חיפוש

dsdsdsd
הסרת שומה

המדריך המלא (והבטוח!) להסרת שומות ונקודות-חן

מה זו שומה? מה ההבדל בינה לבין נקודת-חן? איך מבצעים הסרת שומה? תישאר לי צלקת? עושים את זה בהרדמה? למה חשוב לשלוח חתיכה מהשומה שהוסרה לבדיקת מעבדה? הפחדים נגמרים פה! המדריך המלא, המקצועי והבטוח (!) להסרה רפואית של שומות ונקודות-חן

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר מיכאל שוחט

שומה (הנקראת גם פלולה בסלנג) היא גידול שפיר המורכב ממלנוציטים או תאי נבוס (שניהם סוגים של תאי עור). השומה, בלועזית Nevus, היא נגע עור שכיח ומופיעה כאיזור עור בעל גוונים אדמדמים או גוונים חומים. השומה מאופיינית בגבולות ישרים (לא מזוגזגים) ומתוחמים היטב.

שומה, בהגדרה, חייבת להכיל תאי נבוס. נקודת-חן היא מושג כללי יותר. במינוח זה משתמשים מי שלא מצויים בהבחנות הדקות יותר של הרופאים לתיאור חלק מהנגעים המופיעים על-פני העור, הכוללים גם נבוסים וגם גידולי עור אחרים.

השומות מתחלקות לקטנות, בינוניות וענקיות.אגב, שומות מולדות מופיעות אצל אחוז אחד מכל התינוקות הנולדים. כלומר, חלקנו פשוט נולד ככה. שומות ענקיות מומלץ להסיר בשלב מוקדם ביותר.

מפני שבאחוז קטן הן הופכות לגידולים ממאירים מסוג מלנומה.

מהחיים. שומות נרכשות מופיעות כבר בשנה הראשונה לחיים ומספרן הולך וגדל בגיל ההתבגרות ומגיע לשיא בגיל 25, לעתים אפילו בגיל 30. ומכאן והלאה ישנה ירידה במספר השומות (ככה שלהזדקנות יש גם יתרונות...).

קיימים מספר סימני אזהרה מפני שומה בעור העלולה להיות מסוכנת:

• אם היא מגרדת.

• אם היא מדממת מאליה (בלי שמגרדים אותה ובלי שנוגעים בה).

• אם היא גדלה לפתע לאחר שהיתה בגודל קבוע מאז שאת או אתה זוכרים אותה.

• אם פתאום מופיעות לה הרבה "אחיות" חדשות.

• אם הגבול בינה לבין העור "הרגיל" סביבה לא סדיר.

• אם השומה אינה סימטרית.

• אם הגוון שלה אינו אחיד.

• אם קוטרה גדול משישה מילימטרים.

בכל אחד מהמקרים כאלה יש להתייעץ מייד עם רופא עור (ולו כדי שישלול את הפחדים או החרדות). להזמנת תור לרופא או לרופאת עור, לחץ/י כאן. באופן כללי, מומלץ לפנות לרופא עור פעם בשנה לבדיקה תקופתית של השומות השונות.

כן.

מומלץ במיוחד לפנות לרופא עור לבדיקה, לפחות פעם בשנה, אם את או אתה:

בהירי עור.

• אם היה במשפחה מקרה של מלנומה.

• אם התגלו אצלך בעבר שומות א-טיפיות.

שומה א-טיפית (באנגלית: Atypical mole או Dysplastic mole) היא שומה בעור שאינה ממאירה, אך חולקת מספר מאפיינים עם שומות ממאירות. ועם זאת, מציאותן של שומות א-טיפיות מגבירה את הסיכון להופעת מלנומה והיא אף עשויה להוות סמן מקדים (Pre marker) להופעתה. מציאותה של שומה א-טיפית אחת מהווה סיכון נמוך להופעת מלנומה, אך הסיכון עולה ככל שמספר השומות הא-טיפיות עולה.

כן, בדיוק ככה.

תלוי.

יש טיפול הסרה כירורגי שבו מסירים את השומה בניתוח הכולל תפרים, יש טיפול שבו מסירים את השומה בניתוח ללא תפרים ויש טיפולי הסרה בצריבה בלייזר או במחט חשמלית. אופן ההסרת השומה נקבע על פי סוג השומה והתרשמות המנתח. רצוי לא להסיר שומה בעור ללא לקיחת פיסה קטנה ממנה לבדיקה פתולוגית.

כיוון שיש שומות סרטניות וממאירות המחייבות הסרה רחבה יותר של העור שסביבן וזאת כדי למנוע מצב שבו נשארו תאים של רקמה סרטנית באיזור ההסרה.

ניתוח הכולל תפרים מתבצע במשרד הרופא (רופא עור מומחה או כירורג פלסטי מומחה), בהרדמה מקומית, ואין צורך באישפוז. היתרונות של שיטה זו: ניתן לקחת את השומה המוסרת למעבדה הפתולוגית לבדוק מה טיבה.

צריבה בלייזר או במחט חשמלית מתבצעת אף היא בהרדמה מקומית במשרד הרופא (רופא עור מומחה או כירורג פלסטי מומחה), אך בשיטה זו לא ניתן לקחת דגימות לבדיקה. היתרונות של שיטה זו: לרוב היא איננה כרוכה בתפרים (ובכל מקרה לא בתפרים מרובים). שיטת הסרת שומה בלייזר זו נהוגה לרוב בנגעים שאינם חשודים בממאירות.

כמה דקות לכל נגע, ולרוב לא יותר מרבע שעה.

לאחר הסרת השומה אסור להתרחץ בים או בבריכה כדי שאיזור ההסרה לא יזוהם. אם יש תפרים מוציאים אותם בדרך כלל לאחר כעשרה ימים. ביממה הראשונה מומלץ שלא לשטוף את איזור הטיפול.

במקרים נדירים מאוד, הפצע שנוצר בעת ההסרה יכול להזדהם והטיפול אז הוא כמו בכל פצע אחר. בכל מקרה, על הרופא המטפל להנחות אותך לגבי תסמינים שעלולים להתפתח לאחר הטיפול והמחייבים תשומת לב מיידית ופנייה לרופא.

בכל מקרה של ספק, ובשעות שבהן המרפאות סגורות, כדאי לפנות למוקד האחיות של הכללית. פשוט חייג/י 2700*, 24 שעות ביממה.

האחיות שלנו עובדות לפי פרוטוקולים מובנים, ומודרכות לזהות מצבים רפואיים רציניים או מצבי חירום הדורשים התערבות מיידית – ולהפנות אותך הלאה בהתאם. גם אם המצב אינו חמור, לפעמים זה פשוט מרגיע לדבר עם אשת מקצוע. ואנחנו כאן בשבילך.

כן. אולם בטיפול נכון, על-ידי רופא מומחה, הצלקות יהיו לרוב קטנות ככל האפשר והן גם מיטשטשות לאחר תקופה מסוימת.

נכון. אנשים רבים פונים להסרת שומות מסיבות אסתטיות, ואינם לוקחים בחשבון שתוצאת הלוואי עלולה להיות צלקת. לכן, במקרה שהשומה נמצאת במקום חשוף לעין, כדאי לבחור במנתח פלסטי או ברופא עור שהוא מנתח – כדי שההסרה תיעשה בצורה עדינה ככל האפשר ושלא יישארו צלקות בולטות.

עד לריפוי מושלם והיעלמות האודם מאיזור ההסרה, מומלץ להיזהר בחשיפה לשמש ולהשתמש בקרם הגנה.

שומה שהוסרה לא תצמח בחזרה. שומות אחרות יכולות לצוץ, על-פי הגיל והתורשה. והנה עוד משהו שאפשר להאשים בו את אמא.

חשוב לזכור: כל טיפול אסתטי הוא גם טיפול רפואי, שטומן בחובו גם סיכונים, אפילו אם הם נמוכים כמו במקרה של הסרת שומות ונקודות-חן. שווה לשקול את הצורך בטיפול ולהבין מאיפה בא הרצון לעבור אותו: האם הוא נובע מצורך אמיתי, או שאולי את או אתה מושפעים מחברים, שכנים, מגזינים, טלוויזיה – ושאר השפעות שלא קשורות לחיים שלכם או לרצונות האמיתיים שלכם. חשוב לבדוק האם באמת יש צורך אובייקטיבי בניתוח, או שאולי הוא רק נועד למילוי חסכים אחרים, שלא קשורים למצוקה אמיתית. במקרים כאלה שווה לפנות לייעוץ פסיכולוגי אישי.

ד"ר מיכאל שוחט הוא רופא עור בכיר ב"כללית אסתטיקה"

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש