חיפוש

dsdsdsd
איך בוחרים במרפאת השיניים המתאימה?

שומרים על השיניים: איך בוחרים במרפאת השיניים המתאימה?

זקוקים לשיננית או מחפשים מומחה לשתלים? גרים בפריפריה או במרכז? על מה כדאי להקפיד ולאיזה דברים חשוב לשים לב כאשר אתם בוחרים את מרפאת השיניים שלכם. מדריך מיוחד

ד"ר חגי סלוצקי

גם אם החלטתם לקחת אחריות וללכת לבדיקת שיניים שגרתית, וגם אם פשוט התעוררתם באמצע הלילה עם כאבי שיניים שלא נותנים לכם מנוח – אתם צריכים להגיע אל מרפאת השיניים. עכשיו זה תלוי בכם: אפשר לבחור ללכת למרפאה פרטית או למרפאה השייכת לקופת החולים, אפשר לחפש את הרופא שאתם מכירים מהילדות או את זה שקיבלתם עליו המלצה מחברים. אז איך בוחרים ברופא ובמרפאת השיניים הנכונה בעבורכם? 

קודם כל, ואולי הכי חשוב, רצוי לבחור במרפאה הנמצאת בפיקוח של משרד הבריאות. הפיקוח הזה נועד לוודא שרופאי השיניים במרפאה שומרים על עדכון מקצועי ומקפידים ליישר קו עם החידושים בתחום רפואת השיניים. הרופאים נדרשים לעבור השתלמויות שונות, להשתתף בכנסים, בימי עיון ובהכשרות מקצועיות. 

ולא רק הרופאים – גם אנשי הצוות המסייע, ביניהם השינניות והסייעות, נדרשים לשמור על רמה מקצועית גבוהה באמצעות למידה מתמדת. כיום, משרד הבריאות מפקח רק על תאגידים של רפואת שיניים, כשברוב המקרים מדובר במרפאות שיניים מטעם קופות החולים, ביניהן גם מרפאות של רשת כללית סמייל.

דבר חשוב נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא מידת הפיקוח החיצוני והבקרה הפנימית המתקיימת במרפאת השיניים. האם מתנהלת בקרה שוטפת על הרשומות הרפואיות של כל רופא ורופא? האם קיים גוף ציבורי המפקח על הנעשה במרפאה? 

חשוב לוודא שהתפקוד הרפואי של כל חבר בצוות המקצועי – בין אם זה רופא שיניים, שיננית, או סייעת, נמצא כל הזמן בבדיקה, הן מבחינה סטטיסטית והן בבדיקות מדגמיות. גם הצוות המנהלי חייב לעבור תהליך של בקרה לצורך שמירה על איכות גבוהה של הטיפול הרפואי.

במרפאות כללית סמייל למשל קיים פרוטוקול ברור לטיפול בטעויות רפואיות. כאשר פעולה לא עומדת בסטנדרטים הגבוהים הקיימים ברשת נחשפת, היא מטופלת מול הגורמים המקצועיים הממונים על מנת למנוע מצב שהיא תחזור על עצמה. תהליך הבקרה במרפאות כללית סמייל מתועד במאגר המידע המערכתי כדי שנוכל ללמוד ממנו ולנקוט בצעדים מונעים בעתיד. 

​ביקור ראשון עם הילד במרפאת השיניים? כך תגיעו מוכנים

סרטון

אחוז גבוה של מומחים 

אם אתם סובלים מבעיה ספציפית ורוצים לפנות לרופא שיניים מומחה, בוודאי לא תשמחו לשמוע כי מבקר המדינה קבע בדוח שלו בנושא רפואת השיניים משנת 2015 שרק כ־7.5% מכלל רופאי השיניים הם רופאים מומחים. רובם, וזאת גם לא הפתעה, עובדים באזור גוש דן, ועוד קצת בחיפה ובירושלים. כלומר, מטופל שרוצה לפנות למומחה צריך לרוב להטריח עצמו לאחת הערים הגדולות. 

חזקים בפריפריה

עם זאת, ברשת מרפאות כללית סמייל אחוז הרופאים המומחים עומד על 18% ביחס לכלל הרופאים ברשת, ובנוסף הרשת דואגת להנגיש אותם גם עבור מטופלים בפריפריה. בנוסף לאחוז המומחים הגבוה, במרפאות כללית סמייל אפשר לקבל טיפול מרופאים הנמצאים בשלבים אחרונים של התמקצעות בתחום מומחיותם, כך שהמטופלים של כללית יכולים ליהנות מרופאים מעודכנים ברמה הגבוהה ביותר. 

ניקח לדוגמה את תחום השתלים. מבחינת החוק בישראל כיום, כל רופא שיניים יכול למעשה לבצע טיפולי שתלים, גם אם לא עבר הכשרה מקצועית מיוחדת או התמחות בתחום, אבל ברשת מרפאות כללית סמייל אנחנו מקפידים על כך שטיפולי השתלים יבוצעו אך ורק בידי רופאים שהתמחו בנושא. ואיזו הסמכה צריך? מדובר על רופאים שבתום שש שנות לימודי רפואת השיניים, המשיכו עוד מספר שנים ללימודי התמחות ברפואת החניכיים או בכירורגיית פה ולסתות בבתי החולים.

אחד היתרונות הבולטים במרפאות רשת כללית סמייל הוא עבודת הצוות ושיתוף הפעולה בין המומחים והרופאים. אנחנו מקיימים תהליך של למידה הדדית שבו המומחים מייעצים לקולגות בנושאים שונים, בין אם מדובר ברופאים הנמצאים באותה המרפאה ובין אם הם במרפאה אחרת של הרשת. 

​איזו מרפאה הכי קרובה אליי?

לחיפוש מרפאות כללית סמייל לפי יישוב או סוג טיפול

הקפדה על מכשור וחומרים דנטאליים

חומרים דנטאליים וציוד לרפואת שיניים הם יקרים ביותר, ויש מקומות שבהם כדי לחסוך בהוצאות עשויים לרכוש חומרים ומכשור רפואי מחברות שלא נמצאות תחת הפיקוח של הקהילה המדעית העולמית, כלומר חברות שאין מידע מדויק ומבוסס לגבי המוצרים שלהן. בנוסף, הפיקוח של משרד הבריאות בתחום רפואת השיניים חל רק על תאגידים ומתמקד גם בבחינת ובדיקת החומרים שבשימוש במרפאות השיניים התאגידיות – לרוב אלו מרפאות השיניים מטעם קופות החולים. 

הציוד והחומרים הדנטאליים במרפאות כללית סמייל וכן במעבדות שעובדות עם מרפאות הרשת נרכשים מחברות בינלאומיות, מוכרות ומובילות בתחום רפואת השיניים. כל החומרים בהם משתמשים במרפאות הרשת ובמעבדות השותפות לה, נבדקים ועוברים מחקרים על־ידי מרכזים אקדמיים מוסמכים ומקבלים את אישורו של השוק האירופאי המשותף, ה־FDI בארה"ב ואמ"ר (אביזרים ומכשירים רפואיים) של משרד הבריאות בישראל. שימו לב שמרפאת השיניים אליה אתם פונים מקפידה על איכות וטיב החומרים, הן במרפאה עצמה והן במעבדות השותפות לה.

אז כשאתם בוחרים מרפאת שיניים, אל תתפשרו. חפשו את המרפאה שדבקה בסטנדרטים הגבוהים ביותר. כך, בכל פעם שתשבו על כיסא הטיפולים, תדעו שאתם נמצאים בידיים טובות. 

ד"ר חגי סלוצקי הוא מומחה לרפואת שיניים ציבורית והרופא הראשי של רשת מרפאות השיניים כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש