חיפוש

dsdsdsd
בחורה מפנטזת על עוגה

ירידה במשקל - גם מחשבות עלולות להשמין?

אתם בטוחים מגיל 12 שאתם לא מצליחים לרדת במשקל כי יש לכם "עצמות כבדות"? אתם משכנעים את עצמכם ואת הסביבה שבגילכם כבר אי־אפשר לרזות? חמשת הסיפורים הכי משמינים שאתם מספרים לעצמכם

אורלי ויסייד

אורלי וייסיד

בקיצור

01

יש אנשים שצוברים משקל יותר בקלות בהשוואה לאחרים. אבל למרכיב הגנטי השפעה מעטה בלבד על ההשמנה.

02

לטווח הארוך, דיאטות דלות וקיצוניות לא יעזרו לכם לרדת במשקל. יתר על כן, תפריט דל במזונות אהובים יגרום לאכילת יתר חסרת שליטה.

03

ירידה במשקל דורשת מאיתנו לעשות שינויים בהרגלי החיים שלנו. אין תפריט קסם, ואין גלולת פלא, אז בבקשה תפסיקו לחכות להם.

​אתם ממש רוצים לעשות שינוי, הולכים לדיאטנית הכי מפורסמת, מצטרפים לקבוצת תמיכה, קוראים את הטיפים הכי טובים, ולמרות כל המאמצים פשוט לא מצליחים לרדת במשקל. הבשורות הטובות הן שלא מדובר בגזירת גורל, ולא נידונתם להיות שמנים לנצח. הבשורות "הרעות" הן שהגיע הזמן לשינוי.

שינוי אורח החיים הוא תהליך מורכב וקשה, ולכן הרבה גורמים שונים עלולים לעכב את ההצלחה שלכם. עם זאת, בשונה ממה שנראה לכם, הדברים שבאמת מקשים עליכם הם לא חיצוניים (החופש הגדול, החתונה של ענבל או הנופש ביוון) אלא דווקא הסיפורים שאתם מספרים לעצמכם.

1. יש לי עצמות כבדות

הרבה אנשים בטוחים שהם סובלים ממשקל עודף בשל סיבות גנטיות - עצמות כבדות, חילוף חומרים איטי או סתם גנים בעייתיים. הם כל כך מאמינים בזה, שאין שום סיכוי שהם יצליחו לרזות.

היום יש הרבה מחקרים על הגנום של ההשמנה, ואכן יש אנשים שצוברים משקל יותר בקלות בהשוואה לאחרים. אבל למרכיב הגנטי השפעה מעטה בלבד על ההשמנה.

להאמין שההשמנה שלכם גנטית, זה פשוט להחליט שאין לכם מה לעשות, כי אם זה גנטי, אז זה חסר סיכוי, ובכל מקרה תשמינו שוב. הבשורות הטובות הן שגם אם אתם קצת יותר נוטים להשמנה, ברוב המוחלט של המקרים המשקל העודף שלכם נובע מזה שאתם אוכלים הרבה יותר ממה שהגוף שלכם צריך ודורש ולא בגלל הגנים.

2. אני לא יכול לרזות, אני אוהב לאכול

אתם מאמינים שאתם סובלים מהשמנת יתר רק כי אתם אוהבים אוכל? משוכנעים שכדי לרדת במשקל תהיו חייבים לוותר על האהבה שלכם? אתם טועים. והטעות הזאת עולה לכם בדיאטות לא מוצלחות.

לטווח הארוך, דיאטות דלות וקיצוניות לא יעזרו לכם לרדת במשקל. על גישת ה־non diet כבר שמעתם? הרבה אנשי מקצוע בתחום התזונה מאמינים היום שכדי לשנות הרגלים ולרדת במשקל יש להימנע כמה שפחות ממזונות אהובים. גם במחקרים נמצא כי תפריט מצומצם ודל במזונות אהובים יגרום לאכילת יתר חסרת שליטה.

אם תגיעו לדיאטנית שעובדת בגישה הזאת, היא תסביר לכם שזה בסדר לאכול שוקולד, ושמותר לכם לאכול כל מה שתחליטו - כל עוד אתם מקשיבים לדרישות של הגוף שלכם. ירידה במשקל ממש לא חייבת להיות כרוכה בסבל. בתהליך יעיל תלמדו לאכול את האוכל שאתם אוהבים, אבל בכמויות שמתאימות לגוף שלכם.

3. אני מכור לפחמימות

אם אתם מספרים לעצמכם שאתם מכורים לפחמימות - אתם כנראה בבעיה.

בהחלט יכול להיות שאתם נמשכים יותר למאכלים מקבוצת הפחמימות, אבל להגדיר את עצמכם "מכורים" זה מתיש ומתסכל, כי אם אתם מכורים, אז יש צורך בגמילה, וגמילה היא הליך קשה. ניסיון גמילה מפחמימות עלול להיות כרוך בקשיים רבים ולהסתיים באכילת יתר ללא שליטה.

לכן אל תניחו סימן קריאה בסופה של המחשבה. האם אתם באמת מכורים לפחמימות, או שאולי הגוף שלכם פשוט צריך אנרגיה זמינה כי לא אכלתם כבר כמה שעות? יכול להיות שאתם עייפים ובמקום לנוח אתם "חייבים" משהו מתוק? ואולי פשוט התרגלתם לבחור קודם כל בפחמימות? תחשבו על זה.

אם לא תחשבו על עצמכם כעל "מכורים", יהיה לכם קל יותר לעשות שינוי. זה הכול בראש.

4. בגילי כבר אי־אפשר לרדת במשקל

עם השנים הגוף שלנו עובר שינויים, ואחד מהם הוא האטה בקצב של חילוף החומרים - גם בגלל התבגרות הגוף וגם מעצם היותנו פחות פעילים. פתאום יש לנו יותר זמן לנוח, אנחנו כבר לא מתרוצצים אחרי כל בני הבית, עובדים פחות קשה, ויש צורך גבוה יותר במנוחה ובאי־עשייה. אבל למרות זאת אפשר לרדת במשקל בכל גיל.

אם תתחילו לשים לב לאיכות ולכמות של המזון שאתם אוכלים ותתחילו לזוז יותר, תיווכחו לדעת שאפשר לרדת במשקל בכל גיל. גם ירידה קטנה במשקל תביא לשיפור בתחושה, במצב הרוח ובבריאות.

5. מחכים לתה קסמים, לפטריות מחטבות או לגלולת פלא?

תפסיקו לחכות שמישהו ימציא את הפתרון הקל לירידה במשקל - זה לא יקרה. האשליה שיש אי שם משהו שיגרום לכם לרזות בלי לעשות שינוי אמיתי תוקעת אתכם במקום.

ירידה במשקל דורשת מאיתנו לעשות שינויים בהרגלי החיים שלנו. אם ננסה רק "פתרונות קסם" - שתמיד ייכשלו - פשוט נהפוך למתוסכלים ונפסיק להאמין שמשהו באמת ישתנה. אין תפריט קסם, ואין גלולת פלא, אז בבקשה תפסיקו לחכות להם.

בהרבה מהמקרים שבהם אתם בטוחים שאתם תקועים מסתתרת לה מחשבה שמגבילה את ההצלחה שלכם. לא תמיד מדובר במחשבה ריאלית שמבוססת על עובדות, ובהרבה מקרים היא מבוססת על משהו שמישהו פעם אמר לכם, אבל מה שבטוח - האמונה שלכם בה יכולה לעלות לכם בתסכול - ובהשמנה.

כדאי לכם גם לשקול רפואה משלימה

​​​שילוב של טיפולים משלימים בנסיונות ההרזייה שלכם יכולים לסייע בשמירה על אורח חיים מאוזן, הגברת חילוף החומרים והזרמת אנרגיה מחודשת לתאים. לקריאה נוספת היכנסו​​ 

אורלי וייסיד היא דיאטנית קלינית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש