חיפוש

dsdsdsd
מה עושים במקרה של חבלה בשן?

בשן ועין: מה עושים במקרה של חבלה בשן?

ילדים משחקים, משתוללים, נהנים, אבל לפעמים זה נגמר בפגיעה בשיניים שגורמת לשבר או אפילו ליציאתן מהמקום. איך אתם יכולים לעזור? ומה אם אתם בחופשה?

ד"ר רולי ברקוביץ', לימור וקנין

סרטון - ביקור ראשון במרפאת השיניים

בבית, בבית הספר, בטיולים, בפעילות ספורטיבית ובבילוי בגינת המשחקים - ילדים יכולים להיפגע ולקבל מכה בשיניים בכל מקום. חבלות בשיניים לעיתים מצריכות טיפול מהיר כי הזמן יקבע אם ניתן יהיה להציל את השן. יש חבלות שפחות חמורות והטיפול בהן סובל דיחוי, אבל בכל מקרה של חבלה, בין אם מדובר בשיניים ראשוניות (חלביות) או קבועות - חשוב להיבדק אצל רופא שיניים. 

להנחיות לטיפולי עזרה ראשונה באתר כללית סמייל

מה עושים כשהשן החלבית נופלת?

כאשר השן כבר ניידת, כנראה שהגיע זמנה ובקרוב היא תתחלף בשן קבועה.

אם השן החלבית נשרה בגלל מכה/חבלה, יש להגיע לבדיקה אצל רופא השיניים.

בערך בשליש מהמקרים עלולה פגיעה בשיניים נשירות (חלביות) לפגוע גם בשיניים הקבועות שיבואו במקומן. מצב זה קורה בעיקר כי בקרב ילדים קטנים הרקמות התומכות רכות ורוב החבלות גורמות לתזוזת השן מהמקום.

מה עושים במקרה של שן קבועה שנשברת כתוצאה מחבלה?

אם שן קבועה נעקרה ממקומה לאחר מכה או חבלה, חשוב להגיע למרפאה מוקדם ככל האפשר. מחקרים מוכיחים שלהחזרת שן למקומה תוך פחות משעה יש תוצאות אופטימליות על האפשרות שהשן תחזור לתפקד כרגיל.

גם אתם יכולים לסייע – שימו את השן בכוס חלב, המשמר את התאים מפני נמק, ומהרו איתה לרופא השיניים. אם אין שום אפשרות להגיע לרופא במהירות, אפשר לנסות לשטוף את השן במים (ולא לשפשף עם מטלית או ספוג) ולהחזיר אותה בעדינות למקומה, ללא הפעלת לחץ או כוח.

בחבלות קשות, רקמת השן עלולה להישבר והילד עלול לסבול גם משברים שיחשפו את מוך השן (החלק הפנימי המכיל כלי דם ועצבים) ואף ממצב של שן או שיניים שהוזזו ממקומן או שיצאו ממקומן.
  
במקרה של שברים הרופא ישחזר את השן באמצעות חומר המשלים את השן למצב תפקודי ואסתטי. במקרה של תזוזה, מקבעים את השן לכמה ימים ומקיימים מעקב ארוך־טווח על מנת לוודא שהשיניים נשארו במקומן ובעת הצורך להחזיר את המצב לקדמותו ולשמור מקום לשיניים הקבועות. במקרים הדורשים טיפול שורש או עקירה, יקבל הילד טיפול ראשוני או יטופל במקום, בהתאם לחומרת הפגיעה.

פגיעות הגורמות לסדק בשן, לרוב אינן דורשות טיפול, אלא אם מדובר בסדקים מרובים או ברגישות ניכרת. במקרים אלה רופא השיניים יכסה את השן בחומר שחזור נוזלי שממלא את הסדקים.

מה עושים במקרה של שטפי דם וחבורות בפה?

שטפו את פניו של הילד בזהירות מהדם. הניחו משהו קר על מקום הפגיעה, ומהרו ליצור קשר עם רופא שיניים לילדים.

ואם אנחנו בחופשה בחו"ל?

אם אתם במהלך טיול בחו"ל ומדובר בשבר קטן, ניתן בדרך כלל להסתפק בקבלת עזרה ראשונה ואת הטיפול עצמו לדחות למועד חזרתכם לארץ. אם מדובר בשבר שחושף את הדנטין או חמור מכך, שבר עמוק החושף את מוך השן, אסור לדחות את הטיפול וחשוב להגיע באופן מיידי עם הילד למרפאה או לבית חולים שבו מחלקה לטיפולי שיניים.

מתכננים נסיעה? תתארגנו מראש:
הקדימו בדיקה לנסיעה
במקביל לבדיקת תוקף הדרכון או הזמנת מקום הלינה, הזמינו תור לבדיקה אצל רופא השיניים של ילדיכם כמה שבועות לפני הנסיעה. כך, אם מתגלות בעיות, יהיה מספיק זמן כדי לטפל בהן. זה ממש לא נעים לסבול מכאבי שיניים בחופשה, במיוחד אם נמצאים במקום מרוחק או כזה שאין בו מרפאת שיניים.

זה כן לטלפון
ארזו אתכם לחופשה את מספר הטלפון של המרפאה, הרופא, המוקד – כל מי שיוכל לעמוד לרשותכם אם תצטרכו ייעוץ טלפוני.

לקחת במזוודה
קחו איתכם במזוודה את כל אביזרי ניקוי השיניים: משחת שיניים, מברשת שיניים, חוט דנטאלי ומי פה. החיידקים לא יוצאים לחופשה.

לעזרה ראשונה ארזו: משככי כאבים, פד גזה או צמר גפן, שטיפת פה אנטי בקטריאלית המקלה על כאבי שיניים וחניכיים, מראה דנטאלית קטנה, מספר טלפון של מרפאת שיניים קרובה או של רופא השיניים שלכם למקרה של עזרה דחופה או התייעצות.

ד"ר רולי ברקוביץ היא מומחית לרפואת שיניים לילדים ואחראית תחום רפואת שיניים לילדים ברשת כללית סמייל

לימור וקנין היא שיננית ברשת מרפאות כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש