חיפוש

dsdsdsd
בדיקות מעבדה לגילוי רמת תרופות בדם

בדיקות מעבדה לאבחון רמת תרופות בדם

תרופוות מסוימות מחייבות מעקב באמצעות בדיקת דם. בבדיקה מזהים את רמת התרופה בדם - ובהתאם לכך נקבע המינון להמשך הטיפול

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

1. קארבאמאזפין - Carbamazepine

הבדיקה בודקת את רמת התרופה קארבאמאזפין בדם. לפי רמת התרופה בדם ניתן להחליט על המינון המומלץ.

התרופה משמשת לטיפול באפילפסיה, לטיפול בכאב של העצב המשולש (trigeminal Neuralgia) ולטיפול ומניעה של מאניה דפרסיה (הפרעה דו קוטבית). שמות מסחריים נוספים לתרופה: טגרטול, טימוניל רטרד, טריל, קרבי.

• קיבלת הפניה לבדיקת דם? צפה בהפניה וקבל הנחיות לבדיקה  

2. דיגוקסין - Digoxin

בבדיקה זו בודקים את רמת התרופה דיגוקסין בדם. תרופה זו משמשת לטיפול בחולים עם הפרעה בקצב הלב או עם ליקוי בתפקוד הלב.

דיגוקסין היא תרופה שהטווח הטיפולי שלה (ההבדל בין הרמה הטיפולית לרמה הרעילה) נמוך מאוד. רמה נמוכה מהרצוי עשויה לגרום לחזרה בהפרעה בקצב הלב או לאי ספיקת לב, ואילו רמה גבוהה מדי עלולה לגרום לתופעות לוואי קשות ומסוכנות, כולל הפרעות במערכת העצבים ובקצב הלב.

3. חומצה ולפרואית - Valproic Acid

סודיום ולפרואט הוא המלח של חומצה ולפרואית ומשמש כטיפול בכל סוגי מחלת האפילפסיה, כתרופה יחידה או בשילוב עם תרופות אנטי אפילפטיות נוספות. הבדיקה בודקת את רמת התרופה בדם, כדי להחליט על המינון המומלץ. שמות מסחריים נוספים לתרופה: אורפיריל, דפאלפט, וולפורל.

4. פניטון - Phenytoin,  Dantoin

התרופה משמשת לטיפול במחלת האפילפסיה. הבדיקה בודקת את רמת התרופה בדם, כדי שניתן להחליט על המינון המומלץ. שמות מסחריים נוספים לתרופה: אפנוטין,דילנטין.

5. תאופלין - Theophylline

תאופלין משמשת לטיפול באסתמה ובמחלות אחרות החוסמות את דרכי הנשימה. הבדיקה בודקת את רמת התרופה בדם. לפי רמת התרופה, ניתן להחליט על המינון המומלץ. שמות מסחריים נוספים לתרופה: תאוטרד, תאוטרים, גליפלין.

6. למיקטל - Lamictal

למיקטל היא תרופה נוגדת פרכוסים, המשמשת לטיפול באפילפסיה או לטיפול בפרעה דו קוטבית (מניה דפרסיה). הבדיקה בודקת את רמת התרופה למיקטל בדם, כדי להחליט על המינון המומלץ. שמות מסחריים נוספים לתרופה: למוג'ין, למודקס, למוטריגין־טבע, למיקטל.

הבדיקה שלי מחוץ לטווח הנורמה! מה עושים?

חשוב לדעת: חריגה מטווח הנורמה אינה מעידה תמיד על מחלה. במקרים שבהם מוצגת חריגה מטווח הנורמה ניתן להתייעץ עם רופאי הבית של אתר כללית בפורום בדיקות המעבדה או לפנות לרופא או לרופאת המשפחה שלך. להזמנת תור לרופא ללא סיסמה - לחץ/י כאן.

ניתן להתייעץ גם עם רופאים מומחים בדואר האלקטרוני בשירות שאלות אישיות למומחים.

כאשר לחריגה מטווח הנורמה יש משמעות רפואית, אנו יודעים על כך ומתריעים בפניך. במקרה כזה תופיע בדף המציג את תוצאות הבדיקה התרעה מתאימה בלשון זו - "לתשומת לב: בבדיקת (כאן יופיע שם הבדיקה) נמדדה תוצאה חריגה ב(כאן יופיע הפרמטר שבו יש לחריגה משמעות רפואית). מומלץ לפנות להמשך הבירור אצל הרופאה או הרופא שלך". ​

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית לרפואת משפחה בכללית ורופאת הבית של האתר 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש