חיפוש

dsdsdsd
זוג צעיר מסתכל למצלמה במבט מופתע

איך הילדים גדלו!

לפעמים נראה לנו שההתפתחות המינית של ילדים בימינו מואצת, אבל האם זה באמת המצב? האם כל הילדים מתפתחים באותו הקצב? מה עושים כשהילד מתבגר מינית בגיל 10, ולמה זה קורה?

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

​​ההתבגרות של ילדים שגדלים בשנות האלפיים נראית לעיתים מהירה באופן מטריד. הם חשופים מגיל צעיר לשטף מידע וגירויים ויזואליים, נחשפים לסביבה מזוהמת ובהרבה מקרים יודעים הרבה יותר מההורים שלהם בנושאים רבים (שטף מידע כבר אמרנו?).

אבל האם ההתבגרות המהירה הזו משפיעה גם על ההתפתחות המינית שלהם?

מה זה התפתחות מינית?

התפתחות מינית נמדדת בהופעת ניצני שדיים אצל בנות ובגדילת האשכים אצל בנים. סימן נוסף, אצל שני המינים, הוא הופעת שיער באזור אברי המין.

לאורך השנים נוצר הרושם שגיל תחילת ההתפתחות המינית של ילדים הולך ויורד. נתונים שנאספו בעבר הראו כי בשנת 1860 ממוצע הגיל להופעת סימני המין הראשונים בבנות היה 16.6 שנים, בשנת 1920 - 14.6 שנים, בשנת 1950 - 13.1 שנים, בשנת 1980 - 12.5 שנים ובשנת 2010 - 10.5 שנים.

האם הבנות שלנו מתפתחות מהר יותר?

בשנות ה־80 נצפו בקרב רופאי ילדים ממצאים שהעלו חשד שגיל ההתבגרות המינית אצל בנות הולך ויורד. התופעה כונתה אז "סינדרום לוליטה".

חשד זה הוכח במהלך שנות ה־80 בעקבות מחקר של ה־American Academy of Pediatrics. המחקר הראה שגיל ההתבגרות המינית אצל בנות ירד לממוצע של 9.9 שנים אצל ילדות לבנות, ול־8.8 שנים אצל ילדות שחורות (ההבדל בין בנות לבנות לשחורות אינו חריג שכן הוא מקושר להבדלים גנטיים שונים).

ומה עם הבנים?

בכינוס שנערך באוקטובר 2012 בארה"ב הוצגו נתוני מחקר אחר של ה־American Academy of Pediatrics. המחקר בדק התפתחות מינית אצל למעלה מ־4,000 ילדים (בנים ובנות כאחד) בגילאי שש עד 16.

המחקר הראה שאצל בנים ההתפתחות המינית מתחילה בממוצע בגילאי תשע עד עשר - לעומת מחקר קודם שהראה ממוצע של 11.5 שנים. בקרב הבנות לא נצפה שינוי בנתונים לעומת המחקר הקודם.

הנתונים הראו שאצל בנים שחורים גיל ההתבגרות מתחיל מוקדם יותר מאשר אצל בנים לבנים - בערך גיל 9 לעומת 10, בהתייחס לגדילת האשכים.

מה גרם לשנויים האלה לאורך ההיסטוריה?

לשאלה החשובה הזו אין תשובה חד משמעית, אבל יש מספר תאוריות שמספקות לה מענה:

תזונה והשמנה:
אחת התיאוריות היא שילדים מתפתחים מינית מהר יותר בשל השיפור במצב התזונה והבריאות בימנו (הרבה הרבה יותר אוכל). מצד שני, יש היום יותר מקרים של השמנת יתר בקרב ילדים, ואולי הקשר הוא להשמנה או לעלייה במסת הגוף באופן כללי ולא לבריאות. נוסף על כך, השמנת יתר קשורה ליתר סוכרים ושומנים באוכל - וייתכן כי אלה גורמים להתפתחות מינית מוקדמת. 

פעילות גופנית:
ילדים היום מבצעים הרבה פחות פעילות גופנית ביחס לעבר. ייתכן שההתפתחות המינית קשורה לעובדה זו, או להשמנה הנובעת מכך.

זיהום:
ילדים נחשפים לכימיקלים שונים באוויר ובאוכל, וחיים בסביבה רוויה בהורמונים (מדובר בעיקר בעלייה ברמת האסטרוגנים המשפיעים על גדילת השדיים אצל בנות).

כמו במקרים אחרים, סביר להניח שהסיבה היא שילוב של גורמים אלו ואחרים. מה שברור הוא שגיל הופעת סימני המין הראשונים בבנים ובבנות יורד - ויש לכך משמעויות רבות.

בעולם בו הילדים חשופים לתקשורת ומנסים לחקות את המבוגרים בכל הקשור לביגוד ולתרבות הפנאי, התפתחות מינית מוקדמת מחזקת את הצורך הזה אצל ילדים. הבעיה המרכזית היא שהבגרות הרגשית לא תמיד מגיעה באותו קצב, והפער הזה עלול לעורר בעיות פסיכולוגיות אצל חלק מהילדים.

אז מה עושים?

אתם לא יכולים לשנות את קצב ההתפתחות המינית של הילדים שלכם - אבל אתם בהחלט יכולים לדבר איתם על זה. על אף הפתיחות הקיימת בימינו, הורים רבים חשים מבוכה ומתקשים לשוחח על מיניות עם ילדיהם. גם הילדים, מצדם, חוששים מתגובת הוריהם, ומעדיפים להימנע משיחה.

כמו בתחומים אחרים רבים, מילת המפתח כאן היא תקשורת, שאותה חובה עלינו כהורים לנסות לפתח  - גם אם הפערים הבין־דוריים נראים לעיתים גדולים מדי.

אז איך בכל זאת תוכלו לדבר עם הילדים שלכם על מין? המדריך המלא.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש