין. לכל המידע

מכון כללית למחקר, ממכוני המחקר המובילים בעולם, פירסם בכתב העת המדעי המוביל The New England Journal of Medicine את תוצאות המחקר רחב ההיקף שערך בנוגע ליעילות החיסון של חברת פייזר נגד נגיף הקורונה. את המחקר הוא ערך בשיתוף פעולה עם חוקרים מאוניברסיטת הרווארד.

מהמחקר עולה כי החיסון נגד נגיף הקורונה של חברת פייזר מונע ביעילות רבה הן הדבקה תסמינית והן תחלואה קשה בכל קבוצות הגיל.

כבר שבועיים לאחר המנה הראשונה מושגת יעילות חלקית

מתוצאות המחקר עולה כי שבועיים לאחר המנה הראשונה נצפתה הפחתה של 57% בתחלואה, הפחתה של 62% במחלה קשה והפחתה של 72% בתמותה.

כעבור 21 עד 27 יום מהחיסון הראשון (תקופה שבה ברוב המכריע של המקרים ניתנה גם מנת החיסון השנייה) נצפתה הפחתה של התחלואה ב־66%, הפחתה של מחלה קשה ב־80% והפחתה של התמותה ב־84%.

לאחר חיסון מלא, כלומר שבוע לאחר מתן המנה השנייה של החיסון, פחתו שיעורי התחלואה מקורונה ב־94% ושיעור המחלה הקשה פחת ב־92%.

טבלה: היעילות של חיסוני הקורונה


14 עד 20 יום אחרי המנה ה־1
21 עד 27 יום אחרי המנה ה־1​
​שבוע לאחר המנה ה־2
תחלואה​​57%-
66%-
94%-
מחלה קשה​​62%-
80%-
​92%-
תמותה​​72%-
84%-
בין 85%-
ל־100%-​

במסגרת המחקר נבחנו נתונים על כ־600 אלף איש שהתחסנו בישראל מול כ־600 אלף איש לא מחוסנים שהיו קבוצת הביקורת. המחקר מספק לראשונה תמונה רחבת היקף, בשיטה מחקרית מתקדמת שעברה בקרת עמיתים, על יעילותו של החיסון נגד נגיף הקורונה במסגרת חיסון המוני - אחרי המנה הראשונה ואחרי המנה השנייה.

יעילות החיסון נשמרת גם בקרב בני 70 ויותר

גודל המדגם איפשר להעריך גם את יעילות החיסון בעבור תת־אוכלוסיות ספציפיות. מבחינת קבוצות גיל, יעילות החיסון נמצאה דומה בקבוצות הגיל השונות, לרבות בני 70 ויותר. בקרב תת־הקבוצה של מחוסנים עם 3 מחלות רקע ויותר נמצא שהחיסון מפחית תחלואה בקורונה ב־89% בהשוואה ל־94% בכלל האוכלוסייה.

לדברי פרופ' רן בליצר, המנהל של מכון כללית למחקר ושל מערך החדשנות של כללית, "המחקר מראה באופן חד־משמעי כי החיסון יעיל ביותר במניעת מחלה ומחלה קשה מנגיף הקורונה שבוע לאחר המנה השנייה ומספק הגנה חלקית בלבד בשבועות מוקדמים יותר לאחר החיסון.

התוצאות האלה דומות לתוצאות שדוּוחו במחקר הקליני המקורי של חברת פייזר. המשמעות הפרקטית של המחקר ברורה, ואני קורא לכל מי שטרם התחסן לעשות כן. התוצאות תואמות היטב למגמות האחרונות בתחלואה בישראל: ירידה מתמשכת זה חודש בשיעור האשפוז ובשיעור התחלואה הקשה בקבוצות הגיל המבוגרות שחוסנו ראשונות, ותמונה דומה שלושה שבועות לאחר מכן בקרב קבוצות הגיל הצעירות, שבהן החיסון החל רק כעבור כמה שבועות".

יש לך שאלות על החיסון? המומחית שלנו עונה!

המדריך המלא לחיסון קורונה

במחקר השתתפו החוקרים הבאים: ד"ר נעה דגן, ד"ר נועם ברדה, ד"ר אלדד קפטן, אורן מירון, שי פרצ'יק, פרופ' מארק כץ ופרופ' רן בליצר ממכון כללית למחקר וכן פרופ' מיגל הרנן, פרופ' מארק ליפשיץ ופרופ' בן רייס מאוניברסיטת הרווארד.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש