חיפוש

dsdsdsd
מרס, וירוס גמלים

וירוס הגמלים שהורג בני אדם

מרס (Mers) הוא נגיף הצטננות רגיל שעבר מוטציה ומופץ על ידי גמלים. באחרונה התפרץ ב־2015 בדרום־קוריאה, גרם למותם של עשרות בני אדם ועורר חרדה בכל העולם. כיצד מתגוננים מפניו?

שם האבחנה בעברית: מרס
שם האבחנה באנגלית:
MERS - Middle East Respiratory Syndrome
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
המחלה עוד לא אובחנה בישראל ועדיין אינה מופיעה בקליקס

מהי מחלת מרס?

מרס היא מחלה המתאפיינת בתסמינים דמויי שפעת, שעלולה להסתבך לאי־ספיקה נשימתית חמורה ולמוות. הנגיף שמחולל את המחלה הופיע לראשונה ב־2012, ועד אמצע 2015 חלו בה יותר מ־1,200 בני אדם בכל רחבי העולם.   

ההערכה המקובלת היא שמקור הנגיף הוא בגמלים: הם מפיצים אותו אבל הוא לא גורם לתחלואה בקרבם.

המחלה התפרצה בפעם האחרונה ביוני 2015 בדרום־קוריאה. את המחלה הביא דרום־קוריאני שחזר מביקור בחצי האי ערב. עד שמחלתו אובחנה, הוא בא במגע עם אנשים רבים. בסך הכול נדבקו במחלה 168 בני אדם, ומספר המתים הגיע ל־38 בני אדם (שיעור תמותה של 22.6%. זהו שיעור גבוה מאוד שמסביר את החרדה הגדולה מהנגיף בכל פעם שהוא מתפרץ). בעקבות ההתפרצות ננקטו בדרום־קוריאה אמצעי התגוננות נוקשים: מאות בתי ספר וגנים נסגרו, אנשים הלכו ברחובות עם מסכות מגן, ואירועים רבים בוטלו. התיירות נעצרה כליל, וזו הייתה מכה קשה לכלכלת המדינה.

ממה נגרמת מחלת מרס?

למחלה גורמים נגיפי קורונה - אותם הנגיפים שגורמים להצטננות רגילה, אלא שלפני כמה שנים הם עברו מוטציה והפכו לזן חדש ואלים שעלול להיות קטלני לבני אדם, כפי שקרה ב־2002 בסין.

הנגיף שנוצר אז בעקבות המוטציה נקרא SARS - ראשי תיבות של Severe Acute Respiratory Syndrome. כ־8,300 אנשים נדבקו בסארס, ומתוכם מתו 775 (שיעור קטלניות של קרוב ל־9.5%). המרס הוא מוטציה שונה והרבה יותר קטלנית של אותם הנגיפים.

מהם התסמינים?

מדובר במחלה נשימתית שתסמיניה הם כמו בשפעת וכוללים, בין היתר, קוצר נשימה, שיעול וחום של יותר מ־38 מעלות.

איך אני לעומת האחרים?

מאז 2012 חלו במחלה יותר מ־1,200 בני אדם בכל רחבי העולם. קרוב ל־50% מהם מתו מהמחלה.

זה מדבק?

הסוגיה הזאת שנויה במחלוקת. בעקבות ישיבת חירום שקיים ארגון הבריאות העולמי באמצע מאי 2014, הוא קבע כי "ככל הנראה" הנגיף שמחולל את המחלה אינו עובר מאדם לאדם. מהסיבה הזאת החליט הארגון שלא להכריז על מצב חירום עולמי.

לעומת זאת, ה־CDC (המרכז לבקרת מחלות של הממשל בארה"ב) קבע כי הנגיף כנראה עובר מאדם לאדם, אך רק במגע קרוב וממושך ביניהם. למשל, התברר שהצוותים הרפואיים שמטפלים בחולי מרס נוטים להידבק במחלה. גם בהתפרצות הנוכחית בדרום־קוריאה דוּוח על מספר רב של רופאים ושל אחיות שנדבקו במחלה לאחר שטיפלו בחולי מרס.

עם זאת - כך נראה - מגע אקראי וקצר בין חולה לאדם בריא אינו גורם להדבקה. נגיף הסארס, לשם השוואה, קטלני פחות מנגיף המרס, אך כושר ההדבקה שלו גבוה יותר.

כמה זמן זה נמשך?

יש דיווחים על אנשים שהחלימו מהמחלה בתוך שבוע - בדיוק כמו במקרים של שפעת רגילה. אולם המחלה עלולה להסתבך, ובמקרים כאלה היא נמשכת זמן רב יותר ומחייבת אשפוז של כמה שבועות.

איך מאבחנים?

במקרה של מחלה נשימתית חריפה שמלוּוה בחום גבוה אצל מי שחזר מחצי האי ערב או היה במגע הדוק עם מי שחזר משם, יש לעשות את הבדיקות הבאות כדי לשלול או לאשר שמדובר במרס:

• צילום ריאות. במקרה שמדובר במרס ניתן להבחין במחלת ריאות מפושטת.

• בדיקה מולקולרית של הפרשות מהאף או מהליחה כדי לבחון את הימצאות הנגיף.

איך מטפלים?

הטיפול הוא תומך בלבד, שכן עדיין אין תרופה שהורגת את הנגיף. בדרום־קוריאה ניסו טיפול באמצעות נוגדנים שהופקו מהדם של חולים שהחלימו מהמחלה, אך לא נמסרו דיווחים עד כמה יעיל הטיפול הזה.  

איך ניתן להימנע מהמחלה?

עדיין אין חיסון נגד המחלה, אולם לכל מי שמתכנן נסיעה לאחת ממדינות חצי האי או לשכנותיהן או לדרום־קוריאה מומלץ לנקוט שם את אמצעי הזהירות הבאים:

• יש להימנע מקשר הדוק עם אנשים שסובלים ממחלה נשימתית חריפה.

• יש לרחוץ ידיים במים ובסבון לאחר מגע עם אדם חולה, עם טישו משומש וכדומה.

• יש להקפיד על כללי בטיחות המזון: לאכול פירות וירקות בעלי קליפה בלבד ולצרוך אותם מיד לאחר קילופם, יש להימנע מאכילת מזון לא מבושל, משתיית מים שאינם בטוחים ומשתיית חלב שאינו מפוסטר, במיוחד חלב גמלים.

• יש להימנע ממגע עם בעלי חיים ועם הפרשותיהם, במיוחד גמלים. אין לצרוך חלב נאקות שפופולרי מאוד בסעודיה.

עלולים להיות סיבוכים?

הסיבוך העיקרי הוא אי־ספיקה נשימתית המחייבת לפעמים הנשמה מלאכותית ובחלק לא מבוטל מהמקרים אף עלולה לגרום למוות.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

מי שחזר באחרונה מביקור באחת ממדינות חצי האי ערב או באחת משכנותיהן וסובל מקוצר נשימה, משיעול ומחום - רצוי שיפנה בדחיפות לבדיקה רפואית.

מה קורה בישראל?

בארץ מעולם לא התגלה חולה במרס. עם זאת משרד הבריאות הוציא הנחיות לכל בתי החולים בנוגע לטיפול במי שעל פי החשד נדבקו במחלה. מדובר בעיקר בהוראות לבידוד קפדני של החולים ולאמצעי הזהירות שעל הצוות הרפואי לנקוט כדי להגן על עצמו.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית

ד"ר גבי ובר הוא מנהל היחידה למניעת זיהומים בבית החולים כרמל מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש