חיפוש

dsdsdsd
גבר ואישה עומדים עם טלפונים ניידים

מה הסלולרי עושה למוח שלי?

חוקרים מצאו קשר בין שימוש בטלפון סלולרי לבין עלייה במטבוליזם של הגלוקוז במוח. עדיין לא ברור מה המשמעות של הממצא, אבל בכל מקרה אנחנו מצרפים טיפים לשימוש נבון בטלפון הנייד

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

אירגון הבריאות העולמי הודיע שהקרינה האלקטרומגנטית המיוצרת על ידי מכשירים סלולאריים היא "קרצינוגנית אפשרית".  ההודעה התבססה על 31 מדענים שסרקו מאות מחקרים שבוצעו עד היום, ומצאו - על בסיס הוכחה מדעית מוגבלת - קשר חיובי בין שימוש בטלפון אלחוטי לבין סרטן מוח ממאיר מסוג גליומה.

קבוצת המדענים שמה דגש על מחקר אחד שהראה עלייה של 40 אחוזים בסיכון לגליומה אצל המשתמשים הכבדים (אנשים שדווחו על שימוש בסלולארי במשך 30 דקות ויותר במהלך עשר שנים ויותר). למרות זאת, הטייה סטטיסטית או ערפלנים שמשבשים את תוצאות המחקר לא נשללו בוודאות, ולכן קרינה אלקטרומגנטית קיבלה את הסיווג B2 , שמשמעותו "קרצינוגנית אפשרית".

אין ספק שדרוש עוד מחקר לגבי שימוש כבד בטלפון סלולארי. עד אז מומלץ לציבור לנקוט באמצעי זהירות כפי שפורסמו על ידי משרד הבריאות ומפורטים כאן בכתבה.

יותר ממיליארד אנשים ברחבי העולם משתמשים בטלפונים ניידים, והטכנולוגיה החדשנית הזאת, כולל פריסת האנטנות באזורי מגורים, מלווה בשאלות מטרידות על הקשר שבין קרינה סלולרית לסיכון לסרטן

מה אומרים המחקרים?

מצד אחד, כבר בשנת 1990 נערך מחקר בריטי שקבע כי אין סכנה בקרינה הסלולרית מהטלפונים הניידים. מצד שני, בשנים האחרונות פורסמו מספר חוות דעת שקבעו כי קיים חשש שהקרינה הסלולרית גורמת לסרטן ולפגיעה בתפקוד המוחי.

במחקר שפורסם בגיליון פברואר של כתב העת JAMA עולה כי שימוש בטלפון סלולרי קשור לעליה במטבוליזם של הגלוקוז במוח באזור הקרוב ביותר לאנטנה. הממצא איננו מעיד בהכרח על עלייה בסיכון לסרטן, ובשלב זה משמעות השפעה זו אינה ברורה. המחקר בדק האם חשיפה לטלפון סלולרי לפרק זמן קצר (50 דקות) משפיעה על המטבוליזם של הגלוקוז במוח, אשר מהווה מדד לפעילות מוחית.

במחקר השתתפו 47 מתנדבים בריאים. לנבדקים אלה חיברו מכשירי טלפון סלולריים לשתי האוזניים. בהמשך, עברו הנבדקים סקירת טומוגרפיה ממוחשבת, אשר מודדת מטבוליזם של גלוקוז, כאשר שני הטלפונים כבויים וכן כאשר הטלפון שחובר לאוזן ימין מופעל במשך 50 דקות. בטלפון המופעל כיבו החוקרים את הקול על מנת לבטל השפעה של שמיעת גלי הקול על המוח.

החוקרים מצאו כי המטבוליזם השל גלוקוז הכולל במוח לא השתנה בין המצב הכבוי לבין המצב המופעל. עוד נמצא, כי  המטבוליזם באזור של המוח הקרוב ביותר לאנטנה של הטלפון המופעל (Orbitofrontal cortes and temporal pole) היה גבוה באופן ניכר במצב המופעל וזאת בהשוואה למצב הכבוי.

מה המשמעות של כל זה?

החוקרים מסכמים וכותבים כי במתנדבים בריאים חשיפה לטלפון סלולרי במשך 50 דקות נמצאה קשורה לעליHה במטבוליזם של הגלוקוז במוח באזור הקרוב ביותר לאנטנה. החוקרים מציינים כי בשלב זה לא ברור מה משמעותו של ממצא זה, והממצא לא תורם לוויכוח האם טלפונים סלולריים גורמים להתפתחות סרטן.

אולי הסלולרי יתכן כי ניתן יהיה להשתמש בהשפעה זו על המוח בצורה חיובית, למשל לגירוי אזורי מוח אשר לא מתפקדים באופן תקין. לעת עתה מציעים החוקרים להשתמש באוזניות, וההמלצה הזאת תקפה במיוחד לילדים ולמתבגרים, בהם רקמת המוח נמצאת עדיין בתהליך השתנות.

האם הטלפון הסלולרי יכול לגרום להופעת גידול במוח?

בשנים האחרונות פורסמו מחקרים רבים שניסו לבחון את הקשר בין דיבור בטלפונים סלולאריים לבין גידולים במוח.

ביוני 2010 פורסם מחקר ענק שנערך בבריטניה, שמצא כי לא חלה עלייה משמעותית במספר מקרי סרטן המוח במדינה, בשנים בהן עלה בצורה משמעותית מספר המשתמשים בטלפונים ניידים.

הנתונים הראו כי נמצאה עלייה מזערית של 0.6 מקרים לכל 100 אלף תושבים בשכיחות סרטן באונה הטמפורלית במוח. עלייה זו פירושה 31 מקרים חדשים בשנה של סרטן זה, באוכלוסיית אנגליה המונה 52 מיליון איש. מנגד, נמצאה ירידה קלה בשכיחות הסרטן בחלקים אחרים במוח, כמו המוח הקטן, קליפת המוח והאונה הצידית.

המחקר הזה מצטרף לתוצאותיו של מחקר ישראלי  שהראה תוצאות דומות: המחקר, כפי שפורסם בעיתן הארץ,  בדק את השכיחות של גידולים ממאירים בקרומי המוח מסוג גליומה. לדברי החוקרים, מאז שנת 1994 נרשמה ירידה של פי שניים בשכיחות הגידולים, לצד עלייה בשכיחות השימוש בניידים. מממצאי המחקר, עולה כי בשנים 1990 עד 1994 התגלו בממוצע שלושה מקרים חדשים לכל 100 אלף איש, כאשר בשנים הבאות השיעורים הוסיפו לרדת עד שבשנים 2005 עד 2009 עמד השיעור הממוצע על 1.5 מקרים חדשים לכל 100 אלף נפש.

במקביל עלתה באותן השנים שכיחות השימוש בטלפונים ניידים משני אחוזים בשנת 1994, ל־20 אחוזים בשנת 1996 ועד 70 אחוזים בשנת 1998. במקביל גילו החוקרים שינוי במאפייני הגידול: עד שנת 2000 רוב הגידולים הופיעו בצד ימין של הראש ומשנת 2000 היו רוב הגידולים בצד שמאל.

מחקר נוסף, שפורסם בשנת 2006 על ידי חוקרים מדנמרק, שעקבו אחר יותר מ־400 אלף משתמשי טלפונים סלולאריים במשך 21 שנים, הראה תוצאות דומות. המחקר גילה כי לא חלה עלייה בשיעור כל מחלות הסרטן בקרב הנבדקים.

האם יש מחקרים שמציגים תוצאות אחרות?

בניגוד לכל המחקרים שתוארו כאן עומד מחקר רחב היקף שפורסם בשנת 2007 וכלל זרוע ישראלית. מתוצאות המחקר עולה כי נמצא קשר מובהק בין שימוש מתמשך בטלפונים הניידים לעליית הסיכון להתפתחות גידולים בבלוטת הרוק. הסיכון בולט בעיקר בקרב אנשים שמאריכים בזמן השיחות ובמספרן ואצל אלו שנמצאים באזורים בהם קיים מיעוט יחסי של אנטנות, דבר המגביר את הקרינה הנפלטת מהמכשיר.

מהן ההמלצות לשימוש בריא בסלולרי?

האגודה למלחמה בסרטן  ממליצה  לנהוג על פי עקרון "הזהירות המונעת" ולנקוט במספר אמצעים בשימוש במכשירים אלה:

• בשיחה בטלפון סלולרי רצוי להשתמש באוזניה לא אלחוטית (דיבורית אישית). בעת נהיגה יש חשיבות כפולה לשימוש בדיבורית: בטיחות בנהיגה וצמצוםהחשיפה לקרינה.

• מומלץ להימנע ככל האפשר מנשיאת הטלפון הסלולרי כשהוא צמוד לגוף (בחגורת המכנסים או בכיסים וכן על הצוואר באמצעות שרוך). קיימים מחקרים שהצביעו על קשר בין נשיאת טלפון סלולרי על הגוף ובין פגיעה בפוריות. יתכן שבעתיד ימצא קשר בין נשיאת המכשיר על הגוף לבין נזקים נוספים לגוף האדם, ולכן מומלץ להימנע מנשיאתו על הגוף.

• במכשיר טלפון סלולרי קבוע ברכב, מומלץ להתקין אנטנה מחוץ לרכב ולא בתוכו .

• באזורים בהם הקליטה חלשה, מומלץ להמעיט בשימוש בטלפון הסלולרי כשהוא צמוד לגוף. כאשר מפעילים את הטלפון הסלולרי באזור קשה לקליטה, מכשיר הטלפון מתאמץ לשדר ובכך עולה עוצמת השידור והקרינה.

• בטלפונים סלולריים בהם קיימת אנטנה נשלפת, מומלץ לשלוף את האנטנה למלוא אורכה. בכך מרחיקים את האנטנה ככל האפשר מהראש ומקטינים את רמת החשיפה לקרינה הנפלטת מהטלפון הסלולרי .

• ילדים רגישים לגורמים סביבתיים שונים. בחלק ממדינות אירופה ממליצות הרשויות להגביל את השימוש בטלפון הסלולרי בקרב ילדים.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש