פורסם בראשונה: 28.07.2010
עדכון אחרון: 28.07.2010

בדיקת שמיעה מגיל 65 ומעלה

לקריאה נוחה
בדיקת שמיעה מספקת מידע על עוצמת הקול המינימלית (הנמדדת בדציבלים) שביכולתו של הנבדק לשמוע ועל טווח התדירויות (הנמדדות בהרץ) שקולטות אוזניו. פגיעה בשמיעה בגיל מבוגר באה בדרך כלל לידי ביטוי בירידה בסף השמיעה ובצמצום טווח התדירויות
בדיקת שמיעה מגיל 65 ומעלה

סרטון הדרכה להתאמת מכשיר שמיעה

סרטון: כך מתאימים מכשיר שמיעה

מעל גיל 65 מומלץ לבדוק את השמיעה, מאחר שבגילאים האלה עולה השכיחות של בעיות השמיעה.

ישנן כמה דרכים לעשות בדיקת שמיעה. הדרך המקובלת, המצריכה שיתוף פעולה של הנבדקים, נעשית באמצעות אודיומטר - מכשיר המשמיע סדרה של צלילים בתדירויות מסוימות ובעוצמות שונות. מטרת הבדיקה היא למצוא את סף השמיעה של הנבדקים בכל אוזן בנפרד. בסוף הבדיקה מתקבל תרשים הנקרא אודיוגרמה.

הבדיקה נעשית במכון שמיעה בתוך חדר מיוחד שמנטרל רעשי רקע. במהלך הבדיקה מרכיבים הנבדקים אוזניות, שדרכן הם שומעים את הצלילים שמפיק האודיומטר. בתחילה מושמעים הצלילים באוזן אחת ולאחר מכן באוזן האחרת. עוצמת הצלילים הולכת ופוחתת עד שלא ניתן לשמוע אותם - זהו סף השמיעה.

כן מתבקש הנבדקים להאזין לסדרה של מילים ולחזור עליהן. המידע שמתקבל מהבדיקה הזאת מסייע לקבוע את סף השמיעה לדיבור - העוצמה החלשה ביותר שבה מסוגל הנבדקים לשמוע דיבור. כמו כן נקבעת יכולתם להבחין בין מילים שונות בתדירויות שונות. הבדיקה אורכת כעשר דקות בממוצע.

הבדיקה מספקת מידע אם יש פגיעה ביכולת השמיעה, איזו אוזן נפגעה, אילו תדרים הפסיקו הנבדקים לשמוע וכן מהו סף השמיעה של הדיבור. אם מתברר שקיימת בעיית שמיעה, מספקת הבדיקה מידע על סוג הבעיה: האם מדובר בפגיעה במערכת ההולכה של הקולות בתוך האוזן (חוסר שמיעה הולכתי או קונדוקטיבי) או שמדובר בפגיעה באחד ממרכיבי מערכת העצבים הקשורים למערכת השמע (חוסר שמיעה סנסו־נוירונלי). תיתכן גם פגיעה משולבת.

קיימות גם בדיקות שמיעה שאינן מחייבות שיתוף פעולה של הנבדק. אחת הבדיקות האלה נקראת טימפנומטריה. זוהי בדיקה להערכת תפקודה של מערכת הולכת הצלילים באוזן התיכונה. הבדיקה מתעדת את תנועת עור התוף ומשמשת, בין היתר, כלי עזר לאבחון הימצאותם של נוזלים באוזן.

בדיקה נוספת נקראת ABR או BERA - ראשי תיבות לועזיים של
Auditory Brainstem Response Audiometry ושל
Brainstem Auditory Evoked Potentials. באמצעות בדיקה זו מעריכים את תפקודו של עצב השמיעה. הבדיקה נעשית בדרך כלל בשינה או בהרדמה קלה.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לקוחות כללית מושלם?

​קבלו הנחה עבור ביצוע בדיקות סקר תקופתיות

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל