חיפוש

dsdsdsd

להתפוצץ על השופט

האלימות בספורט בארץ גואה. מה חלקם של הורים לילדים החברים בקבוצות ספורט תחרותי בתופעה המטרידה? מחקר חדש מאתר: הורים וילדים שרואים לנגד עניהם רק ניצחון, מוכנים לעתים לעשות הכל

דני טל

דני טל

האווירה התחרותית והצורך של הורים לעודד את ילדיהם מצד אחד ולהגן עליהם מצד שני, גורמת לחלק מההורים להתפוצץ ממש על השופט, המאמן או הורים אחרים שלדעתם מפריעים לבנם או בתם במהלך המשחק. התנהגות זו חוצה כל מעמד חברתי או כלכלי.

אם תקוות ההורים לא מתממשת על פי ציפיותיהם, תגובתם עלולה להיות בלתי פרופורציונלית והשפעתה על הילד ויחסו לספורט בכלל ולהישגים בפרט עלול להיות מוטעית. מכאן ועד לשימוש באלימות של ממש מצד הילד, במטרה לנצח בכל מחיר, המרחק עלול להיות קצר.​

לא בכל מחיר

במחקר שפורסם ב-Journal of Genetic Psychology מפריך את הדעה הרווחת ולפיה ההתנהגות האגרסיבית היא נחלת רוב ההורים. מתברר כי מרביתם נוהגים דווקא באחריות ואינם דוחפים את ילדיהם לנצח בכל מחיר. במחקר בו נטלו ​חלק 123 ילדים מקבוצות הוקי והוריהם נמצא, שרוב המשתתפים העדיפו את למידת המיומנויות הנדרשות על פני הישגיהם הספורטיביים של הילדים. "בנוסף, התברר שמטרות ההורים היו תואמות בדרך כלל את אלה של הילדים", אמר עורך המחקר ד``ר דייויד ברגין מאוניברסיטת מיסורי. "הממצאים הללו סותרים את הסטריאוטיפ של האב הממהר לאבד שליטה להתקוטט עם הורים אחרים ביציע, גוער ללא לאות בבנו או בתו וקורא להם לגלות אגרסיביות כלפי ישחקנים יריבים. מהמחקר עלה שההורים והילדים כאחד היו יותר מכווני מטרה ופחות מכווני אגו. אנשים מכווני מטרה מתמקדים בעבודה קשה ורכישת מיומנויות, בעוד שמכווני אגו ממוקדים בניצחון בלבד ומוכנים, לעיתים, גם לרמות כדי לנצח".  

לדברי ד``ר ברגין, שתי הקבוצות רוצות לנצח, אבל בעיני אנשים מכווני מטרה ניצחון הוא לא חזות הכל. המשתתפים התבקשו לציין האם הם מסכימים או לא לא מסכימים לקביעות כגון: אני מרגיש שבני מצליח ביותר במשחק כשהוא היחיד המסוגל לבצע פעולה או מיומנות מסוימת. 

השאלון, שהועבר בנפרד להורים וילדיהם בני 10 עד 13, מצא שמכווני משימה היו רבים יותר ממכווני אגו אפילו בקבוצות בליגות הארציות, בהן הפוטנציאל לתחרותיות בלתי מרוסנת גבוה יותר. בהתחשב בסטריאוטיפ, אומר ד``ר ברגין, הממצאים החדשים העולים מהמחקר מעודדים מאד.  

Journal of Genetic Psychology

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש