חיפוש

dsdsdsd
ידיים מחזיקות שני זוגות רגליים קטנות של תינוקות

הנקת תאומים: אתגר כפול

איך מניקים תאומים: את שניהם בו בזמן או כל אחד בתורו? האם התינוקות יתחברו כל פעם לאותו צד או שצריך לעשות רוטציה? והאם יהיה לי בכלל מספיק חלב לשניהם?

טל צים בן־ארי

הנקה היא שיטת ההזנה המועדפת לתינוקות, גם כשמדובר בתאומים, שלישייה ורביעייה. חלב אם הוא התזונה האופטימלית לתינוקות, והוא מספק גם הגנה החיסונית לתינוקות. ההנקה עצמה תורמת לקשר בין האם לכל תינוק.

אלא שלהנקת תאומים, או יותר, נדרשת היערכות מיוחדת, מוטיבציה גבוהה מצד ההורים ותמיכה רבה מצד המשפחה והסביבה.

יש מספיק חלב לכולם?

ממחקרים עולה כי אימהות לתאומים ויותר לרוב מסוגלות לייצר מספיק חלב עבור כל התינוקות שלהן. כמובן שיש לקחת בחשבון את המצב הבריאותי של האם וגורמים נוספים הקשורים להריון וללידה.

האתגר בהנקת תאומים או יותר לא נובע לרוב ממחסור בחלב, אלא מהקושי לטפל ביותר מתינוק אחד בו־זמנית ובחלוקת הזמן במהלך היממה. 

מה עושים אם התינוקות נולדים לפני הזמן?

אם התינוקות נולדים לפני המועד (פגים) לא תמיד מתאפשרת הנקה לאחר הלידה. במצב כזה, צוות האחיות ויועצות ההנקה ידריכו אותך בנוגע לסחיטת חלב ולשאיבת חלב במשאבה דו־צדדית, לצורך שימור על ייצור החלב לאורך זמן. בהמשך, בהתאם לבשלות וליכולות של התינוקות, ייעשו אימוני הנקה - בהדרכת צוות יועצות ההנקה והאחיות במחלקה - ונסיונות הנקה עד למעבר להנקה מלאה כשהתינוקות יגיעו לבשלות.

בכל מקרה, וללא קשר לצורת ההזנה, ישנה חשיבות רבה למגע עור לעור עם התינוקות לאחר הלידה וגם לאחר השחרור מבית החולים.

האם להיניק בו בזמן שני תינוקות או כל תינוק בנפרד?

אין תשובה חד־משמעית, והיא תלויה בעיקר במה שיתאים לך ולתינוקות שלך. הנקה של שני תינוקות במקביל מאפשרת לך התייעלות מבחינת זמני ההאכלה, אבל חשוב לזכור שזמני ההנקה מאפשרים לאימהות הזדמנויות רבות במהלך היום בהם היא יכולה לשבת, לשכב ולנוח תוך כדי הנקה. לכן אולי תחליטי ששיטת ההנקה הנפרדת לכל תינוק מתאימה לך יותר.

בימים הראשונים מומלץ להעריך את יעילות ההנקה של כל תינוק בנפרד. עשוי להיות שוני ביכולת ובצורת היניקה של כל תינוק. גם בהמשך, אם בחרת להניק בו בזמן את התינוקות, מומלץ לעשות רוטציה בין התינוקות ובין השדיים. יש לכך יתרונות רבים. מומלץ לבקש מיועצת הנקה הדרכה לגבי תנוחות אפשריות להנקה בו־זמנית. מומלץ גם להיעזר בתמיכה טובה של כריות בזמן ההנקה.

אם התינוקות קטנים ולא יונקים מספיק או יונקים חלש, שאבי את החלב (באופן ידני או בעזרת משאבה) לאחר ההנקה, עד שיוכלו ליהנות מהחלב שלך באופן מלא. 

מומלץ גם להיעזר במידע שנמצא בפורומים ובנשים שהיניקו תאומים.

טל צים בן־ארי (RN ,MSN) היא יועצת הנקה מורשית ומוסמכת IBCLC, מרכזת תחום הנקה בסגל אחות ראשית, ואחות בפגייה במערך הנשים והיולדות במרכז הרפואי כרמל, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש