חיפוש

dsdsdsd
פענוח ספירת דם

הכל על monocytes ושאר תאי הדם הלבנים: פענוח ספירת דם

מה בודקים בדיפרנציאל? מהם ערכי הנורמה של הנויטרופילים? מה בודקים בלימפוציטים? למה סופרים את סך המונוציטים ואיך כל המונחים הללו קשורים לספירת דם? כל השאלות וכל התשובות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

​תאי הדם הלבנים תוקפים ומשמידים את החיידקים, את הנגיפים ואת שאר הגורמים היוצרים זיהום בגוף. תאי דם לבנים הם החלק התאי של המערכת החיסונית, וניתן לחלקם לשלושה סוגי תאים: גרנולוציטים, לימפוציטים ומונוציטים. הקבוצה הגדולה ביותר היא הגרנולוציטים, והיא מתחלקת לשלושה סוגים של תאי דם לבנים: נויטרופילים, באזופילים ואאוזינופילים.

• קיבלת הפניה לבדיקת דם? צפה בהפניה וקבל הנחיות לבדיקה

דיפרנציאל היא חלק מבדיקת ספירת דם והיא עשויה גם להיקרא  "ספירה מבדלת". הבדיקה מפרטת את הכמויות של תת הסוגים של כדוריות הדם הלבנות. על  פי הכמויות האלה, ניתן לשער באיזה סוג זיהום מדובר.

1. אחוז נויטרופילים - NEUT%,  Neutrophiles

הנויטרופילים הם תאי דם האחראים על חיסול החיידקים בגוף.
הבדיקה בודקת מהו אחוז הנויטרופילים מסך תאי הדם הלבנים.

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?
כאשר יש עלייה או ירידה בסך תאי הדם הלבנים. זיהום חיידקי מאופיין בעלייה במספר תאי הדם הלבנים, וכאשר זה קורה - אחוז הנויטרופילים עולה.

מהם ערכי הנורמה?
40 עד 70 אחוזים מכלל תאי הדם הלבנים.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
כשיש ערכים נמוכים, מכנים את התופעה נויטרופניה. היא יכולה להתרחש כתוצאה מהמקרים הבאים: 

• זיהום חיידקי קשה.
• דיכוי מוח עצם מסיבות רבות (תרופות, זיהומים, נגיפים שונים ובמקרים נדירים תהליך סרטני).
• נויטרופניה חושפת את גופינו לזיהומים חידקיים.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
כשיש ערכים גבוהים, מכנים את התופעה נויטרופיליה או סטייה שמאלה (left shift). הנויטרופילים עולים בזמן זיהום חידקי, כך שאם יש חום ובספירת הדם מזהים נויטרופיליה, זה מרמז על כך שמקור הזיהום הוא חיידקי ולא נגיפי, ולכן ייתכן שיש צורך בטיפול אנטיביוטי. פרטים נוספים במדריך הקצר לאנטיביוטיקה.

2. אחוז לימפוציטים - LYM%, Lymphocytes

הלימפוציטים הם תאי דם האחראים על חיסול הנגיפים בגוף.  הבדיקה מלמדת אותנו מהו אחוז הלימפוציטים מסך תאי הדם הלבנים.

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?
כאשר יש עלייה או ירידה בסך תאי הדם הלבנים. כשאחוז הלימפוציטים עולה, עולה במקביל החדש לזיהום נגיפי.

מהם ערכי הנורמה?
18 עד 45 אחוזים מכלל תאי הדם הלבנים.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
כשיש ערכים נמוכים מכנים את התופעה.לימפופניה. היא יכולה להיות חלק מדיכוי כללי של מערכת החיסון מסיבות רבות:  תרופות, זיהומים, נגיפים שונים כמו HIV ובמקרים נדירים אף תהליך סרטני.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
כשיש ערכים גבוהים, מכנים את התופעה לימפוציטוזיס. מספר הלימפוציטים עולה כשיש בגוף זיהומים נגיפיים, ובמקרים נדירים אף בסרטן הדם או בסרטן הלימפה.

3. אחוז מונוציטים - MONO%, Monocytes

המונוציטים הם תאי דם האחראים על הריגת חיידקים, נגיפים ופטריות. הבדיקה מראה מהו אחוז המונוציטים מסך תאי הדם הלבנים.

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?
כאשר יש עלייה או ירידה בסך תאי הדם הלבנים. כשאחוז המונוציטים עולה, עולה במקביל החשד לזיהום נגיפי.

מהם ערכי הנורמה?
2 עד 12 אחוזים מכלל תאי הדם הלבנים.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
כשיש ערכים נמוכים, מכנים את התופעה מונוציטופניה. ערכים נמוכים מלמדים על  הפרעה בייצור תאי הדם מסיבות שונות ובהן: תרופות, זיהומים, נגיפים שונים ובמקרים נדירים תהליך סרטני. מחסור במונוציטים חושף את הגוף לזיהומים חיידקיים ואחרים.

מהם המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
כשיש ערכים גבוהים, מכנים את התופעה מונוציטוזיס. ערכים גבוהים מעידים בדרך כלל על זיהומים נגיפיים, זיהומים ממושכים כגון שחפת או דלקת חיידקית של הלב ומיקרואורגניזמים חד-תאיים. בנוסף, לעתים נדירות ערכים גבוהים של מונוציטים,  מעידים על תהליכים סרטניים. מונוציטים לא אופייניים, הקרויים גם אטיפיים, מופיעים במחלת הנשיקה (מונונוקלאוזיס).

4. אחוז אאוזינופילים - EOS%, Eosinophils

אאוזינופילים הם תאי דם שמספרם עולה במצבי אלרגיה שונים ובזיהומים טפיליים. הבדיקה מלמדת מהו אחוז האאוזינופילים מסך תאי הדם הלבנים.

מהם ערכי הנורמה?
אפס עד שבעה אחוזים מכלל תאי הדם הלבנים.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים יכולים להעיד על נטיה אלרגית (אסתמה, נזלת אלרגית, דרמטיטיס אטופית וכו'), על זיהומים טפיליים שונים (כגון פטריות). הערכים הללו יכולים לעלות גם במחלות אוטו־אימוניות, כמו לופוס ודלקות מפרקים וכתוצאה מתרופות.

5. אחוז בזופילים - BASO%, Basophils

בזופילים הם תאי דם לבנים, המשתתפים בתהליך האלרגיה. הבדיקת מלמדת אותנו מהו אחוז הבזופילים מסך תאי הדם הלבנים.

מתי ממליצים על הבדיקה?
כאשר יש חשד חשד למחלות אלרגיה כמו אסתמה, נזלת אלרגית ודרמטיטיס אטופית (אסתמה של העור).

מהם ערכי הנורמה?
אפס עד שני אחוז מכלל תאי הדם הלבנים.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מעידים על נטייה לאלרגיה או על התקף אלרגי פעיל. במקרים פחות שכיחים, הם יכולים להעיד על: אנמיה המוליטית, מצבים דלקתיים שונים בגוף ובמקרים נדירים על תהליכים סרטניים. ערכים גבוהים יופיעו גם לאחר כריתת טחול.

6. ספירת נויטרופילים

NEUT abs, Neutrophils absolute count
נויטרופילים הם תאי דם האחראים על חיסול חיידקים בגוף. הבדיקה מלמדת אותנו מהו סך הנויטרופילים בדם.

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?
כאשר יש עלייה או ירידה בסך תאי הדם הלבנים. כאשר יש  זיהום חיידקי, חלה במקביל עלייה במספר תאי הדם הלבנים, ואחוז הנויטרופילים עולה.

מהם ערכי הנורמה?
1.8 עד 7.7. 

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
כאשר יש ערכים נמוכים, מכנים את התופעה נויטרופניה. תופעה כזאת יכולה להתרחש במקרים של זיהום חיידקי קשה, במקרים של דיכוי של מוח העצם ומסיבות רבות נוספות: נטילת תרופות שונות, נוכחות של זיהומים, נוכחות של נגיפים שונים ובמקרים נדירים - תהליכים סרטניים. נויטרופניה חושפת את הגוף שלנו לזיהומים חיידקיים.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מצביעים על תופעה הקרויה נויטרופיליה או סטייה שמאלה (Left shift). מספר הנויטרופילים עולה בזמן זיהום חיידקי. אם חום הגוף עולה, ובספירת הדם מזהים נויטרופיליה, ייתכן שמקור הזיהום הוא חיידקי ולא נגיפי, ולכן במצבים כאלה עשוי להתעורר צורך בטיפול אנטיביוטי.

7. ספירת לימפוציטים

LYMP abs,  Lymphocytes absolute count
הלימפוציטים הם תאי דם האחראים על חיסול נגיפים בגוף. הבדיקה מלמדת מהו סך הלימפוציטים בדם (יחידות  micl/ K ).

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?
כאשר יש עלייה או ירידה בסך תאי הדם הלבנים. כשיש זיהום נגיפי,  אחוז הלימפוציטים עולה.

מהם ערכי הנורמה?
1 עד 4.8.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
כשיש ערכים נמוכים, מכנים את התופעה לימפופניה. היא יכולה להיות חלק מדיכוי כללי של מערכת החיסון מסיבות רבות: תרופות, זיהומים, נגיפים שונים כמו  HIV ובמקרים נדירים -  תהליך סרטני.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
כשיש ערכים גבוהים, מכנים את התופעה לימפוציטוזיס.  מספר הלימפוציטים עולה כשיש בגוף זיהומיםנגיפיים, ובמקרים נדירים בסרטן הדם או הלימפה.

8. ספירת מונוציטים

MONO abs, Monocytes absolute count
המונוציטים הם תאי דם האחראים על הריגת חיידקים, נגיפים ופטריות. הבדיקה מלמדת אותנו מהו סך המונוציטים בדם (יחידות  micl/ K).

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?
כאשר יש עלייה או ירידה בסך תאי הדם הלבנים. כשיש זיהום  נגיפי, אחוז המונוציטים עולה.

מהם ערכי הנורמה?
0.1 עד 1.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
כשיש ערכים נמוכים, מכנים את התופעה מונוציטופניה. ערכים גבוהים מופיעים בעת הפרעה בייצור תאי הדם מסיבות שונות ובהן: תרופות, זיהומים, נגיפים שונים ובמקרים נדירים - גם כתוצאה מתהליכים סרטניים. מחסור במונוציטים חושף את הגוף שלנו לזיהומים חיידקיים ואחרים.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
כשיש ערכים נמוכים, מכנים את התופעה מונוציטוזיס. ערכים גבוהים מופיעים לרוב בזיהומים שמחוללים  נגיפים או בזיהומים ממושכים כמו שחפת או דלקת חיידקית של הלב, וכשיש בגוף מיקרואורגניזמים חד תאיים. לעתים נדירות הם מופיעים בתהליכים סרטניים. מונוציטים לא אופייניים, הקרויים גם מונוציטים א־טיפיים, מופיעים במחלת הנשיקה (מונונוקלאוזיס).

9. ספירת אאוזינופילים

EOS abs, Eosinophils absolute count
הבדיקה מלמדת אותנו מהו סך האאוזינופילים בדם (ביחידות של micl/K). מספרם של תאי הדם אלה עולה במצבי אלרגיה שונים ובזיהומים טפיליים.

מהם ערכי הנורמה?
0 עד 1.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים יכולים להעיד על נטיה אלרגית (אסתמה, נזלת אלרגית, אסתמה של העור וכו'), על זיהומים טפיליים שונים (כגון פטריות), לעתים נדירות יש עליה במחלות אוטו־אימוניות כגון לופוס ודלקות מפרקים וכתוצאה מתרופות.

10. ספירת בזופילים

BASO abs,  Basophiles Absolute Count
בזופילים הם תאי דם לבנים, המשתתפים בתהליכים אלרגיים. הבדיקה מלמדת אותנו מה סך הבזופילים בדם.

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?
בחשד למחלות אלרגיה כגון אסתמה, נזלת אלרגית ודרמטיטיס אטופית (אסתמה של העור).

מהם ערכי הנורמה?
0 עד  0.2.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מעידים על נטייה לאלרגיה או על התקף אלרגי פעיל. במקרים פחות שכיחים, הם  יכולים להעיד על: אנמיה המוליטית, מצבים דלקתיים שונים בגוף ובמקרים נדירים על תהליכים סרטניים. ערכים כאלה גם אופייניים לאחר כריתת טחול.

11. בדיקת מספר התאים הגרנולוציטים בדם - Gran abc

הבדיקה מלמדת אותנו מהו מספר התאים הגרנולוציטים בספירת הדם. הגרנולוציטים הם קבוצת תאים השייכת לתאי הדם הלבנים. כינוי שמם נובע מריבוי גרגרים ("גרנולות") אופייניים, שבהם ניתן להבחין בתוך התאים, לאחר שהם נצבעים בשיטות כימיות.

קביעת חלקם היחסי של הגרנולוציטים בדגימת הדם שנלקחה ממך, מסייעת לרופא או לרופאה לאבחן את המחלה שעוררה את התגובה החיסונית.
בחזרה למעלה

12. בדיקת אחוז התאים הגרנולוציטים בדם - % Gran

הבדיקה מלמדת אותנו מהו אחוז התאים הגרנולוציטים בספירת הדם. הגרנולוציטים הם קבוצת תאים ששייכת לתאי הדם הלבנים. כינוי שמם נובע מריבוי גרגרים ("גרנולות") אופייניים, שבהם ניתן להבחין בתוך התאים  לאחר שהם נצבעים בשיטות כימיות.

קביעת חלקם היחסי של הגרנולוציטים בדגימת הדם שנלקחה ממך, מסייעת לרופא או לרופאה לאבחן את המחלה שעוררה את התגובה החיסונית.


הבדיקה שלי מחוץ לטווח הנורמה! מה עושים?

חשוב לדעת: חריגה מטווח הנורמה אינה מעידה תמיד על מחלה. במקרים שבהם מוצגת חריגה מטווח הנורמה ניתן או לפנות לרופא או לרופאת המשפחה שלך. להזמנת תור לרופא ללא סיסמה.

כאשר לחריגה מטווח הנורמה יש משמעות רפואית, אנו יודעים על כך ומתריעים בפניך. במקרה כזה תופיע בדף המציג את תוצאות הבדיקה התרעה מתאימה בלשון זו - "לתשומת לב: בבדיקת (כאן יופיע שם הבדיקה) נמדדה תוצאה חריגה ב(כאן יופיע הפרמטר שבו יש לחריגה משמעות רפואית). מומלץ לפנות להמשך הבירור אצל הרופאה או הרופא שלך".


ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש