חיפוש

dsdsdsd
סדנה לאימון ושיפור הזיכרון

סדנת הזיכרון של כללית

הזיכרון שלך כבר לא משהו? יש מה לעשות: המומחים של כללית מציעים סדנה מיוחדת לאימון ושיפור הזיכרון. לפרטים נוספים ולהרשמה, התקשרו עכשיו למרכז לשירות לקוחות של כללית: 2700*

יעל רייכנטל

יעל רייכנטל

​כל אדם עובר במהלך חייו שינויים שונים, לפעמים כלפי מעלה ולעתים כלפי מטה, אך לרוב הם תקינים וטבעיים. קבלת הווסת הראשונה, הריונות ולידות, התקרחות או האפרת שיער, הקמטים המתחילים להיאסף על הפנים עם השנים, הם תהליכים תקינים ורגילים, שהם מנת חלקם של מרבית האנשים.

מה קורה לזיכרון?

גם בעולמנו הפסיכולוגי מתרחשים שינויים מסוימים עם הגיל. בין השאר חל שינוי בתפקודי הזיכרון. חשוב להכיר שינויים נורמטיביים אלה, וההיכרות עמם מסייעת בהפחתת חרדות ופחדים ומעודדת פעילות המכוונת לשמירה על כישורי הזיכרון ולשיפורם.

זה קורה לכולנו?

בהחלט. כל אחד מאתנו מתמודד עם סוג כלשהו של שינוי בזיכרון במהלך חייו. שינוי זה אינו מתרחש ביום בהיר אחד, שבו אנחנו מתעוררים בבוקר ומגלים שאנחנו לא זוכרים כלום, אפילו לא את שמנו. מדובר בתהליך איטי שראשיתו בגיל מוקדם מכפי שמקובל בדרך כלל לחשוב.

יש מה לעשות?

חוקרי המוח האמינו בעבר, שהמוח שלנו מגיע לשיא תפקודו בשנות ה-20 לחיינו, ואז חלה הידרדרות בלתי נמנעת במבנהו ובתפקודו. הם גם האמינו שאין התחדשות תאים במוח.

שתי ההנחות הללו, שנתפשו בעבר כמקודשות, אינן נחשבות לנכונות עוד. השקפת החוקרים עברה טלטלה משמעותית לנוכח ממצאי מחקרים אחרונים, לפיהם תאי מוח ממשיכים להתחדש בהיפוקמפוס, אזור חשוב של למידה וזיכרון וכי המוח שומר על גמישותו לאורך כל החיים, גם בגיל זִקנה.

אפשר להגן על הזיכרון מפני הזדקנות?

הזיכרון האנושי אינו מחוסן מפני השפעות של תהליכי ההזדקנות, אך השפעות אלה מתונות למדי, והן באות לידי ביטוי באופן שונה בכל סוג זיכרון. עד שנות ה-70 המאוחרות בחיינו הירידה בזיכרון מתונה ואינה אמורה לפגוע בתפקוד היומיומי. היא מתחילה להיות מורגשת יותר כאשר מגיעים לשנות ה-80.

מה מרגישים כשהזיכרון נפגע?

בחיי היומיום, השינויים החלים בזיכרון עם הגיל באים לידי ביטוי בעיקר בקשיים בזכירת שמות ובזכירת אירועים שהתרחשו באחרונה, בחיפושים אחרי חפצים אבודים כמו המפתחות או המשקפיים הנצחיים. בשאלה מה רציתי להגיד או מה רציתי לקחת מהחדר הסמוך, בקושי להתרכז במצבי למידה ובתחושה שהמילה עומדת על קצה הלשון ומסרבת להישלף. כל אחד מאיתנו נתקל בסוגי השיכחות הללו, וכולנו מכירים אותן.לעולם לא מאוחר מדי לשפר את היכולת של המוח.

בניגוד למרבית איברי הגוף האחרים, המתבלים עם השימוש ועם השנים, המוח מתחדש כאשר מפעילים אותו. לאלו מאתנו החשים דאגה בנוגע לתפקוד זיכרונם והיו רוצים לשפרו, כללית מציעה סדנאות לשיפור זיכרון.

מה לומדים בסדנה?

בסדנה נערוך הכרות עם הזיכרון, עם שינויים (נורמטיביים) בזיכרון שקורים עם הגיל, נלמד מהו אורח החיים המומלץ לשמירה על הזיכרון  נתרגל שיטות ועזרים לשיפור הזיכרון בחיי היום יום.

למה כדאי להשתתף בסדנה לשיפור זיכרון?

איכות התפקוד הקוגניטיבי בגיל מבוגר מטרידה אנשים רבים ומלווה בפחדים ולפעמים בתגובות של חרדה והכחשה. עצם ההשתתפות בקבוצה עם אנשים נוספים המוטרדים מתופעות דומות מביאה לתחושה של הקלה ופתיחות לרכישת ידע וכלים להעצמת היכולות האישיות. הקבוצה מהווה מערכת תמיכה רגשית וחברתית, מאפשרת התחלקות ברגשות וקבלת חיזוקים והיזון חוזר.

מהו מבנה הסדנה?

קיים שוני בין מחוז למחוז במספר המפגשים ובאורך של כל מפגש. לקבלת המידע המעודכן מומלץ ליצור קשר עם המחוז הרלבנטי לכם בעזרת מספרי הטלפון המופיעים למטה.

כמה עולה הסדנה?

לקוחות כללית מושלם: 10 שקלים למפגש.

לקוחות כללית ללא מושלם: 28 שקלים למפגש.

לקוחות של קופות חולים אחרות: 34 שקלים למפגש.

מיהם מנחי הסדנה?

המנחים באים ממקצועות ריפוי ועיסוק או גרונטולוגיה, כולם בעלי הכשרה מקצועית וניסיון בהנחיית קבוצות.

האם הסדנה מתאימה לי?

הסדנאות מיועדות לאנשים החשים ירידה טבעית בזיכרון, שלא אובחנה כירידה פתולוגית (אינם סובלים ממחלה הקשורה בפגיעה בתפקודי הזיכרון ו/או החשיבה). כדי לדעת האם הסדנה מתאימה לך, בדוק האם אתה מסכים עם אחד או יותר מהמשפטים הבאים:

1. בתקופה האחרונה אני מרגיש שינוי בתפקודי הזכירה, החשיבה והלמידה.

2. אני חושש מפני שינויים בזיכרון הצפויים עם הגיל.

3. אני מעוניין לתגבר ולשפר את תפקודי הזכירה, החשיבה והלמידה, ויש לי נכונות להשקיע בכך מאמץ.אם לפחות אחד משלושת המשפטים האלה משקפים את הרגשתך, הסדנה תתרום לשימור תפקודיך הקיימים ולשיפורם.

לפרטים נוספים יש להתקשר למרכז לשירות לקוחות בטלפון 2700*

היכן ומתי נערכים הקורסים? כיצד נרשמים?

למטה תמצאו טבלה עם מספרי הטלפון של מוקדי הסדנאות במחוזות השונים. דרכם תוכלו לקבל את המידע המעודכן ביותר: בנוגע למקומות שבהם מתקיימות סדנאות פעילות גופנית בהריון (וסדנאות בכלל) באותו מחוז, מועדי הפתיחה של הקורסים, המחירים שלהם - וגם תוכלו להירשם אליהם.

ניתן לקבל מידע ולזמן תורים לקורסים בחלק מהמחוזות דרך מוקד 2700* (לאחר בחירת השפה בחרו בשלוחה 4).

​מחוז

טלפון במוקד המידע​

שעות פעילות המוקד​

​דן־פ"ת​

​03-9766111 (שלוחה 3)​

ראשון עד חמישי: 9:00 עד 15:30 
​חיפה והגליל המערבי

​5545* או

 04-6294650​


​ראשון, שני, רביעי, חמישי:

9:00 עד 19:00

יום שלישי:
9:00 עד 17:00​


שרון־שומרון​

​09-8634834​

ראשון עד חמישי:
12:30 עד 15:45 
אילת
08-6222949​​
​מרכז
למידע יש לחייג ל־2700*, שלוחה 4
​ירושלים
למידע יש לחייג ל־2700*, שלוחה 4
​דרום

​למידע יש לחייג ל־2700*, שלוחה 4

תל־אביב-יפו​03-5122796
​ימים ראשון עד חמישי:

9:00 עד 12:00.

ניתן לפנות גם במייל:
sadna@clalit.org.il


​צפון

​למידע יש לחייג ל־2700*, שלוחה 4​

יעל רייכנטל היא פסיכולוגית־גרונטולוגית ומנהלת המרכז לחינוך ולקידום הבריאות במחוז דן-פתח־תקווה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש