חיפוש

dsdsdsd
ילדה מחופשת לאחות

בזמן שמחכים לאמבולנס

אמנם אי אפשר ללמוד החייאה מספרים (ולכן כדאי להירשם לסדנאות להחיאת ילדים של כללית), אבל כדאי להפנים את העצות הבאות - והלוואי שלא תזדקקו להן

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

החייאה נועדה להחליף את פעילות הלב והריאות בצורה מלאכותית, עד לחזרת התפקוד הטבעי, ולספק חמצן וזרימת דם לרקמות, בעיקר למוח וללב. המטרה של החייאה היא להחזיר את הילד לחיים ולשמור על תפקוד תקין. אמנם אי אפשר ללמוד החיאה מספרים, אבל כדאי להפנים את העצות הבאות.

ילד שאינו נושם והוא חסר דופק, יסבול מנזק מוחי קשה ואולי אף ימות, אם לא יטפלו בו מיד. אופן הטיפול בילד תלוי בגורם למצבו, בגילו ובנסיבות המקרה, אבל בכל מקרה חייבים לשמור על מספר עקרונות בסיסיים:

אין לשפוך מים על ילד מחוסר הכרה, כיוון שהם עלולים להישאף לריאותיו.

אין  להכניס אצבע לפיו בניסיון להוציא גוף זר. פעולה זו מסוכנת ועלולה לדחוק את הגוף הזר לריאות ולגרום חסימה.
כדאי להשכיב את הילד על הצד ולפנות הפרשות מפיו. כך יקטן  הסיכוי לשאיפת חומרים וגופים זרים.

שלבי ההחייאה:

עקרונות ההחייאה פשוטים:
1. הזעקת עזרה - בדוק: אם הילד אינו מגיב, אינו נושם או נושם "נשימות אחרונות" הזעק עזרה - חייג 101 ופעל בהתאם להנחיות מוקד מד"א

2. בקש להביא מכשיר דפיברילטור (מכשיר החייאה מציל חיים הנותן שוקים חשמליים לפעולת הלב). הדלק אותו, ופעל בהתאם להנחיותיו. עד הגעת המכשיר, התחל מיד בביצוע עיסויי חזה.

3. (השלב הזה נקרא גם C – CITCULATION) בצע 30 עיסויי חזה -  לחץ במרכז החזה מהר כלפי מטה, לעומק של שליש מעומק בית החזה לפחות ובקצב של 100 לדקה לפחות.

בתינוק (עד גיל שנה) – בצע עיסויי חזה באמצעות 2 אצבעות
בילדים (מעל גיל שנה) בצע עיסויי חזה באמצעות יד אחת או שתיים בהתאם לגודל הילד

4. (השלב הזה נקרא גם A- AIRWAY) פתח נתיב אוויר – הטה את ראש הילד לאחור והרם את הסנטר

5. (השלב הזה נקרא גם B – BREATHING) הנשם 2 הנשמות ולאחר מכן המשך בביצוע 30 עיסויי חזה ו 2 הנשמות עד להגעת צוות מד"א. אם לא עברת קורס החייאה מומלץ לבצע עיסויי חזה בלבד ללא הנשמות.

​איך בוחרים מזרון לתינוק?

למומחים שלנו יש טיפים
איך בוחרים מזרון לתינוק

האם החייאת ילדים שונה מהחייאת מבוגרים?

כללי ההחייאה הבסיסית דומים מלבד ההדגשים שצוינו עקב המבנה הקטן של הילד או התינוק.

השוני העיקרי הוא בסיבת ההחייאה: בעוד שבמבוגרים מדובר לרוב באירוע לב ראשוני, הרי שבילדים, כתוצאה ממחלה או חבלה, קיימת הידרדרות מתמדת בתפקוד נשימתי או לבבי שמובילים לבסוף לדום נשימה ולדום לב.

האם יש כללים מיוחדים להחייאת תינוקות?

תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם נושמים כמעט רק דרך האף, ולכן יש  לדאוג שמעברי האוויר באף יהיו נקיים מהפרשות על-מנת להימנע ממצוקה נשימתית.הלשון אצל התינוקות גדולה ביחס לפה ועלולה לחסום בקלות את דרכי האוויר.

אצל תינוקות הלוע ממוקם יותר קדמית וגבוה ביחס למבוגרים, ולכן קיים סיכון גדול יותר של שאיפת מזון. בנוסף, כל מערכת הבליעה לא בשלה עדיין כמו במבוגרים, וישנם פחות מנגנוני פיצוי בתינוקות ובילדים לעומת מבוגרים. ככל שהתינוק שנמצא במצוקה נשימתית קטן יותר, הוא יותר חשוף לאי ספיקה נשימתית, מכיוון שהוא מתעייף מהר.

הנשימה של התינוקות מתבצעת בעיקר דרך הסרעפת, ולכן חשוב לשמור שהתינוק יהיה במצב מאונך, זה עוזר לפעולת הסרעפת.

הסיבות העיקריות לדום לב ולמוות בתינוקות

בתינוקות מתחת לגיל שנה, הסיבות העיקריות לדום לב ולמוות הן סיבוכים סב-לידתיים, סיבוכי פגות ומומים מולדים, זיהומים קשים במערכת הנשימה (כגון מחלת הברומכיוליטטיס), במערכת העצבים המרכזית ובדם ומוות בעריסה.

אצל ילדים מעבר לגיל שנה, הסיבה העיקרית למוות ולנכות קשה הן תאונות וחבלות.  
חשוב לזהות את המצוקה הנשימתית בשלב מוקדם. רוב המקרים הדורשים החייאה נגרמים בגלל בעיה נשימתית. כאשר זו  לא  נפתרת, נגרם דום לב משני. אם עושים החיאה בשלב המוקדם של דום נשימה, ללא דום לב, הסיכוי להבריא מוערך ב־70% עד 75%.

לתינוקות שלקו כבר בדום לב, בדרך כלל מכיוון שההחיאה לא נעשתה מוקדם, יש סיכוי נמוך יותר בצורה משמעותית להישאר בחיים. לפיכך, הטוב ביותר הוא  לזהות מוקדם את אותם מצבים (במערכת הנשימה או הלב) שעלולים להוביל לדום נשימה ולב, ולטפל בהם לפני שאלה קורים. אז הסיכויים להצליח הם כמעט 100%.

למעונינים: כללית מציעה סדנאות עזרה ראשונה והחייאה. הסדנאות כוללות תרגולי החיאה, ונלמדות בהן דרכים יישומיות לעזרה ראשונה במצבים שונים.
גם מגן דוד אדום מעביר קורסי החייאה לילדים בסניפיו ברחבי הארץ ובחלק מבתי החולים.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית לרפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית​​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש