חיפוש

dsdsdsd
אבא ובת מדברים בסלון

אבא, בוא נדבר על מיניות בגיל ההתבגרות

אבות רבים נמנעים מלשוחח עם ילדיהם המתבגרים על מין - וזו טעות. מתברר כי קשר טוב בין האב לבין ילדיו המתבגרים, בעיקר בנות, מפחית התנהגות מינית מסוכנת אצל המתבגרים. אז איך מתגברים על המבוכה ומתחילים לדבר?

ד"ר ליאת הולר־הררי

ד"ר ליאת הולר הררי

בקיצור

01

למה צריך לדבר איתם על סקס? כי על הילדים שלכם לקבל מידע וייעוץ בנושאים כמו אמצעי מניעה, מחלות מין ועוד.

02

הוכח כי לתקשורת טובה בין ההורה למתבגר יש השפעה מיטיבה על ההתנהגות המינית של המתבגר.

03

מי מדבר - אבא או אמא? מחקרים הראו שמעורבות של האב השפיעה על ירידה בהתנהגות מינית מסוכנת.

​​הורים למתבגרים עסוקים, בין השאר, בדאגה בנוגע להתנהגות המינית של הילדים שלהם. בצדק, כנראה. מנתונים שפורסמו בארצות־הברית עולה כי 47% מהתלמידים בכיתות ט' עד י"ב קיימו יחסי מין, ו־40% מהם דיווחו שהם קיימו יחסי מין בתקופה שבה הם התבקשו לענות על השאלון במסגרת המחקר.

כבר הגיע הזמן לדבר על סקס?

בין הדאגות הקשורות לפעילות מינית בגיל הזה: הסיכון להידבק במחלות מין​ ובכלל זה באיידס וכניסה להריון בלתי רצוי. כדי למנוע מקרים של התנהגות מינית מסוכנת ממליצים מטפלים ואנשי חינוך לדבר עם בני נוער ולתת להם מידע בנושא הזה.

אבל מה קורה בבית? האם אותם בני נוער מדברים עם ההורים על סקס בטוח ועל אמצעי מניעה? האם הוריהם בכלל יודעים שהם כבר מקיימים יחסי מין?

בעוד שיש הורים שבוחרים לדבר באופן פתוח על הנושא ולתת הנחיות לילדיהם המתבגרים, אחרים בוחרים שלא. למה? אולי מתוך מחשבה שדיבור על הנושא ייתן לגיטימציה לפעילות שההורים לא רוצים שתתרחש.

יש משפחות שבהן דווקא האם מדברת עם המתבגרים על הנושא, ובאחרות גם האבות מדברים, אבל רק עם הבנים, כי רבים מהם חשים אי־נוחות לדבר על הנושאים האלה עם בנותיהם. אז מי צריך לדבר עם המתבגרים: אבא או אמא? אולי רק לאחד מהם יש בכלל השפעה? ומה בנוגע למערכת היחסים עם ההורים?

ממחקרים עולה שיש קשר ברור בין איכות היחסים בין הורים למתבגרים לבין התנהגות מינית מסוכנת אצל המתבגרים, וכי לתקשורת טובה בין ההורה למתבגר ישנה השפעה מיטיבה על ההתנהגות המינית.

מה בנוגע לאבות?

באופן מפתיע, או שאולי לא, רוב המחקרים התמקדו דווקא באמהות. נשאלת השאלה: מה בנוגע לאבות?מחקר הסוקר את הספרות הרלוונטית מאז 1980 ועד 2011 ניסה לברר האם וכיצד משפיעים האבות על התנהגות מינית מסוכנת של ילדים המתבגרים. 

במחקרים שנסקרו נבדקו משתנים כמו: עמדות האב כלפי הפעילות המינית של ילדיו, מידת המעורבות של האב בחיי הילדים המתבגרים, האיכות הרגשית של הקשר בין האב למתבגר וטיב התקשורת בין האב למתבגר בנושאי מין. 

אבא, אל תטיף

המסקנה שעלתה מהמחקר הייתה שלאבות יש השפעה מיטיבה על ההתנהגות המינית של המתבגרים וכי ההשפעה שלהם אינה תלויה בהתערבות האמהות או במידת ההשפעה שלהן. התברר שמתבגרים שקיימו תקשורת טובה עם אבותיהם בנושאי מין ריסנו את ההתנהגות המינית שלהם: התחילו לקיים יחסי מין בגיל מבוגר יותר, קיימו פחות יחסי מין עם פרטנרים מזדמנים והקפידו יותר על קיום מין בטוח באמצעות קונדומים.

מתברר כי הידיעה של המתבגרים שהאבות מתנגדים לכך שהם יקיימו יחסי מין השפיעה באופן מובהק יותר בהשוואה לידיעה שהאם מתנגדת לכך והובילה לדחייה בגיל שבו מתחילים לקיים יחסי מין. כמו כן נמצא - ויהיו בוודאי מי שיופתעו מכך - שדווקא לקשר קרוב של האבות עם הבנות יש השפעה חזקה יותר על ההתנהגות המינית שלהן מאשר לקשר שלהן עם האמהות.

למרות הליקויים שהחוקרים מצאו במחקרים השונים הם מסכמים כי לאבות יש השפעה משמעותית על ההתנהגות המינית של הילדים שלהם. הם מביעים צער על כך שרוב התוכניות החינוכיות שמתמקדות במיניות בנויות על המעורבות של האמהות ולא של האבות. לדברי החוקרים, השפעת האבות היא חשובה ומשמעותית, וכדאי להביא זאת בחשבון בבניית תוכניות כאלה.

אבות יקרים, שימו לב: כדאי לכם להפסיק לחפש תירוצים כדי להימנע משיחות אינטימיות עם ילדיכם; לקשר שלכם עם הילדים ולתקשורת הפתוחה איתם יש חשיבות גדולה בכלל ובנושא ההתנהגות המינית בפרט.

מחקרים נוספים מצביעים על החשיבות של מעורבות ההורים ודיבור על נושאים אלה, לגבי גישתם של מתבגרים למין,  היכולת שלהם לווסת התנהגות מינית, וכוונתם לקיים יחסי מין. 
אבות יקרים, שימו לב: כדאי לכם להפסיק לחפש תירוצים כדי להימנע משיחות אינטימיות עם ילדיכם; לקשר שלכם עם הילדים ולתקשורת הפתוחה איתם יש חשיבות גדולה בכלל ובנושא ההתנהגות המינית בפרט.


ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש