פורסם בראשונה: 04.01.2012
עדכון אחרון: 21.01.2018
  • מיכל אברהם מיכל אברהם
  • ד"ר דניאל דליות ד"ר דניאל דליות

מה עושים כשהורה קשיש מאושפז בבית חולים

לקריאה נוחה
הורה קשיש שמאושפז בבית חולים דורש תשומת לב מיוחדת מבני משפחתו הקרובים. זו חוויה לא פשוטה להורה, זה אתגר לילדיו. עשרה טיפים שיעזרו לכם לעבור בשלום את התקופה הקשה
אשפוז הורה קשיש

​אשפוז בבית חולים יוצר משבר בכל גיל, אך עלול להיות חריף יותר כאשר מדובר באדם קשיש. האשפוז מערער את סדר היום של בני המשפחה, משבש שגרה וגורם לתחושות עומס, מתח וחרדה. התארגנות יעילה בעת האשפוז יכולה להקל באופן משמעותי על הקשיש ועל בני משפחתו ולהפחית מתחושת המשבר.

1. הפגינו ערנות כלפי מצבו הבריאותי של ההורה

בגיל זקנה המצב הבריאותי של ההורה עלול להשתנות באופן פתאומי. קשר יומיומי עם ההורים ומעקב אחר מצבם הבריאותי יפחית את הסיכון לאשפוז.

2. דאגו לליווי להורה כשהוא מגיע לחדר המיון

כשהקשיש מגיע לחדר מיון, חשוב מאוד שהוא לא יהיה לבד. השתדלו לדאוג לו למלווה - רצוי של בן משפחה. אם ההורה גר בבית אבות, בררו מבעוד מועד מהם נוהלי הפינוי לבית החולים והאם ניתן לדאוג לליווי פרטי מהמוסד, אם לא תוכלו להגיע באופן מיידי. חשוב שתדעו שהמיון הצפוף, הבדיקות והשכיבה במיטת בית חולים גורמים לקשיש להופעת מתח ובלבול. נוכחות של בן משפחה מאוד מרגיעה את הקשיש ומקילה עליו להתמודד עם תהליך האבחון.

3. דאגו לנוחות מרבית של הקשיש במיון

בעת השהייה במיון דאגו לפרטיות ההורה, דאגו לו לשתייה ולארוחה קלה במידת האפשר. הקפידו לשמור על טמפרטורה מתאימה וּודאו שלהורה לא קר. השתדלו לא להעמיס עליו במבקרים במיון, לעיתים זה מוסיף חרדה ומבוכה להורה, ועדיף להסתפק במעט בני משפחה קרובים ליד מיטתו.

4. שתפו פעולה עם הצוות הרפואי

ספקו לצוות מידע רפואי רלוונטי שברשותכם. לוו את ההורה לבדיקות ועזרו לו לשתף פעולה עם הצוות. אם יש להורה אפוטרופוס, חשוב לדווח על כך לצוות הרפואי.

5. לוו את ההורה למחלקת האשפוז

אם ההורה מועבר להמשך אשפוז במחלקה בבית החולים, לוו אותו למחלקה עד לכניסתו לחדר ולהעברתו למיטת המחלקה. רצוי מאוד לחכות עם ההורה עד תום תהליך הקליטה שלו במחלקה על ידי הצוות הרפואי. בדקו בנוכחותו את נוהלי המחלקה בנושאי ארוחות, ליווי לשירותים, חלוקת תרופות, שעות ביקור, שעות קבלה אצל האחות האחראית ואצל מנהל המחלקה ושעות ביקור רופאים. בדקו אם יש תעסוקה טיפולית או פעילות במחלקה שההורה יוכל להצטרף אליה. דאגו לנוחות מקסימלית של ההורה במחלקה. לפני לכתכם מהמחלקה השאירו להורה בקבוק שתייה, חומר קריאה מתאים, כיבוד קל במידת המותר, גרביים חמים ונעלי בית.

6. ספקו לו אמצעי תקשורת

בדקו אם הוא רוצה ויכול ליהנות משירותי הטלוויזיה, בדקו אפשרות להשאיר לו חיבור לטלפון או טלפון סלולרי לזמן שהותו באשפוז, בדקו איתו את מיקומו של לחצן המצוקה ליד מיטת החולה. ודאו שבידי צוות המחלקה מצויים מספרי טלפון זמינים של כמה בני משפחה.

7. אפשרו להורה זמן מנוחה

אם בכוונתכם להישאר ליד מיטת ההורה ולסעוד אותו, אפשרו לו זמן מנוחה, נסו לשמור על השקט, אל תציפו אותו בביקורים המוניים. הציעו להורה מדי פעם שתמתינו בחדר ההמתנה כדי שינוח בשקט. השהייה במחלקת אשפוז מאוד מתישה אותו, והוא זקוק למנוחה מרבית כדי שיחלים.

8. שמרו על הכוחות שלכם

אשפוז של הורה עלול להיות ממושך ומתיש, דאגו לחלוקת העומס בין בני המשפחה ותאמו ביניכם את זמני הביקורים. אפשר לשקול את האפשרות להיעזר באחות מלווה או במטפלת לשעות הלילה אם החלטתם לא להשאיר את ההורה לבד בלילות. פנו זמן לעצמכם, לבני הזוג שלכם ולילדיכם ובקשו את התחשבותם.

9. התכוננו לזמן השחרור בצורה יעילה

שִמרו על קשר רציף עם צוות המחלקה - האחות האחראית, רופא המחלקה והעובדת הסוציאלית. בקשו הכנה מוקדמת לזמן השחרור, בקשו מהצוות מידע עדכני על מצבו הבריאותי והתפקודי של ההורה בעת השחרור ועל הצרכים שיזדקק אליהם כאשר יגיע הביתה. בִּדקו אם יש תוכניות להעברת ההורה לטיפול במרכזי שיקום, בִּדקו את זכויותיו של ההורה להחלמה או לנופשון.

בקשו מכתבי שחרור ברורים ומפורטים, המלצות להמשך טיפול והנחיות למי לפנות עם החזרתו של ההורה לקהילה. אם חל שינוי לרעה במצבו הבריאותי או התפקודי של ההורה, ודאו שאכן מצוין כך במכתב הרפואי. ודאו שתוצאות בדיקות ואבחונים שנערכו להורה מצורפים למכתב. אם ההורה חוזר למגוריו בבית אבות, ודאו שבית האבות ערוך לקליטתו במצבו החדש. ודאו שבית האבות יכול למלא את המלצות הצוות הרפואי בעת השחרור.

10. לוו את ההורה חזרה לקהילה

הכינו את הבית לקראת חזרת ההורה לביתו, ודאו שהבית נקי ומאוורר, סדרו מצרכים חיוניים במקרר וכיבוד קל לאורחים שיבואו. פנו עם מכתבי השחרור לרופא המשפחה שאחראי ליישום ההמלצות שגיבש הצוות הרפואי בבית החולים לקראת חזרתו של ההורה לקהילה. צרו קשר עם העובדת הסוציאלית במרפאה וחברו את ההורה לשירותים קהילתיים רלוונטיים. אם ההורה קיבל טיפול בבית במסגרת גמלת סיעוד של ביטוח לאומי, פנו לחברת הסיעוד ובקשו לחדש את הטיפול. עִמדו בקשר יומיומי רציף עם ההורה בימים הראשונים עד שתראו שנוצרת שגרה מחודשת.

מיכל אברהם היא עובדת סוציאלית. הכתבה פורסמה לראשונה באתר האינטרנט משפחה מטפלת

ד"ר דניאל דליות הוא מומחה לגריאטריה ועוסק בשיקום ובטיפול פליאטיבי בבית רבקה. ד"ר דליות מנהל את פורום 65 פלוס באתר כללית

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל