חיפוש

dsdsdsd
לשון קשורה

לשון קשורה: מה זה?

מדובר בתופעה נפוצה למדי, השכיחה יותר בבנים מאשר בבנות, והיא עלולה לגרום לבעיות שונות החל מיניקה ועד לנשיקה... אבל לרוב הבעיות אינן משמעותיות. כיצד מטפלים בלשון קשורה והאם ההתערבות הכרחית?

דוקטור יורם בלשר

ד"ר יורם בלשר

מה זה "לשון קשורה"?

מונח המבטא מצב מולד, שבו חלקה התחתון של הלשון קשורה בצורה לא תקינה לרצפת חלל הפה. הקרום המקשר נקרא בלשון רפואית "פרנולום", ובאופן נורמלי הוא אינו מגביל את תנועת הלשון מאחר והוא קצר. בבדיקת חלל הפה ניתן להבחין בו, בעת הרמת הלשון כלפי מעלה, בחלק האחורי של הלשון בלבד ללא כל הפרעה טכנית לתנועת הלשון או שירבובה החוצה.

מדובר בבעיה מוגדרת?

טווח התופעה של לשון קשורה הוא רחב: ייתכן מצב שבו יש קרום עדין ושקוף בצבע ורוד אשר נמתח בין הלשון בחלקה התחתון לבין רצפת הפה; מצב מסובך יותר, הוא זה בו הקרום עבה יותר בצבע לבן יותר אשר מחבר את הלשון לכל אורכה התחתון לרצפת הפה. 

חיבור זה עשוי להגביל את תנועתיות הלשון בהתאם למיקום החיבור - ככל שהחיבור ישתרע על פני חלק ארוך יותר של הלשון בחלקה התחתון, כך צפויה תנועתיות הלשון להיות מוגבלת יותר.

ומה זה "לשון קצרה"?

לעיתים, המיתר או הקרום הנמצא בתחתית הלשון אינו נראה ארוך מהרגיל, אבל בכל זאת עלולה להיות בעיה בשרבוב הלשון החוצה. מצב זה מכונה "לשון קצרה" והוא נובע מקרום (פרנולום) עבה וקצר מהרגיל.

עד כמה שכיחה תופעת הלשון הקשורה?

התופעה אינה נדירה ומופיעה - לפי מחקרים שונים - בשכיחות של שלושה עד חמישה אחוזים מהתינוקות הנולדים. משום מה, היא יותר נפוצה בבנים מאשר בבנות. התופעה מופיעה כחריגה בודדת ואינה מסמלת הפרעה נרחבת יותר.

אילו בעיות נוצרות עקב הלשון הקשורה?

ריכזנו לכם ארבע בעיות שעלולות להיגרם מלשון קשורה:
1. הנקה
ללשון תפקיד חשוב במנגנון ההנקה של התינוק. כאשר הלשון הקשורה עלולה להתפתח בעיה בהנקה גם אצל האם המניקה בצורת כאב סביב הפטמה; וגם אצל התינוק שעלול לסבול מיניקה לא אפקטיבית במלואה.
במחקרים שונים (ואחד המדויקים ביניהם בוצע בארץ במחלקת הפגים והיילודים של בית החולים איכילוב) נמצא כי באותם מקרים שהלשון הקשורה הוסדרה על ידי חיתוך מהיר של הקרום המחבר (הפרנולום) היה שיפור משמעותי בהנקה. מאידך, ישנם מחקרים שבהם נמצא שברוב הגדול של תינוקות עם לשון קשורה לא היו בעיות ביניקה.

2. הפרעות בדיבור

בעיה נוספת המקושרת לתופעת הלשון הקשורה היא הפרעות בדיבור ובהגייה של הברות ואותיות שללשון תפקיד בהיווצרותם, למשל אותיות לשוניות "ל", "ט", "נ", או "ד".

מתברר שרק במקרים בודדים ממש הלשון הקשורה תגרום לבעיה בדיבור למרות קיום התופעה, וככל הנראה הילד מצליח להתגבר על הליקוי הפוטנציאלי בכוחות עצמו וללא צורך בעזרה. יש לציין שבמקרים רבים הקרום נסוג באופן טבעי במהלך הצמיחה של הילד בחודשי חייו הראשונים.

3. בעיות שיניים וחניכיים

בעיות שיניים וחניכיים עלולות גם הן להתפתח בעקבות המגבלה של הלשון הקשורה לתפקד בניקוי חלל הפה משאריות מזון, כפי שהלשון אמורה לעשות. הדבר עלול לגרום לגירוי ולדלקת של החניכיים ולעתים נדירות גם לריח רע מהפה.

4. הפרעות מיכניות שונות

הלשון איננה יכולה לפעול בחופשיות בחלל הפה וייתכן קושי מסוים בליקוק (של גלידה, למשל) ואולי גם תהווה מכשול בנישוק בגיל ההתבגרות, בו ללשון כידוע, תפקיד חשוב...

מספר התיאורים על קשיים כאלה הוא זניח לחלוטין וכנראה נמצאת הדרך להתגבר על הליקוי בדוגמאות הללו.

מהו הטיפול הנהוג בלשון קשורה?

הטיפול הוא פשוט, קצר ונטול סיכונים. כבר בגיל מספר ימים ניתן לחתוך את הקרום באמצעות מספריים (סטריליות כמובן) על ידי רופא. הפעולה אורכת שניות ספורות ללא הרדמה, אינה כרוכה בדימום ממשי, למעט טיפות בודדות, וגם עוברת ללא כאב משמעותי.

מתי ניכר השיפור?

מיד לאחר החיתוך התינוק יכול לחדש את היניקה ללא בעיה ולשפר משמעותית את יעילות ההנקה.

האם ההתערבות הזו הכרחית?

זה תלוי - האם הליקוי גורם לבעיה תפקודית? ברוב המקרים אין צורך בכל פעולה. טיפול יידרש רק באותם מקרים שבהם יש הפרעות תפקודיות שהן אינן שכיחות.

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש