חיפוש

dsdsdsd
איך לטפל בבעיות זקפה

בעיות זקפה: אפשר להשיב עטרה ליושנה

הזקפה נעלמה? זו לא סיבה להיכנס לדיכאון. בעזרת טיפול מתאים - פסיכולוגי, תרופתי או מכאני - אפשר לחזור מחדש לעניינים. מדריך מפורט על כל השיטות להזרמת דם חדש לפין

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

​הזקפה כבר לא מה שהיתה? אין סיבה להתייאש, הסיכוי לקבל טיפול טוב בהתאם לבעיה ממנה סובלים ולהחזיר עטרה ליושנה גבוה מאוד.

אז מה עושים כדי שהעסק יעבוד?

קודם כל טיפול מונע נגד גורמי המחלה: הפסקת עישון, הימנעות משתיית אלכוהול ושימוש בסמים, יכולים כולם ביחד וכל אחד בנפרד לעזור בשיפור הזקפה.

ומה עוד?

כאשר ההפרעה נובעת מבעיה רגשי או פסיכולוגית, הטיפול יכלול שיחות והדרכה הכוללת תרגילים שונים עם בת הזוג. ההדרכה במקרים אלו היא על פי שיטה הנקראת SENSATE FOCUS: כיוון שבעיית הזקפה קשורה לחרדת ביצוע, מורידים את הפוקוס מאקט החדירה, המאיים על הגבר. 

כלומר? 

מתחילים בתרגול שמטרתו הנאה הדדית אינטימית ללא הנאה מינית. השלב הבא הוא גירוי אברי המין ורק בשלב השלישי, כשהגבר יותר רגוע ופחות חושש מכשלון, ממשיכים למגע מיני מלא. אם הבעיה מופיעה עקב בעיות בזוגיות, יש לשלב כמובן טיפול זוגי. 

לבעיות זקפה במבוגרים, אין כמובן טיפול מיידי ובמקרים אלה כדאי לעבוד בעיקר על מגע מיני אינטימי ללא חדירה, ופחות על מגע מיני הכולל חדירה. אם הסיבה להפרעות בזקפה נובעת ממחלה, למשל סוכרת, הטיפול במחלה עצמה ואיזונה יסייעו בשיפור הזקפה.

ומה עם תרופות?                                                      

התרופות שנמכרות בישראל - ויאגרה, סיאליס ולויטרה - שייכות לאותה קבוצה, של מעכבי האנזים PDE5. התרופות הללו עושות את העבודה, רק אם החשק המיני של הגבר תקין והפין מקבל גירוי ידני או אחר. אחוזי ההצלחה של התרופות הללו גבוהים, גם בחולי סוכרת בהם הבעיה יכולה להיות קשה יחסית.

ומה עם זריקות?

קשיים בזקפה יכולים להיגרם גם מבעיות הורמונליות. כאשר מגלים חוסר ברמת ההורמון הגברי, הטסטוסטרון. את החסר אפשר למלא בעזרת טבליה,זריקה או משחה המעלים את רמת ההורמון לנורמה ומשפרים את הזקפה. לעתים ניתן לשלב טיפול זה ביחד עם התרופות הנ"ל, אם הן לבדן לא עושות את העבודה.
 
זריקות אינטרקברנוזיות: פתרון שמתאים רק לאנשים חזקים, כיוון שמדובר בהזרקה ישירה של חומרים שונים לפין, בדרך כלל עלי ידי הגבר עצמו. החומרים אלה גורמים כמעט תמיד ליצירת זקפה טובה וממושכת. החסרון העקרי הוא אי הנוחות בהזרקה. לא כל גבר מסוגל ללמוד להזריק לעצמו בפין.

הזרקה תוך שופכתית: ניתן להחדיר תרופות שונות, בדרך כלל בצורת משחה, לתוך פתח הפין עצמו, משם אל השופכה ועל ידי כך לגרום זקפה.

עד כמה הטיפול יעיל?

יש חילוקי דעות בנושא ובישראל התרופות הללו אינן זמינות.

מה עושה משאבת ואקום?

המשאבה פועלת על עקרון פשוט: מניחים קונוס פלסטי על הפין.  המשאבה יוצרת ואקום הגורם למשיכת דם לתוך הפין ועל ידי כך יוצרת זקפה. עם ההזדקפות, מניחים טבעת גומי על בסיס הפין והזקפה נשמרת כל זמן שהטבעת במקומה. זהו  טיפול פשוט יחסית ויעיל ביותר.

יש גם ניתוחים להחזרת הזקפה?

במקרים נדיירים ביותר, הבעיה נובעת מפגיעה בכלי דם. במקרים כאלה, ניתן לשחזר את כלי הדם בניתוח.

מתי משתילים תותב?

אם כל הטיפולים הנ"ל נכשלו, ניתן לבצע ניתוח להשתלת תותב. ישנם מספר סוגי תותב חלקם קשיחים ונשארים כך באופן קבוע ואילו אחרים ניתן לנפח בשיטות שונות רק לפי הצורך. לכל ניתוח יכולים להיות סיבוכים ולכן יש לשקול אופציה זו כאחרונה בשרשרת הטיפולים.

אפשר לקבל טיפ לעזר כנגדו?

בכל בעיה מינית אצל הגבר, חשוב לשתף את בת הזוג ולשלב אותה בטיפול כי כאשר יש זוגיות מינית טובה סיכויי ההצלחה גדלים.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש