חיפוש

dsdsdsd
דיאטנית בכללית

אני והדיאטנית

רוצים להוריד במשקל? כדאי לכם לפנות לשירות הדיאטני של כללית. למה זה חשוב? בדיוק מאותה סיבה שאנחנו פונים לרופא כשיש לנו בעיה רפואית או לעורך דין כשיש לנו בעיה משפטית

ד"ר מיכל גילאון

ד"ר מיכל גילאון

​דיאטנים (או תזונאים) הם מאמני תזונה שמעודדים ומזכירים לנו את הדברים החשובים, ומדריכים אותנו בכיוון הנכון. השירות הדיאטני של כללית מטפל באנשים הזקוקים להכוונה לתזונה נכונה עקב מצבם הגופני או הבריאותי. אנשי השירות הדיאטני עוסקים בתחומים רבים ומגוונים, וביניהם:

• ייעוץ להרזיה או להשמנה.

• טיפול תזונתי בהפרעות אכילה: בולימיה ואנורקסיה.

• ייעוץ לתזונה נכונה לאנשים בריאים.

• ייעוץ לתזונה נכונה לאנשים שנמצאים בסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם, כמו לחץ דם גבוה ורמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים בדם.

• טיפול תזונתי בחולים במחלות של דרכי העיכול, כמו מחלת קרוהן, צליאק וקוליטיס.

• טיפול תזונתי תומך בחולים במחלות קשות, כמו מחלות כליה, סיסטיק פיברוזיס וסרטן.

ההתמחויות הרבות של הדיאטנים בכללית נותנות מענה מקצועי ומקיף לכל מצב ולכל בעיה.

איך הדיאטן או הדיאטנית יודעים מה טוב בשבילי?

דיאטנים קובעים את הדרישות התזונתיות שלך תוך התחשבות בגיל, במין, באורח החיים ובהרגלי האכילה. לפני שהם נותנים המלצות לשיפור התזונה שלך, הם לוקחים בחשבון את הגורמים החשובים לך, את דפוסי האכילה שלך, את סדר היום שלך, את האילוצים בעבודה - ואת המזונות האהובים עליך (כאלה "שיתהפך העולם" את או אתה לא מוותרים עליהם). אין דיאטה שטובה לכולם. כדי שדיאטה תצליח היא צריכה להיות תפורה במיוחד בעבורך, בהתאמה אישית.

מה זה בכלל דיאטן, או תזונאי?

החוק להסדרת העיסוק במקצועות הבריאות שהחל בשנת 2008 קבע קריטריונים מוגדרים למקצוע, הכוללים לימודים, הכשרה מעשית ובחינה ממשלתית. רק אדם העומד בתנאי החוק רשאי להיקרא דיאטן או תזונאי.

כל הדיאטנים והתזונאים בכללית עומדים בתנאי החוק. כלומר, בוגרי שלוש שנות לימוד אקדמיות במדעי התזונה והכשרה מעשית במשך חצי שנה בבתי חולים ובמרפאות קהילה. לכולם יש תעודה ואישור ממשרד הבריאות לעסוק במקצוע.

בישראל קיימים היום חוגים ללימוד מדעי התזונה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית בירושלים, קמפוס רחובות, במכללת תל־חי בגליל העליון וגם במכללת אריאל.

בנוסף לתואר הראשון ולתקופת ההכשרה המעשית, במהלך העבודה השוטפת הדיאטנים והדיאטניות שלנו עוברים השתלמויות מקצועיות באופן קבוע ולומדים בקורסים ובהכשרות.

מדי פעם שומעים על דיאטות חדשות או על כדורי פלא שגורמים לירידה מהירה במשקל. למעשה, מדובר בדיאטות גרועות שעלולות להרוס את הסיכויים להוריד משקל ולהישאר רזים ובריאים גם בעתיד. דיאטנים הם אנשי המקצוע המוסמכים והמעודכנים ביותר, הם  מכירים את כל שיטות הטיפול ואת כל הדיאטות האפשריות. ההבנה המדעית והניסיון הטיפולי שלהם הם השילוב המנצח להרכבת דיאטה בריאה ויעילה בעבורך.

למה?

כי הדיאטנים מפרידים בין עובדות לבדיות, מפריכים מיתוסים ובכך מבדלים בין הרגלי אכילה בריאים לדיאטות מסוכנות. בעצם, מהות העניין היא תרגום מדע התזונה לבחירות בריאות ומושכלות של מזון.

איפה מתקיימים הטיפולים?

במרפאות שלנו, במרכזי בריאות הילד והאשה ובבתי החולים

איך מתקבלים לטיפול?

לטיפול דיאטני שמקורו בבעיה רפואית נחוצה הפנייה של רופא או רופאה. אם את או אתה זקוקים לסיוע דיאטני מכל סוג, רופא המשפחה, או רופאים בתחומי מומחיות אחרים (למשל קרדיולוגים או גסטרואנטרולוגים), יפנו אתכם לשירות.

איך יודעים שצריך ייעוץ דיאטני?

במקרים שבהם המצב הרפואי דורש זאת, רופא המשפחה או הרופא היועץ יפנו אתכם. בקרב הדיאטנים שלנו, ישנם כאלה שעיקר עיסוקם הוא בתחומים ייחודיים, ובשירות הדיאטני יתאימו לכם את הדיאטן או הדיאטנית המתאימים ביותר.

הטיפול הדיאטני עולה לי כסף?

כן. הטיפול הדיאטני נכלל בסל השירותים ללקוחות כללית וכרוך בתשלום של אגרת שירותים, שעלותה 22 שקלים לרבעון (שלושה חודשים מהרישום).

איפה משלמים?

בעבור טיפול דיאטני שאליו הופניתם על-ידי הרופא משלמים במשרד המרפאה. אם חתמתם על הסדר הבילינג, הסכום ינוכה ישירות מחשבון הבנק או מכרטיס האשראי ולא תצטרכו לשלם במזומן.

מתי זכאים לטיפול דיאטני בעלות של 22 שקלים לרבעון?

• בכל מקרה שה-BMI שלך נמוך מ־20, או אם חלה ירידה מהירה של 15% ויותר ממשקל הגוף (אצל חולי סרטן - בכל מקרה שה־BMI נמוך מ־22).

• בכל מקרה שה־BMI שלך הוא 30 ויותר.

• בכל מקרה שה־BMI שלך גבוה מ־27 אם קיימים שני גורמי סיכון נוספים, כמו למשל: רמה גבוהה של שומנים בדם, לחץ דם גבוה, תת-פעילות בלוטת התריס, תסמונת קושינג, אנמיה, אוסטאופורוזיס ועוד.

BMI הוא ראשי תיבות באנגלית של "מדד מסת הגוף".(Body Mass Index). המדד זה מחושב על־ידי חלוקת משקל הגוף בקילוגרמים בגובה שלך (במטרים) בריבוע. ה־BMI הוא מדד העולמי המקובל לקביעת עודף משקל או השמנת יתר. המדד אינו יעיל בקביעת עודף משקל או השמנת יתר בקרב ספורטאים (שלהם מסת שרירים גבוהה התורמת למשקל גבוה) או בקרב אנשים שעברו ירידה או עלייה מהירה במשקל הגוף. לילדים ולבני נוער מתחת לגיל 18 קיימת טבלת BMI ייחודית להם.

מי יודע איזה גורמי סיכון נחשבים לצורך ייעוץ דיאטני?

רשימת גורמי הסיכון ארוכה, ורופא המשפחה שלך יכול לומר לך אם את או אתה סובלים מאחד או יותר מגורמי סיכון אלה. אם המצב מחייב זאת, הם יציעו לך לפנות לשירות הדיאטני.

למה זכאים במסגרת השירות הדיאטני?

ל־14 פגישות עם דיאטן או דיאטנית בשנה הקלנדרית הראשונה. (שנה קלנדרית היא שנה המתחילה בינואר ומסתיימת בדצמבר). מהשנה השניה ואילך, 7-14 פגישות, תלוי כמובן באבחנות ובמצב המטופל. במידת הצורך, ועל פי המלצת הדיאטנית המטפלת, ניתן לאשר טיפולים נוספים.

מה קורה לאחר שקיבלתי הפניה לדיאטן או לדיאטנית?

ניגשים למרפאה או מתקשרים למוקד השירות שלנו וקובעים פגישת אבחון. לא יודעים לאן לפנות? המוקד שלנו לשירותכם​, פשוט מחייגים 2700*.

מה זה אבחון ולמה צריך את זה?

האבחון מאפשר לדיאטן או לדיאטנית שלנו לקבוע בבירור את סוג הטיפול המתאים לך ביותר, בהתאם להנחיות הרופאים. בסיום האבחון הדיאטן או הדיאטנית יקבעו את מספר הפגישות המתאים לך. במהלך האבחון הם יוכלו לקבוע, למשל, האם ייטיב איתך טיפול פרטני (אחד על אחד) או קבוצתי (ביחד עם עוד לקוחות שבעייתם באותו תחום). הכל בהתאם לממצאי הפגישה והאבחון.

ומה קורה אז?

תיקבע לך סדרת פגישות ייעוץ והכוונה, שבמהלכן יוכלו הדיאטן או הדיאטנית שלנו לעקוב אחר השינויים הנחוצים בתזונה, להדריך אותך לאורך הדרך, לשמוע ממך "איך הולך" ואפילו לתת לך "שיעורי בית" לתרגול עצמי בחשיבה ובפעולה. אנחנו מאמינים כי גם את, או אתה, צריכים ליטול חלק בשינוי התזונה שלכם. לכן יש חשיבות רבה לשמירה על המסגרת התזונתית שנקבעה.

יש גם קבוצות להרזיה בפיקוח דיאטני?

השירות הדיאטני מציע בהרבה מהמרפאות ובתי החולים קבוצות טיפוליות ייעודיות.

עלות סדנת "כללית דיאט" בת 10 מפגשים קבוצתיים במרפאות ברחבי הארץ היא 312 שקלים ללקוחות מושלם (390 שקלים  ללקוחות שאינם מבוטחים במושלם).

איך מבררים איזה קבוצות מוצעות - והיכן?

שאלו את הדיאטן או הדיאטנית המטפלים בכם.

רוצים לדעת עוד?

המוקד שלנו לשירותכם, פשוט מחייגים 2700*.

​כדאי לכם לשקול רפואה משלימה

​​​שילוב של טיפולים משלימים בנסיונות ההרזייה שלכם יכולים לסייע בשמירה על אורח חיים מאוזן, הגברת חילוף החומרים והזרמת אנרגיה מחודשת לתאים. לקריאה נוספת היכנסו​​ ​

ד"ר מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש