חיפוש

dsdsdsd
רוקח בבית מרקחת

המדריך המלא לתרופה "רדוקטיל, ששיווקה נאסר באחרונה

היא גורמת למוח לחשוב שהגוף שבע ומגבירה את קצב חילוף־החומרים בגוף, אבל לא – לא מדובר בכדור שלוקחים בלילה וקמים בבוקר רזים. אז מה זה בדיוק? ד"ר דנה פלורנטין מסבירה

לתשומת לב! השימוש בתרופה הופסק

משרד הבריאות מודיע על הפסקת שיווק התכשיר "רדוקטיל", תרופה לטיפול בעודף משקל והשמנת יתר

"רדוקטיל", המיוצרת על ידי חברת "אבוט" ומשווקת בישראל על ידי טבע, החל משנת 2000, אושרה לשימוש בעולם ובישראל כטיפול בחולים הסובלים מעודף משקל ומהשמנת יתר, אשר אין להם היסטוריה קודמת של מחלות לב וכלי דם, ואשר לא הצליחו לרדת במשקל באמצעות דיאטה ופעילות גופנית.

ההחלטה על הפסקת השיווק באה בעקבות סקירת תוצאות ממחקר SCOUT. המחקר, שנערך שש שנים, בקרב כעשרת אלפים מטופלים, נדרש מטעם רשויות הבקרה האירופאיות, כהתחייבות שלאחר אישור השיווק, במטרה לבחון את הבטיחות של התרופה על מערכת הלב וכלי הדם, בקרב מטופלים בעלי סיכון גבוה. רוב המטופלים שהשתתפו במחקר היו בעלי מחלת לב קודמת, ולא היו כשרים לקבל טיפול ב"רדוקטיל" תחת תנאי הרישום הקיימים.

בעקבות ממצאי המחקר החליטו רשויות הבריאות באירופה (The European Medicines Agency) וכעת בארצות הברית (FDA) להמליץ על הפסקת השימוש ב"רדוקטיל". רשויות בריאות אחרות בעולם החליטו לאמץ גישה זאת, כולל משרד הבריאות הישראלי.

מטופלים אשר ברשותם התרופה מתבקשים להפסיק את השימוש בה ובמקביל, לפנות לרופא המטפל על מנת לבחון אפשרויות טיפול חלופיות.


  מה זה בכלל?

התרופה רדוקטיל (Reductil, Sibutramine Hydrochloride) מגבירה את תחושת השובע ומעלה את קצב חילוף־החומרים בגוף ובכך היא מסייעת לירידה במשקל. התרופה יכולה להביא לירידה של בין חמישה לעשרה אחוזים במשקל הגוף בשנה, ואף יותר מכך אם היא מלווה בדיאטה.

 איך היא עובדת?

סיבוטרמין (שמה הגנרי של התרופה) משפיעה על מרכז־השובע במוח על־ידי העלאת רמת הסרוטונין והאפינפרין במרווחים הבין־עצביים (סרוטונין ואפינפרין הם חומרים כימיים שמשמשים כ"מתווכים בין־עצביים" - בלועזית: נוירוטרנסמיטורים – במוח. כלומר: הם נושאים את האותות החשמליים בין קצות־העצבים במוח ומשמשים "שליחים" להעברת מסרים אלה).

העלאת רמת הסרוטונין והאפינפרין במרווחים הבין־עצביים במוח גם מגבירה את שריפת האנרגיה על־ידי הגברת הפעילות הפיזיולוגית והגברת קצב חילוף־החומרים בגוף.

אז אפשר להגיד שלום לדיאטה?

ממש, אבל ממש לא!

סיבוטרמין היא לא כדור פלא. זה אינו כדור שלוקחים בלילה וקמים בבוקר רזים.

אז?

על־מנת להגיע לתוצאה הרצויה יש צורך בטיפול משולב: אכילה נכונה, פעילות גופנית ושינוי כולל של אורח החיים. התרופה מסייעת להורדה במשקל כתוספת לשינויים בתזונה ובפעילות גופנית – ומאיצה את ההפחתה במשקל. היא מסייעת לדיאטה על־ידי הגברת תחושת השובע. זו לא הזמנה "לפתוח שולחן" וזה לא אומר שאפשר לנשנש מעכשיו חופשי.

למי מיועדת התרופה?

התרופה מיועדת למי שסובלים מהשמנת־יתר ושה-BMI שלהם מעל 30 (או מעל 27 אם הם סובלים גם מגורמי־סיכון הקשורים להשמנה, כמו: סוכרת או רמה גבוהה של שומנים בדם).

מה זה BMI?

BMI הוא המדד הנפוץ היום להערכת עודף משקל והשמנה. את ה-BMI מחשבים על-ידי חלוקת המשקל (בקילוגרמים) בגובה במטרים בריבוע. ה-BMI קל מאוד לחישוב, וערכים גבוהים מ-30 נמצאו קשורים בעליית הסיכון לתחלואה בסוכרת ובמחלות לב וכלי דם – וכמובן, לתמותה. הבעיה היא של-BMI יש מגבלות רבות. הוא לא מבדיל בין גברים ונשים, הוא חסר את היכולת להבחין בין רקמת השריר ורקמת השומן בגוף והוא גם לא מתייחס לפיזור השומן בגוף.

ועדיין – מדד ה-BMI נותן, לגבי רוב האנשים, מדד לא רע של מצב ההשמנה.

כולם יכולים לקחת רדוקטיל?

לא.

התרופה אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 16 או למבוגרים מעל גיל 65.

איך משתמשים בתרופה?

סיבוטרמין מגיעה בצורת כדור שנוטלים אותו פעם ביום. נתן ליטול את התרופה עם אוכל ובלעדיו.

כמה זמן ניתן לקחת את התרופה?

התרופה בטוחה לשימוש לתקופה של עד שנתיים רצוף. אם סיבוטרמין אינה משפיעה לאחר תקופה של שלושה חודשים - מומלץ להפסיק ליטול אותה.

האם יש לתרופה תופעות־לוואי?

כן, כמו לכל תרופה.

איזה?

תופעות־לוואי ששכיחותן גבוהה יותר:

• יובש בפה.

עצירות.

• כאבי־ראש, נדודי־שינה.

• תסמינים דמויי־שפעת, נזלת.

תופעות־לוואי ששכיחותן נמוכה:

• עלייה בדופק ובלחץ־הדם, כאבים בחזה, סומק.

• סחרחורות, עצבנות, נימול, חרדה, דיכאון.

• פריחה.

• הפרעות בווסת.

• בחילות, הפרעה בחוש הטעם.

• דלקת גרון.

• כאבי שרירים ומפרקים.

תופעות־לוואי נדירות:

• טשטוש ראייה.

האם יש התוויות־נגד לתרופה (כלומר – מקרים שבהם אסור לתת אותה)?

כן.

• סיבוטרמין אסורה לסובלים מלחץ דם לא מאוזן, מהפרעות בקצב הלב וממחלות־לב.

• סיבוטרמין אינה מומלצת בשילוב עם תרופה נוספת הגורמת לדיכוי התיאבון או עם תרופות לטיפול בדיכאון ממשפחת

ה-SSRI, דוגמת ציפרלקס (Escitalopram), פרוזאק (Fluoxetine), לוסטרל (Sertraline), אפקסור (Venlafaxine Hydrochloride), סרוקסט (Paroxetine) ורסיטל (Citalopram) - או עם תרופות נוספות העלולות לגרום לעלייה בלחץ הדם.

האם התרופה דורשת מרשם?

כן. רק רופא או רופאה יכולים לרשום לך את התרופה.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש