חיפוש

dsdsdsd
האם חזיות יכולות לגרום לסרטן שד

חזיות באמת גורמות לסרטן השד?

כבר יותר מ־20 שנה מסתובב לו מיתוס על הקשר בין פריט ההלבשה התחתונה לגידול השכיח ביותר אצל נשים. חוקרים מארה"ב החליטו שהגיע הזמן לחשוף את האמת...

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

השמועות על הקשר המסוכן שבין חזייה לסרטן השד החלו לצוץ לפני יותר מ־20 שנה ותפסו תאוצה עם יציאת הספר "לבושה להרוג" ב־1995.

02

המחקר החדש כלל ראיונות עם כ־1,500 נשים, שרובן סבלו מסרטן השד. הן נשאלו כמעט כל שאלה אפשרית הקשורה לחזיות שלבשו במהלך חייהן.

03

במקרה של שינוי בצורת השד או בגודלו, שינוי בצורת הפטמה, הפרשה מן הפטמה או הימצאות גוש בשד - יש לפנות מיד לרופא לצורך בדיקה.

אפשר להגיד הרבה דברים על חזייה - שהיא יקרה, לא נוחה, משאירה סימנים על העור - אבל מחקר חדש ומקיף זיכה אותה מההאשמה הגדולה ביותר שהופנתה לעברה: שהיא מגדילה את הסיכון לחלות בסרטן השד. מדובר בגידול השכיח ביותר אצל נשים: בישראל בלבד מאובחנות מדי שנה 4,500 חולות חדשות במחלה.

מיתוס שרץ יותר מ־20 שנה

השמועות על הקשר המסוכן החלו לצוץ לפני יותר מ־20 שנה, בעקבות מחקר מ־1991 שבו נטען כי נשים שלא לובשות חזייה נמצאות בסיכון מופחת לחלות בסרטן השד. הטענות האלה תפסו תאוצה עם יציאת הספר "לבושה להרוג" - לראשונה ב־1995 ושוב ב־2005.

מחברי הספר טענו כי נשים שלובשות חזיות, במיוחד חזיות עם ברזלים, במשך שעות רבות ביממה נמצאות בסיכון גבוה הרבה יותר לחלות בסרטן השד לעומת נשים שלא לובשות חזיות כלל. הסיבה: החזיות גורמות - כך נטען - להילכדות רעלים ברקמת השד.

אף שבמהלך השנים טענו כמה גופים גדולים, ובהם המכון הלאומי לסרטן בארה"ב, כי חזיות לא גורמות לנזק - המשיך המיתוס לככב ולעורר חשש. המחקר החדש והמרגיע, שנערך באוניברסיטת וושינגטון בארה"ב, הוא השני שמוקדש לנושא הזה מאז המחקר שהחל את כל הבלגן - ב־1991.

"נשים יכולות להירגע"

"החלטנו לבדוק את הנושא, שללא ספק מעניין נשים רבות, בגלל המחסור הכמעט מוחלט במחקרים קודמים על הקשר שבין לבישת חזיות לסרטן", אמרה הדוקטורנטית, לו צ'ן שעמדה בראש המחקר. לדבריה, "מהממצאים עולה שהנשים יכולות להירגע: לבישת חזייה לא מגבירה את הסיכון לסוגים השכיחים ביותר של סרטן השד אחרי גיל המעבר".

צ'ן וחבריה קיימו ראיונות אישיים עם 1,513 נשים בנות 74-55. 1,044 מהן חלו בסרטן השד ו־469 לא חלו במחלה.

המשתתפות נשאלו כמעט כל שאלה אפשרית על החזיות שהן לובשות: גודל החזייה, כמה שעות ביום הן לבשו חזיות, בנות כמה הן היו כשהתחילו ללבוש אותן ועוד - ומצאו שאף אחד מהגורמים האלה אינו קשור לסרטן. "התוצאות לא ממש הפתיעו אותנו", אמרה צ'ן.

מי שבוודאי מרוצות מהתוצאות הן החברות שמייצרות חזיות ומוכרות מדי שנה כ־675 מיליון פריטים כאלה בארה"ב בלבד. 

שימו לב לשינויים בשדיים

סרטן השד הוא, כאמור, הגידול השכיח ביותר בקרב נשים. בכל אחד מהמקרים הבאים - שינוי בצורת השד או בגודלו, שינוי בצורת הפטמה, הפרשה מהפטמה או מישוש גוש בשד - חשוב לפנות מיד לרופא.

ניתן לאבחן את סרטן השד בשלבים מוקדמים באמצעות ממוגרפיה - בדיקת סקר שמומלצת לכל הנשים מגיל 50. לנשים שמצויות בסיכון מוגבר, למשל מי שיש להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה במחלה, מומלץ להתחיל את המעקב כבר בגיל 40. גילוי מוקדם משפר מאוד את סיכויי ההחלמה.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש