חיפוש

dsdsdsd
מה זאת תכנית לידה ולמה את צריכה אותה

מה זו תוכנית לידה ולמה את צריכה אותה

אם את רוצה שדברים יתנהלו בלידה כמו שאת רוצה, כדאי שתבואי עם תוכנית לידה כתובה המפרטת את הדרך שבה היית רוצה ללדת. הכיני מראש, כי כשיתחילו הצירים, לא תזכרי איך קוראים לך

קטי קמחי

קטי קמחי

זו אומנם לא תוכנית כבקשתך, אבל לכורעת ללדת בהחלט יש זכות לבטא את העדפותיה באשר לתהליך הלידה בהתאם לערכיה ולאישיותה ובכפוף למצבה הרפואי ולמצב העובר. כחלק מההכנה ללידה כדאי להכין מראש תוכנית לידה, כי כשיתחילו הצירים כל התוכניות ישתנו.

עד לא מזמן רוב הנשים הסתפקו בלדמיין תסריטים חיוביים ולתת לבעל הוראות "למקרה ש", אבל כבר כמה שנים קיימת אופציה נוספת. קוראים לה תוכנית לידה. מדובר בסוג של שיעורי בית. אך הסירי דאגה מלבך: אין זו משימה מעיקה. 

תוכנית לידה היא מסמך המפרט את הדרך שבה היית רוצה שהדברים יתנהלו בחדר לידה ביום שבו תגיעי לשם. זהו מסמך לגיטימי לחלוטין שאפשר וחשוב להראות לצוות. אמנם לא בכל מקום הוא מקובל כעניין שבשגרה ואולי אף עלול לעורר בצוות מידה של אנטגוניזם, אבל חשוב להחזיק בו. חשוב שגם לבעל או המלווה יהיה עותק כך שברגעים שבהם צריך לקבל החלטה מהירה הדברים ייעשו תוך התחשבות ברצונותייך ובצרכייך.

"הכנת תוכנית לידה אינה אומרת שכך תיראה הלידה שלך", מרגיעה קרן פרידמן גדסי, מרכזת קורס דולות ומדריכות הכנה ללידה בבית הספר לאמנות הלידה במכללת לוינסקי, "ובכל זאת היא חשובה בשני מובנים":

א. תקשורת זוגית: על ידי הכנת תוכנית הלידה בן הזוג  יכול לדעת מה חשוב ליולדת ומה היא צריכה ממנו בלידה. חשוב לשתף את בן הזוג ולהקשיב, אולי יש דברים שחשובים גם לו בלידה.

ב. תקשורת עם הצוות: אנשי הצוות הרפואי אינם מכירים את היולדת. התוכנית מאפשרת להם לדעת את רצונותיה ולבדוק איך אפשר, במסגרת הנתונה, להתאים את עצמם לתפיסת עולמה. העובדה שהתוכנית כתובה גם מאפשרת לבני הזוג להציג את עצמם בצורה ברורה בלי שיצטרכו להסביר את עצמם שוב ושוב בעודם בעיצומו של תהליך הלידה.

איך מתחילים?

שלב החזון:
אם זו לידה ראשונה שלך, קחי רגע כדי לשקוע בעולם מקביל לשלנו, עולם שבו הדברים מתרחשים בדיוק כמו שאנו מצפים מהם לקרות. עכשיו פנטזי את יום הלידה. בחרי יום בשבוע שנוח לך יותר, חשבי על מזג האוויר באותו יום ועל השעה שבה היית רוצה שהכל יתחיל. דמיני מה היית רוצה ללבוש, אל מי תתקשרי ומה תאמרי לו. היכנסי לכמה שיותר פרטים ותני לעצמך לשקוע יותר ויותר בתמונה הזו.

קחי גליון נייר נקי וכתבי הכל. תני לכל התסריט הזה לחלחל פנימה ושמרי עליו, כי לחשיבה חיובית והתכוונות יש מקום משמעותי מאוד בהתנהלות שלנו ובדרך שבה אנו חושבים על העתיד.

ככל שיחלפו הימים תני לפנטזיית הלידה הזו לגדול בך ואפילו הוסיפי אליה עוד פרטים כדי שבשורה תחתונה הלידה האופטימלית שלך תהיה כבר איתך.

שלב הפרקטיקה:
במקביל לתוכנית האופטימית, קחי את הזמן כדי ללמוד את נושא הלידה לעומק. בדקי מהן האפשרויות העומדות בפניך ואיך נראים חדרי הלידה בבתי החולים הסמוכים לביתך, דברי עם נשים שילדו באותם מקומות והכירי את הפרוצדורות הנהוגות בהם, הכירי את שמות הרופאים והמילדות ובררי אם אפשר להזמין ללידה את המומלצים שבהם, בררי על התינוקייה ועל נוהלי השחרור.

אחרי שתערכי את ההיכרות עם חדר הלידה והמיילדות, עברי לבדיקה ביתית – איך הייתה הלידה של אמך ושל אחיותייך. אופן הלידה הוא לעתים נושא שעובר בין דורות. גם אם אצלך זה יהיה אחרת, הקשיבי לסיפורים שלהם, מה הטריד אותן, למה הן היו זקוקות ואיך הן היו בוחרות ללדת  אילו יכלו לבחור אחרת.

שמעת הכל? גבשי את ההעדפות שלך ודסקסי אותן עם בן זוגך/חברות/דולה: איך היית רוצה שהלידה שלך תהיה? את מי תרצי לידך, מה בנוגע לאפידורל ומה דעתך על חיסונים ליילוד?

מה תכלול תוכנית הלידה?

חשוב שבתחילת העמוד יופיעו שמך המלא ומספר תעודת הזהות שלך. בהמשך, כדאי שתופיע פנייה מנומסת לאנשי הצוות שבה את מבקשת להתחשב בבקשותייך אך מדגישה שעצם הבחירה ללדת בבית החולים המסוים הזה היא מבחינתך הצהרה שאת סומכת על שיקוליהם המקצועיים בזמן אמת.

אלה הסעיפים שכדאי להתייחס אליהם בתוכנית לידה שלך:
ליווי: מי בחרת שילווה אותך ומה מידת הקרבה ביניכם. הנושא חשוב במיוחד כשמדובר במשפחות אלטרנטיביות, אז אפשר להבהיר שהמלווה היא בת הזוג ויש להתייחס אליה כך בכל הנוגע לביקור בתינוקייה, תקשורת עם הרופאים, הליכי שחרור וכו'. אם מדובר בהריון יחידני (תרומת זרע, למשל) חשוב להדגיש שאין אב מלווה ולהציג את האדם שאותו בחרתם ללווי.

טראומה בלידה קודמת: אם משהו מהלידה הקודמת נשאר טראומטי, חשוב ליידע בפרטים את הצוות. תוכלי לתאר בכמה מילים בתוכנית הלידה את החוויה שעברת ואת בקשותייך מהצוות, כדי לאפשר להם לתמוך בחוויית לידה טובה בשבילך.  

שלב צירי הפתיחה: האם תרצי להיות בחופש תנועה שיאפשר לך להתרחץ, לנוע ולקום לשירותים? אם כן, עלייך לבקש להימנע מחיבור לאינפוזיה או להתקין "פרפר". האם היית רוצה להימנע מחוקן? האם את מעוניינת בזירוז?

משככי כאבים: האם את רוצה להשתמש במכשיר טנס, להיעזר בגז צחוק או באלחוש אפידורלי ?

שלב צירי הלחץ: באילו תנוחות היית מעדיפה להיות? האם תרצי להימנע, ככל האפשר, מחיתוך החיץ (אפיזיוטומיה), למשל, על ידי עיסוי הפירניאום?

לידה: אם נעשה חתך חיץ, איך היית רוצה שהתפירה תתבצע (למשל, להרדים את המקום קודם,  להשתמש בערכת התפירה העדינה ביותר שניתן, שהתפירה תבוצע בשיטת ה"לקשור-תפור-לגזור" ולא בשיטת התפר המתמשך)?

התערבות: אם יהיו סיבוכים או יהיה צורך בהתערבות רפואית, האם תרצי לחכות מעט עם ההחלטה ולמצות שיטות אלטרנטיביות? האם היית מעוניינת להבין יותר בנוגע למצב הנוכחי או לאופציות חלופיות?

הטיפול בתינוק: האם תרצי שיניחו עלייך את התינוק מיד לאחר הלידה? האם הבעל מעוניין לחתוך את חבל הטבור? האם תרצו לאסוף דם מחבל הטבור? האם היית רוצה שירחצו את התינוק, אילו חיסונים אתם מוכנים שיקבל, האם את בוחרת להניק? האם תרצי שהתינוק יהיה איתך כל הזמן או לפעמים בתינוקייה.

לסיום, הסתייגות: כל לידה היא אירוע ייחודי שמהלכו נקבע בהתאם לבריאות האישה והילוד, החלטות הצוות הרפואי, החלטות ההורים והגורל. קחי בחשבון שייתכן תסריט שבו הצוות מקבל בהבנה ובהתחשבות את תוכנית הלידה, אבל לגמרי יכול להיות שיהיו סעיפים שאיתם יהיה להם קשה יותר לחרוג מהרוטינה הרפואית הקבועה. בסופו של דבר, בלידה, כמו בחיים, הכל פתוח וכדאי להגיע גמישים.​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש