חיפוש

dsdsdsd
בדיקות דם

לפני שאתם נלחצים מתוצאות הבדיקות...

אתם מביטים על המסך, רואים כמה ערכים חורגים והדופק מתחיל לעלות. במקום לחפש ברשת את התסריט הגרוע ביותר, כדאי שתדעו: דברים שעשיתם לפני הבדיקות או מצבים בהם אתם נמצאים עלולים לשבש את התוצאות ולהכניס אתכם ללחץ מיותר

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

אני מקבל כל יום פניות כמו "ד"ר, אני בחרדה" או "אני בפאניקה". למה? כי אנשים רצו לחפש ברשת מה יכול להיות ההסבר לתוצאות החריגות שלהם.

02

ראיתם אדום בעיניים בגלל ערך שסטה מהנורמה? לעתים קרובות מאוד הדבר חסר חשיבות. גם אם יש סטייה, חשוב לדעת שיש אדום ויש אדום.

03

ארוחה דשנה, עתירה בפחמימות, ערב לפני הבדיקה, יכולה להקפיץ את הערך של הטריגליצרידים (רמת השומנים בדם) ושל מפלס הדאגה.

מרגע שיצאתם מסניף קופת החולים אתם לא מפסיקים ללחוץ על F5 במקלדת, או לגרור את מסך הסמארטפון למטה - הכול כדי לגלות האם תוצאות בדיקות המעבדה שעשיתם כבר התעדכנו.

אני יכול להבין את הצורך, אבל באופן אישי אני ממליץ להימנע מצפייה ובטח מניתוח עצמאי של תוצאות בדיקות מעבדה. למה? כי בדיוק כמו שלי אין אפשרות להבין בנושא שאני לא מבין בו בלי עזרה, כך כי למי שהוא לא רופא אין שום אפשרות להבין את המשמעות של התוצאות.

לאחרונה למשל ראיתי סרטון של צמיגאי שמסביר איזה מידע צריך לחפש על הצמיג החדש כדי לוודא שהוא אכן תקין ולא פג תוקף. ברור שבלי ההסבר הזה לא הייתי מעלה בדעתי לבדוק נתונים כאלה.

גם הרופא לא יודע הכל

כשמסתכלים על תוצאות של בדיקות, נוצרים לעיתים קרובות מצבים של חרדה מיותרת בגלל ערכים "חריגים", שברוב המקרים הם חסרי משמעות ובכל מקרה כשהם מבודדים מהתמונה הכוללת לא ניתן להסיק לגביהם שום דבר. הם רלבנטיים רק לרופא המשפחה או לרופא אחר שהפנה את המטופל לבדיקה, כי הם רואים מול העיניים את התיק הרפואי ויודעים לעשות 1+1 בלי שהתוצאה שתצא תהיה 3.

אני משיב לגולשים מאז עלייתו של אתר כללית לאוויר, ואין יום שעובר בלי בקשות של גולשים לפרש תוצאות של בדיקות. הנה, אני מודה: במקרים רבים אין לי את היכולת, כי אני לא יודע מה הסיבה שבגללה הופנה המטופל, וגם לא מונח לפניי כל המידע הרפואי שיעזור לי להבין את המשמעות של הסטייה שנצפתה. רופאים שמתמחים בנושאים מאוד ספציפיים מפנים לעתים לבדיקות דם נדירות, שגם לנו, רופאי המשפחה, לא תמיד מוכרות.

יש אדום ויש אדום

ראיתם אדום בעיניים בגלל ערך שסטה מהנורמה? תדעו שלעתים קרובות מאוד הממצא חסר חשיבות. גם אם יש סטייה, חשוב לדעת שיש אדום ויש אדום (ערכים שסוטים מהנורמה במעט או בהרבה). במקרים רבים סטייה קלה לא מעידה על בעיה, או לפחות לא על בעיה משמעותית.

אל תגלשו לפאניקה

קיבלתם תוצאה חריגה ופניתם לאינטרנט כדי לחפש עוד מידע? יש לי שתי מילים להגיד על זה: אוי ווי! במקרה הרע תגיעו לאתר לא אמין או לשרשור תגובות מלחיץ בפורום כלשהו שיעלה לכם את החום. וגם אם נחתם על אתר רפואי אמין, המידע, מדויק ככל שיהיה, לא יכול להתייחס לאדם ספציפי ובמקרים רבים יש נטייה להגזים לחומרה.

רואים לבן בעיניים

"ד"ר, אני בפאניקה", או "ד"ר, אני בחרדה" הן פניות שאני מקבל על בסיס יומי. סיבה פופולרית ללחץ היא ערך נמוך מעט של כדוריות לבנות, שגורם לנבדק לשוטט באינטרנט ו"לגלות" שהדבר מעיד על לוקמיה.

בפועל, הסיבה לחריגה תהיה כנראה זיהום ויראלי, או אולי מוצא תימני. כן כן, תימני. ליוצאי תימן יש (לכאורה) מעט כדוריות דם לבנות באופן גנטי, אבל זה בכלל לא משפיע להם על הבריאות. (מה שקורה בפועל אצלם הוא שהכדוריות הלבנות, שמספרן האמיתי תקין, נוטות להידבק לדפנות כלי הדם ולכן הן לא נספרות בבדיקת הדם).

אכלתם אותה? לא ממש

ארוחה דשנה, עתירת פחמימות, ערב לפני הבדיקה, יכולה להקפיץ למשל את הערך של הטריגליצרידים (השומנים - לא הכולסטרול - בדם), ואתו את מד הלחץ של המטופל שרואה את התוצאה. קצת דיאטה יכולה להוריד את הרמה לערכי הנורמה.

מים שתיתם לאחרונה?

לעתים קרובות אנשים מתבקשים לצום לפני הבדיקות. זה בסדר, אבל אם לא שותים מים במהלך הצום ולפני הבדיקה, עשויה להיות עלייה מלאכותית של האוראה (שיינן, שהוא חלק מתפקודי הכליות). חזרה על הבדיקה אחרי ששותים מספיק עשויה להוריד את הרמה בחזרה לתחום הנורמה.

נחיתה לא רכה

אם ביקרתם בחו"ל לאחרונה, כדאי שתדעו כי הימצאות ממושכת במקומות גבוהים גורמת לעליה בהמוגלובין כדי להתגבר על חוסר חמצן.

ספורט גורם לכם להזיע (תרתי משמע)

פעילות גופנית מאומצת יום לפני הבדיקה יכולה לגרום לעליה של אחד האנזימים (CPK) ולעלייה במפלס הבהלה של מישהו שפתאום רואה כי הערך שלו כפול מהנורמה, בעוד שבפועל אין לזה שום משמעות. פעילות מאומצת גם עלולה לגרום להפרשת חלבון או לכדוריות דם אדומות בשתן.

פעילות גופנית 

היית חולה לאחרונה? 

אם סבלתם ממחלה בזמן האחרון, במיוחד במשהו שקשור למערכת העיכול והקיבה, אז אנזימי הכבד עבדו שעות נוספות כדי לטפל בדלקת, ולכן הם גבוהים מהנורמה. חיפוש יעלה את החשש לבעיה בתפקוד הכבד, או שחמת. חשוב לעשות בדיקה נוספת כעבור זמן מה למעקב, ויש סיכוי טוב שערכים יחזרו לטווח הנורמלי.

על מחזור והריון

מרבית הנשים בגיל הפוריות סובלות מחוסר בברזל, בגלל הפסד דם במחזורי הווסת. זה עלול לגרום גם לאנמיה, פחות או יותר חמורה, בהתאם לכמות הברזל החסרה בדם ובמאגרים. טבעונים וצמחונים עלולים לסבול גם מחוסר ויטמין B12, שנמצא עקרונית רק במוצרים מהחי (בשר, ביצים וכדומה).

ועוד בהקשר הנשי: הריון משנה כמה וכמה ערכים של בדיקות מעבדה. בפועל הערכים תקינים, רק שהמעבדה לא יכולה לעדכן את ערכי הנורמה לכל מטופלת ומטופל בנפרד בהתאם למצבה, כך שמקבלים לעתים ערכים שמסווגים כחריגים אבל הם בעצם לא.

אז מה המסקנה?

גם אם ראיתם תוצאה חריגה אל תתחילו לנסות ללמוד ולנתח מה יש לכם. פנו לרופא המשפחה או לרופא שהפנה אתכם לבדיקות כדי לקבל ממנו/ממנה הסבר מוסמך והנחיות בהתאם לצורך.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית. הוא משיב על שאלות גולשים בייעוץ מומחים און־ליין בתחום רפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש