חיפוש

dsdsdsd

טובעים בטריאתלון

23 טריאתלטים קיפחו את חייהם בשנים האחרונות תוך כדי התחרות המפרכת. 18 מתוכם מתו כבר בשלב הראשון - בשחייה ל־1,500 מטרים

דני טל

דני טל

​​​​למרות שהוא מציב אתגר לא פשוט למשתתפים בו ואולי דווקא משום כך, הטריאתלון נהפך לענף ספורט פופולרי מאוד בשנים האחרונות. הטריאתלון אפילו הצטרף לרשימת המקצועות האולימפיים במשחקי סידני  2000.

מה עושים בטריאתלון?​

המתחרים נדרשים להפגין את יכולתם בשלושה מקצים, בענפי ספורט שונים, בזה אחר זה: שחייה למרחק של 1,500 מטרים,  רכיבה על אופניים למרחק של 40 קילומטרים ולסיום - ריצה לעשרה קילומטרים. 

האם מדובר בספורט מסוכן?

לא, על אף ששמונה ספורטאים קיפחו את חייהם בתחרויות שונות שנערכו בשמונת החודשים הראשונים של שנת 2008.  שני האחרונים הם דונלד מורהאוס, בן 60, וג'והן הובגוד, בן 52, אשר קיפחו את חייהם בשתי תחרויות טריאתלון נפרדות. בכך הם 2008. מותם של השניים התרחש שבוע בדיוק אחרי שטריאתלט אחר, אסטבן ניארה, מת בתחרות שנערכה בניו יורק ביולי 2008.


זה לא מסוכן???

חד־משמעית - לא. מאות אלפי ספורטאים נטלו חלק במרוצי טריאתלון בארה"ב בארבע השנים האחרונות ועם 23 מקרי מוות מאז 2004, נראה שמותם של השלושה האחרונים בפרק זמן קצר יחסית, מהווה, ככל הנראה, צירוף מקרים בלבד.  עם זאת, קיים חוט מקשר בין המקרים: רובם התרחשו במהלך מקצה השחייה: 18 מתוך 23.

שחייה מסוכנת לבריאות?

הקרדיולוגית ד"ר פמלה דוגלאס מאוניברסיטת דיוק סבורה שגורם המוות העיקרי קשור להפרעות בקצב הלב.  לדבריה, ממצאים קודמים הצביעו על כך ששחייה תחרותית עלולה לגרום שיבושים בקצב הלב, בעיה הנובעת מפגם גנטי. התופעה הקרויה סינדרום קיו.טי (QT) ומדובר במחלה תורשתית, שעלולה לגרום עילפון רגעי, אובדן הכרה ולעתים גם להפרעות קצב קטלניות. מספר גנים כבר זוהו כאחראים למחלה. 

הקרדיולוג ד"ר מייקל אקרמן, מנהל המעבדות לחקר מוות פתאומי במעבדות מאיו קליניק בארצות הברית, אומר כי אחד מתוך 2,000 בני אדם נולד עם פגם גנטי זה. לדבריו, פעימת QT ממושכת מטעינה את עצמה מחדש בין הפעימות, אלא שהשהייה  מהווה פוטנציאל לדילוג על פעימה. כשהתופעה מתרחשת, מערכת ההולכה החשמלית בלב עלולה לצאת משליטה ולגרום להפרעת קצב קטלנית.

ד"ר אקרמן וצוותו זיהו מספר מאפיינים גנטיים של פעימת QT ממושכת. עם זאת, נראה שאף אחד מהם לא קשור לשחייה דווקא. מחקר שנערך ביפן לפני כמה שנים, מצא שהפרעות קצב היו שכיחות יותר במהלך שחייה בהשוואה למאמץ אירובי דומה מחוץ לבריכה.

האם שחייה מסוכנת יותר מריצה?

"זה לא ששחייה מסוכנת במיוחד וריצה לא", אומר ד"ר אקרמן. "משהו מגרה את מערכת ההולכה החשמלית של הלב ומשבש את קצב הדופק. התופעה עלולה להתרחש גם בשחייה". לדבריו, במרבית המקרים ניתן לגלות את השיבוש בבדיקת א.ק.ג רגילה. 

"בין אם מדובר  בשחייה או בריצה", אומרת ד"ר דוגלאס, "פרץ האדרנלין מאפיין את  השלב הראשון של כל תחרות, דבר העלול לחשוף את הלב ביתר שאת להפרעות קצב כמו תופעת QT" .

מעבר לכך, כל בעיה רפואית עלולה להפוך במים לקטלנית בהשוואה לבעיה דומה המתרחשת ביבשה. "עלפון פתאומי פתאומי הוא הסימן הבולט ביותר להפרעות קצב" אומרת ד"ר דגלאס. "בשחייה קשה להתיישב לכמה דקות בצד על מנת לשאוף אוויר. גם אם הלב חוזר לקצב סדיר כעבור 30 שניות במהלך השחייה, קרוב לוודאי שהמתחרה כבר הספיק לטבוע. המים הם סביבה לא סלחנית במיוחד". 

מהו החלק הקשה ביותר בטריאתלון?

טריאתלטים רבים מצביעים על השחייה כעל החלק הקשה ביותר בתחרות. מרבית המשחים מתקיימים במקומות פתוחים, על פי רוב בתנאי קור, כשמאות ולעתים אלפי משתתפים נאבקים לתפוס את מקומם. "שום דבר לא יכול להכין מתמודד חדש לתנאים השוררים בשלבים הראשונים של המשחה בטריאתלון", מספר משתתף ותיק, "זה בערך כמו לקפוץ לתוך מכונת כביסה: ישחו עליך, יבעטו בך, יכו אותך ויתנגשו בך מכל עבר".

"הדמיון בין שחייה בטריאתלון לשחייה תחרותית בבריכה, הוא מקרי בהחלט" אומר מאמן טריאתלון ותיק, ניל קוק מניו־יורק. "שום קיר לא ניצב במרחק של 50 מטרים ממך, אתה לא יכול לראות את הקרקעית ו־50 או 150 השחיינים שלצדך הם יותר ממה שתראה בכל האימונים שלך גם יחד. בנוסף לכך, אתה לובש חליפת שחייה הדוקה שמקשה עליך לנשום". בתנאים אלה ממש לא מפתיע שהדופק ולחץ הדם מזנקים באופן חד וכל בעיה בלב ובכלי הדם עלולה להתפרץ לפתע".       

ובשורה התחתונה: האם שחייה בטריאתלון מסוכנת? 

לא, אינני סבור כך", אומר ד"ר אנדרו האנט המנהל הרפואי של איגוד התריאטלון האמריקני. "באשר למספר מקרי המוות, לא ניתן לבחון רק את המונה, חשוב להתייחס בראש וראשונה למכנה. ההנחה שלי היא שמדובר במספר בן שש ספרות ועם כל הצער הכרוך במותו של כל אתלט, שמונה מתוך מאות אלפים זה לא מספר גדול כל כך". 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש