בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 09.09.2007
עדכון אחרון: 24.03.2011

המדריך המלא (והבטוח!) להסרת שומות ונקודות-חן

לקריאה נוחה
מה זו שומה? מה ההבדל בינה לבין נקודת-חן? איך מבצעים הסרת שומה? תישאר לי צלקת? עושים את זה בהרדמה? למה חשוב לשלוח חתיכה מהשומה שהוסרה לבדיקת מעבדה? הפחדים נגמרים פה! המדריך המלא, המקצועי והבטוח (!) להסרה רפואית של שומות ונקודות-חן
הסרת שומה בעור

מה זו שומה?

שומה (הנקראת גם פלולה בסלנג) היא גידול שפיר המורכב ממלנוציטים או תאי נבוס (שניהם סוגים של תאי עור). השומה, בלועזית Nevus, היא נגע עור שכיח ומופיעה כאיזור עור בעל גוונים אדמדמים או גוונים חומים. השומה מאופיינית בגבולות ישרים (לא מזוגזגים) ומתוחמים היטב.

מה הבדל בין שומה לנקודת חן?

שומה, בהגדרה, חייבת להכיל תאי נבוס. נקודת-חן היא מושג כללי יותר. במינוח זה משתמשים מי שלא מצויים בהבחנות הדקות יותר של הרופאים לתיאור חלק מהנגעים המופיעים על-פני העור, הכוללים גם נבוסים וגם גידולי עור אחרים.

איזה סוגי שומות קיימות על העור?

השומות מתחלקות לקטנות, בינוניות וענקיות.אגב, שומות מולדות מופיעות אצל אחוז אחד מכל התינוקות הנולדים. כלומר, חלקנו פשוט נולד ככה. שומות ענקיות מומלץ להסיר בשלב מוקדם ביותר.

למה?

מפני שבאחוז קטן הן הופכות לגידולים ממאירים מסוג מלנומה.

ממה זה בא?

מהחיים. שומות נרכשות מופיעות כבר בשנה הראשונה לחיים ומספרן הולך וגדל בגיל ההתבגרות ומגיע לשיא בגיל 25, לעתים אפילו בגיל 30. ומכאן והלאה ישנה ירידה במספר השומות (ככה שלהזדקנות יש גם יתרונות...).

כיצד ניתן להבדיל בין שומה שהיא נגע עור לא-ממאיר לשומה שהיא ממאירה?

קיימים מספר סימני אזהרה מפני שומה בעור העלולה להיות מסוכנת:

• אם היא מגרדת.

• אם היא מדממת מאליה (בלי שמגרדים אותה ובלי שנוגעים בה).

• אם היא גדלה לפתע לאחר שהיתה בגודל קבוע מאז שאת או אתה זוכרים אותה.

• אם פתאום מופיעות לה הרבה "אחיות" חדשות.

• אם הגבול בינה לבין העור "הרגיל" סביבה לא סדיר.

• אם השומה אינה סימטרית.

• אם הגוון שלה אינו אחיד.

• אם קוטרה גדול משישה מילימטרים.

בכל אחד מהמקרים כאלה יש להתייעץ מייד עם רופא עור (ולו כדי שישלול את הפחדים או החרדות). להזמנת תור לרופא או לרופאת עור, לחץ/י כאן. באופן כללי, מומלץ לפנות לרופא עור פעם בשנה לבדיקה תקופתית של השומות השונות.

יש כאלה שפגיעים יותר? או שצריכים להקפיד להיבדק יותר?

כן.

מומלץ במיוחד לפנות לרופא עור לבדיקה, לפחות פעם בשנה, אם את או אתה:

בהירי עור.

• אם היה במשפחה מקרה של מלנומה.

• אם התגלו אצלך בעבר שומות א-טיפיות.

מה זה "שומה א-טיפית"?

שומה א-טיפית (באנגלית: Atypical mole או Dysplastic mole) היא שומה בעור שאינה ממאירה, אך חולקת מספר מאפיינים עם שומות ממאירות. ועם זאת, מציאותן של שומות א-טיפיות מגבירה את הסיכון להופעת מלנומה והיא אף עשויה להוות סמן מקדים (Pre marker) להופעתה. מציאותה של שומה א-טיפית אחת מהווה סיכון נמוך להופעת מלנומה, אך הסיכון עולה ככל שמספר השומות הא-טיפיות עולה.

האם ניתן להסיר שומה בעור רק בגלל שהיא מציקה לי מבחינה אסתטית?

כן, בדיוק ככה.

מה יעשו לי בטיפול הסרת שומה?

תלוי.

יש טיפול הסרה כירורגי שבו מסירים את השומה בניתוח הכולל תפרים, יש טיפול שבו מסירים את השומה בניתוח ללא תפרים ויש טיפולי הסרה בצריבה בלייזר או במחט חשמלית. אופן ההסרת השומה נקבע על פי סוג השומה והתרשמות המנתח. רצוי לא להסיר שומה בעור ללא לקיחת פיסה קטנה ממנה לבדיקה פתולוגית.

למה?

כיוון שיש שומות סרטניות וממאירות המחייבות הסרה רחבה יותר של העור שסביבן וזאת כדי למנוע מצב שבו נשארו תאים של רקמה סרטנית באיזור ההסרה.

כמה מילים על הטיפולים השונים

ניתוח הכולל תפרים מתבצע במשרד הרופא (רופא עור מומחה או כירורג פלסטי מומחה), בהרדמה מקומית, ואין צורך באישפוז. היתרונות של שיטה זו: ניתן לקחת את השומה המוסרת למעבדה הפתולוגית לבדוק מה טיבה.

צריבה בלייזר או במחט חשמלית מתבצעת אף היא בהרדמה מקומית במשרד הרופא (רופא עור מומחה או כירורג פלסטי מומחה), אך בשיטה זו לא ניתן לקחת דגימות לבדיקה. היתרונות של שיטה זו: לרוב היא איננה כרוכה בתפרים (ובכל מקרה לא בתפרים מרובים). שיטת הסרת שומה בלייזר זו נהוגה לרוב בנגעים שאינם חשודים בממאירות.

כמה זמן נמשך הטיפול?

כמה דקות לכל נגע, ולרוב לא יותר מרבע שעה.

איזה קשיים או תופעות לוואי צפויים לי לאחר הניתוח?

לאחר הסרת השומה אסור להתרחץ בים או בבריכה כדי שאיזור ההסרה לא יזוהם. אם יש תפרים מוציאים אותם בדרך כלל לאחר כעשרה ימים. ביממה הראשונה מומלץ שלא לשטוף את איזור הטיפול.

עלולים להיות סיבוכים?

במקרים נדירים מאוד, הפצע שנוצר בעת ההסרה יכול להזדהם והטיפול אז הוא כמו בכל פצע אחר. בכל מקרה, על הרופא המטפל להנחות אותך לגבי תסמינים שעלולים להתפתח לאחר הטיפול והמחייבים תשומת לב מיידית ופנייה לרופא.

בכל מקרה של ספק, ובשעות שבהן המרפאות סגורות, כדאי לפנות למוקד האחיות של הכללית. פשוט חייג/י 2700*, 24 שעות ביממה.

האחיות שלנו עובדות לפי פרוטוקולים מובנים, ומודרכות לזהות מצבים רפואיים רציניים או מצבי חירום הדורשים התערבות מיידית – ולהפנות אותך הלאה בהתאם. גם אם המצב אינו חמור, לפעמים זה פשוט מרגיע לדבר עם אשת מקצוע. ואנחנו כאן בשבילך.

האם נותרות צלקות לאחר הסרת השומה?

כן. אולם בטיפול נכון, על-ידי רופא מומחה, הצלקות יהיו לרוב קטנות ככל האפשר והן גם מיטשטשות לאחר תקופה מסוימת.

אז צריך לקחת בחשבון שעלולה להישאר צלקת?

נכון. אנשים רבים פונים להסרת שומות מסיבות אסתטיות, ואינם לוקחים בחשבון שתוצאת הלוואי עלולה להיות צלקת. לכן, במקרה שהשומה נמצאת במקום חשוף לעין, כדאי לבחור במנתח פלסטי או ברופא עור שהוא מנתח – כדי שההסרה תיעשה בצורה עדינה ככל האפשר ושלא יישארו צלקות בולטות.

האם מותר להיחשף לשמש אחרי הסרת שומה?

עד לריפוי מושלם והיעלמות האודם מאיזור ההסרה, מומלץ להיזהר בחשיפה לשמש ולהשתמש בקרם הגנה.

זה יחזור?

שומה שהוסרה לא תצמח בחזרה. שומות אחרות יכולות לצוץ, על-פי הגיל והתורשה. והנה עוד משהו שאפשר להאשים בו את אמא.

חשוב לזכור: כל טיפול אסתטי הוא גם טיפול רפואי, שטומן בחובו גם סיכונים, אפילו אם הם נמוכים כמו במקרה של הסרת שומות ונקודות-חן. שווה לשקול את הצורך בטיפול ולהבין מאיפה בא הרצון לעבור אותו: האם הוא נובע מצורך אמיתי, או שאולי את או אתה מושפעים מחברים, שכנים, מגזינים, טלוויזיה – ושאר השפעות שלא קשורות לחיים שלכם או לרצונות האמיתיים שלכם. חשוב לבדוק האם באמת יש צורך אובייקטיבי בניתוח, או שאולי הוא רק נועד למילוי חסכים אחרים, שלא קשורים למצוקה אמיתית. במקרים כאלה שווה לפנות לייעוץ פסיכולוגי אישי.

הכללית מפעילה יחידות ומרפאות לבריאות הנפש בכל הארץ, שבהן מוענקים סיוע ועזרה, ללא תשלום, בכל מצב שבו סיוע כזה נדרש. הפנייה נעשית ישירות למרפאות לבריאות הנפש, או באמצעות הפניה מרופא או רופאת המשפחה.

מה עם טיפול פרטי? יש?

יש גם טיפול פרטי למעוניינים בכך. לקוחות של כללית מושלם ושל כללית פלטיניום  זכאים לשירותי פסיכולוג או פסיכולוגית בעלות מופחתת מאוד. הטיפול – אישי, זוגי או משפחתי - נעשה באמצעות פסיכולוג או פסיכולוגית עצמאיים, העובדים בהסכם עם הכללית. רשימה של פסיכולוגים אלה ניתן לקבל במוקד הטלפוני של כללית מושלם. פשוט מחייגים 2700*. במסגרת ההטבה מוענקות 30 פגישות שנתיות עם פסיכולוג או פסיכולוגית (ובסך הכל 60 פגישות בתקופת החברות ב"מושלם") בעלות של 160 שקלים לטיפול אחד (או בתשלום של 190 שקלים לטיפול זוגי או משפחתי אחד).

ד"ר מיכאל שוחט הוא רופא עור בכיר ב"כללית אסתטיקה"

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת כללית, מנחת הפורום "עזוב אותך מרופא..." ורופאת הבית של מגזין "20 פלוס"

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל