בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 26.03.2007
עדכון אחרון: 06.04.2014
  • פרופ' רוני וולף פרופ' רוני וולף
  • ד"ר בעז גבאי ד"ר בעז גבאי

"תהיה גבר, תהיה סמרטוט"

לקריאה נוחה
חומרי ניקוי אולי עושים טוב לבית, אבל הם פוגעים מאוד בעור. אז לפני שאתם מקרצפים את הבית, כדאי שתדעו מה זה באמת עושה לכם ואיך אפשר לשמור על העור (רמז: אל תנקו לבד)
מנקה לבד את הבית – היזהר שלא שיגרם לכם דרמטיטיס

בקיצור

1.

איך מזיקים חומרי הניקוי לעור? חומרי הניקוי (דטרגנטים) מסירים את השכבה השומנית מעל העור, פוגעים בשכבה הקרנית העליונה, ובכך פוגעים בחסם הטבעי של העור.

2.

סבון עם לחות יכול למנוע את הבעיה? סבון כלים שמעניק לחות לעור הידיים הוא המצאה של מפרסמים. אין סבון או נוזל לרחיצת כלים או רצפות שלא יפגע בעור.

3.

מה כן עוזר? כפפות. הכפפות חייבות להיות בעלות ביטנה פנימית ויש להשתמש בהן זמן קצר ככל האפשר (רצוי פחות משעה).

פסח כבר ממש בפתח וישראלים רבים מוצאים את עצמם מבלים שעות נוספות בניקיונות. בין שפשוף לקרצוף, כדאי לעצור ולחשוב מה כל הניקיונות האלה עושים לבריאות שלנו. 

מדי שנה מגיעים לקראת פסח לחדר המיון אנשים שסובלים מכוויות קשות עקב שימוש בחומרי ניקוי המכילים פוטסיום הידרוכסיד. אחרים סובלים לפני הפסח מאקזמה ייחודית הקרויה בשם הסקסיסטי "האקזמה של עקרות הבית". 

האקזמה של עקרות הבית

ידיה של עקרת הבית, או של כל אדם המנקה את ביתו לעתים קרובות, חשופות להשפעה ממושכת של מים, חומרי ניקוי וסבון. חומרי הניקוי (דטרגנטים) מסירים את השכבה השומנית מעל העור, פוגעים בשכבה הקרנית העליונה, ובכך פוגעים בחסם הטבעי של העור. 

מרגע שנפגע החסם, ובעיקר אם הפגיעה מתמשכת וחוזרת על עצמה לעתים קרובות בלי לתת לעור אפשרות לתקן את עצמו, מתחילה שרשרת של אירועים המביאה לדלקת שמחמירה את המצב. כך נוצר מעגל סגור שקשה מאוד להפסיקו.

דרמטיטיס - דלקת עור ממגע

בעיה נוספת שיכולה להיווצר כתוצאה מחשיפה לחומרי ניקוי היא דרמטיטיס - דלקת עור ממגע. דלקת כזאת נחלקת לשני סוגים: אלרגית ומגרה.

בדלקת עור אלרגית חומר זר החודר לעור מעורר תגובה חיסונית שבסופה מופיעה בעור דלקת. תגובת מערכת החיסון אינה מיידית, והיא מופיעה בחשיפות חוזרות.

בדלקת עור ממגע מגרה החומר החודר לעור גורם נזק ישיר לתאים באפידרמיס ובכך לדלקת.

ואם משתמשים בסבון עם קרם לחות?

סבון כלים שמעניק לחות לעור הידיים, או מכיל חומר הגנה לידיים, הוא המצאה של מפרסמים. אין סבון או נוזל לרחיצת כלים או רצפות שלא יפגע בעור. כל דטרגנט שיוריד לכלוך וימיס את השכבה השומנית, בהכרח גם יפגע בעור - ושלא יעבדו עליכם. 

אבל מישהו צריך לעשות את עבודות הבית?

אין לנו פתרונות קסם, חוץ ממדיחי כלים, מכונות כביסה, שואבי אבק ומבריקי רצפות חשמליים. לשאר העבודות, שלא ניתן לבצע ללא מגע יד אדם, כדאי ורצוי לרתום את כל בני הבית.

ואם בכל זאת חייבים לנקות בידיים?

את העבודות שלא ניתן לבצע במכשירים חשמליים, צריך לרכז ביחד ולעשותן בעת ובעונה אחת תוך שימוש בכפפות. הכפפות חייבות להיות בעלות ביטנה פנימית. כפפות גומי חסרות ביטנה, כמו כפפות מנתחים, גורמות להופעת זיעה, לחום ולמסמוס השכבות העליונות של העור. 

יש להשתמש בכפפות זמן קצר ככל האפשר (רצוי פחות משעה). גם כפפות מאיכות טובה עם ביטנה פנימית גורמות בשימוש ממושך להזעה (בעיקר כאשר משתמשים במים חמים) ועלולות לפגוע בעור. אחרי העבודה יש למרוח קרם לחות או קרם ידיים.

האם מטליות לחות טובות לעור?

גם מטליות לחות מכילות חומרים שונים (כמו חומרי שימור ובישום) שעלולים לגרום לדלקת עור ממגע - כלומר לדרמטיטיס. מטליות לחות מזיקות כמו סבון, ולכן עדיף לשטוף ידיים. אם לא שוטפים את הסבון לאחר הפעולה, עלול להיגרם לעור נזק בטווח הארוך.

האם רחצה במים וסבון פוגעת בעור?

סבונים לרחיצת העור, ובעיקר אלה שנועדו לרחיצת תינוקות, אינם מזיקים לעור כמו חומרי ניקוי שנועדו לרחיצת כלים, רצפות, משטחים או בגדים, אך גם הם לא מוסיפים בריאות לעור. 

פרופ' רוני וולף הוא מנהל יחידת העור במרכז הרפואי קפלן ברחובות, מקבוצת כללית

ד"ר בועז גבאי הוא רופא עור בכיר בבית החולים מאיר בכפר סבא, ואחראי על רפואת העור במחוז שרון שומרון בכללית​​

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל