חיפוש

dsdsdsd
דיאטת HCG

כל מה שצריך לדעת על דיאטת HCG

כולם מדברים על האופנה האחרונה בעולם הדיאטות - דיאטת הורמון ההריון, אבל מה הדיאטה הזו באמת עושה לגוף שלנו? דברים שלא סיפרו לכם על דיאטת HCG (ויש גם סרטון)

טובה קראוזה

טובה קראוזה

בקיצור

01

מהי דיאטת HCG? דיאטה המבוססת על הורמון המיוצר בגוף האישה בהריון. הדיאטה דורשת אכילת 500 קלוריות ביום בלבד. האם זה מוכח מדעית? לא. אין שום הוכחות ליעילות הדיאטה.

02

האם יש סכנות בדיאטה? כן. תפריט של 500 קלוריות ביום אינו מספיק, ועלול לגרום לבעיות רפואיות רבות. הדיאטה נאסרה לשימוש בארה"ב ובישראל.

03

וזה עובד? אנשים שבחרו בדיאטה הזו מדווחים על הרזייה מהירה מאוד. הסיבה לכך היא כמובן שהם צורכים רק רבע מכמות הקלוריות לה הגוף זקוק.

בכל שנה מגיע הגימיק התורן של עולם הדיאטות, ובתקופה האחרונה ה"כוכב" הוא דיאטת הורמון ההריון (דיאטת HCG) שמבטיחה ירידה מהירה במשקל. זה אמנם נשמע מבטיח, אבל האם אתם יודעים מה הדיאטה הזו עושה לגוף שלכם?.

דיאטת HCG היא דיאטה המבוססת על שימוש בתרסיס בשם תרסיס HCG או על טיפות שמזליפים לפה, תוך אכילת תפריט בעל חוקים נוקשים ובן 500 קלוריות בלבד. המוצר נמכר ללא מרשם רופא. הטענה היא שבזכות התרסיס מתפרקים מאגרי השומן ואין תחושת רעב, ולכן אפשר לאכול 500 קלוריות בלבד. הדיאטה מבטיחה ירידה של 10 עד 15 ק"ג בתוך תקופה של עד 40 יום.

HCG או Human Chorionic Gonadotropin הוא הורמון שמייצר העובר זמן קצר לאחר ההפרייה ומטרתו לשמור על רירית הרחם ובכך להבטיח את קיום ההריון. לאחר שנוצרת השליה, היא זו שממשיכה להפריש אותו. בזכות הפרשתו בשלב מוקדם כל כך של ההריון, הוא משמש כסמן לגילוי הריון בבדיקת דם או שתן. הורמון ה־HCG משמש גם כתרופת מרשם לטיפול באי פריון אצל נשים ובמצבים רפואיים נוספים, אך אינו מוכר בישראל כרכיב מזון ובכלל זה כרכיב בתוספי תזונה.

בשנות ה־50 של המאה הקודמת העלה רופא בשם אלברט סימונס את ההשערה שהזרקת ההורמון, שהופק משתן של נשים הרות, גורמת לפירוק מאגרי שומן וכך להרזייה. סימונס הגיע להשערה זו לאחר ששהה שנים בהודו וראה איך נשים הרות אכלו תפריט דל בקלוריות אך ילדו תינוקות בריאים.

מסקנתו היתה שההורמון HCG מפרק את מאגרי השומן של האם ובכך מגן על העובר. לטענה זו אין הוכחה. כיום אף ידוע שדיאטה דלה מדי במהלך ההריון מגבירה את הסיכון לתחלואה בסוכרת אצל הילדים בשלבים מאוחרים יותר בחיים. באופן אירוני, המצב הזה בולט במיוחד בהודו.

בשנות ה־70 דעך העניין בדיאטה הזו לאחר שלא נמצאו לה הוכחות מחקריות, אך בשנים האחרונות היא עלתה שוב לתודעה.

לא. גם כיום אין שום הוכחה מדעית לטענה שהורמון זה מסייע בהרזיה. מאמר שהתפרסם כבר בשנת 1995 בכתב העת בריטיש ג'ורנל אוף קליניקל פרמקולוג'י מצא שהמחקרים שתומכים בשימוש ב־HCG להרזייה אינם אמינים וסיכם שאין כל עדות מדעית לכך ש־HCG יעיל בטיפול בהשמנה.

איגוד הדיאטנים האמריקאי ציין בשנת 2010 בכתב העת שלו שאין מחקרים התומכים בטענה שהורמון ה־HCG יעיל לירידה במשקל מעבר להשפעת הדיאטה בת ה־500 קלוריות. על פי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה־FDA), אין עדות לכך שהוא מגביר ירידה במשקל מעבר למה שנובע מההגבלה הקלורית, גורם לפיזור תקין יותר של שומן או מפחית את תחושת הרעב ואי הנוחות הקשורות בדיאטות דלות בקלוריות.

מינהל המזון והתרופות האמריקאי אסר בדצמבר 2011 את השימוש בתכשירי HCG, הוציא אותם מחוץ לחוק והמליץ למי שכבר קנה אותם להפסיק להשתמש בהם מיד. במרץ 2012 הצטרף גם משרד הבריאות בארץ ופרסם אזהרה לציבור מפני רכישת מוצרי HCG, כיוון שההורמון אינו מאושר על ידי משרד הבריאות להרזייה.

מנגד, משווקי הדיאטה טוענים כי התכשירים, שעל התווית שלהם כתובה המילה HCG, כלל לא מכילים את ההורמון הזה ולכן הם בטוחים לשימוש. לטענתם, התכשירים מבוססים על אצות ים, שמאושרות לשימוש על ידי משרד הבריאות, והם מכילים חומר בעל פעילות דומה לזו של ההורמון. עם זאת, אין פירוט מהו החומר הזה ואיך בדיוק הוא פועל.

גם אם התכשיר עצמו אינו אסור לצריכה, אסור לטעון כי הוא מבטיח הרזייה. על פי משרד הבריאות אין לייחס לתוסף תזונה סגולות ריפוי, בכללן הבטחה להרזייה.

אין ספק שדיאטה של 500 קלוריות תגרום לירידה מהירה ורבה במשקל, אך המחיר הבריאותי שמשלמים כבד מדי: דיאטה שמכילה 500 קלוריות בלבד מהווה רק כרבע מכמות הקלוריות שאנו זקוקים לה ביום ולכן לא יכולה לספק לגוף את כל רכיבי התזונה להם הוא זקוק ויכולה להוביל למצב של תת תזונה.

בטווח הקצר דיאטה כזאת יכולה לגרום לעצבנות, עייפות, כאבי ראש, שינויים במצב הרוח, סחרחורת ועוד. בהמשך היא עלולה להוביל לנשירת שיער, ליובש בעור, לרגישות לקור, ליצירת אבנים בכיס המרה, לחוסר איזון במינרלים שאחראים על תפקוד תקין של השרירים והעצבים ולהפרעות בקצב הלב.

דיאטה דלה כל כך בקלוריות מבצעים במקרים מסויימים מאוד, כמו למשל כאשר דרושה ירידה מהירה במשקל לפני ניתוח, וגם אז תחת פיקוח רפואי הדוק במסגרת אישפוז. דיאטה כזו יכולה לגרום לירידה בלחץ הדם ולירידה ברמת הסוכר אצל סוכרתיים, ולכן אנשים שנמצאים בטיפול תרופתי לשני מצבים אלה צריכים להיזהר במיוחד.

ואחרון לא חביב: כשהרמה הקלורית נמוכה כל כך, הגוף מפרק את השרירים ומנצל אותם לאנרגיה, כך שבסוף הדיאטה נשארים עם פחות שרירים, אותה רקמה בגוף ששורפת הכי הרבה קלוריות והדבר האחרון שהיינו רוצים לאבד. כשתסתיים הדיאטה ותחול עליה במשקל, המשקל יהיה רובו ככולו שומן, מה שיגרום לעליה באחוזי השומן בגוף.

למה דיאטות כאסח גורמות לנו להשמין?

דיאטות כסאח

דיאטה שנאסרה לשימוש בארצות הברית ובישראל, היעדר הוכחות מדעיות שההורמון גורם להרזייה, תכשיר שלא ברור מה הוא מכיל ולא ידועות ההשפעות העתידיות שלו ודיאטה דלה מאוד בקלוריות שיכולה להיות מסוכנת.

חישבו היטב אם לבחור בדיאטה כזו, שגם שנויה במחלוקת, גם כרוכה ברכישת תכשירים יקרים ובעיקר - לא מאפשרת שינוי אמיתי בהרגלי האכילה והתמדה לאורך זמן.

טובה קראוזה היא דיאטנית קלינית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש