פורסם בראשונה: 22.06.2015
עדכון אחרון: 22.06.2015
  • ד"ר דניאל דליות ד"ר דניאל דליות

קחו את אבא ואמא לטיולים - והם יחיו יותר

לקריאה נוחה
אחד המנבאים למוות שממשמש ובא הוא הצטמצמות המרחב שבו מתנהלים חיי הקשיש
לקחת את ההורים לטיול

בקיצור

1.

מרחב החיים (Life Space) הוא מדד מורכב של תנועה שמביא בחשבון כמה פרמטרים, ובהם מרחב התנועה, תדירות התנועה, עצמאות הפרט בסביבתו הקרובה והרחוקה.

2.

מי שהתאפיינו ברמה נמוכה של מרחב חיים נטו להיות יותר בודדים, בעלי השכלה נמוכה יותר, ושיעורים יותר גבוהים מהם דיווחו על כאבים, על מחלות ועל הגבלות בתפקוד.

3.

המסקנה העולה מהדברים היא שיש לעודד את הקשישים להרבות בתנועה לא רק בבית ובסביבתו הקרובה אלא גם בסביבה המרוחקת ממקום המגורים שלהם.

ירידה בתנועה היא אחד הסימנים של תהליך ההזדקנות, והיא מגדילה את הסיכון לתמותה. ידוע כי מהירות הליכה שהולכת ויורדת בתקופת הזקנה היא מדד שמנבא מוות הולך וקרב.

מרחב החיים (Life Space) הוא מדד מורכב של תנועה שמביא בחשבון כמה פרמטרים, ובהם מרחב התנועה, תדירות התנועה, עצמאות הפרט בסביבתו הקרובה והרחוקה. מרחב החיים הוא אפוא מדד משולב המושפע מגורמים רבים. בכך הוא שונה ממדדי תנועה אחרים (כמו הליכה למרחק מסוים) שמציינים הישגים נקודתיים.

במחקר שפורסם בירחון הגריאטריה המוביל JAGS נבחנה ההשערה שלפיה יש קשר בין ירידה במרחב החיים לבין תמותה. במחקר השתתפו גברים צלולים בני 71 עד 98 ויותר בשישה מרכזים רפואיים בארה"ב. כולם התבקשו למלא שאלון שבו הוערך מרחב החיים שלהם.

איך העריכו את מרחב החיים?

באמצעות שאלון ההערכה נבדקה רמת התנועה העצמאית של המבוגרים בחמש רמות במהלך ארבעת השבועות שקדמו למילוי השאלון. אלה הן חמש הרמות:

1. חדרי הבית.
2. הסביבה הקרובה שמחוץ לבית.
3. רובע המגורים.
4. העיר.
5. מחוץ לעיר.

הנבדקים התבקשו לציין את תדירות הביקורים שלהם בכל אחת מהרמות ואת מידת הזדקקותם לעזרה כדי לנוע בכל אחת מהן. על סמך כל הנתונים האלה הורכב סולם ניקוד מ־0 עד 120. 0 נקודות צבר מי שמרחב התנועה שלו מוגבל לחדר השינה בלבד, ואפילו לשם כך הוא נזקק לעזרה. 120 נקודות צבר מי שנע בכוחות עצמו בכל המרחבים ללא כל עזרה.

 

 

מין בגיל השלישי | שירותי בריאות כלליתמין בגיל השלישי | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/elders/Quality_of_life/Pages/not_to_old_for_sex.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/elders/Quality_of_life/Pages/not_to_old_for_sex.aspx
פעילות גופנית למבוגרים | שירותי בריאות כלליתפעילות גופנית למבוגרים | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/elders/Quality_of_life/Pages/sport_for_older_adults.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/elders/Quality_of_life/Pages/sport_for_older_adults.aspx
הזקן והכלב | שירותי בריאות כלליתהזקן והכלב | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/elders/Quality_of_life/Pages/elder_best_friend.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/elders/Quality_of_life/Pages/elder_best_friend.aspx

איך בדקו את שיעורי התמותה?

אחת לארבעה חודשים התקשרו עורכי המחקר עם הנבדקים. אם התברר שנבדק נפטר, נבדקה סיבת המוות.

אלו נתונים אחרים הובאו בחשבון במחקר?

השכלה, מצב משפחתי, גובה, משקל, מצב הבריאות כפי שרואה אותו המשתתף במחקר, עישון, מצב מנטלי, מחלות שונות, מצב רוח, מהירות ההליכה, פעילות גופנית, הפסקת פעילויות מסיבות שונות, כאבים, פעילות במשק בית, פעילות אישית.

מה היו תוצאות המחקר?

רמה נמוכה של מרחב חיים הייתה קשורה בגיל מתקדם, בהשמנה, במהירות הליכה נמוכה, בפעילות גופנית מופחתת, בתפקוד מנטלי לקוי. מי שהתאפיינו ברמה נמוכה של מרחב חיים נטו להיות יותר בודדים, בעלי השכלה נמוכה יותר, ושיעורים יותר גבוהים מהם דיווחו על בריאות לקויה, על כאבים, על מחלות ועל הגבלות בתפקוד.

במשך שלוש שנות מעקב נפטרו 373 מהנבדקים. שליש מבעיות לב וכלי דם, שליש מסרטן, שליש מסיבות אחרות.

מהמחקר עלה שיש קשר חזק בין ירידה במרחב החיים לבין עלייה בתמותה שלא מסרטן.

מדוע מרחב החיים מנבא תמותה?

מרחב החיים הוא מדד כוללני של תנועה במרחב שמושפע מנתונים שונים. מהמחקר הנוכחי עולה כי ציון נמוך היה קשור באופן מובהק לעלייה בתמותה. רחב החיים מעניק אפוא מידע ייחודי הנוגע לסיכוי לתמותה בגיל זקנה.

לגברים שקיבלו ציון נמוך היו מאפיינים רבים של שבריריות (Frailty): חולשה, תנועה איטית, פעילות גופנית מופחתת, ולעיתים קרובות הם נזקקו לעזרה לביצוע משימות הכרוכות בתנועה בבית ומחוצה לו.

על פי אחת הסברות, תנועה פחותה ועצמאות פחותה גורמות לירידה בפעילות הגופנית ולירידה בכושר גופני. לשני הפרמטרים האלה יש השפעה של ממש על התמותה.

על פי סברה אחרת, מרחב חיים מצומצם משקף גורמים פתולוגיים שמשפיעים על שיעור התמותה. הגורמים הפתולוגיים האלה יכולים להיות מחלה כלשהי (שעדיין אין לה ביטוי קליני), ירידה בפעילות השריר, הפרעות במערכות גוף אחרות. בעיני הסוברים כך מרחב החיים הוא סמן ביולוגי של הזדקנות שכן הוא משקף ירידה בתפקוד.

ייתכן שצמצום מרחב החיים הוא בעצם התאמה לרזרבות ההולכות ומידלדלות של הגוף. יתר כל כן, מרחב חיים מצומצם יכול גם לשקף רמה נמוכה של תמיכה (אין מי שייקח את הזקן אל מחוץ לסביבתו הקרובה), של יכולת מנטלית (אין מודעות לחשיבות היציאה אל מחוץ לסביבה הקרובה) ושל מצב נפשי ורגשי (אין חשק לצאת אל מחוץ לסביבה הקרובה).

סיכום

מהמחקר הנוכחי עולה שהמדד שנקרא "מרחב חיים" מעניק מידע ייחודי בנוגע לסיכון למוות בתוך זמן קצר. הסיכון לתמותה ברמות הניקוד הגבוהות (120-100 נקודות) קטן פי 10 מהסיכון לתמותה ברמות הניקוד הנמוכות (20-0 נקודות).

מדד תנועה אחר, שידוע כבר זמן רב ביכולתו לנבא תמותה, הוא מהירות ההליכה, ועתה מצטרף אליו מדד מהימן נוסף שמעיד על מצבו של האדם הזקן.

מהדברים האלה עולה תהייה שמצריכה בירור: האם הגדלת מרחב החיים של הקשיש באמצעים מלאכותיים - למשל באמצעות הוצאתו לטיולים - תדחה את בוא המוות? ממחקרים בהיקף מצומצם שנעשו עד כה עולה שהתשובה לשאלה הזאת היא חיובית.

בכל מקרה, המסקנה העולה מהדברים האלה היא שיש לעודד את הקשישים להרבות בתנועה לא רק בבית ובסביבתו הקרובה אלא גם בסביבה המרוחקת ממקום המגורים.

ד"ר דניאל דליות הוא מומחה לגריאטריה ועוסק בשיקום ובטיפול פליאטיבי בבית רבקה. ד"ר דליות מנהל את פורום 65 פלוס באתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

עד 75% הנחה ברכישת מכשיר שמיעה

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל