חיפוש

dsdsdsd
כמה שעות עבודה מסכנות אותך?

כמה שעות עבודה מסכנות אותך?

מנסים להרשים את הבוס או להרוויח שעות נוספות? ממחקר ענקי מתברר שיש לכם סיבה גדולה לדאגה: אנשים שעובדים הרבה שעות נמצאים בסיכון גדול יותר לשבץ מוחי ומחלות לב. בכמה שעות מדובר?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

חוקרים ממספר מדינות בחנו עשרות מחקרים בהם נעשה מעקב אחרי מאות אלפי אנשים מיבשות שונות במשך מספר שנים.

02

אלו שעבדו 55 שעות או יותר בשבוע היו בסיכון גבוה בשליש לשבץ מוחי, בהשוואה לאלו שעבדו רק 40-35 שעות שבועיות.

03

עובדים הרבה שעות? קומו להליכה של כמה דקות בכל שעה, הימנעו מאכילה מול המחשב וגם נסו תרגילי נשימה ומדיטציה.

"אני חב את הצלחתי לעובדה שמעולם לא היה שעון בחדר העבודה שלי. רבים מאתנו עבדו 20 שעות ביום, ישנו רק ארבע ופרחו". תומאס אדיסון המציא לא מעט מוצרי צריכה המוניים, כולל את נורת החשמל, אבל בענייני מספר שעות עבודה ביום - נראה שלא כדאי לפעול לאור העצות שלו. 

למה, אתם שואלים? כי מחקר ענקי שפורסם בכתב העת הרפואי היוקרתי The Lancet מצא קשר בין מספר שעות העבודה לעלייה בסיכון לסבול משבץ מוחי (אירוע מוחי) וממחלת לב איסכמית. 

"בזכות מאגר הנתונים הענק שעמד לרשותנו התאפשר לנו לחקור את הקשר בין מספר שעות עבודה והסיכון למחלות לב וכלי דם ברמת דיוק גדולה יותר מכפי שהיה אפשרי אי פעם", אמרה המחברת הבכירה של המחקר, מיקה קיבימאקי, פרופסור לאפידמולוגיה מהקולג' האוניברסיטאי של לונדון.

חוקרים ממוסדות אקדמיים במספר מדינות בחנו עשרות מחקרים (חלקם פורסמו בעבר וחלקם לא) בהם השתתפו מאות אלפי גברים ונשים מארה"ב, אוסטרליה, ואירופה, במשך מספר שנים.

עלייה חדה בסיכון לשבץ מוחי 

לצורך בדיקת הקשר בין שעות עבודה לשבץ, השתמשו החוקרים ב־17 מחקרים (כולל מישראל), שכללו 528,908 גברים ונשים שהיו תחת מעקב במשך 7.2 שנים בממוצע. אף אחד מהם לא סבל מאירוע מוחי בתחילת המחקר, עד סופו היו 1,700 מקרים כאלו. 

הרבה שעות עבודה מסוכנות לך 

לאחר ניתוח התוצאות התברר כי ככל שאנשים עבדו יותר שעות, כך גדל הסיכון שלהם לסבול משבץ, בהשוואה לאלו שעבדו 40-35 שעות או פחות בשבוע:

• אלו שעבדו 48-41 שעות היו בסיכון גבוה ב-10% לסבול משבץ.
• אלו שעבדו 54-49 שעות היו בסיכון גבוה ב-27%.
• אלו שעבדו 55 שעות או יותר היו בסיכון גבוה ב־33%. 

התוצאות החזיקו מעמד גם כאשר נכנסו למשוואה גורמי סיכון כמו צריכת אלכוהול, עישון, חוסר פעילות פיזית, לחץ דם גבוה, וכולסטרול גבוה.

מחלות כלי דם במוח הן גורם התמותה השלישי בעולם המערבי אחרי מחלות לב וסרטן. בישראל בלבד לוקים מדי שנה כ-15 אלף איש באירוע מוחי, ומתוכם מתים כ-2,400 בני אדם. 

עלייה מתונה בסיכון למחלת לב

לצורך בדיקת הקשר בין שעות עבודה למחלת לב כלילית, השתמשו החוקרים ב-25 מחקרים, שכללו 603,838 גברים ונשים, שהיו תחת מעקב במשך 8.5 שנים בממוצע. אף אחד מהאנשים לא סבל בעבר ממחלת לב איכסמית.

"חמשת המחקרים הקודמים שפורסמו על שעות עבודה ארוכות ומחלות לב איסכמיות כללו 15 אלף איש. המחקר שלנו גדול פי 40", סיפרו החוקרים.

לאחר שנעשו התאמות לגיל, מין ומצב סוציואקונומי, שעות עבודה ארוכות של 55 או יותר נקשרו לסיכון גבוה ב־13% לפתח מחלת לב איסכמית, בהשוואה לשעות עבודה סטנדרטיות (40-35). 

במחלת לב איסכמית ישנה ירידה בהספקת הדם לשריר הלב בגלל היצרויות בעורקים הכליליים המספקים דם ללב. כתוצאה מכך נפגע תפקוד הלב. 

מה לעשות? תעבדו על עצמכם!

החוקרים לא בטוחים מה הסיבה לקשרים המטרידים האלו (וזו גם לא הייתה מטרת המחקר, לדבריהם), אבל יש להם מספר השערות.

למשל, עבודה למשך שעות רבות נוטה להיות קשורה לאורח חיים לא בריא, כמו צריכה מוגזמת של אלכוהול או ישיבה למשך זמן רב. התנהגויות כאלו, בשילוב סטרס שמאפיין הרבה עבודות במאה ה-21, יכולות להיות מתכון מסוכן לשבץ מוחי או לבעיות לב.

ויש להם גם המלצות לרופאים שמטופלים שלהם עובדים שעות ארוכות: ליידע אותם שדפוס עבודה כזה קשור בסיכון בריאותי מוגבר, ולבקש מהם לשים דגש על מספר גורמי סיכון: שמירה על רמת לחץ דם, רמות שומנים בדם ורמת סוכר בדם בטווח הנורמה; פעילות גופנית מספקת; תזונה בריאה; הימנעות מעודף משקל, והימנעות מלחץ מוגבר.

ואם אתם עובדים שעות ארוכות, הנה כמה רעיונות שיעזרו לבריאות שלכם: צאו להליכה לפחות פעם בשעה - אפילו שתי דקות יכולות לעשות את ההבדל; קחו נשימות עמוקות ונסו תרגילי מדיטציה; ואת ארוחת הצהריים שלכם אל תאכלו מול המחשב.​

עם זאת, חשוב לזכור שיש גם צד שני למטבע: מי שלא עובד בכלל נמצא גם הוא בסיכון רפואי מוגבר. ידוע למשל שאחרי היציאה לפנסיה מתעוררות באופן תכוף יותר מגוון בעיות רפואיות.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש