פורסם בראשונה: 28.07.2010
עדכון אחרון: 15.07.2013

בדיקות רפואיות כלליות אצל הרופא - מגיל 13 ועד גיל 19

לקריאה נוחה
בבדיקה כללית בוחן הרופא אם התפתחותם של הנערה או של הנער - כולל ההתפתחות המינית - מתנהלת כסדרה. כן הוא שואל על הרגלי התזונה, על התמכרויות ועל ההשתלבות בחברה - בין היתר כדי לברר קיומן של בעיות נפשיות ובהן דיכאון
בדיקות כלליות לבני 9 עד 13

בדיקות כלליות אצל הרופא

את הבדיקה הכללית אצל הרופא מומלץ לעשות אחת לשלוש שנים. הרופא מעריך את הגדילה ואת התפתחות, כולל ההתפתחות המינית (אצל נערות הוא יבדוק אם הן כבר קיבלו וסת) ובודק הרגלי תזונה כדי לעמוד על הפרעות אכילה כמו אנורקסיה, בולימיה והשמנת יתר. כן שואל הרופא שאלות על צריכת סמים ואלכוהול, על עישון ועל התנהגות מינית ובודק סימנים שיכולים להצביע על דיכאון.

הערכת ההתפתחות הגופנית

הערכת ההתפתחות כוללת שקילה ומדידת הגובה והשוואת הנתונים לטבלאות הגדילה הסטנדרטיות. הטבלאות האלה מחולקות לאחוזונים - מ־3 ועד 97.

אם משקל הנערה או הנער נמצאים באחוזון 50, משמעות הדבר ש־50% מבני גילם ישקלו יותר מהם, ו־50% מהם ישקלו פחות מהם.

אם נערה או נער נמצאים באחוזון 10 מבחינת גובהם, משמעות הדבר היא ש־90% מבני גילם יהיו יותר גבוהים מהם, ואילו 10% יותר נמוכים מהם. יש להדגיש שהאחוזון שבו נמצאים הנערה או הנער אינם משפיעים על בריאותם. נערות ונערים באחוזון 3 יכולים להיות בריאים או חולים בדיוק כמו בני גילם באחוזון 97.

טבלת האחוזונים מסייעת לעקוב אחר הגדילה, שכן הנערות והנערים אמורים להימצא באותו האחוזון במשך כל שלבי התפתחותם. אם יש לפתע סטייה בשיעור של יותר מ־2% מהאחוזון השגרתי, עלול הדבר לרמז על בעיה רפואית כלשהי.

למשל, צניחה בטבלת האחוזונים עלולה להצביע על כך שהנערה או הנער הפסיקו לגדול או שחלה האטה גדולה בקצב הגדילה שלהם. במקרה כזה על רופא הילדים עשוי להמליץ על בדיקות מקיפות, ובכללן בדיקות דם.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לקוחות כללית מושלם?

​קבלו הנחה עבור ביצוע בדיקות סקר תקופתיות

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל