חיפוש

dsdsdsd
בדיקת שמיעה מגיל 65 ומעלה

בדיקת שמיעה מגיל 65 ומעלה

בדיקת שמיעה מספקת מידע על עוצמת הקול המינימלית (הנמדדת בדציבלים) שביכולתו של הנבדק לשמוע ועל טווח התדירויות (הנמדדות בהרץ) שקולטות אוזניו. פגיעה בשמיעה בגיל מבוגר באה בדרך כלל לידי ביטוי בירידה בסף השמיעה ובצמצום טווח התדירויות

ד"ר דנה פלורנטין, לאה מרום

 בדיקת שמיעה לבני 65 ומעלה

מעל גיל 65 מומלץ לבדוק את השמיעה, מאחר שבגילאים האלה עולה השכיחות של בעיות שמיעה.

כיצד בודקים את השמיעה

יש להגיע אל בדיקת השמיעה עם הפניה מרופא אף־אוזן־גרון שבדק את האוזניים וציין את הממצאים.

ראשית, הנבדק נשאל כמה שאלות כדי להכיר את תלונותיו, את מצב בריאותו וכן את צרכיו בתחום השמיעה.

ישנן כמה דרכים לעשות בדיקת שמיעה. הדרך המקובלת, המצריכה שיתוף פעולה של הנבדקים, נעשית באמצעות אודיומטר - מכשיר המשמיע סדרה של צלילים בתדירויות מסוימות ובעוצמות שונות. מטרת הבדיקה היא למצוא את סף השמיעה של הנבדקים בכל אוזן בנפרד. בסוף הבדיקה מתקבל תרשים הנקרא אודיוגרמה.

את הבדיקה עושה קלינאי תקשורת במכון שמיעה. הבדיקה נעשית בתוך חדר מיוחד שמנטרל רעשי רקע. במהלך הבדיקה מרכיבים הנבדקים אוזניות, שדרכן הם שומעים את הצלילים שמפיק האודיומטר. בתחילה מושמעים הצלילים באוזן אחת ולאחר מכן באוזן האחרת. הדרך המקובלת לעשות את הבדיקה היא להשמיע צלילים בעוצמה הולכת ופוחתת עד לקביעתו של סף השמיעה.

כן מתבקש הנבדקים להאזין לסדרה של מילים ולחזור עליהן. המידע שמתקבל מהבדיקה הזאת מסייע לקבוע את סף השמיעה לדיבור. כמו כן נבדקת היכולת של הנבדק להבין מילים: משמיעים לו סדרה של מילים שונות, והוא נדרש לחזור על המילים ששמע. הבדיקה אורכת בין 20 ל־30 דקות.

מה ניתן ללמוד מבדיקת השמיעה

הבדיקה מספקת מידע אם יש פגיעה ביכולת השמיעה, איזו אוזן נפגעה, באילו תדרים ישנה לקות שמיעה וכן מהו סף השמיעה של הדיבור. אם מתברר שקיימת בעיית שמיעה, מספקת הבדיקה מידע על סוג הבעיה: האם מדובר בפגיעה באוזן החיצונית או באוזן התיכונה (חוסר שמיעה הולכתי או קונדוקטיבי) או שמדובר בפגיעה באחד ממרכיביה של מערכת העצבים הקשורים למערכת השמע (חוסר שמיעה סנסו־נוירונלי). תיתכן גם פגיעה משולבת.

אם מזוהה לקות שמיעה, ידון קלינאי התקשורת עם המטופל על הדרך המומלצת לשיקום השמיעה.

בדיקות נוספות

קיימות גם בדיקות שמיעה שאינן מחייבות שיתוף פעולה של הנבדק. אחת הבדיקות האלה נקראת טימפנומטריה. זוהי בדיקה שמיועדת לבדוק את תפקודי האוזן התיכונה. בין היתר היא מסייעת לאבחן הימצאות נוזלים באוזניים.

בדיקה נוספת נקראת ABR או BERA - ראשי תיבות לועזיים של Auditory Brainstem Response Audiometry  ושלBrainstem Auditory Evoked Potentials. באמצעות הבדיקה הזאת מעריכים את תפקודו של עצב השמיעה. ניתן להשתמש בבדיקה הזאת כדי לקבוע את סף השמיעה במקרים שבהם יש לעשות בירור נוסף למסלול של עצב השמע. הבדיקה הזאת נעשית כשהנבדק מצוי במנוחה או בשינה קלה.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

לאה מרום היא קלינאית תקשורת ארצית של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש