פורסם בראשונה: 19.09.2012
עדכון אחרון: 17.11.2016
  • ד"ר יגאל פלד ד"ר יגאל פלד

הטמפון שנשכח: תסמונת ההלם הרעלי

לקריאה נוחה
מהי תסמונת ההלם הרעלי? למה זה לא תוקף כל אחת? כל כמה זמן צריך להחליף טמפון? ואיך אפשר לנצל את הסמארטפון? בעקבות הטרגדיה בצפון: המדריך שלא תרצי לפספס
בחורה עם ז'קט אפור כהה משלבת ידיים

התופעה הזאת נדירה מאוד, אבל בתוך זמן קצר היא היכתה פעמיים בצפון הארץ. באחד המקרים זה נגמר במוות. ככל הידוע, הטרגדיה החלה בטמפון, שהושאר בנרתיק לפרק זמן ארוך יחסית. 

קוראים לזה TSS - Toxic Shock Syndrome - או בעברית: תסמונת ההלם הרעלי. מדובר בתסמונת נדירה, המתרחשת עקב זיהום. כיצד נוצר הזיהום? על פי רוב, זה קורה בשל הימצאות טמפון בנרתיק במשך זמן רב מדי. 

החיידק, המכונה סטפילוקוקוס אאורוס, נמצא הרבה על פני העור שלנו. אלא שבתסמונת הזאת הוא מצליח לחדור לתוך מערכת הדם ושם משחרר רעלנים (טוקסינים).

התסמינים לזיהום הם חום, אודם וקילוף עור. במצב הקשה יותר נגרמת קריסת מערכות כללית, ובהיעדר טיפול אנטיביוטי - מוות.

התופעה היא כאמור נדירה ביותר. ככל הידוע, נערות ונשים צעירות - מתחת לגיל 20 - רגישות אליה יותר. אולם לא ניתן להעריך מדוע האחת נפגעת והשנייה לא.

מדברים רבות על נושא השימוש בטמפונים כגורם סיכון. כאשר משאירים טמפון מעבר לשעות המומלצות - 6 - 8 לכל היותר - הסיכון עולה. אולם במקרים רבים נשים שוכחות טמפון גם מספר ימים ושבועות, ודבר לא קורה.

לעתים קורה שנשים מגיעות לרופא נשים בשל הפרשות וריח חריג ובבדיקה מסתבר שמדובר בטמפון שנשכח, אך למעט דלקת נרתיקית מקומית - דבר לא קורה. זאת בשונה מהטרגדיה בצפון, שם נשכח טמפון למשך 18 שעות בסך הכל, וזה הספיק להתפתחות TTS.

את הטמפון, על כל פנים, חשוב מאוד להחליף בזמן. כדאי אולי לשים תזכורת בכל החלפה - בעידן הסמארטפון זה פשוט במיוחד.

ד"ר יגאל פלד הוא מומחה ברפואת נשים וסקסולוג במרפאות כללית בגוש דן

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​כללית מושלם מעניקה לך הנחה לבדיקת PAP

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל